Προαιρετικό το μάθημα της Ιστορίας

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
τετοιο δεντρο ομως δεν μεγαλωσε ποτε στην Ελλαδα την απαιδευτη και απολιτιστη,,και τα κακομαθημενα ελληνοπουλα..
γιατι αραγε?
για αναρωτησου...

το καθε δεντρο μεγαλωνει στο μερος που του ταιριαζει,,τποτα δεν ειναι τυχαιο..

Σωστά, στην Ελλάδα δεν έχει μεγαλώσει ένα τέτοιο δέντρο. Έχει μεγαλώσει δάσος από μαθητές που κάνουν κατάληψη με πρόφαση τις υλικοτεχνικές υποδομές όταν οι ίδιοι με τις πράξεις και την ασέβειά τους καταστρέφουν το κτίριο. Όταν οι ίδιοι, έχουν κάνει το πίσω μέρος του σχολείου καπνιστήριο και βλέπεις τον καπνό να ανεβαίνει όπως στα φουγάρα των πλοίων!

Δεν έχουμε μάθει, Άγγελέ μου, να σεβόμαστε την δημόσια περιουσία, δεν έχουμε μάθει να σεβόμαστε ο ένας τον άλλο και προπάντων δεν έχουμε μάθει να σεβόμαστε και να τιμάμε τον ίδιο μας τον εαυτό!
Γιατί βιώνοντας τα όσα σου περιέγραψα παραπάνω σε καθημερινή βάση στο σχολείο μου έχω μία πιο σφαιρική εικόνα, αν μου επιτρέπεις.
Προσωπικά δεν κατηγορώ τα κακομαθημένα ελληνόπουλα όπως με ευδιάκριτη ειρωνία χαρακτήρισες, γιατί το σφάλμα πολύ απλά δεν είναι δικό τους. Δεν έχουμε σαν γενιά, γαλουχηθεί με τις απαραίτητες αξίες και αυτό δεν είναι σφάλμα δικό μας, αλλά των πρεσβυτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Οι μαθητές είναι οι τελευταίοι στους οποίους θα μπορούσε να αποδοθεί ευθύνη, χωρίς όμως να είναι κι εκείνοι άμοιροι ευθυνών. Απλώς οι πρεσβύτεροι όπως λες έχουν την κύρια ευθύνη, αφού εκείνοι είναι που πρέπει να δώσουν Παιδεία και Αγωγή στους νεώτερους.

Ωστόσο, είναι πάντοτε ο εύκολος στόχος για όσους επιθυμούν να αποποιηθούν των δικών τους ευθυνών. Είναι τραγικό ρε παιδιά, αλλά στα τόσα χρόνια δεν έχω ακούσει ούτε μία φορά δάσκαλο ή καθηγητή να αναγνωρίζει έστω και την παραμικρή ευθύνη για την κατάσταση της παιδείας στην Ελλάδα. Φταίει πάντοτε το κράτος, η οικογένεια και οι μαθητές. Φυσικά φταίνε κι αυτοί, δεν θα διαφωνήσω. Είναι όμως δυνατόν οι άνθρωποι που ασκούν τη διδασκαλία, να μην έχουν την παραμικρή ευθύνη για τούτη την κατάσταση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Οι μαθητές είναι οι τελευταίοι στους οποίους θα μπορούσε να αποδοθεί ευθύνη, χωρίς όμως να είναι κι εκείνοι άμοιροι ευθυνών. Απλώς οι πρεσβύτεροι όπως λες έχουν την κύρια ευθύνη, αφού εκείνοι είναι που πρέπει να δώσουν Παιδεία και Αγωγή στους νεώτερους.

Ωστόσο, είναι πάντοτε ο εύκολος στόχος για όσους επιθυμούν να αποποιηθούν των δικών τους ευθυνών. Είναι τραγικό ρε παιδιά, αλλά στα τόσα χρόνια δεν έχω ακούσει ούτε μία φορά δάσκαλο ή καθηγητή να αναγνωρίζει έστω και την παραμικρή ευθύνη για την κατάσταση της παιδείας στην Ελλάδα. Φταίει πάντοτε το κράτος, η οικογένεια και οι μαθητές. Φυσικά φταίνε κι αυτοί, δεν θα διαφωνήσω. Είναι όμως δυνατόν οι άνθρωποι που ασκούν τη διδασκαλία, να μην έχουν την παραμικρή ευθύνη για τούτη την κατάσταση;

Φυσικά και δεν υποστηρίζω ότι οι μαθητές δεν είμαστε άμοιροι ευθυνών και θα συμφωνήσω μαζί σου στο ότι και οι καθηγητές έχουν ένα μεγάλο μερίδιο ευθύνης. Όμως, η Παιδεία δεν παρέχεται μόνο μέσω των δασκάλων αλλά και μέσα στην οικογένεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Την ανέφερα και την οικογένεια. Μην ξεχνάμε όμως ότι και αυτοί που αποτελούν τους σημερινούς γονείς, είναι κι οι ίδιοι προϊόντα του ίδιου δυσπροσαρμοστικού εκπαιδευτικού συστήματος, οπότε κατ' ουσίαν έχουμε έναν φαύλο κύκλο αναπαραγωγής του ίδιου σκηνικού. Δυστυχώς, ισχύει το ίδιο και για τους δασκάλους και καθηγητές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Η μη υποχρεωτική διδασκαλίας της ιστορίας, όπως και άλλων μαθημάτων που σήμερα είναι υποχρεωτικά, είναι μέρος του νέου εκπαιδευτικού συστήματος και στο νέο τρόπο εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση που σκοπεύεται να εφαρμοστεί το σχολικό έτος 2012-2013.

Σχετική συζήτηση για αυτές τις αλλαγές έχει αναπτυχθεί και στο ischool σε αυτό το thread:
Αλλαγές στο σύστημα εισαγωγής για τα Πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ.
Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να τη διαβάσει και αν το επιθυμεί να συμμετέχει και ο ίδιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

worshipperjesus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο worshipperjesus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Όταν οι ίδιοι, έχουν κάνει το πίσω μέρος του σχολείου καπνιστήριο και βλέπεις τον καπνό να ανεβαίνει όπως στα φουγάρα των πλοίων!

[off-topic]
Με αφορμή αυτή τη παρατήρηση, να τονίσω ότι για τους ανηλίκους, η πολιτεία πρέπει να έχει αυξημένα standards αγάπης και προστασίας: το κυνήγι της ηδονής πρέπει να καταδιώκεται με μεγαλύτερη λύσσα στους ανήλικους.

Ένας ενήλικος που καπνίζει είναι ένα θέμα, αλλά η δυνατότητα παρέμβασης και προστασίας είναι σχετικά μικρή.

Ένας ανήλικος που καπνίζει είναι πιο εύκολος στόχος: μπορούμε να του βάλουμε αποβολή, να του ξυρίσουμε το κεφάλι γουλί etc... Μπορούμε έτσι να τον προστατέψουμε αποτελεσματικά.
[/off-topic]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,145 μηνύματα.
[off-topic]
Με αφορμή αυτή τη παρατήρηση, να τονίσω ότι για τους ανηλίκους, η πολιτεία πρέπει να έχει αυξημένα standards αγάπης και προστασίας: το κυνήγι της ηδονής πρέπει να καταδιώκεται με μεγαλύτερη λύσσα στους ανήλικους.

Ένας ενήλικος που καπνίζει είναι ένα θέμα, αλλά η δυνατότητα παρέμβασης και προστασίας είναι σχετικά μικρή.

Ένας ανήλικος που καπνίζει είναι πιο εύκολος στόχος: μπορούμε να του βάλουμε αποβολή, να του ξυρίσουμε το κεφάλι γουλί etc... Μπορούμε έτσι να τον προστατέψουμε αποτελεσματικά.
[/off-topic]

Φαντάζομαι..ότι κάνεις πλάκα....:worry::worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John Kort

Νεοφερμένος

Ο John Kort αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
που μπουκαρουν ομως στα σχολεια με οπλα -που ειναι ελευθερα οπως αμερικη) και μπαμ μπουμ..

να μιλαμε και πραγματικη παιδεια χαρακτηρα..ε?;)

τετοιο δεντρο ομως δεν μεγαλωσε ποτε στην Ελλαδα την απαιδευτη και απολιτιστη,,και τα κακομαθημενα ελληνοπουλα..
γιατι αραγε?
για αναρωτησου...

το καθε δεντρο μεγαλωνει στο μερος που του ταιριαζει,,τποτα δεν ειναι τυχαιο..


riiiiiiiiiiiiiiight, ποτέ δεν έχει γίνει σε εμάς

https://news.in.gr/greece/article/?aid=1003601
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Omg. Άρχισα να διαβάζω το θέμα από την αρχή με σκοπό να γράψω την γνώμη μου στο τέλος, ε κάποια στιγμή κουράστηκα και σταμάτησα.
Θα σταθώ στο παρακάτω ποστ:

Πολύ ευχάριστα όλα αυτά που λέτε, όμως η διδασκαλία δεν ξεκινά στην Α λυκείου αλλά στην Α δημοτικού. Που σημαίνει ότι το επιχείρημα, αφελληνισμός των παιδιών, είναι τουλάχιστον εκτός πραγματικότητας. Προσωπικά θεωρώ ότι η ιστορία θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική όχι επειδή πρέπει να φανούν οι μεγάλες δόξες της Ελλάδας αλλά γιατί δεν μπορείς να κατανοήσεις το παρόν χωρίς να γνωρίζεις το παρελθόν.

Αλλά:

Ιστορία διδάσκεται κάποιος 2 φορές στη ζωή του πριν πάει στο Λύκειο. Στο δημοτικό και στο γυμνάσιο. Στη δεύτερη φορά μαθαίνεις περισσότερες λεπτομέρειες και υπάρχουν δυσκολότερες έννοιες από ότι στην πρώτη που σημαίνει ότι διδάσκεσαι ελληνική ιστορία και (την εσφαλμένη επιστημονικά) συνέχεια του ελληνικού έθνους Αρχαιότητα-Βυζάντιο-Ελληνικό Κράτος τουλάχιστον 6 με 7 χρόνια. Τώρα επειδή το σύστημα είναι εθνοκεντρικό, ο μαθητής διδάσκεται μόνο γεγονότα και όλα αυτά τα πράγματα που τονώνουν την αυτοπεποίθηση του έθνους. Βέβαια αν κάποιος πει τις έννοιες νεοελληνικός διαφωτισμός και ευρωπαικός διαφωτισμός και ζητήσει πληροφορίες, οι Έλληνες θα πουν μόνο Κολοκοτρώνης και Μεσολόγγι χωρίς να μπορούν να εξηγήσουν τις αιτίες της επανάστασης που τόσο θαυμάζουν. Και δεν νομίζω στα 16 να του λείπει η περίφημη εθνική συνείδηση. Την έχει αποκτήσει από το δημοτικό. Επειδή το θέμα όμως δεν είναι η λάθος διδασκαλία του μαθήματος αλλά η μεταφορά του στα προαιρετικά μαθήματα θυμάμαι από το σχολείο τα εξής, δεν ξέρω πόσο έχει αλλάξει η καθημερινότητα των μαθητών τώρα:

α) Στη Β και στη Γ λυκείου προετοιμαζόμουν για το βάρβαρο θεσμό που λέγεται "Πανελλήνιες" με συνέπεια να είναι περισσότερο διαδικαστικό το θέμα της πρόσληψης της γνώσης, αφού στα @@ μου τι μάθαινα, έπρεπε να βρώ τα SOS, σκοπός ήταν να το γράψω στις εξετάσεις για να πάρω το βαθμό.

β) είχα κατασταλάξει και μου ήταν αδιάφορα μαθήματα στα οποία έπρεπε να έχω τη γνώση για ακατανόητους λόγους. Ήμουν σε θεωρητική κατεύθυνση και έπρεπε να ξέρω βιολογία και φυσική και χημεία. Ε όχι, δεν έχω όρεξη να ασχοληθώ σε τέτοιο επίπεδο με αυτά τα μαθήματα. Τις βασικές γνώσεις τις είχα αποκτήσει στα προηγούμενα στάδια της ατελούς εκπαίδευσης μου. Για να κάνω Φυσική και Βιολογία αναγκάστηκα να μάθω πραγματική Ιστορία στο πανεπιστήμιο. Το ίδιο πιστεύω ότι ισχύει και για τα παιδιά που ενδιαφέρονταν για μαθηματικά-φυσική. Αρχαία στη Β και Γ λυκείου σε άνθρωπο που σκοπό είχε να μπει στο Πολυτεχνείο!

Δεν είμαι σε θέση να καταλάβω γιατί πρέπει ο μαθητής στα 16 του να αντιμετωπίζεται σαν να ήταν 10. Έχει αποκτήσει (εάν έχει διδαχθεί σωστά στα προηγούμενα χρόνια) τα εργαλεία για να καταφέρει να μάθει πράγματα πιο σύνθετα από την απλή ιστορία, την απλή φιλοσοφία, τα απλά αρχαία ελληνικά, τα απλά νέα ελληνικά αρκεί να έχει χρόνο να κάνει κάτι τέτοιο. Μιλάω πάντα από την πλευρά των επιστημών που γούσταρα, τις υπόλοιπες τις αγνοώ επιδεικτικά :D

Και επειδή μάλλον θα γίνει παρανόηση αυτό που λέω είναι ότι πρέπει στο Λύκειο να δίνεται η δυνατότητα να επεκτείνει τις γνώσεις του πάνω σε τομείς που τον ενδιαφέρουν πραγματικά (αφού έχει αποκτήσει τις βάσεις τα προηγούμενα χρόνια).
Που άμα μπορούσα θα έβαζα εκατό +++:P

Ρε παιδιά, χαλαρώστε. Τα προαιρετικά αφορούν Β' και Γ' τάξεις λυκείου. Εκεί ο μαθητής έχει ήδη αποφασίσει το τι κατεύθυνση θέλει, και συνεπώς και ποιο κλάδο. Περιμένετε μέσα σε 2 χρόνια να κάτσει ο μαθητής, που λιώνει στα φροντηστήρια και στο διάβασμα, να διαβάσει Αρχαία, Φυσική, Μαθηματικά και Ιστορία Γ.Π;;; Οκ, κάποιοι ίσως το κάνουν, αλλά εγώ δε μπορώ να το κάνω.

Οι βασικές γνώσεις μαθαίνονται από το δημοτικό μέχρι το γυμνάσιο. Γι' αυτό και το Λύκειο δεν είναι υποχρεωτικό. Δηλαδή όσοι δεν έχουν βγάλει καν το λύκειο είναι καθυστερημένοι και αμόρφωτοι; Ή θα πάει ο μαθητής να μάθει πρώτη φορά πολλαπλασιασμό στο Λύκειο;
Προσωπικά, μιας και μιλάμε για Ιστορία, ό,τι ξέρω μου έχει μείνιε από προηγούμενες τάξεις (δημοτικό & γυμνάσιο). Δε περίμενα το λύκειο να μορφωθώ και να μάθω Ιστορία. Δίνω βάση στα της κατ. και στα άλλα απλά θα διαβάσω για να γράψω έναν καλό βαθμό.

Επίσης, από το να γίνεται πόλεμος κάθε φορά που έχουμε Αρχαία/Λογοτεχνία/Ιστορία και Μαθηματικά/Φυσικά για το ότι "τι τα θέλω εγώ στη Γ' αυτά" ανάμεσα σε Θεωρητικούς-Θετικούς μαθητές, και Θεωρητικούς-Θετικούς καθηγητές, καλύτερα να τα επιλέγει αυτός που πραγματικά τα θέλει. Όταν διαβάζεις κάτι αναγκαστικά, έτσι κι αλλιώς δεν σου μένει ΤΙΠΟΤΑ. Οπότε ποιο το νόημα;:P



παίζει να είμαι οφφ τοπικ:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
....
Ίσως η λύση να ήταν να αυξηθούν οι ώρες του σχολείου, π.χ. να γίνει 8:00-20:00, 12ώρες ημερησίως, Δευτέρα-Σάββατο + κανά 3ωρο την Κυριακή. Οι άνθρωποι που θα περάσουν από ένα τέτοιο σύστημα, θα σφίζουν από παιδεία.
Aυτό το ωράριο δεν διαφέρει πολύ από τα σημερινά ωάρια κάποιου μαθητή που πάει Γ Λυκείου αν λάβεις υπόψιν και τις ώρες των φροντιστηρίων και τις ώρες διαβάσματος στο σπίτι...

Τα φροντιστήρια καταστρέφουν την σημερινή νεολαία... Οι μαθητές δεν ξέρουν πως να αποκτούν τη γνώση μόνοι τους. Ακολουθούν σαν σκυλάκια κατά γράμμα τις οδηγίες του φροντιστηρίου. Ακόμα και η έκθεση που είναι ένα μάθημα ελεύθερο κλείνονται σε παλούκια και ακολουθούν συγκεκριμένες οδηγίες. Το ίδιο και στα μαθηματικά αν πέσει λίγο διαφορετική ασκήση από τις τυπικές πατώνουν οι περισσότεροι. Αυτός είναι και ο λόγος που αρκετοί όταν μπουν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση τα βρίσκουν σκούρα τα πρώτα εξάμηνα γιατί δεν ξέρουν πως θα αποκτήσουν την γνώση χωρίς τη βοήθεια του φροντιστηρίου.

Επιπρόσθετα σε αυτό συμβάλει και το διαδίκτυο που χρησιμοποιείται με τον λάθος τρόπο στο σημερινό σχολείο. Όταν ήμουν Γυμνάσιο που δεν ήταν τόσο διαδεδομένο το internet όταν αναλαμβάναμε μια εργασία από όσο θυμάμαι κοιτούσαμε εγκυκλοπαίδειες, βιβλία, περιοδικά, άρθρα από εφημερίδες. τρέχαμε σε βιβλιοθήκες, ρωτούσαμε μεγαλύτερους, σκανάραμε εικόνες... Τώρα το μόνο που έχουν να κάνουν είναι να πάνε στο google και να πληκτρολογήσουν το τίτλο της εργασίας τους σε μια μηχανή αναζήτησης. Το αποτέλεσμα είναι καταστροφικό. Η γνώση αποκτάται γρήγορα χωρίς κούραση και δεν ποικίλει. Αν αναλάβουν δυο μαθητές την εργασία με τον ίδιο τίτλο στο τέλος θα έχουν χρησιμοποιήσει τις ίδιες πηγές (αυτές που είναι στην κορυφή του google) και τις ίδιες εικόνες.

Άρα worshipperjesus το διαδίκτυο και το φροντιστήριο αποτρέπουν του μαθητές από το κυνήγι της ηδονής. Αποκτούν την ηδονή με τον εύκολο τρόπο (χωρίς κυνήγι) του φροντιστηρίου και του διαδικτύου και δεν την αποκτούν με σοβαρή ενασχόληση... Έτσι η γνώση είναι επιφανειακή και σύντομα ξεχνιέται και ο μαθητής δεν θα έχει αναπτύξει τρόπους για να την επαναφέρει μόνος του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Είναι όμως δυνατόν οι άνθρωποι που ασκούν τη διδασκαλία, να μην έχουν την παραμικρή ευθύνη για τούτη την κατάσταση;

εξαρταται για ποια κατασταση μιλαμε. αν μιλαμε για το πως διδασκεται ενα μαθημα, το ενδιαφερον του καθηγητη και η αγαπη που εχει στη δουλεια του, ναι εκει εχει ευθυνη.
ευθυνη ως προς τις αποφασεις του υπουργειου σε διαβεβαιω δεν εχουν καμια. υπαρχουν υποτιθεται οι συντεχνιες καθηγητων αλλα και αυτες δεν εχουν δυναμη στις αποφασεις του εκαστοτε υπουργου.
η παιδεια εχει καταστραφει απο τοτε που το υπουργειο εχει παρει καθε δυνατοτητα επιβολης του καθηγητη μεσα σε μια ταξη και επετρεψε τις παραλογες παρεμβασεις των γονεων στα σχολεια. και λεω παραλογες γιατι πιστεψε με οι περισσοτερες παρεμβασεις γινονται για παραλογες καταστασεις και οχι για σοβαρα θεματα που εκει ειναι θεμιτη η συνεννοηση με το σπιτι του παιδιου.

με το συστημα που επικρατει, δεν ξερω ακριβως για την ελλαδα, αλλα με το να διαλεγουν οι μαθητες μαθηματα και να γινονται προαιρετικα σχεδον ολα τα μαθηματα κατεληξε να επικρατει ενα χαος. οι μαθητες προσπαθουν να διαλεγουν μαθηματα που απαιτουν λιγοτερο ή σχεδον καθολου διαβασμα με μονο σκοπο τους τον βαθμο του απολυτηριου. ολα γυριζουν γυρω απο τον βαθμο.

σιγουρα αν πεις σε καποιον μαθητη διαλεξε μεταξυ ιστοριας και οικιακης οικονομιας ή γυμναστικης δεν ξερω ποσοι θα διαλεξουν το πρωτο. φταινε οι μαθητες γιαυτο? φταινε οι καθηγητες γιαυτο? οι μεν θελουν την ευκολια τους, παιδια ειναι εξαλλου, και οι δε σας πληροφορω εχουν προβλημα εργοδοτησης με το να μην επιλεγεται το μαθημα τους.

μπαχαλο εχει γινει η παιδεια. τα παιδια μας ειναι πολυ καλοι μαθητες και καλη παστα οπως τους λεω εγω. εχουμε ακομα περιθωρια να μην χασουμε ολα αυτα τα νιατα να πανε χαμενα και την εξυπναδα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δεν θελεις να καταλαβεις..

οι ψευτικα πολιτισμενες χωρες του βορρρα ειναι συχνα πιο βαρβαρες απο τις δικες μας..

μη ζουμε στο παραμυθι των πολιτισμενων βορειων και των απολιτιστων νοτιων..
και οποιος καταλαβε καταλαβε..


πότε εγινε στην Ελλαδα φαινομενο να μπουκαρει παιδι σε σχολειο και να πυροβολει σκοτωνοντας?απαντησε ειλικρινα.γιατι?μια φορα εγινε τελευταια..
αλλα σε αλλες χωρες "πολιτισμενες " γινονται πολυ περισσοτερα..

μην στριβεις το κεφαλι,,δες την αληθεια καταματα..

να βλεπουμε τα δικα μας στραβα..
γιατι ομως να μη βλεπουμε και τα δικα μας καλα σε σχεση με αλλους λαους?
γιατι μονο να αυτομαστιγωνομαστε?ποιος θα μας εκτιμησει ετσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

worshipperjesus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο worshipperjesus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
η παιδεια εχει καταστραφει απο τοτε που το υπουργειο εχει παρει καθε δυνατοτητα επιβολης του καθηγητη μεσα σε μια ταξη και επετρεψε τις παραλογες παρεμβασεις των γονεων στα σχολεια.

Ο σωστός δάσκαλος πρέπει να είναι όπως ο Θεός: αδίστακτος "δικτάτορας", που θα μπορεί να παιδεύει ανελέητα τα παιδιά σύμφωνα με τη κρίση του.

Δυστυχώς, αυτά έχουν παρέλθει πλέον. Πάνε οι βέργες, πάει η διδακτική ταπείνωση "στη γωνία με το ένα πόδι πάνω από το καλάθι σκουπιδιών" που είχα απολαύσει στο δημοτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,145 μηνύματα.
Ο σωστός δάσκαλος πρέπει να είναι όπως ο Θεός: αδίστακτος "δικτάτορας", που θα μπορεί να παιδεύει ανελέητα τα παιδιά σύμφωνα με τη κρίση του.

Δυστυχώς, αυτά έχουν παρέλθει πλέον. Πάνε οι βέργες, πάει η διδακτική ταπείνωση "στη γωνία με το ένα πόδι πάνω από το καλάθι σκουπιδιών" που είχα απολαύσει στο δημοτικό.

αν ειναι ετσι οπως τον περιγραφεις τον Θεο αγαπητε μου...δεν τον θελουμε τετοιο Θεο...
εγω παλι..γιατι εχω ακουσει οτι ο χριστος ειναι ο Θεος της αγαπης;;:whistle::whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Επανάληψη = μήτηρ μαθήσεως και αδελφή πάσης βαρεμάρας...

Ο φίλος Φόκος έκανε ένα λάθος. Το βίντεο (όπως και τα υπόλοιπα τέσσερα της σειράς, τα οποία παρακολούθησα μ' ενδιαφέρον), αναφέρεται στο ΦΙΝΛΑΝΔΙΚΟ εκπαιδευτικό σύστημα και όχι στο Αγγλικό. Φυσικά, δεν έκανες τον κόπο να το δεις, ώστε να καταλάβεις το λάθος, πλην όμως είχες κάθε καλή διάθεση να το σχολιάσεις, λέγοντας μάλιστα στους μαθητές ότι είναι φυγόπονοι!! Μπορώ να γελάσω, ή μήπως να κλάψω;:confused:

αγαπητέ χαουλα,
δε μου χρειάζεται να δω βίντεο για να ξέρω πως είναι η εκπαίδευση και η ζωή των μαθητών στο εξωτερικό. Έχω διδάξει στο εξωτερικό και έχω και ξένους φίλους δασκάλους. Τη συγκεκριμένη εκπομπή δε, έτυχε να την έχω δει ολόκληρη, έχει όμως καμία σημασία, τι παρουσιάζει μια εκπομπή, φτιαγμένη όπως όλες οι ελληνικές δημοσιογραφικές εκπομπές για να παρουσιάσουν μια συγκεκριμένη οπτική, ή ποια είναι η ουσία;
Δεν είπα ότι όλοι οι μαθητές είναι φυγόπονοι, σε προηγούμενο ποστ μου (αν είχες κάνει τον κόπο να διαβάσεις) είπα ότι υπάρχουν πρόθυμα μυαλά.
Προφανώς και δεν είναι λοιπόν όλοι, σε μεγάλο όμως βαθμό -δυστυχώς- διαπιστώνω, από τη δική μου εμπειρία, από συζητήσεις με άλλους φίλους εκπαιδευτικούς και από τους γονείς, ότι τα παιδιά αρέσκονται πολύ περισσότερο στην ευκολία, απ' όσο θα έπρεπε.
Δεν μου αρέσει να ωραιοποιώ την πραγματαικότητα και να μη λέω αυτά που βλέπω.


Μαθαίνουν άραγε λιγότερα οι μαθητές στη Φινλανδία; Οι παγκόσμιες αξιολογήσεις των μαθητικών επιδόσεων, βγάζουν κάθε χρόνο σταθερά τους Φινλανδούς μαθητές στην ΠΡΩΤΗ ΘΕΣΗ της παγκόσμιας κατάταξης, ενώ οι Έλληνες μαθητές, με τον τεράστιο όγκο μαθημάτων και ύλης τα οποία υφίστανται, χάνουν περίπου δέκα θέσεις, ανά δύο έως τρία χρόνια, όπως μπορεί κανείς να μάθει, εάν δει τις επόμενες συνέχειες της εκπομπής.
Δεν είναι ο όγκος των μαθημάτων που φταίει, πίστεψέ με. Είναι ένα σωρό άλλες παράμετροι, αλλά τελευταίος ο όγκος.

Δεν υπάρχουν ιδιωτικά σχολεία εκεί και τα φροντιστήρια είναι είδος άγνωστο, αφού δεν υπάρχει καν λέξη στη γλώσσα τους, ώστε να μεταφραστεί ο όρος από τα Ελληνικά. Κατά συνέπεια, τα όσα γράφεις στο παρόν ποστ πέφτουν κυριολεκτικά στο κενό, με αδιάσειστες μάλιστα αποδείξεις.
Είπα πουθενά εγώ για φροντιστήρια στον εξωτερικό;

Δ υστυχώς, οποιαδήποτε σύγκριση των σχολείων των δύο κρατών, προκαλεί θλίψη κι απογοήτευση. Ακόμη μεγαλύτερη θλίψη ωστόσο προκαλεί το να βλέπει κανείς τους ίδιους τους λειτουργούς της εκπαίδευσης, επί τόσες δεκαετίες, να φορτώνουν την ευθύνη πάντοτε στους άλλους, χρησιμοποιώντας την γνωστή καραμέλα ότι οι Έλληνες είναι τεμπέληδες (αλήθεια, αυτό διδάσκεις στους μαθητές σου;; ), προκειμένου να μην αποδεχτούν το κομμάτι της ευθύνης που τους αναλογεί. Αλήθεια αγαπητή Σίμπυ, μας λες ότι οι μαθητές έχουν ξεμάθει να δουλεύουν. Δεν μας είπες όμως, ποιος είναι ο υπεύθυνος να τους διδάξει πώς να δουλεύουν; Έπρεπε να το είχαν μάθει από μόνοι τους, ή θα μας πεις ότι η ευθύνη ανήκει στους γονείς και στο κράτος; Εάν είναι έτσι, οι εκπαιδευτικοί ποιον ακριβώς ρόλο θα έπρεπε να παίζουν;..:/:

Καλά τα λέει ο Τζήζας, αλλά τον έχουν πολλοί παρεξηγήσει...

Με προσβάλεις αφάνταστα!
Μάθε λοιπόν ότι επέλεξα να γίνω εκπαιδευτικός, δεν έτυχε απλά να περάσω εκεί. Και το επέλεξα γιατί πιστεύω στα παιδιά και θέλω να τους δώσω.
Και ίσως γι' αυτό οι μαθητές μου ζητάνε να κάνουμε περισσότερες ώρες μαζί, ώστε να συζητάμε και απορίες από άλλα μαθήματα. Συνεπώς μάλλον δεν τους δημιουργώ την εντύπωση ότι τους κατηγορώ για κάτι.
Δεν προσπαθώ να φορτώσω ευθύνες σε κανέναν, προσπαθώ απλά να κάνω τα παιδιά να καταλάβουν ότι καμία γνώση δεν είναι περιττή. Έχω την τύχη να διδάσκω ένα μάθημα που οι περισσότεροι το κάνουν επειδή το επέλεξαν κι αυτό σημαίνει ότι ενδιαφέρονται γι' αυτό. Παρ' ολ' αυτά πολλές φορές είναι δύσκολο να προσέξουν όσο πρέπει ή να δουλέψουν ένα γραμματικό φαινόμενο όσο χρειάζεται, ώστε να γίνει κτήμα τους. Εκείνες τις ώρες σκέφτομαι, "σκέψου να μην ενδιαφέρονταν κι όλας".

Επειδή λοιπόν, αγαπητέ Χάουλα, αγαπώ τη δουλειά μου και αγαπώ και τα παιδιά και επειδή θέλω να συμβάλλω στην διαμόρφωση των προσωπικοτήτων τους κατά τον καλύτερο γι' αυτά δυνατό τρόπο, νομίζω ότι πρέπει να τους λέω την αλήθεια. Όταν λοιπόν είναι φυγόπονα, ναι θα τους το πω. Όπως θα τα επιβραβεύσω όταν δουλέψουν. Δεν πρόκειται πότε να χαϊδέψω κανενός τ΄αυτάκια. Είναι αντίθετο στις δικές μου αρχές. Και για μένα όποιος δουλεύει πρέπει ν' αμοίβεται.
Και να σου πω την αλήθεια, νομίζω οι μαθητές μου το εκτιμούν.

Πιστεύω δε, ότι με το να λέμε στα παιδάκια, ότι δεν φταίτε εσείς, τα μαθήματα φταίνε που είναι πολλά, το σύστημα φταίει που δεν σας παρέχει όσα στους Φινλανδούς και όλα τα σχετικά ... τότε δημιουργούμε ακριβώς αυτό που σχολίασες αρνητικά για μένα ... τα μαθαίνουμε να μεταθέτουν την ευθύνη αλλού.
Μόνο που εγώ δεν μεταθέτω την ευθύνη, όπως εσύ νομίζεις, αλλά δεν θέλω να βλέπω έξυπνα μυαλά να καίγονται επειδή κάποιοι θέλουν να τους πουλήσουν το παραμύθι, ότι δεν πρέπει να κουράζονται και ότι χρειάζονται λιγότερη γνώση.
Αν είναι δυνατόν να είναι ποτέ η γνώση αρκετή......!!!!!

Και κάτι άλλο... πριν σχολιάσεις πολύ βολικά, έξω από το χορό, το ποστ του ενός ή του άλλου, να λαμβάνεις υπόψη σου, ότι κάποιοι από μας με τα μέσα που έχουν, -που δεν είναι αυτά ενός φινλανδικού σχολείου- επιμένουν να θέλουν να κάνουν τα παιδιά να καταλάβουν την αξία της εκπαίδευσης, όχι για να βγάλουν αύριο λεφτά ή να έρθουν πρώτοι σε μετρήσεις στείρας και μονόπλευρης γνώσης, αλλά για να γίνουν καλύτεροι άνθρωποι.

Αν είχες διαβάσει τα ποστ μου προσεκτικά, θα καταλάβαινες πως μετέθεσα καμία ευθύνη στους μαθητές που δεν έχουν. Αλλά δεν πρόκειται και να μην τους επισημαίνω και αυτές που έχουν. Διότι αυτό είναι το πρωταρχικό μου καθήκον σαν εκπαιδευτικός, να τους μάθω ότι στη ζωή υπάρχουν καθήκοντα και υποχρεώσεις, όπως και δικαιώματα και απολαβές. Κι αυτά όλα πρέπει να είναι ανάλογα μεταξύ τους.
Αυτά ... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Ο σωστός δάσκαλος πρέπει να είναι όπως ο Θεός: αδίστακτος "δικτάτορας", που θα μπορεί να παιδεύει ανελέητα τα παιδιά σύμφωνα με τη κρίση του.

Δυστυχώς, αυτά έχουν παρέλθει πλέον. Πάνε οι βέργες, πάει η διδακτική ταπείνωση "στη γωνία με το ένα πόδι πάνω από το καλάθι σκουπιδιών" που είχα απολαύσει στο δημοτικό.

το θεμα επιβολης του καθηγη μεσα σε μια ταξη δεν σημαινει ξυλο. οταν εχεις να κανεις με 25-30 παιδια μεσα σε μια ταξη διαφορετικου μαθησιακου επιπεδου και ψυχολογιας τοτε το εργο ειναι αρκετα δυσκολο πιστεψτε με.
οταν ερχεται το υπουργειο και απαγορευει στον καθηγητη να βγαλει απο την ταξη εναν ταραξια που την κανει μπαχαλο και να φροντισει να μην γυρναει ασκοπα μεσα στο σχολειο αλλα να προνοησει μια λυση για τετοιες περιπτωσεις, ερχεται και σου λεει οχι να τον αφησεις μεσα στην ταξη αλλα να του βαλεις απουσια. ( ευχαριστω μας υποχρεωσες λενε οι καθηγητες, πιο μπαχαλο θα την κανει μετα)

οταν ο καθηγητης κανει μια παρατηρηση και ερχεται ο μπαμπας ή συνηθως η μαμα κομμωτηριασμενη με το μερσεντες και απαιτει εξηγησεις γιατι ο κανακαρης της εχει φαει παρατηρηση ενω ηταν αφθαδης και ενοχλουσε τα αλλα παιδια και θα πρεπει να κατσει ο καθηγητης να συζητα με τετοιες καταστασεις πειτε μου εσεις αν εχουμε διαλυσει καθε εννοια του σχολειου ή οχι.

ειναι μεγαλο θεμα και εχει πολλες προεκτασεις. δεν γυρνανε ολα μονο γυρω απο τα μαθηματα, αλλα και απο το σπιτι, την κοινωνια, την πολιτικη, τα συμφεροντα, την οργανωση και παει λεγοντας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Και πότε σκοπεύουν να θέσουν αυτό το σύστημα?Εσείς θεωρείτε οτί είναι καλό αυτό το σύστημα...ή όχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

worshipperjesus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο worshipperjesus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
οταν ερχεται το υπουργειο και απαγορευει στον καθηγητη να βγαλει απο την ταξη εναν ταραξια που την κανει μπαχαλο και να φροντισει να μην γυρναει ασκοπα μεσα στο σχολειο αλλα να προνοησει μια λυση για τετοιες περιπτωσεις

Μια λύση θα ήταν ειδικές ντουλάπες στους διαδρόμους των σχολείων όπου οι μαθητές θα μαντρώνονται για σωφρονισμό.

Η εκπαιδευτική μέθοδος μαζεύω 30 παιδιά σε μια αίθουσα και τα βάζω να ακούν είναι αξεπέραστη αφού τα περιορίζει καθισμένα και αμίλητα. Με αυτό το τρόπο παιδεύονται και μένουν μακριά από το κυνήγι της ηδονής.

οταν ο καθηγητης κανει μια παρατηρηση και ερχεται ο μπαμπας ή συνηθως η μαμα κομμωτηριασμενη με το μερσεντες και απαιτει εξηγησεις γιατι ο κανακαρης της εχει φαει παρατηρηση ενω ηταν αφθαδης και ενοχλουσε τα αλλα παιδια και θα πρεπει να κατσει ο καθηγητης να συζητα με τετοιες καταστασεις πειτε μου εσεις αν εχουμε διαλυσει καθε εννοια του σχολειου ή οχι.

Καλό το λέω ότι τα κομμωτήρια έχουν καταστρέψει την κοινωνία μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,145 μηνύματα.
:crazy::crazy::crazy::crazy::crazy::crazy::crazy::crazy::crazy::crazy::crazy::crazy::crazy:...έλεος πια.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
moonlight εχεις δικαιο,,ειναι τελειως μπαχαλο το σχολειο,,οτι θελουν κανουν τα παιδια,,και δεν μπορουν να πουν οι καθηγητες τιποτα..

ειναι η αδελφη μου φιλολογος και μου τα λεει καθε μερα,,ασε εχει παλαβωσει..
ακομα και το αυτοκινητο της χαρακωσαν,,και δεν μπορει να ζητησει ευθυνες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top