Γυναίκες και άνδρες στα 30

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Οκ, δεν διαφέρουν σε τίποτα.
Ο "άντρας των 30 παρά μία μέρα" με τον "άντρα των 30 παρά δύο μέρες" σε τι διαφέρουν;


Προσπαθώ να πιάσω το νόημα του συλλογισμού σου.


Οπότε λέγοντας 30άρης εννοούμε λίγο πάνω - λίγο κάτω (νομίζω:confused:).
Ναι, το 'λεγε κι η διαφήμιση, για τα φρέσκα γάλατα: "πέντε μέρες πάνω, πέντε μέρες κάτω ... όλα φρέσκα είναι"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πολυτελεια ειναι να θελεις να διευρυνεις τους οριζοντες σου, να γινεις ενας αξιολογος ανθρωπος της κοινωνιας, να ενημερωνεσαι, να μιλας σωστα, να χεις γνωσεις, να προσπαθεις να εξελιχθεις επαγγελματικα για να μπορεις να σαι ολοκληρωμενος και πνευματικα και να φερεις στον κοσμο παιδακια?
ολα μαζι καλυτερα..
ο γαμος και τα παιδια δεν πρεπει να χαλανε την καριερα αλλα να την βοηθανε δινοντας δυναμη..

οποτε ο γαμος δεν σταματαει τα σπουδαια πραγματα που θελει καποιος ή καποια να κανει στην επιστημη του,,και να δημιουργήσει..

η επαγγελματικη επιτυχια μπορει να ερθει .
αλλα τα καταληλλα χρονια για γαμο και κυριως τεκνοποιηση δεν ξαναρχονται..
ρωτα και αυτες που γεννησαν πρωτη φορα μεγαλες..



το ενα δεν αντικρουει το αλλο..

πολυτελεια εννοω πολλα μεταπτυχιακα και πολλους τιτλους..

πολλες γυναικες και ανδρες δυστυχως πιστευουν οτι ο γαμος και παιδια σταματαει την προοδο στον τομεα τους..
αυτο πρεπει να σταματησει..

για το καλο της κοινωνιας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Οκ, δεν διαφέρουν σε τίποτα.
Ο "άντρας των 30 παρά μία μέρα" με τον "άντρα των 30 παρά δύο μέρες" σε τι διαφέρουν;


Προσπαθώ να πιάσω το νόημα του συλλογισμού σου.



Ναι, το 'λεγε κι η διαφήμιση, για τα φρέσκα γάλατα: "πέντε μέρες πάνω, πέντε μέρες κάτω ... όλα φρέσκα είναι"

η αρνητικη επειδη καταντησες κουραστικος! :P

τι ακριβως δεν καταλαβαινεις παιδιμ??
η καψερη η χιμελα προσπαθει να σου εξηγησει πως αλλο μυαλο ο 35αρης (ΧΟΝΔΡΙΚΑ) και αλλο ο 25αρης(επισης ΧΟΝΔΡΙΚΑ)!

αλλα βιωματα, αλλη πειρα ο μεγαλυτερος ανθρωπος. λογικο δεν ειναι?:confused:

ακομα και καθε μερα που περναει ολοι μας μαθαινουμε κατι εξτρα! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.

Κατ αρχας να ξεκαθαρισω πως δεν ειμαι απο κεινες που το σκεφτονται ετσι, σε καμμια περιπτωση, παρολο που η δια βιου εκπαιδευση μου παει και την θελω, μου κανει καλο προσωπικα:

πολλες γυναικες και ανδρες δυστυχως πιστευουν οτι ο γαμος και παιδια σταματαει την προοδο στον τομεα τους..

Ομως δες σε παρακαλω πολυ τα σημερινα δεδομενα. Σημερα ενας τιτλος δεν αρκει. Βασικα τιποτα δεν ειναι. Ολοι εχουν κι απο εναν. Ο ''μορφωμενος'' σημερα εχει θεωρηθει ο διδακτορικος. Οι ωρες εργασιας ειναι απειρες πλεον κι αν θες να κανεις κατι πανω στο αντικειμενο που εχεις επιλεξει το οποιο τυγχανει να ειναι χρονοβορο, αυτοματως μια γυναικα σκεφτεται ''μα πως θα κανω παιδια οταν δε θα χω χρονο να τα βλεπω και ο π@π#ρας ο διευθυντης δε μαφηνει ναναπνευσω?''
Ενα αυτο.
Δυο. Αν τελικα αποφασισει να επιλεξει η γυναικα να κανει καποια αλλη εργασια, με λιγοτερες ωρες ας πουμε δουλειας χωρις προοπτικες, αυτοματως παλι αρχιζει και χανει πολλα απο τον συναισθηματικο της κοσμο κι αισθανεται αρκετες φορες ευαλωτη, στεναχωριεται εχοντας απωθυμενο που δεν εκανε αυτο που ηθελε αλλα παραλληλως λεει και δοξα τω θεω που εκανε οικογενεια.

