Πονηριά vs ευφυία

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ο Γιώργος είναι πονηρός κι αυτά που λέει μην τα τρως. :bleh:

Σοζ, δεν άντεξα. :P



Οκ, σοβαρά τώρα. Για μένα η διαφορά του έξυπνου από του πονηρού είναι ότι ο δεύτερος χρησιμοποιεί την "εξυπνάδα" του κακόβουλα. Έχουν την ίδια διαφορά που έχουν οι λέξεις "εκμεταλλεύομαι" και "αξιοποιώ". Στη λέξη "πονηρός" έχουμε αποδώσει μία αρνητική χροιά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Κι εμένα η άποψή μου για ΟΛΟΥΣ όσους κάνουν περιτομές και κλειτεριδεκτομές είναι αυτή αλλά εγώ δεν προσβάλλω κανένα μέλος του φορουμ!

Δηλαδή αν κάποιο μέλος του forum ήταν μέλος αυτής της ομάδας θα έπαιρνες πίσω τον χαρακτηρισμό για να μην το προσβάλεις;

Και όπως ανέφερα παραπάνω ο χαρακτηρισμός που έκανα ήταν για ένα γκρουπ στο οποίο ανήκω κι η ίδια. Δηλαδή θα λέω το λάθος σωστό για να ευλογώ τα γένια μου; Και στην τελική άποψή μου, δεν σε αναγκάζω να την ασπαστείς, αν θες πίστευε ότι νομίζεις. Άλλωστε δεν έκανα καμιά προσωπική προσβολή. Αν είσαι τόσο ευαίσθητος με την καταγωγή σου είναι προσωπικό σου θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Από τον Τριανταφυλλίδη:
πονηρός -ή -ό [ponir?s] E1 : 1. που προσανατολίζει και χρησιμοποιεί την όποια ικανότητα και ευφυΐα διαθέτει στο να κάνει σκέψεις και να επινοεί τρόπους (συχνά πλάγιους και ανορθόδοξους) ή τεχνάσματα που δεν περνούν από το μυαλό των άλλων, προκειμένου να πετύχει τους σκοπούς του.
Μα καλά αυτός ο Τριανταφυλλίδης, ότι λέω εγώ, πάει και το γράφει στα λεξικά του;:confused: :confused: :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ποιό απο τα δύο θεωρείτε πιο σημαντικό και χρήσιμο; Θεωρείτε την πονηριά είδος ευφυίας ή επίκτητο τρόπο των λιγότερο ευφυών να ανταπεξέλθουν; Τι πιστευετε οτι γενικά εκτιμάται περισσότερο σήμερα; Θεωρείτε οτι εσείς έχετε μεγαλύτερη δόση πονηριάς ή ευφυίας; Υποτιμάτε έναν άνθρωπο που δεν είναι καθόλου πονηρός;


Σημαντικό είναι η έξυπνάδα, σε βοηθάει να ξεπερνάς πιο έυκολα προβλήματα που προκείπτουν ένω η πονηριά είναι κάτι που με αγχώνει στούς ανθρώπους πιστέυω ότι οι πονηροί καμιά φορά είναι ύπουλοι και καμιά φορά χρησιμοποιουν την πονηριά για να πληγώσουν. Εγώ πιστέυω ότι έχω και τα δύο πονηριά για να ξεγληστράω άπο αυτούς που θέλουν το κάκό μου και εξυπνάδα στο να ελέγχω και να διορθώνω τα λάθη μου, Η πονηριά μου χρησίμευσε πολλύ και γενήθηκε άπο τις πιέσεις του πατέρα μου, τώρα πιά την χρησιμοποιώ σπάνια μόνο για καλό σκοπό:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
Η πονηριά μου τη δίνει στα νεύρα.. απεχθάνομαι τους πονηρούς ανθρώπους (με την έννοια του κουτοπόνηρου πάντα..!) :kill:

Πιστεύω ότι αν ένας άνθρωπος είναι ευφυής,δεν έχει ανάγκη την πονηριά..μπορεί να καταφέρει ό,τι θέλει με μόνο όπλο του το μυαλό του..! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Από ότι βλέπω όλη τίνεται να συγχέεται την πονηριά με την κουτοπονηριά? Για μένα πάντως η πονηριά προυποθέτει μια καλή δόση ευφυίας. Το ζήτημα είναι πως την αξιοποιείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soydelsur

Δραστήριο μέλος

Η soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Νομίζω ότι συγχέουμε την πονηριά με την κουτοπονηριά γιατί σχεδόν πάντα έχει μία δόση γελοιότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Και εγώ τα θεωρώ σχεδόν ταυτόσημα στα πλαίσια της ελληνικής κοινωνίας, αλλά υπενθυμίζω στον εαυτό μου ότι δεν είναι έτσι γενικά.Μπορεί η πονηριά να χρησιμέψει προς να βγούμε από μια δύσκολη κατάσταση, να ελιχθούμε στα δύσκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Πονηρος μπορει να ειναι και ενας χαζος... Εχει μεγαλη διαφορα το ενα απο το αλλο.

Αν ηθελα να δωσω εναν ορισμο της πονηριας και να την διαχωρησω απο την ευφυια θα ελεγα οτι... "Πονηρια ειναι αυτο που εχουν οι γυναικες και το περνανε για ευφυια". :)

Μην ορμησετε να με φατε. Δεν εννοω ολες τις γυναικες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
Πονηρος μπορει να ειναι και ενας χαζος... Εχει μεγαλη διαφορα το ενα απο το αλλο.

Ακριβώς..! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Πονηρος ειναι ο ευφυης που αφηνει τους αλλους να τον περνανε για ηλιθιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

s_PAO_piata

Νεοφερμένος

Ο s_PAO_piata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Ευφυια ειναι η εξυπναδα και η και η ικανοτητα να βρισκουμε λύσεις μαζι.Η πονηρια ειναι απαραιτητη στο να πετυχουμε κατι οποτε αμμεσως γινεται μερος της ευφυιας.Σε αυτη την περιπτωση η πονηρια δεν εχει αρνητικο ρολο, αρνητικο ρολο αποκταει οταν χρησιμοποιείται ως κυριο μεσω για να πετυχουμε κατι.Πχ για αρνητικη πονηρια: μια πονηρη γυναικα θα χρησιμοποιουσε το κλαμα για να της κανει ο αντρας της μια χαρη.Πχ για θετική μια γυναίκα ικανη επιχειρηματιας θα χρησιμοποιουσε τη θηλυκότητα της για να κλεισει μια καλη συμφωνια την οποία θα είχε μελετησει η ιδια με το ευφυιες μυαλο της.Ωραιο θεμα πειτε μου αν συμφωνειτε με αυτα που ειπα παρακαλω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

briki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Κατηγορηματικά θεωρώ την "πονηριά" αναπόσπαστο μέρος ή αλλιώς ένα από τα ζωτικά στοιχεία της βλακείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
....κι όπως έχουμε ξαναπεί, η βλακεία είναι επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

briki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
άντε γειά σου!....
...(αν και τώρα τελευταία έχω αρχίσει να αμφιβάλλω και γί' αυτο!:D :D :D :D :D :P :P :D :D πλάκα κάνω!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Καποιος ειπε οτι...
"Ευφυης ειναι αυτος που αντιλαμβανεται τον κοσμο καλυτερα.
Πονηρος ειναι αυτος που νομιζει οτι αντιλαμβανεται τον κοσμο καλυτερα."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manouela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μανουελα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
θα λεγα ότι η πονηριά είναι χρήσμη σε μια γυναίκα. αρκεί να ξέρει να τη χρησιμοποιεί με το σωστό τρόπο . παρ όλα αυτά και η ευφυία είναι χρήσιμη σε πολλούς τομείς.δεν ξέρω πιστεύω ότι και τα δύο είναι χρήσιμα στον άνθρωπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimigik

Νεοφερμένος

Ο dimigik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου δε μπορεί να είναι πονηρός ένας άνθρωπος αν δεν είναι ευφυής. Η εξυπνάδα είναι απλά μία δύναμη που εμείς αποφασίζουμε αν θα χρησιμοποιηθεί για καλούς ή κακούς σκοπούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Νομίζω ότι άλλο είναι η ευφυΐα και άλλο η πονηριά.
Εξ' ού και ο όρος "κουτοπόνηρος".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A_myrto

Νεοφερμένος

Η A_myrto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον πραγματικά πονηρό που να μην έχει κάποια δόση εξυπνάδας,ωστόσο πιστεύω ότι έχουμε την τάση να ταυτίζουμε την πονηριά με την εξαπάτηση και τη χρησιμοποίηση όλων των τρόπων για την επίτευξη ενός σκοπού.εγ'ω πιστεύω ότι η ευφυία είναι πολύ πιο χρήσιμη.........................δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να είμαστε "πονηροί" για να πετύχουμε έναν στόχο μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top