Εργασία ή χαρά ;

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Μπορείτε να επιλέξετε μεταξύ μιας δουλειάς που σας δίνει πάρα πολλά χρήματα και μιας που τα λεφτά είναι λίγα αλλα σας αρέσει πολύ να την κάνετε τι επιλέγετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αν τα λεφτά τα οποία προσφέρει η δευτερη ειναι αρκετά για να ζω αξιοπρεπώς (για τα δικά μου δεδομένα 800 τουλάχιστον) τότε σίγουρα τη δευτερη. Η πρώτη δεν θα μου αρέσει καθόλου ή απλά λιγότερο απο την πρώτη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis :
Μπορείτε να επιλέξετε μεταξύ μιας δουλειάς που σας δίνει πάρα πολλά χρήματα και μιας που τα λεφτά είναι λίγα αλλα σας αρέσει πολύ να την κάνετε τι επιλέγετε?
Χμμμ αν τα λέφτα στην δεύτερη είναι >1000 τότε η δεύτερη αν στην δεύτερη είναι <1000 τότε δυστύχως την πρώτη..... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Για να το κάνω πιο εύκολο
Η πρώτη δουλειά σου δίνει 1.700 € και η δεύτερη 600 €. Michelle με 800 € τα φέρνεις πέρα? Μπράβο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis :
Για να το κάνω πιο εύκολο
Η πρώτη δουλειά σου δίνει 1.700 € και η δεύτερη 600 €. Michelle με 800 € τα φέρνεις πέρα? Μπράβο!

Τότε δυστυχώς θα διάλεγα την πρώτη. Εκτός αν είχα και απο αλλού λεφτά (πχ. απο κάποιο ενοίκιο) Βέβαια εξαρτάται και τι δουλειές είναι.

Γιάννη τι να κάνω, φοιτήτρια είμαι, τα κουτσοβγάζω πέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis :
Για να το κάνω πιο εύκολο
Η πρώτη δουλειά σου δίνει 1.700 € και η δεύτερη 600 €. Michelle με 800 € τα φέρνεις πέρα? Μπράβο!
Την πρώτη εφόσον δεν ήταν κάτι που δεν μπόρω με τπτ να κάνω είναι τέλειος έξω από τα γούστα μου οπώς πχ ότι έχει σχέση με τον αθλιτισμό.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
για καλη μου τυχη η δουλεια μου μου δινει αρκετα χρηματα, δεν εχω δουλεψει ποτε εκτος ξενοδοχειου, δεν θα ηθελα ποτε να βρεθω στην αναγκη να το κανω... λατρευω την δουλεια μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αν απο αυτην που μου αερει περνο μισθο πεινας δεν θα πηγενα εκτος αν και απο την αλλη δεν επερνα πολαλ παραπανω. Αμα επερνα κατω απο 1000 ευρω και ζουσα και μονος με μονο εισοδιμα αυτα τα λευτα δεν θα μπορουσα να ζησω αξιοπρεπες και ουτε με καπιο επειπεδο. Αν επερνα απο αυτην που δεν μου αρεσε 2000 ευρω ενω απο την αλλη 1600-1700 τοτε θα πηγενα σε αυτην που μου αρεσε. Ειναι ομως μια αποφαση που εχει να κανει με ποσο χρηαζεσε τα λευτα αυτην την στιγμη και ποσα χρηαζεσε και πολλα ακομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nv

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 904 μηνύματα.
χμμμμ... δύσκολή ερώτηση... Μάλλον θα δούλευα εκεί με τα πολλά χρήματα μέχρι να τακτοπιήσω οικονομικές εκρεμότητες, και ίσως να αγόραζα ένα σπίτι, για να γλυτώσω κάπια έξοδα και μετά από πολύ καιρο θα έκανα αυτό που ήθελα αν και με λιγότερα χρήματα. Αν πάλι, η δουλεία με τα λίγα χρήματα, είχε προοπτικές ανάπτυξής, αυξήσεων και προαγωγης, θα την διάλεγα χωρίς σκέψη!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
παιδιά, συγνώμη αλλά δεν είναι τόσο εύκολα τα πράγματα. Βλέπω κάτι ποσά 2000 ή αγορά σπιτιών κτλ ΟΚ μπορεί κάποιοι να είναι τυχεροί και να έχουν μια στρωμένη δουλειά ή η οικογένειά τους να έχει μια οικονομική ευχέρια αλλά μην νομίζετε οτι όλα αυτα που ανέφερα παραπάνω είναι υλοποιήσιμα άμεσα και πρίν απο αρκετά χρόνια εργασίας. Να λάβετε υπ' οψην σας οτι η επιλογή πρέπει να γίνει ανάλογα με το μέλλον που φανταζόμαστε για τον εαυτό μας. Δουλεύοντας νύχτα για αρκετά χρόνια εβγαζα πάρα πολλά φράγκα, με πρόχειρο υπολογισμό περίπου τέσσερις φορές επάνω απο αυτά που βγάζω στην εταιρία που είμαι τώρα (και πολύ λιγότερες μέρες εργασίας). Το θέμα όμως είναι οτι δεν είναι ούτε ήταν ποτέ το όνειρό μου η νύχτα! ΟΚ μέχρι κάποια ηλικία μπορείς να καταναλωθείς εκεί αλλά όσο μεγαλώνεις ζητάς άλλα πράγματα απο τον εαυτό σου και σκέφτεσε πολύ περισσότερο το μέλλον. Η σταθερή πρωινή δουλειά είναι πολύ σημαντική!!!
Αυτό που κάνω τώρα για μένα ήταν παιδικό όνειρο, το οποίο έχω πιάσει κατα μεγάλο βαθμό και κάνω υπομονή για το καλύτερο! πάντα υπάρχει το καλύτερο!!! (είμαι πολύ ψώνιο για τις φιλοδοξίες μου)
Και επειδή είναι καλοκαιράκι (=έξοδα) και μου παρουσιάστικαν κάποια έκτακτα έξοδα, απο βδομάδα θα αρχίσω να ψάχνομαι και για βράδυ τουλάχιστον 2-3 μέρες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Εγώ θα προσπαθούσα να συνδιάσω και τα 2 αλλά αφού πρέπει να επιλέξω θα πήγαινα σε αυτή που δεν μου αρέσει πολύ αφού είναι πολύ μεγάλη η διαφορά χρημάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Στη δουλεια με τον μεγαλυτερο μισθο μεχρι να μην αντεχω αλλο και να κανω αυτο που μ'αρεσει τελικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky

Νεοφερμένος

Η Vicky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Nα σε ρωτήσω κάτι? Στο αντικείμενο που σου αρέσει υπάρχει δυνατότητα εξέλιξης? Πιστεύω πως όταν κάνεις κάτι που σου αρέσει και αγαπάς είσαι και καλός σε αυτό. Εάν λοιπόν υπάρχει δυνατότητα εξέλιξης και καλύτερων οικονομικών απολαβών τότε εγώ θα ακολουθούσα τη δουλειά που μου αρέσει. Μπορείς στην αρχή τα πράγματα να είναι δύσκολα αλλά μακροπρόθεσμα θα κάνεις κάτι που σου αρέσει και θα αμοίβεσαι και καλά για αυτό. Think about it.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Εξαρτάται βασικά και από τις ώρες δουλειάς.. Αν επιλέγοντας την πρώτη θα είχα σχετικά αρκετό ελεύθερο χρόνο για να ασχολούμαι με κάτι που μου αρέσει θα πήγαινα.. Αν ήταν όμως δουλειά που χρειάζεται να είσαι όλη μέρα καλύτερα τη δεύτερη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MavriGata

Νεοφερμένος

Η MavriGata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Προσωπικά θα διάλεγα την δουλεια που θα με γέμιζε και ας δεν γέμιζε τόσο καλά το πορτοφόλι μου. Μην ξεχνάτε ότι τις πιο πολλές φορές περνάμε τον περισσότερο μας χρόνο στην δουλειά μας...

Αμα κάνουμε κάτι που δεν μας αρέσει μόνο και μόνο για τα λεφτά πιστέψτε με δεν αξίζει τον κόπο ενώ όταν αυτό που κάνεις σε ευχαριστεί είναι πολύ πιο εύκολα τα πράματα.......

...εξαρτάται πάντα από το τι ζητά από τη ζωή του ο καθένας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
:bounce:....θα διάλεγα τα ΛΕΦΤΟΥΔΑΚΙΑ!!!!
Εντάξει δεν λέω πως θα έκανα και μια δουλειά που θα σιχαινόμουν, το πολυ-πολύ να μου ήταν αδιάφορη.....
Και δεν μιλάμε για 800 και 1000 ευρώ βέβαια! Όσοι έχουν βγεί στην αγορά εργάσιας εδώ και κάποια χρόνια νομίζω πως με καταλαβαίνουν.

Συμφωνώ πάντος με την άποψη ότι το ποιο πολύτιμο πράγμα είναι ο χρόνος μας και αν υπάρχει τότε θα τον διαθέσουμε έκει που "κεφάρουμε"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Δοξα το Θεο,η μελλοντικη δουλεια μου ειναι πραγματικα το μονο που πραγματικα ποθω στην ζωη μου για επαγγελματικη καριερα και θα μου αποφερει πολυ καλα εσοδα,κανοντας παραλληλα το ονειρο ζωης μου.Ολα ξεκινουν παντα απο τις καταλληλες σπουδες και επιλογες.

Ειναι εφικτο,αρκει να παλεψεις και να διεκδικησεις το δικαιωμα σου στην πιο σημαντικη αποφαση της ζωης μας,τις σπουδες,οπου το αποτελεσμα θα μας συνοδευει για ολη μας την ζωη χωρις να μπορουμε να το αλλαξουμε.

Δεν ειναι γαμος που χωριζεις και παντρευεσαι νεα γυναικα κ εχεις νεα ζωη,στην καριερα δυσκολα υπαρχει γυρισμος,αναλογα παντα κ με την φυση του επαγγελματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Πρώτα να την αγαπάς την δουλειά και μετά κοιτάζεις το μισθο.Τί νόημα έχει να κάνεις κάτι που δεν σου αρέσει αφού σε καμιά περίπτωση δεν θα γίνει τόσο τέλια όσο κάτι που το αγαπάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
...Εξακολούθω να πιστεύω πως η πραγματικότητα είναι πιο σκληρή... Σε κάθε περίπτωση πιστεύω οι σπουδές του καθένος είναι καθοριστικές για το μέλλον. Τουλάχιστον να αγαπάμε αυτό που σπουδάσαμε και κάποια στίγμη μπορεί και να καταφέρουμε να βρούμε μια δουλειά που θα μας αρέσει και θα μας δίνει και καλό μισθό. :yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akfo7

Νεοφερμένος

Ο akfo7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Καλώς η κακώς εξαρτώμαστε οι πιο πολλοί τουλάχιστον σε μεγάλο βαθμό απο την δουλειά γιατί από εκεί προέρχεται το βασικό μας εισόδημα και μας βοηθάει να τα βγάλουμε πέρα. Η αποψή μου είναι η εξής: Επειδή η δουλειά μας απασχολεί το μεγαλύτερο διάστημα της ημέρας τις καθημερινές είναι πολυ σπουδαίο και σημαντικό να βρεις μια δουλειά που να σου αρέσει αμα θέλεις να είσαι πραγματικά ευχαριστημένος. Φυσικά ένα ποσοστό ικανοποίησης που θα σου προσφέρει αυτή η δουλειά εξαρτάται και από πόσο μεγάλος είναι ο μισθός αλλα είναι πολυ σημαντικό να σου αρέσει αυτό που κάνεις και να σε ενδιαφέρει κιόλας και να σου αρέσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top