Εν ολιγοις, δεν ξερω τι φταιει η μαλλον τι πρεπει να αλλαξει(που δεν το βλεπω τουλαχιστον γενια δικια μου και κανα δυο επομενες) αναγκαστικα και μη ερχομαστε σε διλημματα και μεγαλες αποφασεις ζωης. Καταληγω και νασαι καλα που μεβαλες να σκεφτω, παρε αποφαση και στηριξε την ως τελος. Τα προβληματα τελικα δημιουργουνται απο τα σκαμπανεβασματα και τις αμφιβολιες κι ετσι περνουν τα χρονια και πολλοι/ες χτυπιουνται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
η καψερη η χιμελα προσπαθει να σου εξηγησει πως αλλο μυαλο ο 35αρης (ΧΟΝΔΡΙΚΑ) και αλλο ο 25αρης(επισης ΧΟΝΔΡΙΚΑ)!
Ξες πόσες 25άρες έχω δει με μυαλό 15χρονης;

My point is: σιχαίνομαι τα καλουπώματα σε αριθμούς. Αυτό το "στα 30" που συζητάτε κι αναλύετε τι έχει; Το 29 -> 30 είναι ΑΠΛΑ η αλλαγή του δεκαδικού. Τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω. Να σας το γράψω σε δεκαεξαδικό: 1D -> 1E. Βλέπετε τίποτα σημαντικό ν' αλλάζει...;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οι γυναικες ειστε παντα μπερδεμενες σε αυτα τα θεματα και σε ολα βασικα

εκ φυσεως..
ποτέ δεν θα καθαρισουν τελειως αυτα τα θεματα οικογενειας ή επαγγελματος..γιατι και σεις δεν το θελετε κατα βαθος..
γιατι θελετε να ασχολειστε με πολλα μαζι..και με παιδια,,και οικογενεια,,και δουλεια..
δεν σας αρεσει να ειστε συγκεντρωμενες μονοχνωτες σε ενα πραγμα οπως οι ανδρες..
τι να κανουμε..

σε μας τους ανδρες τα πραγματα φαινονται πιο καθαρα συνηθως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,052 μηνύματα.
Ξες πόσες 25άρες έχω δει με μυαλό 15χρονης;

My point is: σιχαίνομαι τα καλουπώματα σε αριθμούς. Αυτό το "στα 30" που συζητάτε κι αναλύετε τι έχει; Το 29 -> 30 είναι ΑΠΛΑ η αλλαγή του δεκαδικού. Τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω. Να σας το γράψω σε δεκαεξαδικό: 1D -> 1E. Βλέπετε τίποτα σημαντικό ν' αλλάζει...;

Έχουν γίνει τόσα ποστ σε αυτό το θέμα και τα έβαλες με μένα που απλά απάντησα στο θρεντ;:/:

Ουσιαστικά καμία αλλαγή δε φέρνει αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς η ηλικία μετριέται σε αριθμούς οπότε σύμφωνα με τους αριθμούς σχολιάζουμε. Αν μετριόταν με φασόλια, θα σχολιάζαμε τα φασόλια.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
παντως για να ρωτανε συνεχεια οι 30αρες τι σκεφτονται οι αλλοι γιαυτες ,
οντως θα υπαρχει καποιο προβλημα..που το νιωθουν και οι ιδιες..


με αλλα λογια οντως κατι συμβαινει στη γυναικα στα 30..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,052 μηνύματα.
οι γυναικες ειστε παντα μπερδεμενες σε αυτα τα θεματα και σε ολα βασικα

εκ φυσεως..
ποτέ δεν θα καθαρισουν τελειως αυτα τα θεματα οικογενειας ή επαγγελματος..γιατι και σεις δεν το θελετε κατα βαθος..
γιατι θελετε να ασχολειστε με πολλα μαζι..και με παιδια,,και οικογενεια,,και δουλεια..
δεν σας αρεσει να ειστε συγκεντρωμενες μονοχνωτες σε ενα πραγμα οπως οι ανδρες..
τι να κανουμε..

σε μας τους ανδρες τα πραγματα φαινονται πιο καθαρα συνηθως..

:confused::confused::confused::confused::confused::confused:

Όχι καλέ μου, δε συμφωνώ. Απλά οι γυναίκες υποχρεώνονται να τα κάνουν όλα μέχρι κάποια ηλικία, κι αυτό είναι που τις καταπιέζει. Κάποιες επιλέγουν το ένα εξ' αυτών, άλλες τα δύο, άλλες και τα τρία. Αν μπορούσαμε να κάνουμε καριέρα από 25-35, οικογένεια από 35-45 και παιδιά από 45-60 (λέμε τώρα) να είσαι σίγουρες οτι θα ήμασταν πολύ πιο χαλαρές σαν και σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Έχουν γίνει τόσα ποστ σε αυτό το θέμα και τα έβαλες με μένα που απλά απάντησα στο θρεντ;:/:
Εσύ ήσουν η τυχερή της ημέρας. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αν μπορούσαμε να κάνουμε καριέρα από 25-35, οικογένεια από 35-45 και παιδιά από 45-60 (λέμε τώρα) να είσαι σίγουρες οτι θα ήμασταν πολύ πιο χαλαρές σαν και σας.
αν η γιαγια μου ειχε καρουλια θα ηταν πατινι..;)

η ιδια η βιολογια σας σας υποχρεωνει βασικα να κανετε παιδια νωρις..τι να κανουμε..

η φυση δεν ηξερε για καριερες και λεφτα οταν εφτιαχνε τον ανθρωπο..

το αναποδο πρεπει να κυνηγατε..
νωρις γαμος και παιδια..ετσι ωστε να ειστε μετα με πιο μεγαλα τα παιδια πιο ελευθερες να κανετε αυτα που σας αρεσουν.

η απαραιτητη μορφωση.και μετα γαμος και παιδια..

ξερω οτι αυτα που λεω ειναι αντιδημοφιλη και ακουγονται εκτος τοπου και χρονου στη σημερινη κοινωνια που ζουμε..(γιαυτο ακριβως το θεμα μου πεταγαν κασετινες στο κεφαλι στο σχολειο,,οταν πολλες κοπελες λεγανε οτι θα παντρευτω μετα τα 30 για να κανω καριερα.)

αλλα πρεπει να ξερουμε τι ειναι καλυτερο και τι χειροτερο ..να το ψαχνουμε τουλαχιστον,,
να ξερουμε ποιος ειναι ο στοχος....
προς τα που πρεπει να παμε ως κοινωνια και ανθρωποι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
αν η γιαγια μου ειχε καρουλια θα ηταν πατινι..;)

η ιδια η βιολογια σας σας υποχρεωνει βασικα να κανετε παιδια νωρις..τι να κανουμε..

η φυση δεν ηξερε για καριερες και λεφτα οταν εφτιαχνε τον ανθρωπο..

το αναποδο πρεπει να κυνηγατε..
νωρις γαμος και παιδια..ετσι ωστε να ειστε μετα με πιο μεγαλα τα παιδια πιο ελευθερες να κανετε αυτα που σας αρεσουν.

η απαραιτητη μορφωση.και μετα γαμος και παιδια..

Σε βλεπω και μιλας πολυ στο β πληθυντικο..Βιολογια ΣΑΣ,να ΚΑΝΕΤΕ παιδιακλπ κλπ λες και οι αντρες ειναι αιωνοβιοι και το σπερμα τους πισης...ελεος πια δεν τα κανουν μονες τους τα παιδια να καθισεις κι εσυ κυριος να τα μεγαλωσεις που το παιζουν τωρα ολοι βιολογοι και ειδικοι εξω απο το χορο βεβαια.Η γυναικα μπορει να φερνει το παιδι στον κοσμο αλλα δεν ειναι μονο δικο της με καποιον τον εκανε και αυτος ο καποιος οφειλει να βοηθα και να μεγαλωνει επισης αυτο σημαινει πως πρεπει και οι δυο να πατησουν φρενο στις καριερες οπως λες και στα αλλα μη βγαζεις απεξω το αλλο φυλο.Δεν καταλαβα δλδ δεν εμαστε μηχανες που γεννανε για ονομα πια...ουτε ο σκοπος μας ειναι...ο σκοπος ειναι οπως ολων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
(γιαυτο ακριβως το θεμα μου πεταγαν κασετινες στο κεφαλι στο σχολειο,,

:hehe:

Δεν καταλαβα δλδ δεν εμαστε μηχανες που γεννανε για ονομα πια...ουτε ο σκοπος μας ειναι...ο σκοπος ειναι οπως ολων..

Ισχυει.
Αγγελε, σε παρακαλω να τα συλλογιστεις αυτα τεκνον μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Σε βλεπω και μιλας πολυ στο β πληθυντικο..Βιολογια ΣΑΣ,να ΚΑΝΕΤΕ παιδιακλπ κλπ λες και οι αντρες ειναι αιωνοβιοι και το σπερμα τους πισης...ελεος πια δεν τα κανουν μονες τους τα παιδια να καθισεις κι εσυ κυριος να τα μεγαλωσεις που το παιζουν τωρα ολοι βιολογοι και ειδικοι εξω απο το χορο βεβαια.Η γυναικα μπορει να φερνει το παιδι στον κοσμο αλλα δεν ειναι μονο δικο της με καποιον τον εκανε και αυτος ο καποιος οφειλει να βοηθα και να μεγαλωνει επισης αυτο σημαινει πως πρεπει και οι δυο να πατησουν φρενο στις καριερες οπως λες και στα αλλα μη βγαζεις απεξω το αλλο φυλο.Δεν καταλαβα δλδ δεν εμαστε μηχανες που γεννανε για ονομα πια...ουτε ο σκοπος μας ειναι...ο σκοπος ειναι οπως ολων..


ο ανδρας φθινει πιο αργα και σταθερα.. (κατηφορα ομαλη,ενω η γυναικα εχει κατι σκαλοπατια Νααααα,με το συμπαθειο..;))..
δεν εχει τοσο αυστηρα και αποτομα ορια και σκαλοπατια οπως η γυναικα..

για παραδειγμα και οι ανδρες πρεπει να κανουν παιδια πριν τα 40 καλυτερα..
οσο μεγαλωνουν φθιρεται το dna των σπερματοζωαριων και αυξανεται η πιθανοτητα προβληματικων παιδιων κλπ

δεν μπορουν να ειναι μια ζωη "ελευθεροι" και ανευθυνοι...

μαζι πανε αυτα,οντως,,οι ανδρες δεν παντρευονται τις γυναικες,,και οι γυναικες το εριξαν στην πολυ "ανεξαρτησια"..




καιτα δυο φυλα φταινε..πολυς εγωισμος παντου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 894423

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
(αν και δεν κατάλαβα προς τι όλη αυτή η μανία, ακόμη και όλοι μας να διαφωνούμε, είναι ένα φόρουμ δεν μετράει τόσο πολύ η γνώμη μας, ούτε καν την ξέρουμε :confused:)

:hmm:+1

:hello::hello::hello::hello::hello::hello:

ποπο ζήλια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
ο ανδρας φθινει πιο αργα και σταθερα.. (κατηφορα ομαλη,ενω η γυναικα εχει κατι σκαλοπατια Νααααα,με το συμπαθειο..;))..
δεν εχει τοσο αυστηρα και αποτομα ορια και σκαλοπατια οπως η γυναικα..

για παραδειγμα και οι ανδρες πρεπει να κανουν παιδια πριν τα 40 καλυτερα..
οσο μεγαλωνουν φθιρεται το dna των σπερματοζωαριων και αυξανεται η πιθανοτητα προβληματικων παιδιων κλπ

δεν μπορουν να ειναι μια ζωη "ελευθεροι" και ανευθυνοι...

μαζι πανε αυτα,οντως,,οι ανδρες δεν παντρευονται τις γυναικες,,και οι γυναικες το εριξαν στην πολυ "ανεξαρτησια"..


καιτα δυο φυλα φταινε..πολυς εγωισμος παντου..
αχα ναι,ετσι συμφωνω κι εγω,απλα πριν το πηγες πολυ "εσεις οι γυναικες".Ναι ειναι εγωιστικο γτ κανενας δεν θελει να χαλασει την ζαχαρενια του ειτε αντρας ειτε γυναικα.Σου λεει δουλευω λεφτα εστω για την επιβιωση εχω, η μανα οποτε θελω αποικο ειναι, το γ&@#%σι μου το χω επισης το ιδιο και αυτο συνηθως το λενε και τα δυο φυλα.Τωρα το αν καποια γυναικα δεν θελει να τεκνοποιηση ειναι δικαιωμα της και επιλογη της οπως και ενος αντρα,αυτο ειναι αλλο θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
'Αγγελε γλυκιέ μου...πραγματικά με κούρασες την γυναίκα....

Ας ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα πρώτα:
α) Ο γάμος δεν έρχεται κατά παραγγελία... Ούτε προσωπικά θεωρώ κάποιον/α έτοιμο πριν τα 30 +/-3 να κάνει οικογένεια...
β) Είναι αδύνατον για εμένα να παγώσω τα πάντα...να περιμένω πότε μωρέ άντρα να μεγαλώσουν τα παιδιά για να βγω στην αγορά εργασίας και να έχω την απαίτηση στα 30+ χωρίς κάποια προϋπηρεσία να με δεχτούν με ανοιχτές αγκάλες...
γ) Ένας μισθός του πασά μου, του κουβαλητή μου δεν είναι αρκετός....
ε) είμαι ανεξάρτητη γυναίκα, γ@μάω και δέρνω κι έτσι γουστάρω :P (black houmor άνευ παρεξηγήσεως :))

Οκ..η βιολογία ορίζει έτσι, αλλιώς και αλλιώτικα...χαίρω πολύ....
Αλλά δεν γίνεται...το μωρό δεν είναι παιχνίδι...απαιτεί πάρα πολλά....
Θα γίνει όταν η οικογένεια μπορεί να προσφέρει τις κατάλληλες συνθήκες...
Γονείς μπορούμε να γίνουμε όλοι.... το θέμα είναι τι γονείς επιλέγουμε να είμαστε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
ποπο ζήλια...

Εάν δεν σκοπεύεις να παραμείνεις για πάντα 18 ετών, μάλλον θα έπρεπε να σε ικανοποιούν οι απαντήσεις μας.
Εκτός κι αν θεωρείς ότι στα 30 σου θα είναι ώρα να εγγραφείς στο ΚΑΠΙ της γειτονιάς σου :D

Καταλαβαίνω ότι στη θέση που βρίσκεσαι αυτή τη στιγμή, νιώθεις πως μια 30άρα είναι απειλή για τη σχέση σου, όμως δεν αποκλείεται ο καλός σου να σε επέλεξε για πολύ πιο σημαντικούς λόγους από αυτόν της ηλικίας.

Τι να ζηλέψουμε γλυκιά μου, περάσαμε κι εμείς από εκεί...κι είμαστε ακόμα ζωντανοί :D

--

Τι θα λέγατε να επιστρέψουμε στο αρχικό ζητούμενο του θέματος και να αφήσουμε αυτή τη συζήτηση περί καριέρας και οικογένειας για τα θέματα που πρότεινε παραπάνω η Βικ-βικ;

Εσείς γυναίκες (ή και άνδρες...) που αυτό τον καιρό βρίσκεστε γύρω στα 30, νιώθετε το χρόνο να σας πιέζει;
Ανησυχείτε για τη δημιουργία οικογένειας; Έχει αλλάξει κάτι στη ζωή σας;
Αυτή την αγωνία των 30 εγώ δεν την πέρασα, (πέρασα άλλες αγωνίες) και ειλικρινά με ενδιαφέρουν οι εμπειρίες σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,052 μηνύματα.
Εσείς γυναίκες (ή και άνδρες...) που αυτό τον καιρό βρίσκεστε γύρω στα 30, νιώθετε το χρόνο να σας πιέζει;
Ανησυχείτε για τη δημιουργία οικογένειας; Έχει αλλάξει κάτι στη ζωή σας;
Αυτή την αγωνία των 30 εγώ δεν την πέρασα, (πέρασα άλλες αγωνίες) και ειλικρινά με ενδιαφέρουν οι εμπειρίες σας.

Αυτό που έχει αλλάξει είναι οτι νιώθω πιο συνειδητοποιημένη από ποτέ για αυτά που θέλω και που δε θέλω, για αυτά που μου αρέσουν, γι' αυτά για τα οποία μπορώ να συμβιβαστώ ή όχι. Δεν ανησυχώ για τη δημιουργία οικογένειας γιατί είναι ο σκοπός της ζωής μου και ξέρω οτι αργά ή γρήγορα θα το καταφέρω. Βλέπω τα λάθη που έχω κάνει ως τώρα και μαθαίνω να τα αγαπάω γιατί τελικά τα λάθη αυτά...είμαι εγώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 894423

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καταλαβαίνω ότι στη θέση που βρίσκεσαι αυτή τη στιγμή, νιώθεις πως μια 30άρα είναι απειλή για τη σχέση σου, όμως δεν αποκλείεται ο καλός σου να σε επέλεξε για πολύ πιο σημαντικούς λόγους από αυτόν της ηλικίας.


:eek:

:jumpy::jumpy::jumpy:

:rofl:

όι δα, που λένε και στο χωριό μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top