Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,246 μέλη και 2,424,701 μηνύματα σε 75,710 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 441 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μπορούμε να αλλάξουμε τα γεγονότα;

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,042 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 20:37, 06-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από suspiria
Εγώ τα Χριστούγεννα δεν είχα βγει το βράδυ γιατί είχα βρει το μεσημέρι ένα άρθρο για τα παιδιά απο το Chernobyl και ένιωθα άσχημα. Μου είχε χαλάσει η διάθεση απλά, σκέφτομουν συνέχεια αυτά και πόσα ακόμα πεθαίνουν σήμερα απο αμέλεια κάποιων. Δεν θεώρησα οτι αν μείνω μέσα αυτά θα αλλάξουν απλά δεν ένιωθα ωραία να βγω όπως και δεν νιώθω ωραία που κάθομαι εδώ και δεν βρίσκομαι εκεί να βοηθήσω, όσο μπορώ.
Το μόνο που θα καταφέρουμε όλοι με το να νιώθουμε άσχημα από αυτά που βλέπουμε στις ειδήσεις χωρίς να μπορούμε να κάνουμε κάτι, είναι να αρρωστήσουμε...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,795 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε: στις 20:43, 06-05-07:

Isi, μπορώ να κατανοήσω κάποιον που βλέποντας μια τέτοια είδηση, ευαισθητοποιήται και αναλαμβάνει συγκεκριμένες πρωτοβουλίες απέναντι σε αυτό που τον προβλημάτισε.
Πόσοι όμως το κάνουμε αυτό;
Πόσοι αλλάζουμε στάση απέναντι στα γεγονότα;
Εγώ πάντως ομολογώ πως όχι.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε: στις 20:50, 06-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Isi, μπορώ να κατανοήσω κάποιον που βλέποντας μια τέτοια είδηση, ευαισθητοποιήται και αναλαμβάνει συγκεκριμένες πρωτοβουλίες απέναντι σε αυτό που τον προβλημάτισε.
Πόσοι όμως το κάνουμε αυτό;
Πόσοι αλλάζουμε στάση απέναντι στα γεγονότα;
Εγώ πάντως ομολογώ πως όχι.
Μα, τι πρωτοβουλιες μπορει να παρει καποιος για π.χ. τον πολεμο στο Ιρακ. Η σε αλλο επιπεδο, την ιστορια του Αλεξ απο τη Βεροια. Ειναι καποια πραγματα που δεν αντιμετωπιζονται, τουλαχιστον απο καποιον μονο του. Αλλα βεβαια θα μου πεις, αν βλεπεις τα παιδακια που πεθαινουν στην Αφρικη, πηγαινε να βοηθησεις. Αλλα εγω τουλαχιστον δεν ειμαι τοσο γενναια.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,795 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε: στις 20:56, 06-05-07:

Δεν ξέρω πως μπορεί να σκεφτεί κανείς και τι μπορεί να κάνει, άρα λοιπόν εκεί δεν καταλήγουμε; Οτι η επικαιρότητα δεν επιρρεάζει την καθημερονότητά μας. Τουλαχιστόν αυτό ισχύει για μένα...
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 15,938 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 20:58, 06-05-07:

Παιδιά σίγουρα μπορούμε να σταματήσουμε ΟΛΑ τα γεγονότα ειδικά αν έχουμε την υποστήριξη της πλειοψηφίας.
Το ότι δεν μπορούμε κάποιες φόρες να οργανωθούμε ώστε να σταματήσουμε το γεγονός δεν είναι λόγος να χαϊδεύουμε τα αυτιά μας ότι δεν μπορούμε. .- Ίσως απλώς να μην μας ενδιαφέρει πραγματικά το γεγονός ώστε να το σταματήσουμε .-
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε: στις 21:01, 06-05-07:

"Ολες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες
τότε και μόνο όταν είναι εφικτές
μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις
άστες καλύτερα καθόλου μην τις λες "
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε: στις 21:03, 06-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Παιδιά σίγουρα μπορούμε να σταματήσουμε ΟΛΑ τα γεγονότα ειδικά αν έχουμε την υποστήριξη της πλειοψηφίας.
Το ότι δεν μπορούμε κάποιες φόρες να οργανωθούμε ώστε να σταματήσουμε το γεγονός δεν είναι λόγος να χαϊδεύουμε τα αυτιά μας ότι δεν μπορούμε. .- Ίσως απλώς να μην μας ενδιαφέρει πραγματικά το γεγονός ώστε να το σταματήσουμε .-
Φανταζομαι μιλας για γεγονοτα μη αναστρεψιμα, π.χ. πολεμους η κατι τετοιο. Γιατι ενα ατυχημα η μια απαγωγη δεν μπορεις να τα σταματησεις. Το θεμα ειναι οτι εσυ, μονος σου, τι μπορεις να κανεις για να σταματησεις εναν πολεμο? Στη θεωρια ολα ευκολα ειναι, και εγω εχω βγει πολλες φορες στους δρομους, αλλα ας μην εχουμε ψευδαισθησεις.. αυτοι που μας κυβερνανε, αυτοι αποφασιζουν, θελουμε δεν θελουμε. "Δημοκρατια" δεν υπαρχει.
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 15,938 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 21:21, 06-05-07:

Αφού το πας το θέμα στον πόλεμο, ρωτώ ... υποτίθεται ότι είναι ενάντια η πλειοψηφία στον πόλεμο ... Δεν έχω δει καμία αξιόλογη οργανωμένη και σοβαρή προσπάθεια, μόνο κάτι σπασμωδικές κινήσεις

Προσωπικά εσύ τι έκανες για να σταματήσεις τον πόλεμο; ώστε να δικαιολογεί το ότι παρατάς έτσι εύκολα τα όπλα της προσπάθειας;
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε: στις 21:23, 06-05-07:

Αφού το πας το θέμα στον πόλεμο, ρωτώ ... υποτίθεται ότι είναι ενάντια η πλειοψηφία στον πόλεμο ... Δεν έχω δει καμία αξιόλογη οργανωμένη και σοβαρή προσπάθεια, μόνο κάτι σπασμωδικές κινήσεις

Προσωπικά εσύ τι έκανες για να σταματήσεις τον πόλεμο; ώστε να δικαιολογεί το ότι παρατάς έτσι εύκολα τα όπλα της προσπάθειας;
Προσωπικα εγω, το μονο που εκανα ηταν να τρεξω στις πορειες. Αλλα να πω την αληθεια, δεν ξερω τι αλλο θα μπορουσα να κανω. Δεν λεω οτι δεν υπαρχει καποια λυση, αλλα εγω δεν εχω σκεφτει καποια.
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 21:29, 06-05-07:

Έχω παρατήρηση ότι οι πορείες δεν έχουν αποτέλεσμα, ίσως φταίει ότι στα μάτια των πολιτικών ηγετών μοιάζουν με σπασμωδικές κινήσεις. Για εμένα η λύση είναι να πιέζουμε την κυβέρνηση
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε: στις 21:30, 06-05-07:

Έχω παρατήρηση ότι οι πορείες δεν έχουν αποτέλεσμα, ίσως φταίει ότι στα μάτια των πολιτικών ηγετών μοιάζουν με σπασμωδικές κινήσεις. Για εμένα η λύση είναι να πιέζουμε την κυβέρνηση
Προφανως, αλλα πως?
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε: στις 21:31, 06-05-07:

Καταψηφίζοντας τες......
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 21:33, 06-05-07:

Καταρχάς στην αρχή με μια βερμπαλιστική επιστολή που θα προτείνει την διεθνή στάση της απέναντι στον χ πόλεμο. Μέτα ίσως να ζητήσουμε βοήθεια από τους πνευματικούς μας ηγέτες και τα ΜΜE

Καταψηφίζοντας τες......
Σωστό και αυτό.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 06-05-07 στις 21:33. Αιτία: merge
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε: στις 21:34, 06-05-07:

Μα τα ΜΜΕ, είναι η κυβέρνηση..........
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε: στις 21:35, 06-05-07:

Καταψηφίζοντας τες......
+1

Καταρχάς στην αρχή με μια βερμπαλιστική επιστολή που θα προτείνει την διεθνή στάση της απέναντι στον χ πόλεμο. Μέτα ίσως να ζητήσουμε βοήθεια από τους πνευματικούς μας ηγέτες και τα ΜΜE
Δεν νομιζω οτι μια επιστολη θα εχει αποτελεσμα, και δεν ξερω πως ακριβως θα με αντιμετωπισουν οι πνευματικοι μας ηγετες (παραδειγμα?) η τα ΜΜΕ αν παω και τους ζητησω βοηθεια να σταματησουμε τον πολεμο. Ειδικα τα ΜΜΕ αμφιβαλλω για το αν δινουν δεκαρα για το τι πιστευω εγω.
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,875 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε: στις 21:43, 06-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από io-io
Δεν νομιζω οτι μια επιστολη θα εχει αποτελεσμα, και δεν ξερω πως ακριβως θα με αντιμετωπισουν οι πνευματικοι μας ηγετες (παραδειγμα?) η τα ΜΜΕ αν παω και τους ζητησω βοηθεια να σταματησουμε τον πολεμο. Ειδικα τα ΜΜΕ αμφιβαλλω για το αν δινουν δεκαρα για το τι πιστευω εγω.
Όταν θέλουμε να αλλάξουμε κάτι(γενικά) παίζει ρόλο πάντα ο αριθμός και η επιρροή αυτών που θέλουν την αλλαγή###8230;
Τα πάντα μπορεί να αλλάξει όταν το θέλουν αρκετοί###8230;
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,956 μηνύματα.

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 21:44, 06-05-07:

Σ' αυτό που 'πε ο Πάνος για πίεση στις κυβερνήσεις... Μία κυβέρνηση ναι, θα κάνει πίσω σε κάποια πράγματα, αν καταλάβει ότι η τάδε πράξη της θα έχει πολιτικό κόστος. (λέξη-κλειδί)

Ένας τρόπος; Mass e-mail στην κυβέρνηση. Μπορεί να μη λέει κάτι, αλλά κατ' εμέ αρκεί να συνειδητοποιήσει (η εκάστοτε κυβέρνηση) ότι η Χ πράξη της θα επιφέρει ένα Ψ πολιτικό κόστος (αξιοσημείωτο κόστος).
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε: στις 21:45, 06-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Όταν θέλουμε να αλλάξουμε κάτι(γενικά) παίζει ρόλο πάντα ο αριθμός και η επιρροή αυτών που θέλουν την αλλαγή###8230;
Τα πάντα μπορεί να αλλάξει όταν το θέλουν αρκετοί###8230;
Ναι βρε παιδια, αλλα μιλαμε για το τι μπορουμε να κανουμε σε προσωπικο επιπεδο. Προφανως, αν υπαρξει ενα μαζικο οργανωμενο κινημα, κατι μπορει να γινει. Αλλα το θεμα ειναι πως φτανεις εκει.
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 21:51, 06-05-07:

Τα MME θέλουν να είναι με το μέρος μας, ειδικά αν δεν ζητάμε κάτι υπερβολικό π.χ. σε όλους τουλάχιστον 1500? σύνταξη.

Επίσης το internet είναι ότι πρέπει για την δημιουργία οργανωμένων προσπαθειών
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε: στις 21:57, 06-05-07:

Τα ΜΜΕ είναι μόνο με το δικό τους μέρος.
Μην ξεχνάς οτι τα περισσότερα ανήκουν στους πιο διαπλεκόμενους μεγαλοεπιχειρηματίες.....
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια