• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Τρίξιμο Δοντιών

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Έχω ενα θέμα όταν διαβάζω ή κάθομαι στον υπολογιστή. Μετά απο λίγη ώρα σαν να κουράζομαι να στηρίζω το κεφάλι μου και εκτός απο τους πόνους που νιώθω στον αυχένα μου έχω παρατηρήσει ότι σφίγγω τα δόντια μου με αποτέλεσμα να είναι πιασμένη η γνάθος μου. Παλιά το έκανα που και που, τώρα έχω παρατηρήσει ότι το κάνω ασυναίσθητα συνέχεια, πλέον ακόμα και όταν περπατάω. Υπάρχει κάποιος τρόπος να χαλαρώσω αυτήν την ένταση; Δε νομίζω πως το κάνω στον ύπνο μου, απλά φοβάμαι μην κάνω ζημιά και στα δόντια μου.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Πως ξεκινησε???

Μηπως κανεις καποια παρομοια κινηση οταν θυμωνεις???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Ίσως το stress να σε επηρεάζει... Γενικά, το άγχος προκαλεί ένταση. Βαθιές ανάσες... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Έχω ένα παρόμοιο πρόβλημα. Μετά από κάποιες ώρες στον υπολογιστή (ειδικά όταν έχω ένταση) σηκώνω ασυναίσθητα και σφίγγω τους ώμους μου σε βαθμό να με πιάνει πονοκέφαλος μετά από λίγο... Στη δική μου περίπτωση τουλάχιστον, είναι σχετικά απλό... Έμαθα να το προσέχω και χαλαρώνω τους ώμους μου συνειδητά όταν νιώσω ότι το κάνω.

Η ένταση είναι φαντάζομαι απόρροια συναισθηματικής και ψυχολογικής ανισορροπίας που εκφράζεται κατ' αυτόν τον τρόπο στο σώμα σου... :hmm:
Αν καταφέρεις να βελτιώσεις τη συναισθηματική σου κατάσταση, θα εξαφανιστεί και η ένταση. (Κάτι μας είπες ρε Μιμιτούλα...)
Ένας φίλος μου που έτριζε τα δόντια του στον ύπνο του, αναγκάστηκε να αγοράσει αυτό το καουτσουκένιο μασελάκι που φορούν οι πυγμάχοι, like this:


(Σκέψου ότι κάθε μήνα σχεδόν το άλλαζε επειδή το τρυπούσε από τη χρήση...

Δεν νομίζω όμως να θέλεις να κυκλοφορείς με κάτι τέτοιο... :P Γιατί δεν δοκιμάζεις να το θυμάσαι και να λες στον εαυτό σου "χαλάααρωσεεεε, χααααλάααρωωωωσεεεεε...." (zzzzZZZ :P)
Η ένταση φεύγει και με μασαζάκι αν έχεις κάποιον να σου κάνει...αλλά κι αυτό είναι... :sleep:
Δεν βολεύει κατά τη διάρκεια της ημέρας που είναι οι ώρες που λογικά έχεις ένταση.

Τι θα έκανα εγώ; Όταν συνειδητοποιούσα ότι "πάλι το κάνω" θα έβαζα τη γλώσσα μου ανάμεσα στα δόντια μου για να μου το θυμίζει. :P
Αργά ή γρήγορα, αφού δεν θα σου άρεσε να δαγκώνεις τη γλώσσα σου, θα το σταμάταγες.... (Εκτός αν ξεχνιέσαι τόσο πολύ που να κινδυνεύεις να την κόψεις!!!! Μπορεί επίσης να βλάπτει και τα δόντια...)

Βέβαια όοολα τα παραπάνω είναι τσαρλατανισμοί και δεν είμαι γιατρός για να σου προτείνω κάτι πιο έγκυρο και ενδεχομένως καλύτερο.
If you do, use at your own risk...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Βέβαια όοολα τα παραπάνω είναι τσαρλατανισμοί και δεν είμαι γιατρός για να σου προτείνω κάτι πιο έγκυρο και ενδεχομένως καλύτερο.
If you do, use at your own risk...

Εχοντας μητερα γιατρο, μπορω να πω με σιγουρια... Πως πολλες φορες οι γιατροι καταφευγουν σε τετοια, οχι πολυ εντυπωσιακα μεν, αλλα αποτελεσματικα δε, τρικ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Το παθαίνω κι εγώ μερικές φορές, ακόμα και στον ύπνο μου να σφίγγω τα δόντια, μέχρι τώρα ευτυχώς δεν έχουν πάθει ακόμα τίποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εχοντας μητερα γιατρο, μπορω να πω με σιγουρια... Πως πολλες φορες οι γιατροι καταφευγουν σε τετοια, οχι πολυ εντυπωσιακα μεν, αλλα αποτελεσματικα δε, τρικ...
Με χαρά το διαπίστωσα πέρυσι που ο ανιψιός μου γεννήθηκε με στραβισμό και ο γιατρός δεν κατέφυγε στη χειρουργική λύση, αλλά συνέστησε να του καλύπτουν το δυνατό μάτι με ένα ειδικό βαμβακάκι, ώστε να αναγκαστεί να χρησιμοποιήσει και το άλλο. Σήμερα η κατάστασή του έχει ήδη βελτιωθεί πάρα πολύ. :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Δεν ξερω πως ξεκινησε, παντως η μανα μου το κανει στον υπνο της μερικες φορες, σε περιπτωση που ειναι κληρονομικο.
Αυτο που με προβληματιζει ειναι και το οτι ολο και πιο γρηγορα ποναει ολη η πλατη μου και ιδιαιτερα ο αυχενας μου. Αυτον τον μηνα γενικα καθομαι πολυ στον υπολογιστη και στο γραφειο και λογω εξεταστικης που θα'θελα να'ναι η τελευταια, εχω αγχος. Μπορει να φταινε και τα δυο μαζι, γιατι σε αγγλικα φορα που εψαξα οσοι το παθαινουν ξυπνιοι μιλουν για περιοδους αγχους.
Αυτο με τη γλωσσα το προσπαθω, αλλα και η γλωσσα κουραζεται να 'ναι συνεχεια εξω :P Τωρα προσπαθω να εφαρμοσω το ανοιχτο στομα, να εχω χαλαρα τα σαγονια μου ωστε να μην ακουμπανε. Απλα νιωθω σα χαζο που χασκει.
Το μασκακι το ξερω σαν λυση αλλα για τον υπνο, δυσκολο να το φοραω καθημερινα. Ελπιζω μεχρι το Δεκεμβρη που θα εχει φυγει η πιο αγχωτικη περιοδος για μενα, να μη μου μεινει μονιμο κουσουρι. Προσπαθω να διαβαζω στο κρεβατι καθιστη αλλα κοιμαμαι μετα απο λιγο :worry::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top