Έχουν μόνο οι γυναίκες την τάση να ταυτίζουν την ευτυχία με τον έρωτα;

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Eγω συμφωνω με τον πειρατη. Αν ενας ανθρωπος, ειτε αντρας ειτε γυναικα, νιωθει γεματος και ευτυχισμενος με την καριερα του, τις φιλιες του και τα ενδιαφεροντα του η οτιδηποτε αλλο και δεν νιωθει την αναγκη να εχει εναν συντροφο διπλα του, για ποιον λογο να αμφισβητηθει η ευτυχια του η να ειπωθει οτι αυτος ο ανθρωπος πρεπει ντε και καλα να εχει μια σχεση?? Πιστευω πως η ολοκληρωση δεν ερχεται μεσω της συντροφικοτητας για ολους τους ανθρωπους.

Και οσον αφορα το θεμα, πιστευω πως οι γυναικες βασιζαν την ευτυχια τους στον ερωτα πολυ περισσοτερο σε παλιοτερες εποχες. Αν και σημερα αν πρεπει να κανω μια συγκριση, απ'ο,τι βλεπω γυρω μου ο αριθμος των γυναικων που εξακολουθουν να το κανουν ειναι μεγαλυτερος απ'αυτος των αντρων. Αυτο κατ'εμε δεν ειναι κακο, για τους ανθρωπους που νιωθουν καλυτερα μεσα σε μια σχεση, εφοσον δεν οδηγει σε αρρωστημενες καταστασεις, πχ μενω σε μια κακη σχεση απο ανασφαλεια και φοβο. Το προβλημα δημιουργειται οταν καποιος που θεωρει τον ερωτα και την υπαρξη σχεσης τον κεντρικο αξονα στη ζωη του και δεν θελει να απομακρυνθει απο αυτα ακομα και οταν ζει νοσηρες καταστασεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Και για να απαντήσω στον Πειρατή....
Η Μάριλυ λέει
Πιστευω πως η ολοκληρωση δεν ερχεται μεσω της συντροφικοτητας για ολους τους ανθρωπους

και το ακριβώς αντίθετο λοιπόν λέω εγώ :P
όμως δεν κρίνω επικρίνω κατακρίνω όποιον πιστεύει το αντίθετο και το πράτει στη ζωή του .... δικαίωμα του καθενός είναι να κάνει τις επιλογές του.
Αν αυτός πιστεύει ότι έτσι είναι ευτυχισμένος... πασο! Δεν είναι η δική μου ζωή...
Αυτό έλεγα εξαρχής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ναι αυτό είναι κατανοητό και αυτονόητο.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω όμως είναι γιατί πιστεύεις οτι κάποιος που δεν το κάνει αυτό, είναι μοναχικός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ναι αυτό είναι κατανοητό και αυτονόητο.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω όμως είναι γιατί πιστεύεις οτι κάποιος που δεν το κάνει αυτό, είναι μοναχικός;

