Δουλειές για μη-πτυχιούχους: Ποια είναι η καλύτερη;

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σκέφτομαι σοβαρά απο Οκτώβρη να βρω μια δουλειά για να ανεξαρτοποιηθώ απο γονείς και να γίνω πλέον κυρία του εαυτού μου (οι λόγοι δεν έχουν σημασία). Το θέμα είναι ότι είμαι ακόμα φοιτήτρια και άρα δεν έχω ούτε πτυχίο ούτε προυπηρεσία. Σκέφτομαι να κάνω ιδιαίτερα μαθηματικών και/ή υπολογιστών σε παιδιά γυμνασίου-λυκείου καθώς έχω αρκετά καλές γνώσεις σε αυτούς τους τομείς (πχ με τα μαθηματικά είχα πόρωση όταν πήγαινα σχολείο). Μου φαίνεται όμως αρκετά αβέβαιο για να στηριχθώ πάνω του. Επίσης βλέπω οτι για γραμματέας έχω άνετα τα προσόντα που ζητάνε αρκετοί αλλά φοβάμαι ότι θα είναι πολύ λίγα τα λεφτά. Το ιδανικό για μένα θα ήταν να βρω μια δουλεία που να μπορώ να την κάνω μέσω ιντερνετ αλλά μου φαίνεται απο δύσκολο έως ακατόρθωτο για κάποια με τα δικά μου προσόντα... :(
Εσείς έχετε να προτείνετε κάτι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
παντα ειναι καλο να βρεισκεις μια θεση σε μεγαλη πλυεθνικα αλλα φυσικα ειναι ποοοολυ δυσκολο, michellina καθε αρχη και δυσκολη αλλα μη το βαζεις κατω...βομβαρδισε τις εταιριες με βιογραφικα και κανε υπομονη. Φοβαμαι πως ετσι οπως ειναι η αγορα στις μερες μας μαλλον δεν εχεις πολλες επιλογες παρα να ξεκινησεις απο οτι σοθ κατσει...απλα μην επαναπαυθεις εχε παντα στο μυαλο σου το cv σου και πως θα το κανεις πλουσιοτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Κοίτα τηλεφωνικά κέντρα δεν ξέρω Θεσσαλονίκη ποιές εταιρείες έχουν έδρα για εκυπηρέτιση πελατών αλλα πολλοί φοιτητές το επιλέγουν. Ασε που με την εμπειρία στους υπολογιστές μπορείς να δουλέψεις και σε τεχνική υποστήριξη εταιρείας. Ακόμα ρίξε μια ματία για επιδοτούμενα σεμινάρια ΟΑΕΔ και ευρεση εργασίας απο γραφείο ΟΑΕΔ, δεν έχεις να χάσεις τίποτα θα βάλω και ένα link ευρεσης εργασίας www.skywalker.gr είναι αρκετά καλό. Για ότι άλλο let me know! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ναι αλλά θα με πάρουν σε τεχνική υποστήριξη χωρίς πτυχίο?
Το skywalker το κοίταξα χτες και είναι όντως πολύ ενδιαφέρον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Επίσης μήπως ξέρει βρε παιδιά πόσα παιρνει κανείς για κάθεμια απο τις παραπάνω δουλειές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Full time
Min=500
Max=750

Partime
Min=300
Max=500
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Λίγα είναι ρε γμτ... Εγώ έχω συνηθίσει να ζω με 800-850 το μήνα... Δεν υπάρχει ελπίδα αν το ψάξω αρκετά να βρω δουλειά με τόσα? Ειμαι πρόθυμη να δουλεύω πολύ αρκει να είναι καλά τα λεφτά και να μην μου είναι τελείως αδιάφορο το αντικείμενο! Εδώ αν βρώ 5 μαθητές και τους κάνω 4 ωρες τη βδομάδα ιδιαίτερα στον καθένα βγαίνει 800 ευρώ το μήνα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
το καλύτερο που έχεις να κάνεις!!! (είναι και μαύρα!)

ps. στην περίπτωση που θες χρήμα. Στην περίπτωση που θές κάτι άλλο θα αρκεστείς και με λιγότερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Founes :
το καλύτερο που έχεις να κάνεις!!! (είναι και μαύρα!)

ps. στην περίπτωση που θες χρήμα. Στην περίπτωση που θές κάτι άλλο θα αρκεστείς και με λιγότερα...

