Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,803 μέλη και 2,441,141 μηνύματα σε 76,706 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 266 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Laptop και μπαταρία

Redman20

Δραστήριο Μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 326 μηνύματα.

O Redman20 έγραψε: στις 21:56, 03-09-10:

όταν είναι το laptop στη μπρίζα με τον μετασχηματιστη πρέπει να βγάζω την μπαταρία?μήπως ξέρει κανεις?η να το φορτίζω με την μπαταρια και οταν γεμιζει να το βγαζω απο την μπριζα και να το χρησιμοποιω με την μπαταρια και τουμπαλην?εσεις τι κάνετε?
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Boom

Επιφανές Μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,131 μηνύματα.

O Boom έγραψε: στις 21:59, 03-09-10:

Αυτό το άρθρο το βρίσκω κατατοπιστικότατο: http://www.cpusers.gr/showthread.php...%CE%BD-laptops

Το προαιώνιο ερώτημα: Να αποσυνδέω την μπαταρία όσο είναι στην πρίζα το laptop?
Εάν αφαιρείτε την μπαταρία όσο είναι στο ρεύμα, έχετε το πλεονέκτημα της μείωσης των μικροκύκλων φόρτισης. Επίσης η θερμοκρασία της μπαταρίας παραμένει χαμηλή, πράγμα που επίσης συμβάλλει στη μακροζωία της.
Ωστόσο χάνετε το πλεονέκτημα της εφεδρικής ενέργειας της μπαταρίας σε περίπτωση που η ΔΕΗ βάλει το χεράκι της. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να χάσετε δεδομένα (εκτός αν αγοράσετε UPS ως εφεδρική πηγή ενέργειας)

Εάν αφήνετε την μπαταρία στο Laptop όσο είναι στο ρεύμα, έχετε το πλεονέκτημα της εφεδρικής πηγής ενέργειας σε περίπτωση διακοπής του ρεύματος ή πτώσης τάσης.
Είναι επίσης πιο βολικό σε περίπτωση που θέλετε συχνά να παίρνετε το laptop εκτός σπιτιού να μη χρειάζεται να βάζετε/βγάζετε τη μπαταρία.
Η μπαταρία τέλος δε χρειάζεται ζέσταμα, όπως αν την αποθηκεύατε στο ψυγείο.
Ωστόσο, η μπαταρία σας θα χάνει έτσι σε χωρητικότητα απ' τους μικροκύκλους φόρτισης/αποφόρτισης, ενώ και λόγω της αυξημένης θερμοκρασίας της απ' τη χρήση του ρεύματος θα επιταχυνθεί η γήρανση της.
Παράθεση

Redman20

Δραστήριο Μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 326 μηνύματα.

O Redman20 έγραψε: στις 22:03, 03-09-10:

ναι το έχω διαβάσει εσύ στο δικο σου τι κάνεις?
Παράθεση

pepper ann (Έλενα)

Δραστήριο Μέλος

H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 362 μηνύματα.

H pepper ann έγραψε: στις 22:05, 03-09-10:

Δηλαδή μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα
Παράθεση

Boom

Επιφανές Μέλος

O Boom έγραψε: στις 22:06, 03-09-10:

Εγώ το έχω στην πρίζα με την μπαταρία μέσα καθώς δεν έχω βλέψεις να τον μεταφέρω κάπου που δεν θα έχω ρεύμα.
Παράθεση

Redman20

Δραστήριο Μέλος

O Redman20 έγραψε: στις 22:08, 03-09-10:

ναι αμα το έχεις ολη την ώρα με την μπαταρια..είναι φαντασου σαν να έχεις το κινητο ολη την ώρα σε φορτιση ετσι μειώνεται η ζωη της..εγω δεν ξερω τι να κάνω αμα το έχω χωρις μπαταρια και γίνει μια διακοπή μπορει να καεί..γιαυτο προτειμώ μπριζα μαζι με μπαταρια..
Παράθεση

Boom

Επιφανές Μέλος

O Boom έγραψε: στις 22:08, 03-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από pepper ann
Δηλαδή μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα
Ναι!
Ωστόσο αν θέλεις να τον μεταφέρεις κάπου χωρίς ρεύμα, άρα να έχεις οκ την μπαταρία σου, βγάζεις την μπαταρία και το λειτουργείς με ups και την πρίζα.
Παράθεση

Redman20

Δραστήριο Μέλος

O Redman20 έγραψε: στις 22:11, 03-09-10:

ομως το ups κοστιζει παραπανω απο τι μια νεα μπαταρια απο οσο ξερω..εγω το εχω παντως με την μπριζα και μαζι την μπαταρια..δεν ξερω τι να κανω ομως
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φυσικός . Έχει γράψει 7,436 μηνύματα.

O Dias έγραψε: στις 22:17, 03-09-10:

Δεν υπάρχει λόγος να βγάζεις τη μπαταρία όταν το έχεις στο ρεύμα. Μπορεί να έχουν δίκιο οι λεπτολόγοι ότι έτσι μειώνεις κάπως τη ζωή της μπαταρίας. Όμως η μπαταρία ότι και να κάνεις 3 χρόνια θα κρατήσει. Όταν δηλαδή θα παίρνεις καινούργιο laptop. Άρα μην σκοτίζεσαι με τέτοια.
Παράθεση

Boom

Επιφανές Μέλος

O Boom έγραψε: στις 22:17, 03-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Redman20
ομως το ups κοστιζει παραπανω απο τι μια νεα μπαταρια απο οσο ξερω..εγω το εχω παντως με την μπριζα και μαζι την μπαταρια..δεν ξερω τι να κανω ομως
Noμίζω πως είναι φθηνά, γύρω στα 20? μου είχαν πει, ενώ η μπαταρία κάνει 100?.
Παράθεση

teol20

Επιφανές Μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 9,426 μηνύματα.

