Τελικά έχουμε Ανεξιθρησκεία;

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Διαβάζοντας ένα ποστ της Κουέ για τα παιδιά που παίρνουν το όνομά τους στο Δημαρχείο αλλά στα χαρτιά γράφονται Χ.Ο., αλλά και κάποια άρθρα σε blogs (π.χ. ένας άθεος πρέπει να ορκιστεί στο Ευαγγέλιο σε μια δίκη, και τι γίνεται με τις άλλες Θρησκείες; ) είπα να το σχολιάσουμε...

Νομική και Κοινωνική Ανεξιθρησκεία. Τι γίνεται στο σχολείο, στην Κοινωνία, κτλ. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
φανταστείτε ο μοναδικός μάρτυρας σε ένα τροχαίο να είναι άθεος. Η γκαντεμιά προσωποποιημένη:P

πιο σοβαρά τώρα, επειδή μάρτυρες καλούνται και από άλλα θρησκεύματα, φαντάζομαι ότι θα πρέπει να φέρνουν βεβαιώσεις θρησκείας.
Οι άθεοι, απλά ατύχησαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πήρα την αφορμή από εδώ:

Αρχική Δημοσίευση από https://www.philology.gr/blog/?p=202:
Αν στο δικαστήριο δεν θέλεις να ορκιστείς στο Ευαγγέλιο ή στο Κοράνι ή στο Ταλμούδ, σου δίνεται η δυνατότητα να ορκιστείς στη συνείδησή σου ή κάτι ανάλογο που έχουν προβλέψει για τέτοιες περιπτώσεις. Λογικότατο και δημοκρατικότατο θα σκεφτείτε. Δοκιμάστε όμως να πείτε ότι θέλετε να ορκιστείτε στο Δία ή στο Μανιτού και παρατηρήστε πώς θα σας κοιτάξει ο πρόεδρος –αν δεν σας τιμωρήσει για προσβολή δικαστηρίου. Και στο φινάλε, γιατί θα πρέπει να αποκαλύψω σε ποιο θρήσκευμα ανήκω για μία υπόθεση όπου αυτό δεν είναι καθόλου απαραίτητο; Κι άντε πες ότι εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα και λέω με παρρησία ότι είμαι π.χ. μάρτυρας του Ιεχωβά. Είναι τελείως σίγουρο ότι οι δικαστές και οι ένορκοι θα ακούσουν την κατάθεσή μου τελείως ανεπηρέαστοι από αυτή τη δήλωση; Δεν θα ήταν λογικό να ισχύει για όλους ο πολιτικός όρκος; Βεβαίως! Μόνο που υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα. Η Εκκλησία της Ελλάδος είναι αντίθετη. Επίσης είναι αντίθετη στο διαχωρισμό της από το κράτος. Γουστάρει σφιχταγκάλιασμα και δεν της αρέσει το διαζύγιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Ανεξιθρησκεία: έννοια προς εξαφάνιση. Τελευταία φορά που την είδε κάποιος ήταν σε μια ασήμαντη αναφορά σε κάποιο ασήμαντο άρθρο του Συντάγματος. Κατά τα άλλα η τύχη της αγνοείται...

Γιατί ένας θρησκευόμενος υπό όρκο θεωρείται εξ'ορισμού πιο αξιόπιστος μάρτυρας από έναν άθρησκο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
αν έχεις την καινούρια ταυτότητα, υποψιάζομαι ότι μπορείς να δηλώσεις τα πάντα. Άρα αν είσαι μάρτυρας υπεράσπισης δηλώνεις Χ.Ο. μη τον κάψεις τον κατηγορούμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Γιατί ένας θρησκευόμενος υπό όρκο θεωρείται εξ'ορισμού πιο αξιόπιστος μάρτυρας από έναν άθρησκο?

Γιατί η λογική (τους) λέει οτι ο θρησκευόμενος υπό όρκο "φοβάται" και την κόλαση... ενώ ο άθρησκος.. τι φοβάται? :P


Αυτο πάντως που αναφέρει το Blog που παραθετει απόσπασμα η Isi, έχει απόλυτο δίκιο... "είναι τελείως σίγουρο ότι οι ένορκοι και οι δικαστές να ακούσουν εντελώς ανεπηρέαστοι όταν ακούσουν ότι δεν είμαι ΧΟ?"

Φυσικά και είναι εντελώς σίγουρο το εντελώς αντίθετο.

Και να σας πω και κάτι.... εμείς εδώ μέσα που θεωρητικά τουλάχιστον είμαστε και προοδευτικοί καθότι και νεότεροι απ το δικαστικό μας σύστημα ( :P )
αν μπει κάποιο νεο μέλος (και το τονίζω, νέο μέλος κι όχι κάποιο παλιο που είναι ήδη γνωστό και εκτιμημένο) και πει "καλημέρα σας, εγώ είμαι μουσουλμάνος" πιστεύω ακράδαντα ότι θα αντιμετωπιστεί με ένα είδος ρατσισμού (και δε θα είναι υποχρεωτικά σκόπιμο).
Κι αυτο γιατι έχουμε μάθει ότι οι διαφορετικής θρησκείας άνθρωποι, έχουν και διαφορετική κουλτούρα, διαφορετικά έθιμα, διαφορετικό τροπο σκέψεως σε πολλά ζητήματα.