Μοναχικός.... ίσως όχι ακριβώς αυτή η έκφραση
Σίγουρα μπορεί κάποιος να έχει φίλους, κοινωνικές συναναστροφές, να έχει γεμάτη μέρα με πράγματα και δραστηριότητες.... σεξ....
ΑΛΛΑ...
Πιστεύω ότι με ένα σύντροφο μοιράζεσαι πράγματα, συναισθήματα, καταστάσεις που δε θα μοιραστείς ποτέ με ένα φίλο... με ένα συγγενή...
Πιστεύω ότι το να μοιράζεσαι την ίδια τη ζωή σου (ότι δλδ πιο πολύτιμο έχεις) με ένα άνθρωπο είναι αυτό που σε πάει και σε άλλα επίπεδα...
Δε πιστεύω ότι μπορείς να "μάθεις" απ τη ζωή τα ίδια πράγματα μόνος από σχέση απ ότι μέσα σε μια σχέση...
Πιστεύω ότι κατά βάση είναι στην ανθρώπινη φύση να μη ζει μόνος αλλά μαζί με ένα σύντροφο...
Να κάνουν παιδιά και να τα μεγαλώνουν μαζί...
έτσι νομίζω... τώρα σωστό ή λάθος... άλλο πακέτο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Για τους άντρες και τις γυναίκες που βρίσκουν την ευτυχία μέσα απ την καριέρα τους μόνο δεν μπορώ να έχω άποψη.... αν και μάλλον "στεναχωριέμαι" για λογαριασμό τους....
Χίλιες φορές να "εξαρτώμαι" από μια σχέση.... παρά να ζω μόνη μου μόνο και για την καριέρα μου :/:
Εμένα πάλι μου φαίνονται και τα δύο εξίσου θλιβερα. Και εγώ "στεναχωριέμαι" για λογαριασμό όσων βρίσκουν την ευτυχία ΜΟΝΟ στη σχέση ή ΜΟΝΟ στην καριέρα ή ΜΟΝΟ στους φίλους κοκ. Γενικά τους ανθρώπους που βρίσκουν την ευτυχία ΜΟΝΟ σε έναν τομέα της ζωής τους και οι υπόλοιποι πάνε απο μέτρια έως χάλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Εμένα πάλι μου φαίνονται και τα δύο εξίσου θλιβερα. Και εγώ "στεναχωριέμαι" για λογαριασμό όσων βρίσκουν την ευτυχία ΜΟΝΟ στη σχέση ή ΜΟΝΟ στην καριέρα ή ΜΟΝΟ στους φίλους κοκ. Γενικά τους ανθρώπους που βρίσκουν την ευτυχία ΜΟΝΟ σε έναν τομέα της ζωής τους και οι υπόλοιποι πάνε απο μέτρια έως χάλια.

είναι πρακτικώς αδύνατον να πάνε πολύ καλά όλοι οι τομείς της ζωής μας...
για να είμαστε παντού "τέλειοι" (μέσα σε εισαγωγικά φυσικά) χρειάζεται να δώσουμε όλο το δυναμικό μας σε μια κατεύθυνση....
ο χρόνος δεν επαρκεί για να είναι κάποιος, πολύ καλός σύντροφος, πολύ καλός επαγγελματίας επαγγελματίας, πολύ καλός γονιός, πολύ καλός φίλος κ.ο.κ.

Το ιδεώδες με το εφικτό δυστυχώς απέχουν, οπότε εκεί πρέπει ο καθένας να θέσει τις προτεραιότητες του και να κάνει τις επιλογές του....
Εκει ακριβώς λοιπόν.... ΕΓΩ λέω... σύντροφος - οικογένεια = Νο 1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
είναι πρακτικώς αδύνατον να πάνε πολύ καλά όλοι οι τομείς της ζωής μας...
για να είμαστε παντού "τέλειοι" (μέσα σε εισαγωγικά φυσικά) χρειάζεται να δώσουμε όλο το δυναμικό μας σε μια κατεύθυνση....
ο χρόνος δεν επαρκεί για να είναι κάποιος, πολύ καλός σύντροφος, πολύ καλός επαγγελματίας επαγγελματίας, πολύ καλός γονιός, πολύ καλός φίλος κ.ο.κ.

Το ιδεώδες με το εφικτό δυστυχώς απέχουν, οπότε εκεί πρέπει ο καθένας να θέσει τις προτεραιότητες του και να κάνει τις επιλογές του....
Εκει ακριβώς λοιπόν.... ΕΓΩ λέω... σύντροφος - οικογένεια = Νο 1.
Δεν είπα να πηγαίνουν όλα τέλεια, αλλά να είναι και οι υπόλοιποι τομείς σε ένα επίπεδο άνω του μετρίου. :) Απο εκεί και πέρα, επιλέγει ο καθένας ποιός απο αυτούς θα είναι αυτός που θα αναπτύξει περισσότερο, με στόχο να φτάσει το τέλειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω απόλυτα με ΚΟΥΕ! Τα λεφτά η αναγνωρησιμότητα, και η επαγκελματική καταξίωση δεν φέρνουν την ευτυχίααν δεν έχεις κάποιον να τα μοιραστείς.Κατα την ταπεινή μου γνώμη πάντα! Οσο για το αν μπορεί κάποιος να νιώσει πλήρης απλά έχοντας κοινωνική ζωή και όχι σύντροφο, μάλλον εγώ είμαι από άλλο πλανήτη, γιατι για μενα οι φίλοι, οι παρέες και το σεξ έρχονται και παρέρχονται όμως η ζωή αποκτά νόημα μόνο μέσα απο κάποιον άλλο ξεχωρηστό άνθρωπο που γίνεται το άλλο σου μισό και οικογένειά σου. Χωρίς αυτόν εγώ τουλάχιστον νιώθω άδεια, ανολοκλήρωτη! Και ειδικά τώρα που έγινα και μητέρα το νιώθω πολύ πιο έντονα όλο αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Γκέλυ, εγώ γύρω μου παρατηρώ ακριβώς το αντίθετο.....
Μ'αλιστα σε ένα περιοδικό κυριακάτικης εφημερίδας διάβασα οτι όλο και περισσότεροι είναι οι νέοι σήμερα (άνδρες και γυναίκες) που επιλέγουν να μην έχουν σχέση.
To θεμα ειναι για ποιους λογους ομως. Δε νομιζω επειδη βρηκαν οτι ειναι καλυτερα να σαι χωρις σχεση , οσο επειδη λιγο ο τροπος ζωης, λιγο η βλακεια που δερνει ολο και περισσοτερους, δε βρισκεις ευκολα σοβαρα ατομα.

Συμφωνω με KE και Michelle.

Ισως να μην ειναι αδυνατο, αλλα δε θεωρω πολυ πιθανο να υπαρχουν ατομα που πραγματικα να ολοκληρωνονται μονο μεσα πχ απο επαγγελμα. Απλα δε νομιζω οτι λειτουργει ετσι ο εγκεφαλος μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Πιστεύω ότι με ένα σύντροφο μοιράζεσαι πράγματα, συναισθήματα, καταστάσεις που δε θα μοιραστείς ποτέ με ένα φίλο... με ένα συγγενή...
Πιστεύω ότι το να μοιράζεσαι την ίδια τη ζωή σου (ότι δλδ πιο πολύτιμο έχεις) με ένα άνθρωπο είναι αυτό που σε πάει και σε άλλα επίπεδα...
Δε πιστεύω ότι μπορείς να "μάθεις" απ τη ζωή τα ίδια πράγματα μόνος από σχέση απ ότι μέσα σε μια σχέση...
Πιστεύω ότι κατά βάση είναι στην ανθρώπινη φύση να μη ζει μόνος αλλά μαζί με ένα σύντροφο...
Να κάνουν παιδιά και να τα μεγαλώνουν μαζί...
έτσι νομίζω... τώρα σωστό ή λάθος... άλλο πακέτο :P
Δεν τίθεται θέμα σωστού ή λάθους.
Απλά εγώ πιστεύω ακριβώς το αντίθετο από όσα ανφέρεις παραπάνω.

To θεμα ειναι για ποιους λογους ομως. Δε νομιζω επειδη βρηκαν οτι ειναι καλυτερα να σαι χωρις σχεση , οσο επειδη λιγο ο τροπος ζωης, λιγο η βλακεια που δερνει ολο και περισσοτερους, δε βρισκεις ευκολα σοβαρα ατομα.
Δεν συμφωνώ οτι δεν βρίσκεις εύκολα σοβαρά άτομα. Εχω την ευτυχία, την τύχη και τη χαρά, να γνωρίζω μερικά πάρα πολύ αξιόλογα άτομα, και γενικά αισθάνομαι πολύ τυχερός με τους ανθρώπους που έχω γνωρίσει στη ζωή μου...
Γιατί δεν μπορείς να δεχτείς οτι υπάρχουν κι άλλοι τρόποι για να είναι κανείς ευτυχισμένος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimokidis

Νεοφερμένος

Ο dimokidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Παίζει σοβαρά η πιθανότητα του να είμαι η μόνο εδώ μέσα που πιστεύει ότι ακόμα κι αν ισχύει αυτό που λέει η μαμά της Isi, εγώ δεν το βρίσκω κακό για τις γυναίκες αλλά απεναντίας το βρίσκω κακό για τους άντρες....

Και να εξηγήσω τι εννοώ...

