• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Το πρόβλημα της δυσκοιλιότητας

CRISTIAN

Νεοφερμένος

Ο CRISTIAN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών, επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Από τις πιο συχνές διαταραχές του πεπτικού μας συστήματος, η δυσκοιλιότητα, είναι μία κατάσταση που διαταράσσει την καθημερινότητα εκατομμυρίων ανθρώπων σε όλο τον κόσμο. Η σύγχυση που υπάρχει όσο αφορά στον ορισμό της, αλλά και η πεποίθηση ότι είναι ένα πρόβλημα που δύσκολα αντιμετωπίζεται, οδηγεί πολλούς από τους ασθενείς σε μία μοιρολατρική αποδοχή της κατάστασης τους ή σε αναποτελεσματικές προσπάθειες αντιμετώπισης της, που σε ορισμένες περιπτώσεις μπορεί όχι μόνο να μην περιορίσουν τα συμπτώματα, αλλά αντίθετα να τα επιτείνουν

Πότε αντιμετωπίζουμε πρόβλημα δυσκοιλιότητας
Αν και πολλοί άνθρωποι θεωρούν όχι αν δεν έχουν μία κένωση την ημέρα αντιμετωπίζουν πρόβλημα δυσκοιλιότητας, στην πραγματικότητα κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Σύμφωνα με τα στατιστικά στοιχεία μάλιστα, ένα ποσοστό μικρότερο του 50% του γενικού πληθυσμού, έχει μία κένωση την ημέρα. 0 φυσιολογικός αριθμός των κενώσεων κυμαίνεται από 3 φορές την ημέρα έως 3 φορές την εβδομάδα και επηρεάζεται από τον τρόπο ζωής και τις διατροφικές συνήθειες του ατόμου. Το να μην υπάρξει κένωση για μία ή δύο ημέρες δεν θεωρείται ότι προκαλεί κάποιο πρόβλημα στην υγεία μας, ούτε έχει σοβαρές επιπτώσεις στη διάθεση ενός ατόμου.

  • Σύμφωνα με τους ειδικούς, ένα άτομο αντιμετωπίζει πρόβλημα δυσκοιλιότητας όταν έχει λιγότερες από τρεις κενώσεις την εβδομάδα, κάτι που μπορεί να συμβαίνει:
1. είτε γιατί από το τοίχωμα του παχέος εντέρου απορροφάται πολύ μεγάλη ποσότητα νερού, με αποτέλεσμα τα κόπρανα να γίνονται σκληρά και ξερά,
2. είτε γιατί οι κινήσεις του τοιχώματος του εντέρου είναι πολύ αργές, με αποτέλεσμα τα κόπρανα να προχωρούν προς τον πρωκτό με πολύ αργούς ρυθμούς.
Θα πρέπει να αναφέρουμε εδώ ότι το να έχει ένα άτομο για περιορισμένο χρονικό διάστημα λιγότερες από τρεις κενώσεις την εβδομάδα θεωρείται κάτι το φυσιολογικό, ιδίως στις ανεπτυγμένες χώρες όπου επικρατούν οι έντονοι ρυθμοί ίου σύγχρονου τρόπου ζωής. Πιο συχνά δυσκοιλιότητα εμφανίζουν οι γυναίκες (ιδίως κατά την περίοδο της εγκυμοσύνης), τα παιδιά και οι ηλικιωμένοι.

Γενικοί παράγοντες που ευνοούν την εμφάνιση δυσκοιλιότητας είναι:
1. Η διατροφή: παίζει καθοριστικό ρόλο στην εμφάνιση, αλλά και στην αντιμετώπιση του προβλήματος της δυσκοιλιότητας. Η κατανάλωση φρούτων και λαχανικών (τροφών δηλαδή πλούσιων σε φυτικές ίνες) και η πρόσληψη πολλών υγρών, διευκολύνει τον σχηματισμό ογκωδών κοπράνων με μεγάλη περιεκτικότητα σε νερό (50-70%), τα οποία προωθούνται πιο εύκολα προς τον πρωκτό. Αντίθετα, μια διατροφή πλούσια σε κρέας, αυγά και τυρί, ευνοεί την εμφάνιση της δυσκοιλιότητας.
2. Η καθιστική ζωή: ευνοεί την εμφάνιση της δυσκοιλιότητας, ενώ αντίθετα η σωματική άσκηση επιδρά θετικά τόσο στην κινητικότητα του εντέρου, όσο και στον τόνο των μυών που συμμετέχουν στη λειτουργία της αφόδευσης.
3. Αλλαγές στις καθημερινές συνήθειες: για παράδειγμα μπορούμε αναφέρουμε, τα ταξίδια, την αλλαγή του τόπου διαμονής ή του εργασιακού χώρου, το αίσθημα ντροπής, την έλλειψη καθαριότητας, κλπ.
4. Διάφορες ασθένειες ή καταστάσεις που είναι υπεύθυνες για την εμφάνιση δυσκοιλιότητας είναι: a. φυματίωση και αμοιβάδωση (δημιουργούν μάζες μέσα στο έντερο, που οδηγούν στην απόφραξη του αυλού του)
5.το σύνδρομο του ευερέθιστου εντέρου (παλαιότερα ονομαζόταν σπαστική κολίτιδα)
6.οι αιμορροΐδες, οι ραγάδες και διάφορα περιεδρικά αποστήματα που προκαλούν έντονο πόνο κατά την αφόδευση
7.η νόσος του Crohn (φλεγμονώδης πάθηση του εντέρου)
8.το σύνδρομο του ευερέθιστου εντέρου (σπαστική κολίτιδα)
9.χειρουργικές επεμβάσεις στην κοιλιακή χώρα, η ύπαρξη πολύποδων στο έντερο, οι κακοήθεις νεοπλασίες, κλπ.
10.η σκλήρυνση κατά πλάκας
11.η νόσos του Parkinson
12.ψυχιατρικές παθήσεις (νευρογενής ανορεξία, κατάθλιψη, ψυχώσεις)
13.η λήψη κάποιων φαρμάκων


Αντιμετωπίζοντας το πρόβλημα
Το πρώτο βήμα για την αντιμετώπιση τns δυσκοιλιότητας είναι το να διερευνηθεί αν αυτή οφείλεται σε κάποιους από τούς γενικούς παράγοντες στους oποιους αναφερθήκαμε πιο πάνω ή αν είναι συνέπεια κάποιας παθολογικής κατάστασης ή της λήψης κάποιων φαρμάκων. Στη δεύτερη περίπτωση, θα πρέπει κατ' αρχήν να αντιμετωπιστεί η πάθηση που την προκαλεί ή να αλλαχθούν τα φάρμακα που ευθύνονται για την εμφάνιση τους.
Εφόσον η δυσκοιλιότητα οφείλεται σε κάποιους από τους γενικούς παράγοντες, τότε θα πρέπει να γίνουν οι κατάλληλες αλλαγές στον τρόπο ζωής και να δοθεί ιδιαίτερο βάρος στη διατροφή. Όπως είδαμε η κατανάλωση τροφών πλούσιων σε φυτικές ίνες (όπως είναι τα φρούτα και τα λαχανικά και τα προϊόντα με δημητριακά ολικής αλέσεως) διευκολύνει την αύξηση του όγκου των κοπράνων και επιπλέον συμβάλλει στην κατακράτηση από αυτά μεγαλύτερης ποσότητας νερού. Έτσι, αυξάνεται η κινητικότητα του εντέρου και τα κόπρανα προωθούνται πιο εύκολα προς τον πρωκτό.
Εφόσον οι αλλαγές στις διαιτητικές συνήθειες δεν φέρουν κάποια αποτελέσματα, η λήψη κάποιου συμπληρώματος που περιέχει διαιτητικές ίνες μπορεί να βοηθήσει στην αντιμετώπιση του προβλήματος.
Είναι κρίμα να αφήνουμε να μας ταλαιπωρεί ένα πρόβλημα του οποίου η λύση μπορεί να είναι μερικές απλές αλλαγές στις διατροφικές μας συνήθειες. Ακόμα όμως και στην περίπτωση που δυσκοιλιότητα είναι συνέπεια κάποιας πάθησης και πάλι η κατάλληλη θεραπεία θα βελτιώσει σημαντικά την κατάσταση μας.

Ο Συμπυκνωμένος Χυμός Αλόης υποστηρίζει με τον πιο σωστό τρόπο όποιο πρόβλημα αντιμετωπίζει το πεπτικό σύστημα. Οι καταπραϋντικές και επουλωτικές ιδιότητες της αλόης συμβάλλουν και στην περίπτωση της δυσκοιλιότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kate_gka

Νεοφερμένος

Η kate_gka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Από τις πιο συχνές διαταραχές του πεπτικού μας συστήματος, η δυσκοιλιότητα, είναι μία κατάσταση που διαταράσσει την καθημερινότητα εκατομμυρίων ανθρώπων σε όλο τον κόσμο. Η σύγχυση που υπάρχει όσο αφορά στον ορισμό της, αλλά και η πεποίθηση ότι είναι ένα πρόβλημα που δύσκολα αντιμετωπίζεται, οδηγεί πολλούς από τους ασθενείς σε μία μοιρολατρική αποδοχή της κατάστασης τους ή σε αναποτελεσματικές προσπάθειες αντιμετώπισης της, που σε ορισμένες περιπτώσεις μπορεί όχι μόνο να μην περιορίσουν τα συμπτώματα, αλλά αντίθετα να τα επιτείνουν

Πότε αντιμετωπίζουμε πρόβλημα δυσκοιλιότητας
Αν και πολλοί άνθρωποι θεωρούν όχι αν δεν έχουν μία κένωση την ημέρα αντιμετωπίζουν πρόβλημα δυσκοιλιότητας, στην πραγματικότητα κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Σύμφωνα με τα στατιστικά στοιχεία μάλιστα, ένα ποσοστό μικρότερο του 50% του γενικού πληθυσμού, έχει μία κένωση την ημέρα. 0 φυσιολογικός αριθμός των κενώσεων κυμαίνεται από 3 φορές την ημέρα έως 3 φορές την εβδομάδα και επηρεάζεται από τον τρόπο ζωής και τις διατροφικές συνήθειες του ατόμου. Το να μην υπάρξει κένωση για μία ή δύο ημέρες δεν θεωρείται ότι προκαλεί κάποιο πρόβλημα στην υγεία μας, ούτε έχει σοβαρές επιπτώσεις στη διάθεση ενός ατόμου.

  • Σύμφωνα με τους ειδικούς, ένα άτομο αντιμετωπίζει πρόβλημα δυσκοιλιότητας όταν έχει λιγότερες από τρεις κενώσεις την εβδομάδα, κάτι που μπορεί να συμβαίνει:
1. είτε γιατί από το τοίχωμα του παχέος εντέρου απορροφάται πολύ μεγάλη ποσότητα νερού, με αποτέλεσμα τα κόπρανα να γίνονται σκληρά και ξερά,
2. είτε γιατί οι κινήσεις του τοιχώματος του εντέρου είναι πολύ αργές, με αποτέλεσμα τα κόπρανα να προχωρούν προς τον πρωκτό με πολύ αργούς ρυθμούς.
Θα πρέπει να αναφέρουμε εδώ ότι το να έχει ένα άτομο για περιορισμένο χρονικό διάστημα λιγότερες από τρεις κενώσεις την εβδομάδα θεωρείται κάτι το φυσιολογικό, ιδίως στις ανεπτυγμένες χώρες όπου επικρατούν οι έντονοι ρυθμοί ίου σύγχρονου τρόπου ζωής. Πιο συχνά δυσκοιλιότητα εμφανίζουν οι γυναίκες (ιδίως κατά την περίοδο της εγκυμοσύνης), τα παιδιά και οι ηλικιωμένοι.

Γενικοί παράγοντες που ευνοούν την εμφάνιση δυσκοιλιότητας είναι:
1. Η διατροφή: παίζει καθοριστικό ρόλο στην εμφάνιση, αλλά και στην αντιμετώπιση του προβλήματος της δυσκοιλιότητας. Η κατανάλωση φρούτων και λαχανικών (τροφών δηλαδή πλούσιων σε φυτικές ίνες) και η πρόσληψη πολλών υγρών, διευκολύνει τον σχηματισμό ογκωδών κοπράνων με μεγάλη περιεκτικότητα σε νερό (50-70%), τα οποία προωθούνται πιο εύκολα προς τον πρωκτό. Αντίθετα, μια διατροφή πλούσια σε κρέας, αυγά και τυρί, ευνοεί την εμφάνιση της δυσκοιλιότητας.
2. Η καθιστική ζωή: ευνοεί την εμφάνιση της δυσκοιλιότητας, ενώ αντίθετα η σωματική άσκηση επιδρά θετικά τόσο στην κινητικότητα του εντέρου, όσο και στον τόνο των μυών που συμμετέχουν στη λειτουργία της αφόδευσης.
3. Αλλαγές στις καθημερινές συνήθειες: για παράδειγμα μπορούμε αναφέρουμε, τα ταξίδια, την αλλαγή του τόπου διαμονής ή του εργασιακού χώρου, το αίσθημα ντροπής, την έλλειψη καθαριότητας, κλπ.
4. Διάφορες ασθένειες ή καταστάσεις που είναι υπεύθυνες για την εμφάνιση δυσκοιλιότητας είναι: a. φυματίωση και αμοιβάδωση (δημιουργούν μάζες μέσα στο έντερο, που οδηγούν στην απόφραξη του αυλού του)
5.το σύνδρομο του ευερέθιστου εντέρου (παλαιότερα ονομαζόταν σπαστική κολίτιδα)
6.οι αιμορροΐδες, οι ραγάδες και διάφορα περιεδρικά αποστήματα που προκαλούν έντονο πόνο κατά την αφόδευση
7.η νόσος του Crohn (φλεγμονώδης πάθηση του εντέρου)
8.το σύνδρομο του ευερέθιστου εντέρου (σπαστική κολίτιδα)
9.χειρουργικές επεμβάσεις στην κοιλιακή χώρα, η ύπαρξη πολύποδων στο έντερο, οι κακοήθεις νεοπλασίες, κλπ.
10.η σκλήρυνση κατά πλάκας
11.η νόσos του Parkinson
12.ψυχιατρικές παθήσεις (νευρογενής ανορεξία, κατάθλιψη, ψυχώσεις)
13.η λήψη κάποιων φαρμάκων


Αντιμετωπίζοντας το πρόβλημα
Το πρώτο βήμα για την αντιμετώπιση τns δυσκοιλιότητας είναι το να διερευνηθεί αν αυτή οφείλεται σε κάποιους από τούς γενικούς παράγοντες στους oποιους αναφερθήκαμε πιο πάνω ή αν είναι συνέπεια κάποιας παθολογικής κατάστασης ή της λήψης κάποιων φαρμάκων. Στη δεύτερη περίπτωση, θα πρέπει κατ' αρχήν να αντιμετωπιστεί η πάθηση που την προκαλεί ή να αλλαχθούν τα φάρμακα που ευθύνονται για την εμφάνιση τους.
Εφόσον η δυσκοιλιότητα οφείλεται σε κάποιους από τους γενικούς παράγοντες, τότε θα πρέπει να γίνουν οι κατάλληλες αλλαγές στον τρόπο ζωής και να δοθεί ιδιαίτερο βάρος στη διατροφή. Όπως είδαμε η κατανάλωση τροφών πλούσιων σε φυτικές ίνες (όπως είναι τα φρούτα και τα λαχανικά και τα προϊόντα με δημητριακά ολικής αλέσεως) διευκολύνει την αύξηση του όγκου των κοπράνων και επιπλέον συμβάλλει στην κατακράτηση από αυτά μεγαλύτερης ποσότητας νερού. Έτσι, αυξάνεται η κινητικότητα του εντέρου και τα κόπρανα προωθούνται πιο εύκολα προς τον πρωκτό.
Εφόσον οι αλλαγές στις διαιτητικές συνήθειες δεν φέρουν κάποια αποτελέσματα, η λήψη κάποιου συμπληρώματος που περιέχει διαιτητικές ίνες μπορεί να βοηθήσει στην αντιμετώπιση του προβλήματος.
Είναι κρίμα να αφήνουμε να μας ταλαιπωρεί ένα πρόβλημα του οποίου η λύση μπορεί να είναι μερικές απλές αλλαγές στις διατροφικές μας συνήθειες. Ακόμα όμως και στην περίπτωση που δυσκοιλιότητα είναι συνέπεια κάποιας πάθησης και πάλι η κατάλληλη θεραπεία θα βελτιώσει σημαντικά την κατάσταση μας.

Ο Συμπυκνωμένος Χυμός Αλόης υποστηρίζει με τον πιο σωστό τρόπο όποιο πρόβλημα αντιμετωπίζει το πεπτικό σύστημα. Οι καταπραϋντικές και επουλωτικές ιδιότητες της αλόης συμβάλλουν και στην περίπτωση της δυσκοιλιότητας.

Πολυ ωραιο το αρθρο σου αλλα εχω μια ενσταση.Αν πηγαινω μονο 3 φορες τη βδομαδα στην τουαλετα δε θα νιωθω φουσκωμα?ειναι δυνατον?Θεωρω οτι ειναι αναγκαια η πιο συχνη επισκεψη στα ιδιαιτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

λιλ αιθεροβάμων

Νεοφερμένος

Η λιλ αιθεροβάμων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Εγω ξέρω πως κάθε μέρα πρέπει να πηγαίνουμε! Παλιά είχα ένα σχετικό προβληματάκι και κάθε φορά που... πονούσα.. Με βοήθησαν πάρα πολύ τα λαδερά φαγητά! Φασολάκια, φασόλια, γεμιστά, μπάμιες... Πάντως είναι πολύ ενοχλητικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Ας επαναφέρουμε αυτό το ωραιότατο θέμα.
Για πείτε, πόσο συχνά πάτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Κανείς δεν θα πει?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Τελικά και πίσω από τα ψευδώνυμα συνεχίζει να υπάρχει η αμηχανία και το ταμπού!!!
Άντε πείτε!!!!!!!!
Είναι κάτι που το κάνουμε όλοι και κάθε μέρα - ή κάτι τέτοιο τουλάχιστον!!!
Το θέμα μου θυμίζει την φάση με τα γραφεία τελετών ! Ενώ όλοι ξέρουμε πως εκεί θα καταλήξουμε , όλοι κάνουμε πως δεν υπάρχουν!!:hehe::hehe:
Πάντως εγώ μόνο θέμα δυσκοιλιότητας δεν έχω!!!! Το στίγμα μου ξέρω να το αφήνω!!!! :redface::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Τελικά και πίσω από τα ψευδώνυμα συνεχίζει να υπάρχει η αμηχανία και το ταμπού!!!
Άντε πείτε!!!!!!!!
Είναι κάτι που το κάνουμε όλοι και κάθε μέρα - ή κάτι τέτοιο τουλάχιστον!!!
Το θέμα μου θυμίζει την φάση με τα γραφεία τελετών ! Ενώ όλοι ξέρουμε πως εκεί θα καταλήξουμε , όλοι κάνουμε πως δεν υπάρχουν!!:hehe::hehe:
Πάντως εγώ μόνο θέμα δυσκοιλιότητας δεν έχω!!!! Το στίγμα μου ξέρω να το αφήνω!!!! :redface::D

Πες τα βρε Λιζάκι.
Ντρέπονται τα παιδιά. Τόσα και τόσα γράφουν, γι αυτό όμως ντραπήκαν.
Λοιπόν θα γράψω κι εγώ.
Με λενε Gilda και εξαρτάται από την εποχή το αποχετευτικό μου σύστημα.
Πάντως, δεν είμαι από τους τυχερούς που πάνε κάθε μέρα.
Άλλες φορές κάθε μέρα, άλλες φορές μια φορά στις 5 μέρες. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
και γω αντιμετωπίζω προβλημα δυσκοιλιότητας και ειναι τόσο σπαστικό!!!!!!μερικές φορές νομιζω θα σκάσω!!παντως τα υπακτικά δεν ειναι λύση,προσφερουν προσωρινή ανακούφιση και μακροχρόνια εντείνουν τ προβλημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
και γω αντιμετωπίζω προβλημα δυσκοιλιότητας και ειναι τόσο σπαστικό!!!!!!μερικές φορές νομιζω θα σκάσω!!παντως τα υπακτικά δεν ειναι λύση,προσφερουν προσωρινή ανακούφιση και μακροχρόνια εντείνουν τ προβλημα!

Ναι και άμα τα συνηθίσει ο οργανισμός μας, μετά δεν μπορούμε να πάμε αλλιώς.
Έχεις δοκιμάσει ακτινίδια, δαμάσκηνα κτλ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
ναι και δεν με πιανουν....μετα από ένα χρονικό διαστημα,δεν αντεχει άλλο το κακόμοιρο το έντερο και παω..:/:
αλλα αυτό γίνετα 1-2 φορες τν εβδομαδα!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
ναι και δεν με πιανουν....μετα από ένα χρονικό διαστημα,δεν αντεχει άλλο το κακόμοιρο το έντερο και παω..:/:
αλλα αυτό γίνετα 1-2 φορες τν εβδομαδα!:hmm:

Εγώ παθαίνω το άλλο. Όταν τρώω δασμάσκηνο ή ακτινίδιο, όλα καλα.
Αλλά μετά το συνηθίζει ο οργανισμός μου και δεν πιάνει. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
άστα να πάνε..ασχημο πρόβλημα!!!ζηλεύω τόσο πολύ αυτούς που πάνε καθε μέρα!!!!!όσο να ναι νίωθουν πολύ καλύτερα και ανάλαφροι!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
άστα να πάνε..ασχημο πρόβλημα!!!ζηλεύω τόσο πολύ αυτούς που πάνε καθε μέρα!!!!!όσο να ναι νίωθουν πολύ καλύτερα και ανάλαφροι!:(

Κι εγώ τους ζηλεύω. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Εμένα έχει σχέση με το πόσο κουνιέμαι και τρώω. Αν έχω ένα πρόγραμμα κατά το οποίο ξυπνάω κάθε μέρα ίδια ώρα, κινούμαι σε αξιοπρεπή βαθμό και τρώω κάθε 3-4 ώρες έστω και λίγο, το σύστημα δουλεύει τέλεια και μάλιστα συγκεκριμένη ώρα κάθε μέρα. Μπορώ μέχρι και να το προγραμματίσω όποια ώρα θέλω και με βολευει.
Αν όμως κάποια μέρα δεν φάω πολλές φορές ή δεν περπατήσω πολύ, δεν μου έρχεται. Ισως ούτε καν με καφέ δηλαδή. Τότε απλά περιμένω, σπάνια μου τυχαίνει να νιώθω το φούσκωμα και να μην μπορώ.
Οπότε λαμβάνοντας αυτά υπόψιν, θα έλεγα πως ο μέσος όρος είναι 4-5 φορές την εβδομάδα, με περιόδους καθημερινής εξαγωγής (έχω μέχρι και διπλές μπόνους μέρες!) και άλλες που μπορεί να περάσουν και 4-5 χωρίς να έχει παραγωγή το εργοστάσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Μπορώ μέχρι και να το προγραμματίσω όποια ώρα θέλω και με βολευει.

Πως? Σε εκλιπαρώ, πες μου πωωωωωωωωςςςςςςςςς?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shopaholic

Νεοφερμένος

Η Shopaholic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αυτές τις μέρες έχω πρόβλημα με τη δυσκοιλιότητα. Το θέμα δεν είναι ότι απλώς δυσκολεύομαι ρε παιδιά αλλά ότι δεν έχω καθόλου διάθεση να πάω τουαλέτα. Σήμερα είναι η τέταρτη μέρα και έχω πρηστεί απίστευτα. Επίσης έχω αρχίσει να ανησυχώ. Το παθαίνει κανείς άλλος αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Αυτές τις μέρες έχω πρόβλημα με τη δυσκοιλιότητα. Το θέμα δεν είναι ότι απλώς δυσκολεύομαι ρε παιδιά αλλά ότι δεν έχω καθόλου διάθεση να πάω τουαλέτα. Σήμερα είναι η τέταρτη μέρα και έχω πρηστεί απίστευτα. Επίσης έχω αρχίσει να ανησυχώ. Το παθαίνει κανείς άλλος αυτό;
Διάβασε ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ. Ίσως σε βοηθήσει.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quintana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο quintana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Μιλκο με τυροπιτα..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μπαμιεεεεεεεεςςςςςςςςςς:P
χορτα βραστα,,
σαλατες

βρωμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Αυτές τις μέρες έχω πρόβλημα με τη δυσκοιλιότητα. Το θέμα δεν είναι ότι απλώς δυσκολεύομαι ρε παιδιά αλλά ότι δεν έχω καθόλου διάθεση να πάω τουαλέτα. Σήμερα είναι η τέταρτη μέρα και έχω πρηστεί απίστευτα. Επίσης έχω αρχίσει να ανησυχώ. Το παθαίνει κανείς άλλος αυτό;

Δε ξέρεις πόσο σε καταλαβαίνω και σε νοιώθω! Έχω χρόνια πρόβλημα με τη δυσκοιλιότητα αλλά εμφανίζεται πάντα κατά διαστήματα.(Συνήθως όταν πίνω νερό της βρύσης εκτός Αθηνών, αλλά κυρίως σε περιόδους μεγάλου άγχους κάτι που σύμφωνα με τους γαστρεντερολόγους που έχω επισκεφθεί στη περίπτωσή μου είναι αποκλειστικό αίτιο μιας και τρέφομαι σωστά. )
Τελευταία φορά που μπήκα νοσοκομείο(και χειρότερη από όλες) για αυτό το λόγο ήταν το φθινόπωρο του 2012 όπου είχα να επισκεφθώ την τουαλέτα... 11 ημέρες! Πόνος τρομερός στη κοιλιά αλλά κυρίως πίσω στα νεύρα της μέσης, πρήξιμο αφάνταστο ( λες και ήμουν έγκυος ένα πράμα ) και αδιαθεσία γενικότερη. Στο νοσοκομείο και τι δεν μου κάνανε. Ξεκινήσαμε με το λατρεμένο duphalac, δεν έπιασε. Κάναμε 3 κλύσματα, το ίδιο. Έπειτα υπόθετο dulcolax. Μετά μου έκαναν δακτυλισμό.Τίποτα. Ύστερα ήπια καθαρτικό x-prep. Τίποτα. Και τέλος το αποτελεσματικό καθαρτικό για εγχειρήσεις Clean-prep! Ε, εκεί τα είδα όλα... Δύο μέρες δεν βγήκα από το μπάνιο. Ο λόγος ... προφανής.:redface:
(Μέχρι και τεστ εγκυμοσύνης μου έκαναν, αν έχεις το Θεό σου. Οι δικοί μου γελούσαν. Μα είναι δυνατόν να τους λες δεν έχω σχέση και να επιμένουν να κάνουν το τεστ; Τι δηλαδή; Ο Κύριος με τα σου; Χαχα.:D )
Τέλος πάντων ,τέλος καλό όλα καλά. Από τότε δεν ξανά έχω επισκεφθεί νοσοκομείο γι αυτό το λόγο δόξα το Θεό!:)



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top