Η αθεΐα αντιμετωπίζεται με άσχημο τροπο πολλές φορές
Η ανεξιθρισκία, όχι δεν υπάρχει στην πραγματικότητα (είναι κάτι σαν την ελευθερία... όλο την ακουμε και πουθενά δεν την βλέπουμε :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
μια ερώτηση τι ειναι ανεξιθρησκεία;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Το δικαίωμα που πρέπει να έχει ο καθένας να πιστεύει όποια θρησκεία θέλει, ή και καμία.
Με τέτοιους ρυθμούς που κινείται το ελληνικό κράτος, φανταστείτε τι πρέπει να γίνει, ώστε ένας άθεος ή αλλόθρησκος, να θεωρήται το ίδιο αξιόπιστος μάρτυρας με έναν ορθόδοξο χριστιανό.
Πάντως είναι επιβεβλημένο να αλλάξει αυτό το κόλπο με το ευαγγέλιο στο δικαστήριο.
Εγώ μπορεί πολύ απλά να μην είμαι τόσο καλός χριστιανός και να μην φοβάμαι να πω ψέματα, όσο κάποιος άλλος.
Δεν είναι κριτήριο πια η θρησκεία για την αξιοπιστία του μάρτυρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Το δικαίωμα που πρέπει να έχει ο καθένας να πιστεύει όποια θρησκεία θέλει, ή και καμία.

Τι;;;:worry: :worry: :worry:

υπάρχει περίπτωση να είσαι άθεος ή αλόθρησκος και να σου την πούνε ότι δεν είσαι έμπιστος; :confused:

Οχι ρε παιδιά αποκλείετε δεν μπορεί να είμαστε τόσο πίσω, δεν μπορώ να άκούω βλακείες τώρα:mad:
Τι τους νοιάζει π.χ σε ένα δηκαστήριο τι θρησκεία έχει κάποιος ή άν δεν έχει, τότε τι δημοκρατία έχουμε ;...:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Στο δικαστήριο Μάνια, ορκίζεσαι στο ευαγγέλιο.
Ο αλλόθρησκος μπορεί να ζητήσει ένα κοράνι ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο..., αλλά πόσο σοβαρά θα ληφθεί η μαρτυρία του;
Δεν μπορεί να εξαρτάται η αξιοπιστία του από αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα, επιδή είναι κάποιος άθεος σημαίνει ότι δεν μετράει η γνώμη του; :mad: Και ποιοι είναι αυτοί που θα κρίνουν άν ο άλλος είναι αξιόπηστος; δηλαδή δεν υπάρχουν χρηστιανου εβραίοι μουσουλμάνοι που ορκίζοντε με ψέματα; οι άθεοι τους πίραξάν; θα μας τρελάνουν; :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Και επειδη μιλαμε ολο για τους αθεους... υπαρχουν και οι αθρησκοι. Εχει διαφορα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Και επειδη μιλαμε ολο για τους αθεους... υπαρχουν και οι αθρησκοι. Εχει διαφορα!


Για ρίξε την διαφορά, θέλω να μάθω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Μηπως το οτι πιστευω οτι υπαρχει Θεος αλλα δεν πιστευω σε θρησκεια? ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Κάνεις δηλαδή ότι θές για να προσευχηθείς άυτό που πιστέυεις; ενδειαφέρων δεν ήξερα ότι γίνετε κάτι τέτοιο:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Και τι ειναι ο Θεος για να τον δοξασω εγω? Απλη ερωτηση. Ολοκληρος ΘΕΟΣ (που ειναι τα παντα και παντου, και οχι ενας παππους που καθεται στα συνεφα) εχει αναγκη απο ΕΜΕΝΑ να τον... δοξασω? Στην τελικη οταν λες "δοξαζω εναν Θεο" τι εννοεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Και τι ειναι ο Θεος για να τον δοξασω εγω? Απλη ερωτηση. Ολοκληρος ΘΕΟΣ (που ειναι τα παντα και παντου, και οχι ενας παππους που καθεται στα συνεφα) εχει αναγκη απο ΕΜΕΝΑ να τον... δοξασω? Στην τελικη οταν λες "δοξαζω εναν Θεο" τι εννοεις?

Μην αρπάζεσε παιδάκι μου μην μπριζόνεσε, άυτη η λέξη μου ήρθε αυτήν είπα, πές μου άλλη και την αλλάζω άμμέσως, συγνώμη άν ειπα κάτι κακό συγνώμη. πές και θα την αλλάξω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Στην προκειμένη περίπτωση θα έπρεπε να αναρωτηθείς καλύτερα " και ποιος είμαι εγώ που θα δοξάσω το Θεό "
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Στην προκειμένη περίπτωση θα έπρεπε να αναρωτηθείς καλύτερα " και ποιος είμαι εγώ που θα δοξάσω το Θεό "


Συγνώμη ρε παιδιά λάθος λέξη ηρεμήστε λιγο σας παρακαλώ, δεν ήθελα να πώ κάτι κακό συγνώμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Μην αρπάζεσε παιδάκι μου μην μπριζόνεσε, άυτη η λέξη μου ήρθε αυτήν είπα, πές μου άλλη και την αλλάζω άμμέσως, συγνώμη άν ειπα κάτι κακό συγνώμη. πές και θα την αλλάξω

Μα δεν αρπαχτηκα! Απλα δεν καταλαβαινω καθολου το σκεπτικο σου.

Στην προκειμένη περίπτωση θα έπρεπε να αναρωτηθείς καλύτερα " και ποιος είμαι εγώ που θα δοξάσω το Θεό "

Α, γεια σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top