Για μένα ο άνθρωπος είναι πιο ολοκληρωμένος όταν βρίσκει ένα ταίρι... ένα σύντροφο... όταν βρίσκει την αγάπη κι όταν μοιράζεται τα πάντα με κάποιον άνθρωπο....
Δεν πιστεύω ότι ο άνθρωπος είναι μοναχικό ον σαν τον λύκο...
Δε βρίσκω λοιπόν κακό για ποιο λόγο μια γυναίκα ή ένας άντρας να μην ταυτίζουν την ευτυχία τους μέσα από μία υγιή και όμορφη σχέση...
Για τους άντρες και τις γυναίκες που βρίσκουν την ευτυχία μέσα απ την καριέρα τους μόνο δεν μπορώ να έχω άποψη.... αν και μάλλον "στεναχωριέμαι" για λογαριασμό τους....
Χίλιες φορές να "εξαρτώμαι" από μια σχέση.... παρά να ζω μόνη μου μόνο και για την καριέρα μου :/:
:yes: Συμφωνώ για εμένα η ολοκλήρωση έρχεται μονάχα όταν βρεις το ταίρι σου τον σύντροφο σου την πραγματική αγάπη όταν μοιράζεσαι τα πάντα με κάποιον άνθρωπο. Όσα και αν καταφέρω στην ζωή μου όσα και αν ζήσω καλά και άσχημα δεν θα ησυχάσω αν δεν τα μοιράζομαι με τον άλλο μου εαυτό χωρίς όρια, εγωισμούς απλά εγώ και αυτή, αυτή και εμείς σε ενα εγω.
Αυτό είναι ταύτιση της ευτυχίας με τον έρωτα ομως όχι ο πρίγκιπας στο άσπρο άλογο. :mad17: Δεν είναι τυχαίο ότι για τους άντρες επικρατεί το οτι ψάχνουμε την νεράιδα μας ενώ οι γυναίκες τον πρίγκιπα που έχει και ασπρο άλογο.
Ο συμβολισμός αυτών των δυο νομίζω δίνει την απάντηση. Εγω θέλω εσένα πέρα και πάνω και έξω από όλα ενω εσύ θέλεις την άνετη οικογένεια την καταξιωμένη κοινωνικά ώστε να μπορέσεις να προσφέρεις παιδιά σου :baby: ο,τι μπόρεσες καλύτερο και αφού βρεθούν αυτά, τότε μπορείς να μου προσφέρεις έρωτα και αγάπη και συντροφικότητα. Πιστεύω λοιπόν οτι τελικά οι αντρες έχουν την τάση να ταυτίσουν τον ερωτα με την ευτυχία αλλά συνειδητοποιούν απο την αρχή οτι για να το καταφέρουν πρέπει πρώτα να γίνουν πρίγκιπες ή να ψάξουν να βρουν την ευτυχία αλλού.
Τα περισσότερα φυσικά απο αυτά γίνονται ασυνείδητα απο τις εικόνες που ζούμε καθημερινά :rtfm: ποιος είναι ο πετυχημένος άντρας ποιόν κυνηγάνε οι γυναίκες; Μην ξεχνάμε με τι ισούται το καλό παιδί. Μπαίνουν σε αυτό το ταξίδι. Θέλω αυτή την γυναίκα για ταίρι μου; Οχι δεν μπορώ να είμαι ταίρι με κάποια που θέλει όλα αυτά που μπορεί να τα έχω η να πρόκειται να τα αποκτήσω πρώτα στη λίστα της πρέπει να είμαι εγω οπως αυτή για μένα. Μπορώ να βρω αυτή που δεν θέλει τον πρίγκιπα αλλά πρώτα εμένα; Θα το μάθω ποτέ οταν την βρώ θα μου το αποδείξεί η θα είναι αργά για μένα οταν πλεον θα μου εχει αποδείξει το αντίθετό; :fool: Οπότε τι κάνω; Αυτοσκοπός το επάγγελμα μπας και γίνω πρίγκιπας και αυτό μου προσφέρει και την δυνατότητα να περνάω καλά. Όσο πιο πετυχημένος είμαι τόσο καλύτερα περνάω γιατί να το χαλάσω τώρα που τα έχω όλα; Άσε να γλεντήσω θα βρω όποια θέλω και τα χρόνια περνάνε οι ευκαιρίες χάνονται δεν συναντάμε κάθε μέρα το ταίρι μας και καταλήγει ή να συμβιβαστούμε ή να μείνουμε μόνοι.
Δεν επικροτώ ούτε ακολουθώ τα τελευταία. Πιστεύω όμως οτι κάπως έτσι θα εξηγούνται τα οσα ζούμε γύρω μας.
Η επιτυχία είναι εργαλείο οχι ο στόχοςμας. Εγω θέλω οταν θα είμαι γεροντάκι να έχω δίπλα μου το ταίρι μου και ας είναι και σε καλύβα τι να το κάνω το κάμπριο και τους επαίνους και τις δίμετρες κουκλάρες κτλ χωρίς αυτήν καλή είναι η επιτυχία αλλά μονή της ........
Και φυσικά υπάρχουν και γυναίκες που δεν θέλουν τον πρίγκιπα, είστε είδος προς εξαφάνιση ομως βρε κορίτσια αμάν ποια... :giveup:
Ασε που δεν σας αναγνωρίζουμε και εύκολα βάλτε καμια κονκάρδα ενα μαντίλι στο λαιμό κάτι χαρακτηριστικό να γλυτώνουμε χρόνο :lol: :lol: :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Πιστεύω ότι γενικότερα οι άνθρωποι κατα πολυ μεγάλο ποσοστό νομίζουν ότι βρίσκουν την ευχυχία μέσα από τη σχέση (οποιαδήποτε, με λάθος βάσεις, με έλλειψη επικοινωνίας και κριτιρίων κ.ο.κ.).. είναι ένα είδους ψευδαίσθησης.. έχω γκόμενο-α είμαι καλά.. δεν έχω είμαι για κλάμματα. Αυτό με τη σειρά του "φαίνεται" στο περιβάλλον τους, δεν προσεγγίζονται και τότε είναι που τα πράγματα γίνονται ακόμα χειρότερα. Νομίζω ότι η πραγματική ευτυχία έρχεται με μία πραγματική άψογη σχέση με τον εαυτό μας..μία εσωτερική ισορροπία θα έλεγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Πιστεύω ότι γενικότερα οι άνθρωποι κατα πολυ μεγάλο ποσοστό νομίζουν ότι βρίσκουν την ευχυχία μέσα από τη σχέση (οποιαδήποτε, με λάθος βάσεις, με έλλειψη επικοινωνίας και κριτιρίων κ.ο.κ.).. είναι ένα είδους ψευδαίσθησης.. έχω γκόμενο-α είμαι καλά.. δεν έχω είμαι για κλάμματα. Αυτό με τη σειρά του "φαίνεται" στο περιβάλλον τους, δεν προσεγγίζονται και τότε είναι που τα πράγματα γίνονται ακόμα χειρότερα. Νομίζω ότι η πραγματική ευτυχία έρχεται με μία πραγματική άψογη σχέση με τον εαυτό μας..μία εσωτερική ισορροπία θα έλεγα.
Θα συμφωνήσω με το τελευταίο, γιατί μόνο όταν είσαι καλά με τον εαυτό σου μπορείς να δεθείς πραγματικά με έναν άνθρωπο και να μοιραστείς τη ζωή σου και το είναι σου μαζί του. Αν δεν αγαπάς τον εαυτό σου πως είναι δυνατόν να αγαπήσεις κάποιον άλλο ή να νιώσεις πως σε αγαπάει αυτός?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με το τελευταίο, γιατί μόνο όταν είσαι καλά με τον εαυτό σου μπορείς να δεθείς πραγματικά με έναν άνθρωπο και να μοιραστείς τη ζωή σου και το είναι σου μαζί του. Αν δεν αγαπάς τον εαυτό σου πως είναι δυνατόν να αγαπήσεις κάποιον άλλο ή να νιώσεις πως σε αγαπάει αυτός?:hmm:
Συμφωνώ απόλυτα, όλα απο εκεί ξεκινούν και εκεί καταλήγουν. Δεν υπάρχει εσωτερική ισορροπία χωρίς αγάπη, και φυσικά αν δεν αγαπάς τον εαυτό σου δεν μπορείς να αγαπήσεις κανέναν. Ισως εκεί θα πρέπει να αναζητήσουν τη λύση των περισσοτέρων προβλημάτων, όσοι έχουν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
~~~Σημείωση από kajira~~~~
Έγινε συγχώνευση θέματος
με το παρόν θέμα.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Εχω παρατηρήσει πως προσωπικά δεν λειτουργώ καλά εκτός σχέσης, σε σημείο που αν δεν έχω κάποιον, να εκνευρίζομαι και να μου χαλάει πολύ εύκολα η διάθεση. Αυτό έχει ως συνέπεια να τσαντίζομαι ακόμα πιο πολύ, αυτή τη φορά με τον εαυτό μου, που δεν μπορεί να είναι αυτόφωτος και έχει ανάγκη κάποιον άλλον για να είναι ορεξάτος.

Δεν είναι πως όταν δεν έχω σχέση δεν βγαίνω ή δεν περνάω καλά ή δεν κάνω πράγματα. Αλλά σαφώς περνάω καλύτερα όταν έχω σχέση, ακόμα κι αν αυτη η σχέση έχει πάψει να είναι καλή, μόνο και μόνο γιατί νιώθω πως επιβεβαιώνεται η γυναικεία μου φύση αν είναι κάποιος δίπλα μου να με κοιτάει.. :worry:

Είμαι καλά γιατρέ μου; Το παθαίνει κανένας άλλος αυτό ή να πάρω κάνα ψυχολόγο τηλέφωνο; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ENTY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Η εγχειρηση πετυχε, ο ασθενης απεβιωσε... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Οι μισοι πρεπει να ειναι οπως λες kajira. Απ' ο,τι ακουω δηλαδη. Δεν μπορουν χωρις σχεση. Δεν συμβαινει μονο σε σενα σιγουρα.

Απο την αλλη καλα ειναι ομως να δοκιμασεις και χωρις, να σκεφτεις και να δεις τι σου γινεται, χωρις το ''βολεμα'' μιας ''σχεση να 'ναι κι ο,τι να 'ναι''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Επειδή το εχω δοκιμάσει, ρωτάω καλέ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Tώρα θα φταίω εγώ που επαναλαμβάνομαι;
Είμαι ακριβώς το αντίθετο από αυτό που πριγράφει η καγίρα, δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου σε μια σχέση, δεν μπορώ να φανταστώ οτι ξαφνικά θα πρέπει να υποστώ κάποιους περιορισμούς, ούτε οτι θα υπάρχει κάποια η οποία θα είναι δική μου κι εγώ δικός της.
Νιώθω απίστευτα καλά έτσι όπως είμαι και δεν το αλλάζω αυτό με τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Πιστέυω ότι δν έχεις ανάγκη την σχέση σαν σχέση άλλα την τρυφερότητα, την συντροφικότητα ακόμα και το σέξ που βγαίνουν μέσα απο την σχέση, δεν είναι ότι θές απλά έναν άντρα είναι ότι έχεις ανάγκη το δέσημο και την φροντήδα απο αυτόν, όλοι το θέλουν αυτό, για αυτό το λόγο οι ποιό πολλύ κάνουν και σχέσεις, είναι φισικό να νοιώθεις έτσι, απο την άλλη πρέπει να προσέχεις μήν την πατήσεις όπως πολλοι που απο την ανάγκη να έχουν τα παραπάνω χάνουν το μέτρο:)

Η μοναξιά δεν αντέχετε καρδιά μου άλλα καλύτερα μόνη παρά με λάθος επιλογές, αυτό να το ξέρεις, αν αγαπήσεις και φροντήσεις τον εαυτό σου θα δείς ότι θα περνάς καλά και μόνη σου, σκέψου το, άν και καλό θα ήταν πρώτα να αγαπήσεις και να βρείς τον εαυτό σου και μετά να κάνεις σχέση γιατί καμιά φορά η φοβία της μοναξιας αναγκάζει πολούς ανθρώπους να είναι σε σχέσεις που δεν πρέπει να υπάρχουν κάν:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Να επαναλάβω για άλλη μια φορά οτι δεν έχω σχέση δεν σημαίνει μοναξιά.
Το αντίθετο θα έλεγα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top