Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,518 μέλη και 2,459,521 μηνύματα σε 78,035 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 178 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Laptop και μπαταρία

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,618 μηνύματα.

O D_G έγραψε: στις 17:26, 21-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από wolfe4ever
Άμα υπερφορτιστεί τι παθαίνει;
Χαλάει!
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,737 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε: στις 17:28, 21-08-11:

Νόμιζα ότι δεν παθαίνει κάτι, αν μείνει στη μπρίζα, ενώ έχει φορτιστεί.
Ευτυχώς που είδα το θέμα!
1
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,618 μηνύματα.

O D_G έγραψε: στις 17:30, 21-08-11:

Βρήκα αυτό, ίσως να είναι χρήσιμο.
http://www.shop-e.gr/pals/index.php?...106&Itemid=114
2
Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,624 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε: στις 17:40, 21-08-11:

Χρήσιμο...αλλά δυσνόητο!
1
Παράθεση

Zithos

Δραστήριο Μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 264 μηνύματα.

O Zithos έγραψε: στις 09:57, 22-08-11:

Η μπαταρία όταν πολυχρησιμοποιείται με τον καιρό σταδιακά φθείρεται και στο τέλος χρειάζεται πέταμα και αντικατάσταση, καλύτερα να βγαίνει όταν δουλεύετε στο laptop με καλώδιο ρεύματος.
Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Επιφανές Μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 8,563 μηνύματα.

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε: στις 10:16, 22-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από wolfe4ever
Νόμιζα ότι δεν παθαίνει κάτι, αν μείνει στη μπρίζα, ενώ έχει φορτιστεί.
Ευτυχώς που είδα το θέμα!
Ναι ειναι αυτο που κανουμε και με τα κινητα.Λεμε ''αστο εκει να φορτιστει καλα'' και μετα απο κατι μηνες η μπαταρια μας κανει νερα...
Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,708 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε: στις 10:36, 22-08-11:

Τι γίνεται με τα macbook που έχουν μόνιμα την μπαταρία επάνω;
1
Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,737 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε: στις 11:07, 22-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από g1wrg0s
Ναι ειναι αυτο που κανουμε και με τα κινητα.Λεμε ''αστο εκει να φορτιστει καλα'' και μετα απο κατι μηνες η μπαταρια μας κανει νερα...
Άστο καλό. Και αυτό το κάνω.
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Επιφανές Μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 13,507 μηνύματα.

O Dark_kronos . έγραψε: στις 12:23, 22-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
Τι γίνεται με τα macbook που έχουν μόνιμα την μπαταρία επάνω;
Χωρις να ξερω, αν η μπαταρια δεν γινετε να βγει ισως εχει προνοΐσει η apple και οταν φορτηση η μπαταρια να παυει να φορτιζετε μεχρι να φτασει σε καπιο σημειο εκφορτησης.
Παράθεση

Bopajgo

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Bopajgo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 138 μηνύματα.

H Bopajgo δεν έγραψε: στις 12:25, 05-09-11:

ερώτηση:
(σόρρυ που μάλλον ξαναρωτάω τα ίδια με τους προηγούμενους αλλά νυστάζω και δεν έχω πολυκαταλαβει..)

η διάρκεια ζωής της μπαταρίας μειώνεται σημαντικά όταν
α) την αφήνουμε συχνά να αποφορτιστεί τελείως?
β) τη χρησιμοποιούμε ενώ είναι φορτισμένη, έχοντας ταυτόχρονα συνδεδεμένο το καλώδιο του τροφοδοτικού?
γ) τη χρησιμοποιούμε μόνη της χωρίς παροχή ρεύματος από το τροφοδοτικό?
δ) όλα τα παραπάνω
ε) δε μας παρατάς μωρέ μεσημεριάτικα!..
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

O D_G έγραψε: στις 12:39, 05-09-11:

Πιστεύω το πρώτο.
Οι μπαταρίες λιθίου, δεν πρέπει να αδειάζουν τελείως, γιατί μειώνεται η χωρητικότητά τους.
Το να την έχεις στον φορητό και να έχεις ταυτόχρονα την πρίζα στο ρεύμα δεν παθαίνει στην αρχή τίποτα, αλλά αν την έχεις βδομάδες έτσι ίσως χαλάσει, γιατί φορτίζεται συνέχεια, και γι αυτό καλό θα ήταν να το άνοιγες για λίγη ώρα με την μπαταρία και μετά να συνδέσεις στο ρεύμα, ή να την έχεις βγαλμένη τελείως.
Πάντως, το πρώτο είναι το πιο σημαντικό από όλα, δεν πρέπει να την αφήνεις να αποφορτίζεται τελείως.
Παράθεση

Bopajgo

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Bopajgo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 138 μηνύματα.

H Bopajgo δεν έγραψε: στις 13:05, 05-09-11:

η αλήθεια είναι ότι και εγώ αυτό έχω ακούσει, ή μάλλον διαβάσει, σε κάποιο θέμα βοήθειας όταν έψαχνα σχετικά..
ότι δηλαδή δε πρέπει να την αφήνουμε να αποφορτίζεται τελείως..
το να την έχεις βγαλμένη τελείως από το λάπτοπ έχει το μειονέκτημα πως αν καταλάθος βγει το καλώδιο
(αυτό το διάστημα που είχα μείνει χωρίς μπαταρία μου συνέβαινε συνέχεια )
χάνεις την παροχή ρεύματος και το λάπτοπ κλείνει χωρίς να προλάβεις να κάνεις κάτι...
Παράθεση

Εχέμυθη

Περιβόητο Μέλος

H Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 1,252 μηνύματα.

H Εχέμυθη who is waiting for the miracle.... έγραψε: στις 13:42, 12-04-12:

Καλημερα σας
Η αληθεια ειναι οτι ειμαι αρκετα ασχετη απο υπολογιστες ,και οχι μονο.Σημερα που λετε εντοπισα οτι ο φορτηστης του λαπτοπ δε κανει καλη επαφη με αυτο και ετσι το φωτακι που δειχνει αν το λαπτοπ φορτιζει συνεχως αναβοσβηνει και η οθονη εχει τη φωτεινοτητα που εχει οταν το λαπτοπ δε φορτιζε
Απορια 1: Το λαπτοπ φορτιζει ναι η οχι;Εστω και περιστασιακα
Απορια 2: μπορω να αγορασω καινουργιο φορτιστη;Και αν ναι ποσο κοστιζει
Απορια 3: να το πω στο μπαμπα;; (η ερωτηση ειναι ρητορικη)
Μπορει οι ερωτησεις μου να ειναι λιγο χαζες .
1
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Επιφανές Μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 13,507 μηνύματα.

O Dark_kronos . έγραψε: στις 13:46, 12-04-12:

1) αυτο δεν μπορουμε να στο απαντισουμε χωρις αυτοψια, κατα πασα πιθανοτιτα ομως οταν αναβει το φοτακι φορτιζει.
2)Μπορεις, εχει μουφες με 15-20 ευρο και ανεβενεις αναλογα με την ποιοτιτα
3)Πες του, στις κορες φαιρονται ομορφα, οι γιοι τα πληρωνουμε ολα

Ισως να μην φταιει ο φορτιστης αλλα η υποδχη του laptop, κοιταξε το πριν δωσεις λευτα για κατι
1
Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Επιφανές Μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 8,563 μηνύματα.

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε: στις 14:09, 12-04-12:

καλησπερες..
δεν γνωριζω πολλα απο laptop και τα θεωρω κακη επιλογη αν δεν ειναι αναγκη η αγορα τους αλλα δυστυχως λογω αναγκης σκεφτομαι να παρω laptop ή netbook και θα ηθελα οποιος πιστευει οτι γνωριζει και θελει να απαντησει σε καποιες αποριες που εχω και να δωσει μια συμβουλη:
-2 με τρεις ωρες ειναι η μεγιστη αυτονομια εξαρχης ή αυτο παρατηρειτε μετα απο φθορα ;
- Ανεξαρτητα απο τα χρηματα και με μοναδικο κριτηριο την αυτονομια και επειτα την επεξεργαστικη ισχυ τι θα με συμφερε να κοιταξω, laptop ή netbook;
-κατα μεσο ορο καθε ποτε η μπαταρια θελει αλαγμα;
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Επιφανές Μέλος

O Dark_kronos . έγραψε: στις 14:18, 12-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από g1wrg0s
-2 με τρεις ωρες ειναι η μεγιστη αυτονομια εξαρχης ή αυτο παρατηρειτε μετα απο φθορα ;
- Ανεξαρτητα απο τα χρηματα και με μοναδικο κριτηριο την αυτονομια και επειτα την επεξεργαστικη ισχυ τι θα με συμφερε να κοιταξω, laptop ή netbook;
-κατα μεσο ορο καθε ποτε η μπαταρια θελει αλαγμα;
1) εξαρτατε απο το laptop πρωτα απο ολα! Ενα laptop εχει λιγοτερη αυτονομια απο ενα netbook. 3 ωρες ειναι το μινιμουν για καινουργια νομιζω, μερικα φτανουν μεχρι τις 6 ωρες, αλλα εξαρτατε και απο τις εργασιες που θα κανεις αυτες τις ωρες.
2)αυτονομια=netbook, επεξεργαστης=laptop... και τα δυο μαζι θα πρεπει να το ψαξεις σε συγκεκριμενα μοντελα το τι σε συμφερει
3) δεν υφηστατε μεσος ορος σε αυτο το πραγμα. Εξαρτατ απο το ποση χρηση κανεις και κατα ποσων προσεχεις την μπαταρια...! Παντος και στο laptop μου που δν προσεξα καθολου και δουλεψε παραπολυ κρατισε 3 χρονια περιπου η μπαταρια, βεβαια δεν την αλλαξα, συνεχισα να το χρησιμοποιω μονο με μπριζα. Στο netbook μου παλι που δεν το χρησιμοποιω ιδιετερα και προσεχω και την μπαταρια του το εχω ενα μιση χρονο περιπου και δεν εχω δει κανενα σημαδι μειωσης της αυτονομιας του.
Παράθεση

υδωρ (Δεσποινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H Δεσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.

H υδωρ έγραψε: στις 23:47, 21-10-13:

ακουσα οτι υπαρχει προγραμμα που ενω εχεις στο λαπτοπ τη μπαταρια + πριζα αυτο δε τη φορτιζει συνεχεια παρα μονο οταν πεσει στο 40%.τι ξερετε για αυτο;
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Το κλείνεις το κινητό ή απλά ψοφάει από μπαταρία; - Από deadhead_pirate
      Το θέμα έχει λάβει 152 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ιστορίες καθημερινής τρέλας!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-09-14 στις 14:08.
    • SSD σε παλιό laptop - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Hardware.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-09-11 στις 18:55.
    • Laptop Vs Netbook - Από Avicii
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Hardware.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-12-09 στις 10:10.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα