• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Χημική δίαιτα

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ακόμα και μία μέρα "αποτοξίνωσης" επηρεάζει το μεταβολισμό.
Το ΜΟΝΟ που μπορείς να κάνεις, είναι να αρχίσεις να τρως λιτά και ισορροπημένα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
εμ.. οχι η δικια μου δεν ειναι ισορροπημενη θα ελεγα...
Πάλι καλά που το κατάλαβες.

εχει 3 μερες(συνηθως τα ιδια γευματα) π.χ. 3 μερες κοτοπουλο βραστο, 3 μερες χορτα, τωρα ειμαι στο 2 μερες μονο φρουτα...

Ο όργανισμός τα χρειάζεται όλα και όχι μόνο κοτόπουλο βραστο και χόρτα.Έλεος!

πως θα μπορεσω ομως πλεον σταματωντας την να μη τα ξαναπαρω?
ειμαι αναγκασμενη τωρα να τρωω εφορου ζωης αυτα?

Αντί να φοβάσαι οτι θα ξαναπάρεις τα κιλά και να ανησυχείς για αυτό καλά θα κάνεις να αρχίσεις να ανησυχείς για την υγεία σου.
Αν είναι δυνατόν να τρώς τα ίδια και τα ίδια και στις ίδιες ποσότητες για να μην πάρεις κιλά!
Αν παίρνεις τόσο εύκολα αυτά που ''έχασες'' σημαίνει οτι ξαναπήρες τα υγρά που έχασες και όχι το λίπος.
Για ξεκίνα το περπάτημα αν δεν σου αρέσει άλλο είδος γυμναστικής και τρώγε κανονικά ΟΤΙ θέλεις διότι η στέρηση δεν είναι καλό πράμα, μην πιέζεσαι αν θες να φας κάτι φάτο και μετά περπάτα όσο περισσότερο μπορείς η κολύμπα αν είσαι κοντα σε θάλασσα.
Ένα έχω να πω. Όποιος κανει δίαιτα η μαλλον διατροφή διότι η λέξη δίαιτα δεν μαρεσει, χωρίς γυμναστική η εστω περπάτημα το λιγότερο 5 km, και δεν κινείται γενικά, μια ζωή θα παίρνει τα κιλά που έχασε που στην ουσία είναι υγρά και όχι λίπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι ο μεταβολισμός σου αυξήθηκε, αλλά μπορεί και να μειώθηκε, ανάλογα με τις ημερήσιες καύσεις , κι εδώ βρίσκεται το κόλπο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι ο μεταβολισμός σου αυξήθηκε, αλλά μπορεί και να μειώθηκε, ανάλογα με τις ημερήσιες καύσεις , κι εδώ βρίσκεται το κόλπο ;)

:hmm:δηλαδη...?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Μπορεί να παρατηρήσεις απώλεια κιλών τις πρώτες εβδομάδες της δίαιτας αλλά στο μεταξύ ο οργανισμός σου θα μειώνει τον μεταβολικό ρυθμό , καθώς έτσι θα απαιτείται από την ημερήσια ποσότητα τροφής που προσλαμβάνει. Έτσι ναι μεν θα παρατηρήσεις απώλεια κιλών τις πρώτες φορές αλλά μετά αν κάνεις κάποιο στραβοπάτημα , οι καύσεις δεν θα γίνουν τόσο γρήγορα-με τον 'ιδιο ρυθμό έστω- όπως πριν την χημική δίαιτα, αλλά με μειωμένους ρυθμούς.

Τα λέω τίγκα μπακαλίστικα, ο epote νομίζω θα μπορούσε να σου δώσει μια ολοκληρωμένη απάντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
αυτο που λες μου χει συμβει πολλες φορες στο παρελθον!

οταν σταματαω μια διαιτα και αρχιζω να τρωω, ακομα και πολυ να φαω τις πρωτες μερες θα συνεχισω να χανω κιλα... στη συνεχεια βεβεια αλλαζει αυτο...
:krima:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
οταν σταματαω μια διαιτα και αρχιζω να τρωω, ακομα και πολυ να φαω τις πρωτες μερες θα συνεχισω να χανω κιλα... στη συνεχεια βεβεια αλλαζει αυτο...
Μα και βέβαια θα χάνεις στην αρχή διότι ο οργανισμός χρειάζεται καυσιμα,λίπος δηλαδή το οποίο του το στερούσες τόσο καιρό και μόλις το πάρει το καίει αμέσως αλλά καίει και απο το λίπος που υπήρχε.
Όπως το παγάκι μόνο με νερό λιώνει,έτσι και το λίπος θέλει λίπος για να λιώσει.

Τα λέω τίγκα μπακαλίστικα, ο epote νομίζω θα μπορούσε να σου δώσει μια ολοκληρωμένη απάντηση.

Αν και είναι φίλος ο epote δεν συμφωνώ οτι συμβουλεύει σωστα στο θέμα της δίαιτας. Στο θέμα που άνοιξε και έλεγε οτι έχασε πολλά κιλά , γράφει οτι έτρωγε ενα σνιτσελ νομίζω όλη μέρα!Ψοφοπεινούσε δηλαδή!Ασε που ξεσκιζόταν στην γυμναστική και εκεί χρειάζεσαι περισσότερη τροφή για να αποδώσεις.
Παιδιά η σωστή δίαιτα είναι επιστήμη και δεν μπορεί ο καθένας να λεει οτι θέλει.Αν όλοι γνωρίζαμε την ιδανική δίαιτα για εμάς τότε δεν θα υπήρχαν διατροφολόγοι!Άλλωστε ο κάθε οργανισμός έχει άλλες ανάγκες, λειτουργεί διαφορετικά και στις καυσεις και σε όλα και πρεπει να καταλάβουμε επιτέλους οτι μια δίαιτα δεν λειτουργεί τι ίδιο για όλους.

P.S.Ενα tip. To grapefruit λιώνει το λίπος και το λεμόνι διαλυμένο μέσα σε νερό. Πότε όμως με άδειο στομάχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μα και πολύ να φας για κάποιο καιρό, το αποτέλεσμα δε θα φανεί αμέσως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Μα και βέβαια θα χάνεις στην αρχή διότι ο οργανισμός χρειάζεται καυσιμα,λίπος δηλαδή το οποίο του το στερούσες τόσο καιρό και μόλις το πάρει το καίει αμέσως αλλά καίει και απο το λίπος που υπήρχε.
Όπως το παγάκι μόνο με νερό λιώνει,έτσι και το λίπος θέλει λίπος για να λιώσει.

ετσι οπως το θετεις ακουγεται ορθοτατο και λογικοτατο.
ισχυει οτι αν για πολυ καιρο κανεις την ιδια διαιτα(οποιαδηποτε διαιτα, ακομα και ισορροπημενη) καταληγεις να μη χανεις κιλα?





P.S.Ενα tip. To grapefruit λιώνει το λίπος και το λεμόνι διαλυμένο μέσα σε νερό. Πότε όμως με άδειο στομάχι.

και για το ξιδι το εχω ακουσει αυτο...
εχω ακουσει ομως πως ειναι και επικινδυνο να σου τρυπησει το στομαχι και να πεθανεις αν πινεις μια κουταλια ξυδι ή λεμονι καθε μερα... ισχυει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
ετσι οπως το θετεις ακουγεται ορθοτατο και λογικοτατο.
ισχυει οτι αν για πολυ καιρο κανεις την ιδια διαιτα(οποιαδηποτε διαιτα, ακομα και ισορροπημενη) καταληγεις να μη χανεις κιλα?

Κοίτα χωρίς να είμαι διατροφολόγος, αλλα απο προσωπική εμπειρια θα σου πω το εξής.Πρέπει να αυξομειώνεις τις θερμίδες, να μην τρώς δηλαδή τις ίδιες θερμίδες συνέχεια, και αυτό βάζει μπρός τον οργανισμό όταν έχει στεγνώσει.Δεν πρέπει να τις αυξάνεις όμως πάρα πολύ διότι όταν δίνεις απότομα στον οργανισμό καυσιμο πολύ δεν είναι οτι καλύτερο.
Θα προσπαθήσω να βρω άρθρα επιστημονικά για αυτό στο ιντερνετ και αλλού για να πάρεις καποια γνωμή επιστημονική και όχι μονο τη δική μου η των παιδιών που γράφουν εδώ.Μην ξεχνάς οτι πρέπει να πηγαίνεις τουαλέτα οταν θές να χάσεις κιλά,όταν σταματας να πηγαίνεις δεν χάνεις, άσε που κάνεις έχεις κοιλιά πρισμένη.


και για το ξιδι το εχω ακουσει αυτο...
εχω ακουσει ομως πως ειναι και επικινδυνο να σου τρυπησει το στομαχι και να πεθανεις αν πινεις μια κουταλια ξυδι ή λεμονι καθε μερα... ισχυει?

Κοίτα το ξύδι και το λεμονι έχουν οξύ και θέλει λίγο προσοχή, δεν πρέπει ποτέ με άδειο στομάχι να τα καταναλώνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
και για το ξιδι το εχω ακουσει αυτο...
εχω ακουσει ομως πως ειναι και επικινδυνο να σου τρυπησει το στομαχι και να πεθανεις αν πινεις μια κουταλια ξυδι ή λεμονι καθε μερα... ισχυει?

Κοίτα το ξύδι και το λεμονι έχουν οξύ και θέλει λίγο προσοχή, δεν πρέπει με άδειο στομάχι να τα καταναλώνεις.Δεν νομίζω να ισχύει οτι τρυπάει το στομαχι με μια κουταλιά ξυδι η λεμόνι, διότι αν ήταν έτσι κανένας δεν θα έβαζε ξύδι η λεμόνι στην σαλάτα και σίγουρα κάποιοι θα βάζουν παραπάνω απο μια κουταλιά!Μην ξεχνάς οτι και το στομάχι μας έχει υδροχλωρικό οξύ και όταν είμαστε νηστικοί αυτό ριμάζει το στομάχι, για αυτό πρέπει να τρώμε πάντα κάτι το πρωί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Υπάρχουν μαγικές δίαιτες και τρόφιμα με ειδικές ιδιότητες που να προκαλούν απώλεια βάρους;


Η απάντηση είναι αρνητική. Είναι καλό να απολαμβάνει κανείς όλα τα τρόφιμα, να έχει ευελιξία στη διατροφή του, να μπορεί να προσαρμόζεται στις διάφορες συνθήκες που απαιτεί η σύγχρονη ζωή. Και κυρίως να αυξάνει την ενεργητικότητά του, τη σωματική του δραστηριότητα με οτιδήποτε μπορεί να συμβάλει σ' αυτό. Οι γενικές οδηγίες είναι να σιτίζεται ο καθένας μας με ποικιλία τροφίμων. Να τρώει οπωσδήποτε πέντε μερίδες φρούτα και λαχανικά κάθε μέρα, να περιορίσει τα τρόφιμα με ζάχαρη και πολύ λίπος και να έχει κάποια σωματική δραστηριότητα τουλάχιστον 30 λεπτά την ημέρα.





Η συμβολή των παρεμβάσεων στον τρόπο ζωής (σωματική δραστηριότητα, δίαιτα) είναι σημαντική τόσο για την πρόληψη (πρωτογενή και δευτερογενή) όσο και για τη θεραπεία της παχυσαρκίας. Η παρέμβασή μας σε επίπεδο πρόληψης αφορά συνήθως απλές και πρακτικές οδηγίες για σωστή διατροφή και αύξηση της σωματικής δραστηριότητας. Οι διατροφικές οδηγίες για την αντιμετώπιση της παχυσαρκίας είναι πιο συγκεκριμένες, αναλυτικές και εξατομικευμένες, βασίζονται δε πάντα σε αρχές που αναλύονται στη συνέχεια.

Βασικές αρχές διαιτητικής παρέμβασης

**Ρεαλιστικοί στόχοι. Η απώλεια σωματικού βάρους της τάξεως του 5-10% του αρχικού βάρους είναι εφικτή και θα πρέπει να αποτελεί τον αρχικό μας στόχο, στις περισσότερες περιπτώσεις. Μια τέτοια απώλεια βάρους συνοδεύεται από ευεργετικά μεταβολικά αποτελέσματα: βελτιώνει την αντίσταση στην ινσουλίνη, που υπάρχει ως αιτιολογικό υπόστρωμα του μεταβολικού συνδρόμου, και επιτυγχάνει σημαντική βελτίωση των τιμών του σακχάρου, των λιπιδίων και της αρτηριακής πίεσης. Ετσι, η απώλεια 10% του αρχικού σωματικού βάρους συνοδεύεται από μείωση μεγαλύτερη του 20% της ολικής θνητότητας, μείωση των θανάτων από κακοήθειες που σχετίζονται με την παχυσαρκία, μείωση της αρτηριακής πίεσης (κατά 10mmHg της συστολικής και κατά 20mmHg της διαστολικής Α.Π.), μείωση του σακχάρου νηστείας των διαβητικών ατόμων κατά 50%, ενώ επιφέρει μείωση της ολικής χοληστερόλης (10%), της LDL (15%) και των τριγλυκεριδίων (30%), αυξάνοντας ταυτόχρονα την HDL (8%).

Η απώλεια αυτή σχεδιάζεται για τους πρώτους 6 μήνες της δίαιτας. Μετά το διάστημα αυτό, τα περισσότερα άτομα διανύουν περίοδο που δεν επιτυγχάνεται περαιτέρω απώλεια βάρους και η οποία χαρακτηρίζεται από προσπάθεια διατήρησης της απώλειας η οποία έχει επιτευχθεί και μείωσης της επανάκτησης σωματικού βάρους. Η απώλεια βάρους πρέπει να είναι σχετικά αργή και σταδιακή, και αυτό επιτυγχάνεται με ολιγοθερμιδική δίαιτα.

**Προσπάθεια αλλαγής διατροφικής συμπεριφοράς. Είναι ιδιαίτερα σημαντική η τροποποίηση της διαιτητικής συμπεριφοράς των παχύσαρκων ατόμων, κυρίως όσον αφορά τη διατήρηση μακροπρόθεσμα της απώλειας του σωματικού βάρους που θα επιτευχθεί. Τα άτομα αυτά καταναλώνουν συνήθως τρόφιμα πλούσια σε λιπαρά (ενεργειακά «πυκνές» τροφές), ενώ είναι επιρρεπή σε κατανάλωση τροφίμων- λιχουδιών στα ενδιάμεσα των κυρίων γευμάτων. Η μεταβολή τέτοιου είδους διαιτητικών επιλογών και συμπεριφορών συντελεί στην αποφυγή της υποτροπής, που δυστυχώς είναι ο κανόνας.

**Μακροχρόνια υποστήριξη-παρακολούθηση. Η επιτυχία της διατροφικής παρέμβασης καθώς και των αλλαγών στον τρόπο ζωής (αύξηση της σωματικής δραστηριότητας) απαιτεί μακρόχρονη υποστήριξη και παρακολούθηση του ασθενούς. Είναι γνωστό άλλωστε ότι τα άτομα που υπήρξαν στο παρελθόν παχύσαρκα έχουν πολλές πιθανότητες να αυξήσουν ξανά το σωματικό τους βάρος μετά την αρχική, βραχυχρόνια οξεία απώλεια βάρους.

Υπάρχουν αρκετές άλλες δίαιτες (μερικές μάλιστα ιδιαίτερα δημοφιλείς) οι οποίες χρησιμοποιούνται για την επίτευξη απώλειας βάρους. Οι κυριότερες από αυτές περιγράφονται βραχέως πιο κάτω (συχνά μερικές από αυτές αναφέρονται στη διεθνή βιβλιογραφία ως fad diets και αποδίδονται στην ελληνική ως δίαιτες -αστραπή ή ως χημικές δίαιτες).





ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 27/02/2007
Βρήκα αυτό το άρθρο, θα ψάξω όμως και άλλα κάποια άλλη φορά.
Η γνώμη μου είναι να τρως απο όλα σε λογικές ποσότητες και όχι τα ίδια και τα ίδια και ίδια ακριβώς ποσότητα θερμίδων, διότι έτσι θα κουράσεις τον οργανισμό σου και θα πέσεις με τα μούτρα μια μέρα σε αυτά που στερήθηκες και θα πάρεις όχι αυτά που έχασες αλλά και παραπάνω!Το πρόβλημα δεν είναι αυτά που τρώμε αλλα οι τεράστιες ποσότητες που καταναλώνουμε και η έλλειψη άσκησης.Λεμόνι, ξύδι, grapefruit, μήλα αλλα και άλλα φρούτα ΔΕΝ θα τα τρως νηστικη, διότι έχουν οξέα και θα σου δημιουργήσουν πρόβλημα στο στομάχι.Καλό θα ήταν να τρως την σαλάτα πριν το κυρίως πιάτο,διότι έτσι φουσκώνεις.Κανε μια επίσκεψη σε ενα διατροφολόγο βρε παιδακι μου!Άλλωστε πρέπει να κάνεις και εξετάσεις αίματος να δει μήπως οφείλεται και αλλού το βάρος σου.
https://archive.enet.gr/online/online_text/c=112,dt=27.02.200...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Κοίτα το ξύδι και το λεμονι έχουν οξύ και θέλει λίγο προσοχή, δεν πρέπει με άδειο στομάχι να τα καταναλώνεις.Δεν νομίζω να ισχύει οτι τρυπάει το στομαχι με μια κουταλιά ξυδι η λεμόνι, διότι αν ήταν έτσι κανένας δεν θα έβαζε ξύδι η λεμόνι στην σαλάτα και σίγουρα κάποιοι θα βάζουν παραπάνω απο μια κουταλιά!Μην ξεχνάς οτι και το στομάχι μας έχει υδροχλωρικό οξύ και όταν είμαστε νηστικοί αυτό ριμάζει το στομάχι, για αυτό πρέπει να τρώμε πάντα κάτι το πρωί.

Οπως φανταζεσαι αυτο που λες δεν ισχυει, το στομαχι μας παραγει ενα πελος απο βλενα που προστατευει απο τα οξεα καθως επισις παραγει διατανθρακικο νατριο (σοδιτσα λεμε) που ειναι βασικη και ελεγχει το ph. Μπορεις να πιεις 15 λεμονια σκετα και το στομαχι σου ουτε που θα καταλαβει τη διαφορα. Ο οισοφαγος και τα δοντια απο την αλλη δεν θα το φχαριστηθουν.

Τα οξεα του στομαχιου δεν ριμαζουν το στομαχι και δεν ειναι αυτος λογος να τρωμε το πρωι (η οποιαδηποτε αλλη ωρα)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top