O teol20 αφού χασμουρήθηκε έγραψε: στις 22:19, 03-09-10:

Σημείωση της ΟΔ:
Το τόπικ μετακινήθηκε στη κατηγορία "Υπολογιστές" του e-steki ετσί ώστε να δοθεί η ευκαιρία να ακουστούν περισσότερες απόψεις.

Ευχαριστούμε για την κατανόηση.
Παράθεση

Boom

Επιφανές Μέλος

O Boom έγραψε: στις 22:20, 03-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Δεν υπάρχει λόγος να βγάζεις τη μπαταρία όταν το έχεις στο ρεύμα. Μπορεί να έχουν δίκιο οι λεπτολόγοι ότι έτσι μειώνεις κάπως τη ζωή της μπαταρίας. Όμως η μπαταρία ότι και να κάνεις 3 χρόνια θα κρατήσει. Όταν δηλαδή θα παίρνεις καινούργιο laptop. Άρα μην σκοτίζεσαι με τέτοια.
Εκεί που κρατάει όμως 2 ώρες πέφτει στη μισή ώρα.
1
Παράθεση

Stavrialena_Kal (Σταυριαλένα Γκόντζου)

Νεοφερμένος

H Σταυριαλένα Γκόντζου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H Stavrialena_Kal έγραψε: στις 12:30, 20-11-10:

μια ερωτηση.πριν 3 μηνες περιπου,πηγα να ανοιξω το laptop μ(εχόντας με την μπαταρια και το ρευμα) και κανονικα μ εβγαζε "φωρτηση των windows 7".
Oμως,οταν ερχοταν η στιγμη να βαλω τον κωδικο προσβασης,μου εκλεινε η οθονη.Τωρα εχω το laptop συνδεδεμενο με το ρευμα.Να δοκιμάσω να βαλω την μπαταρια?
Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,624 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε: στις 16:45, 21-08-11:

Μπρος γκρεμός και πίσω...ρεύμα!

Τελικά πρέπει να βγάζουμε την μπαταρία όταν λειτουργούμε με το καλώδιο; Κάνει καλό στην μπαταρία να ξεφορτίζει και να επαναφορτίζει πλήρως όταν το λαπτοπ είναι κλειστό;
Παράθεση

Boom

Επιφανές Μέλος

O Boom έγραψε: στις 16:47, 21-08-11:

Δεν κάνει να αποφορτίζεται πλήρως γιατί χάνει κύκλους ζωής.
Κάπου το ανέφερα, θα ψάξω και θα σου πω.

Edit: #2 post.
1
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,230 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 16:52, 21-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Μάρω

Τελικά πρέπει να βγάζουμε την μπαταρία όταν λειτουργούμε με το καλώδιο; Κάνει καλό στην μπαταρία να ξεφορτίζει και να επαναφορτίζει πλήρως όταν το λαπτοπ είναι κλειστό;
Έτσι μου είχαν πει κι εμένα να κάνω από το κατάστημα, αλλά ποτέ δεν το έκανα. Όταν ήρθε μετά από καιρό τεχνικός στο σπίτι από τη Dell για μια επισκευή, μου είπε: "Δεν πιστεύω να βάζεις και να βγάζεις τη μπαταρία;"
Η μπαταρία πάντως ψόφησε μετά από χμ... 3 χρόνια και πήρα άλλη γιαλαντζί.
1
Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,624 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε: στις 16:55, 21-08-11:

Εμένα για τις 2-3 πρώτες αποφορτίσεις μου το είπαν αυτό. Όπως και στα κινητά δηλαδή. Αλλά επειδή σίγουρα θα χρειαστεί κάποια στιγμή να το χρησιμοποιήσω χωρίς την παροχή ρεύματος,πρέπει να βρω μία λύση να διαρκέσει η μπαταρία όσο γίνεται παραπάνω...
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε: στις 17:42, 21-08-11:

Το φορητό που είχα για 3,5 χρόνια είχε τσακωθεί με τη μπαταρία του από νωρίς μεγάλη πίκρα.

Το τωρινό δε δείχνει ανησυχητικά σημάδια, αλλά ακόμα κι αν δεν έχω πρόβλημα παροχής, να το δουλεύω χωρίς ρεύμα κάποιες φορές για να κάνει γυμναστική η μπαταρία?
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,618 μηνύματα.

O D_G έγραψε: στις 18:18, 21-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Μάρω

Μία καλή λύση είναι, όταν το ανοίγεις να το έχεις για μισή ώρα μόνο με την μπαταρία ώστε να αποφορτιστεί λίγο και μετά να το συνδέσεις με το ρεύμα, εκτός αν το έχεις όλο το 24ωρο ανοιχτό.
Τότε καλό θα ήταν να το έβγαζες που και που από την μπρίζα για κανένα μισάωρο ή μία ώρα και μετά ξανά στην πρίζα, έτσι δεν κινδυνεύει από υπερφόρτιση η μπαταρία και ούτε την αφήνεις να αδειάζει τελείως, κάτι που την χαλάει.
1
Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,737 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε: στις 18:25, 21-08-11:

Άμα υπερφορτιστεί τι παθαίνει;
Πόσο πρέπει να διαρκεί μια ''υγιής'' μπαταρία;
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Το κλείνεις το κινητό ή απλά ψοφάει από μπαταρία; - Από deadhead_pirate
      Το θέμα έχει λάβει 152 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ιστορίες καθημερινής τρέλας!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-09-14 στις 15:08.
    • SSD σε παλιό laptop - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Hardware.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-09-11 στις 19:55.
    • Laptop Vs Netbook - Από Avicii
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Hardware.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-12-09 στις 11:10.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα