• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Jamie Oliver: Να διδάξουμε κάθε παιδί, πώς να τρέφεται σωστά

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
καλα,,δικιο εχεις...


αλλα δεν βλαπτει μονο το τι τρως,,αλλα και ποσο τρως και ποσο ασκησαι..
πχ εγω εχω παραπανω κιλα σχεδον καθαρα λογω μειωμενης κινησης και παραπανω ποσοτητας τροφιμων που ειναι υγιεινα...

δηλαδη,,ειναι ο γενικος τροπος ζωης,,,οχι μονο η διατροφη...


τωρα με καλμαρες λιγο..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
tvxs.gr: Η οικονομική κρίση πλήττει τις διατροφικές συνήθειες των Ελλήνων



Το επίπεδο της διατροφής των Ελλήνων φαίνεται να απειλεί η οικονομική κρίση καθώς σχεδόν ένας στους τέσσερις (24%) δηλώνει ότι είναι έτοιμος να υποβαθμίσει την ποιότητα των τροφίμων που προμηθεύεται ακόμα και αν αυτά αφορούν την διατροφή των παιδιών του.
Σύμφωνα με τη διαδικτυακή έρευνα που πραγματοποίησε η επιστημονική ομάδα «Διατροφή» με θέμα την επίδραση των οικονομικών μέτρων και συνθηκών στις διατροφικές και καταναλωτικές συνήθειες των Ελλήνων, αν και η πλειονότητα των Ελλήνων (68%) προμηθεύεται τρόφιμα με κριτήριο την ποιότητα , ένα ποσοστό 29% αποφασίζει για την αγορά ενός προϊόντος με βάσης την τιμή.

Σε καθημερινά και προϊόντα ειδικών κατηγοριών έχουν παρατηρηθεί ήδη μεγάλες περικοπές, ενώ ένα ποσοστό 31% εκφράζει αδυναμία περαιτέρω περικοπών στην αγορά τροφίμων. Το 39% δηλώνει ότι δεν μπορεί να κάνει μεγαλύτερη οικονομία στην προμήθεια τροφίμων, ενώ το 24% υποστηρίζει ότι θα έκανε οικονομία στα προϊόντα που αφορούν την διατροφή των παιδιών.

Σχετικά με την διασκέδαση, σύμφωνα με τα στοιχεία, πριν από την οικονομική κρίση, το 48% υπολόγιζε τα χρήματα που ξόδευε για διασκέδαση - φαγητό, ενώ μετά την κρίση το ποσοστό ανέρχεται στο 78%. Παράλληλα το 62% δηλώνει ότι περικόπτει τις εξόδους για φαγητό ενώ το 67%, μειώνει σημαντικά την παραγγελία του φαγητού από έξω (delivery). Αντίστοιχα έχουν μειωθεί και οι έξοδοι για ποτό (53%) και για καφέ (33%).

Αύξηση παρατηρείται και στην χρήση λίστας για την αγορά τροφίμων. Πριν από την κρίση χρήση λίστας έκανε το 71%, ενώ μετά την κρίση η χρήση λίστας είναι δεδομένη για το 87%. Εντύπωση προκαλεί επίσης ότι πριν την κρίση μόλις το 19% δεν αγόραζε τρόφιμα εκτός λίστας, ενώ σήμερα την τηρεί πιστά το 69%.
Σημειώνεται ακόμη ότι το 71% του δείγματος δηλώνει ότι έχει επηρεαστεί το εισόδημά του και μελλοντικά θα επηρεαστεί ακόμα πιο πολύ, το 17% υποστηρίζει πως μπορεί τώρα να μην έχει επηρεαστεί αλλά στο μέλλον θα επηρεαστεί, και μόνο το 12% δηλώνει ότι δεν έχει επηρεαστεί το εισόδημα του.

Τα στοιχεία της έρευνας

Η έρευνα ξεκίνησε στις 24/5/10 και τα πρώτα αποτελέσματα προέρχονται από δείγμα 687 απαντήσεων στο οποίο περιλαμβάνονται 76% γυναίκες και 24% άντρες. Από αυτούς το 55% είναι άγαμοι, το 40% παντρεμένοι και το 5% διαζευγμένοι. Το μηνιαίο οικογενειακό ήταν για το 5% μικρότερο των 700 ευρώ για το 30% μεταξύ 700-1.400 ευρώ, για το 40% μεταξύ 1.400-2.800 ευρώ και για το 25% πάνω από 2.800 ευρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Πάντως η ευκολία με την οποία οι γονείς ταϊζουν τα παιδιά βλακείες είναι αξιοσημείωτη!

Χθες στο κολυμβητήριο είδα κάποια μαμά να πηγαίνει με τα παιδιά της στο cafe και να τους αγοράζει διάφορα μικρά ανθυγιεινά, 5' από την στιγμή που βγήκαν από την πισίνα. Μου έκανε πολύ εντύπωση, καθώς το γεγονός ότι τα πηγαίνει κολυμβητήριο δείχνει ότι την ενδιαφέρει να κάνουν ωφέλιμες για την υγεία τους δραστηριότητες. Αλλά φευ!

Κι εδώ να σημειώσω ότι μου κακοφαίνεται πολύ να έχει το cafe κολυμβητηρίου τόσα συσκευασμένα και επεξεργασμένα. Μα σοκολάτες και μπισκότα στο κολυμβητήριο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
το τραγικο ειναι οτι αν καποιο απο αυτα τα παιδακια φαει κατι υγιεινο το κοροιδευουν. Θυμαμαι μια φορα στο γυμνασιο που ειχα παρει μαζι μου ενα μηλο για το διαλειμμα και τα αλλα τα παιδια με κοροιδευαν (αυτοι ηταν οι εξυπνοι που ετρωγαν τυροπιτες και πατατακια). Εχω την εντυπωση οτι η ελληνιδα μανα θεωρει "μαγκια" να δωσει στο παιδακι της χρηματα να αγορασει κασεροπιτα και μιλκο απο το κυλικειο απο το να του δωσει ενα ταπερακι με λαχανικα και φρουτα ή σπιτικο φαγητο (πχ κανενα σαντουιτς με τυρι, μαρουλι και ντοματα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_farm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 293 μηνύματα.
Δεν νομιζω οτι η Ελληνιδα μανα ταιζει με ευκολια ¨σαβουρες¨ τα παιδια της. Νομιζω οτι δινουμε μεγαλο αγωνα να δινουμε καλο φαγητο στα καμαρια μας.
Προσωπικα αναγκαζομαι να καμουφλαρω και να κρυβω τα λαχανικα (που δεν τα τρωνε ωμα με τιποτα) μεσα σε σαλτσουλες σε πιτες σε κρεπες σε σουπιτσες.
Για τα οσπρια δε εχω πεσει πολυ χαμηλα ως μανα τα δωροδωκω κανονικα για να φανε φακες και φασολια ναι ναι ταζω διαφορα !!!!!!!!!.
Το προβλημα ειναι στο σχολειο που οι καντινες πουλανε ολα αυτα που εγω δινω αγωνα να μην τρωνε.
Προβλημα ειναι και η νοοτροπια και των αλλων παιδιων και των δασκαλων πολλες φορες παραδειγμα περισι ο μικρος που του αρεσει τρομερα το γιαουρτι επερνε μαζι του γιαουρτακι για το διαλειμα ομως στην βδομαδα το εκοψε γιατι τα αλλα παιδακια τον ελεγαν μπεμπη η οταν ηθελε να παρει σε μπολακι ντακο ηταν αδυνατο να το φαει χωρις να λερωθει γιατι δεν υπαρχει χωρος να κατσει καθιστος να φαει και οι ταξεις κλειδωνονται στα διαλειματα οποτε καταληγουμε στα κλασικα τοστ και σε κανενα φρουτο που μεχρι την μεση της χρονιας τα εχει βαρεθει και αρχιζει η γκρινια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εντάξει βρε katerina_farm, μην το παίρνεις προσωπικά! Μπράβο σου που προσπαθείς, αλλά δεν σημαίνει ότι όλες οι μητέρες το κάνουν. Πολλές μάλιστα τις "διευκολύνει" το γεγονός ότι το παιδί θα πάει να αγοράσει το ντόνατς, καθώς δεν θα χρειαστεί να μπουν στην διαδικασία να ετοιμάσουν το κολατσιό του και να ακούσουν την γκρίνια του. Το "να μην ακούσω την γκρίνια του" παίζει πολύ, κι έτσι βλέπουμε πολλούς γονείς να κάνουν όλα τα χατήρια στα παιδιά τους, προκειμένου να τους "ξεκουβαλήσουν". Το διατροφικό είναι μέρος μόνο του προβλήματος, αλλά πολύ σημαντικό, καθώς έχει να κάνει με την υγεία.

Πάντως, όσον αφορά το ζήτημα των κυλικείων, θυμάμαι είχα διαβάσει ότι ο Jamie Oliver έχει δώσει πολύ αγώνα στην Βρετανία για την ριζική αλλαγή των προϊόντων τους, ότι ευαισθητοποίησε την κυβέρνηση και ότι κατάφερε πολλά. Στην Ελλάδα κάτι παρόμοιο έκανε ο σεφ Λευτέρης Λαζάρου, στο ιδιωτικό εκπαιδευτήριο που φοιτούσαν τα παιδιά του. Πάντως εν γένει στην Ελλάδα όλα γίνονται στο πόδι, χωρίς ενδελεχή σχεδιασμό, με αποτέλεσμα οι νόμοι να μένουν ανεφάρμοστοι (όπως θα γίνει πάλι με το τσιγάρο), οπότε όλα στηρίζονται στην καλή θέληση του κάθε ατόμου σαν αυτόνομη οντότητα, και στην συγκεκριμένη περίπτωση στους γονείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
κατι απλο πχ ,ειναι να φτιαξεις μια ζυμη,απλη οπως για ψωμι ή πιο απλη,,και να βαλεις λουκανικο μεσα ή ζαμπον τυρι,ριγανη πιπερι ..

και στο φουρνο..και εχουν τα παιδια σπιτικα λουκανικοπιτακια ,τυροπιτακια ,,για το σχολειο..ή τη δουλεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Αν και το ( λουκάνικο = επεξεργασμένο κρέας με υψηλό ποσοστό λίπους ) δεν είναι και ό,τι πιο μεσογειακό και υγιεινό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αν και το ( λουκάνικο = επεξεργασμένο κρέας με υψηλό ποσοστό λίπους ) δεν είναι και ό,τι πιο μεσογειακό και υγιεινό.
τα λουκανικα τα εφτιαχναν οι ελληνες χιλιαδες χρονια..
ολα τα αλλαντικα ετσι ειναι,,αλλα συντηρουνται..ενω το μαγειρεμενο κρεας οχι..


εναλλακτικη ειναι με κομματια ψημενου ή βραστου κοτοπουλου ή χοιρινου..

εδω μιλαμε για πρακτικα θεματα..οχι διαιτολογικες θεωριες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
τα λουκανικα τα εφτιαχναν οι ελληνες χιλιαδες χρονια..
ολα τα αλλαντικα ετσι ειναι,,αλλα συντηρουνται..ενω το μαγειρεμενο κρεας οχι..


εναλλακτικη ειναι με κομματια ψημενου ή βραστου κοτοπουλου ή χοιρινου..

εδω μιλαμε για πρακτικα θεματα..οχι διαιτολογικες θεωριες..

Δεν ξέρω αν οι Έλληνες έφταιχναν λουκάνικα. Τώρα φτιάχνουν πάντως. Αλλά μεσογειακή διατροφή δεν το λες.
Πάντως κι εγώ πρακτικά μίλησα. Θεωρώ ότι το λουκάνικο δεν είναι υγιεινή διατροφή για ένα παιδί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν οι Έλληνες έφταιχναν λουκάνικα. Τώρα φτιάχνουν πάντως. Αλλά μεσογειακή διατροφή δεν το λες.
Πάντως κι εγώ πρακτικά μίλησα. Θεωρώ ότι το λουκάνικο δεν είναι υγιεινή διατροφή για ένα παιδί.
Όχι δεν είναι, ........ αλλά από το να φάει λουκάνικο Φρανκφούρτης, που έχει μέσα ότι μπορείς να φανταστείς αλεσμένο, καλύτερα να φάει, αν υπάρχει πάντα η δυνατότητα, σπιτικό λουκάνικο (σε κάποια μέρη φτιάχνουν ακόμα).

Νομίζω και απόλυτα δεν είναι δυνατόν να περιοριστείς. Δεν μπορεί δηλαδή κανείς να τρώει μόνο ψάρι, σαλάτα, όσπρια, κλπ.
Θες και το σουβλάκι σου, θες και το μπέργκερ, θες και την πίτσα. Αλλά ακόμη κι έτσι, είναι προτιμότερο να τα παρασκευάσεις ο ίδιος, διότι θα χρησιμοποιήσεις καλύτερη ποιότητα υλικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Θες και το σουβλάκι σου,
η πιο υγιεινη τροφη,,ενα πληρες γευμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
η πιο υγιεινη τροφη,,ενα πληρες γευμα..

Ο πατέρας μου λέει τέτοια όταν θέλει να δικαιολογηθεί για τις αμαρτίες του! Το σουβλάκι είναι υγιεινό μονο με αλάδωτη πίτα, χωρίς γύρους και κοτοbacon και απλά με τζατζίκι, όχι μουσταρδομαγιονεζες. Και πάλι έχει αρκετές θερμίδες, αλλα τουλάχιστον δεν είναι βλαβερό. Αλλα ποσο εύκολα βρίσκει κάποιος τέτοια σουβλάκια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το σουβλάκι είναι υγιεινό μονο με αλάδωτη πίτα, χωρίς γύρους και κοτοbacon και απλά με τζατζίκι, όχι μουσταρδομαγιονεζες. Και πάλι έχει αρκετές θερμίδες, αλλα τουλάχιστον δεν είναι βλαβερό. Αλλα ποσο εύκολα βρίσκει κάποιος τέτοια σουβλάκια;
εγω οταν παιρνω,,θελω λαδωμενη ,,-για ενα παιδι δεν ειναι τιποτα σπουδαιο- αλλα απλα με ντοματα ,πατατες και πιο υγιεινο σουβλακι,,οχι γυρο που εχει επιπλεον λιπη..

μια χαρα υγιεινο μπορει να ειναι..

και ακομα παραπανω αν παρεις σκετο σουβλακι με ψωμι,,ετσι απλα..

δεν ειναι κακο το λιπος ή το κρεας,,η αναλογια και το ποτε τρως μετραει..
αυτο λεει η σωστη διαιτολογια..τρωτε απο όλα με μετρο...(εξαιρερουνται ισως τελειως τεχνητες τροφες ,πχ γαριδακια--..

μην ειμαστε υπερβολικοι..
απο ποτε το υγιεινο ειναι το αλαδωτο?
η ποσοτητα και ισορροπια μετραει..σε μια σωστη διατροφη,,

ποιος σου ειπε οτι οι θερμιδες ειναι κατι το ανθυγιεινο?
αυτες μας κρατανε στη ζωη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
μην ειμαστε υπερβολικοι..
απο ποτε το υγιεινο ειναι το αλαδωτο?
η ποσοτητα και ισορροπια μετραει..σε μια σωστη διατροφη,,

Οπως λεω και στην καλη μου την γιαγια οταν με ρωταει το ιδιο πραγμα...

Το υγιεινο δεν ειναι το αλαδωτο... Ειναι το λαδωμενο μεν, σε λογικα πλαισια δε... Κοινως, η λαδωμενη η πιτα δεν ειναι υγιεινη... Γιατι αν προσπαθησεις να μου πεις οτι κατι τηγανητο ειναι μια χαρα τροφη θα σε παρω εγω με τις ντοματες...

Η οπως μου λεει κι η γιαγια μου, μα απλο ελαιολαδο ειναι, κανει καλο λενε...

Κανει καλο γιαγια, λεω, αρκει να μην βαζεις ενα νεροποτηρο σε φαγητο για 3 ατομα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Γιατι αν προσπαθησεις να μου πεις οτι κατι τηγανητο ειναι μια χαρα τροφη θα σε παρω εγω με τις ντοματες...
μια χαρα ειναι..σε σωστες ποσοτητες μια χαρα μπαινει στη διατροφη..

αλλα το λαδι της πιτας δεν ειναι τιγανητο,,αλλα ψητο λιπος και λαδι απο το χοιρινο,,..
και τα ψητα φαγητα παντα ειναι πιο υγιεινα απο τα τηγανιτα..

οποτε ενα καλο σουβλακι με ή χωρις πιτα,,με καλα υλικα ..ειναι το καλυτερο φαι,,για δεκατιανο ειδικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
μην ειμαστε υπερβολικοι..
απο ποτε το υγιεινο ειναι το αλαδωτο?
η ποσοτητα και ισορροπια μετραει..σε μια σωστη διατροφη,,

ποιος σου ειπε οτι οι θερμιδες ειναι κατι το ανθυγιεινο?
αυτες μας κρατανε στη ζωη..
Δεν είπα ότι το λάδι είναι ανθυγιεινό in general, αλλα το λάδι που βουτάνε τις πίτες συνήθως είναι ανθυγιεινό και χιλιοχρησιμοποιημένο.
Όσο για τις θερμίδες, απαραίτητες είναι, αλλα προσωπικά προτιμώ να τρώω φαγητά λιγότερο βαριά, ώστε να τρώω μεγαλύτερες ποσότητες, από το να φάω την σουβλακαρα και να αναγκαστώ να το ρίξω στη νηστεία για την υπόλοιπη μέρα.
Αν και once in a while, θα φάω το σουβλάκι μου, είτε vegetarian με μελιτζανοσαλάτα από Πίτα Pan, είτε με σεφταλιά (αμαρτία), παρόλα αυτά σε καμια περίπτωση δεν έχω ψευδαισθησεις μετά ότι έφαγα κάτι υγιεινό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
μια χαρα ειναι..σε σωστες ποσοτητες μια χαρα μπαινει στη διατροφη..

αλλα το λαδι της πιτας δεν ειναι τιγανητο,,αλλα ψητο λιπος και λαδι απο το χοιρινο,,..
και τα ψητα φαγητα παντα ειναι πιο υγιεινα απο τα τηγανιτα..

οποτε ενα καλο σουβλακι με ή χωρις πιτα,,με καλα υλικα ..ειναι το καλυτερο φαι,,για δεκατιανο ειδικα..

Δεν ξερω πως θα το παρεις... Αλλα εχω δει απειρες φορες σε χιλιαδες μαγαζια(υπερβολη το ξερω) την πιτα να τηγανιζεται...

Εν προκειμενω τα μαγαζια στα οποια το λαδι της πιτας οπως το λες μετρουνταν στα δαχτυλα τους ενος(1) χεριου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αλλα το λάδι που βουτάνε τις πίτες συνήθως είναι ανθυγιεινό και χιλιοχρησιμοποιημένο.
αλλο αυτο,,νταξει,,αλλα αν ηταν με σπιτικα υλικά..
πχ ψητο χοιρινο μεσα σε πίτα..
δεν ειναι κακο,,δυναμωτικο και απαραιτητο ειναι..

Αν και once in a while, θα φάω το σουβλάκι μου, είτε vegetarian με μελιτζανοσαλάτα από Πίτα Pan, είτε με σεφταλιά (αμαρτία), παρόλα αυτά σε καμια περίπτωση δεν έχω ψευδαισθησεις μετά ότι έφαγα κάτι υγιεινό.
η νοοτροπια και στις δυο φρασεις που σημειωσα,,ειναι λαθος,,
και ιατρικα και ψυχολογικα και διαιτολογικα..

δεν μπορω να ακουω σοβαρα για αμαρτιες περι φαγητου..με πιανει κατι,,ουτε θρησκοληπτοι της λουκα να ημασταν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αχχχ... χρειάζεται κι ο Άγγελος τον Γερμ...εχμ...Εγγλέζο του. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top