Ναι αλλά παρ'οτι ειναι κάτι που μου αρέσει πολύ, όπως είπα στην αρχη το θεωρώ αρκετά αβέβαιο για να ζήσω. Μήπως να κάνω παράλληλα και μια part-time δουλειά και να έχω λιγότερους μαθητές ώστε να έχω ενα στανταρ εισόδημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Αν και εφ όσον μπορείς τότε γιατί όχι? Αν δεν δουλέψουμε τώρα ποτέ θα το κάνουμε ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Επεχειρησα περυσι να βρω καποια part time δουλεια.. Δε θελω να σε απογοητευσω αλλα αν περιμενεις να βγαλεις χρημα απο τα ιδιαιτερα και χωρις πτυχιο..κακως περιμενεις! Βαρια βαρια δινουν 5-6 ευρω/ωρα, κι αν δεν εχεις γνωστο κυκλο ειναι δυσκολο να βρεθουν κιολας τα παιδια:S.. Για τηλεφωνητρια αν εισαι σε μεγαλουλα εταιρια και σε τμημα πχ εξυπηρετησης μου ακουγεται ωραιοτατο. Ως τηλεφωνητρια για 'ενημερωσεις' (αυτα τα τηλεφωνα που χτυπανε το μεσημερι απο καρτες και παει λεγοντας) ουτε να το σκεφτεσαι! (πεφτει ατελειωτο βρισιμο :S). Η αλλη λυση που ειναι πολυυυ κουραστικη αλλα εχει καποια σχετικα κερδη ειναι οι προωθησεις προιοντων, σε σουπερ μαρκετ, χοντο και παει λεγοντας, ειναι περιπου 20 ευρα το 8ωρο. Το πιο ανετο για φοιτητες ειναι δουλεια σε cafe/bar/club, αλλα και παλι τα λεφτα δε λενε κατι. Γενικα αν το παρεις σοβαρα ετοιμασου για πολλη εκμεταλλευση, και κουραση.

Συμβουλη: Αν η σχολη σου απαιτει παρακολουθησεις σκεψου σοβαρα αν θα αντεχεις να δουλευεις full ¨η εστω part time και να χεις εργασιες/διαβασμα κτλ.

Αγωνια: Να δω ποσα πτυχια και ποσες ξενες γλωσσες πρεπει να μιλαμε για να βρουμε καμια καλη δουλεια αφουυ τελειωσουμε.(Σημερα χαζευα αγγελιες..μα καλα ολοι με προυπηρεσια ξεκινανε!? Χμουφφφφ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Αν ήσουν αγόρι θα σου έλεγα οικοδόμη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Δουλεια με 800 € δεν βρίσκεις έυκολα ούτε και full time. H γυναίκα μου κάνει και ιδαιέτερα (είναι στο πανεπηστίμιο Αθηνων στο πτυχίο) και παίρνει 15€ την ώρα. Τα ιδαιέτερα και οι καφετέριες είναι μια λύση αλλα δεν σου προσθέτουν καθόλου προυπηρεσία. Η θέση τηλεφωνήτριας που μίλησε η katerina είναι σε εταιρεία telemarketing - προόθησης που είναι απαράδεκτες, εγώ μιλάω μόνο για customer service - τεχνική υποστήριξη (vodafone,Tim,Forthnet) κτλ. Είναι δύσκολα τα πράγματα αυτό είναι σίγουρο! Το skywalker θα σου δώσει πάντως ιδεές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Για να μην κάνω νέο τόπικ γιάυτο το ερώτημα γιατί δεν αξίζει και πιστεύω κολλάει εδώ αφου λέμε για δουλείες
Μήπως μπορείτε να μου πείτε το ΚΠΑ τί είναι??:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny :
Για να μην κάνω νέο τόπικ γιάυτο το ερώτημα γιατί δεν αξίζει και πιστεύω κολλάει εδώ αφου λέμε για δουλείες
Μήπως μπορείτε να μου πείτε το ΚΠΑ τί είναι??:hmm:

Κουνέλια Πάντα Αδικημένα? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis :
Κουνέλια Πάντα Αδικημένα?  :hmm:
:tongue: :tongue: :tongue: :rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Τσεκ δις (πρωτο αποτελεσμα σε αναζητηση γουγλ, αλλα μαλλον θα σε διαφωτισει) : https://www.v-prc.gr/2/1017/index_gr.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από katerina :
Τσεκ δις (πρωτο αποτελεσμα σε αναζητηση γουγλ, αλλα μαλλον θα σε διαφωτισει) : https://www.v-prc.gr/2/1017/index_gr.html

οκ σε ευχαριστώ πάρα πολύ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Υποθέτω ότι ως πωλήτρια ή σερβιτόρα δεν θα σε ενδιέφερε οπότε το αποφεύγω.Τα ιδιαίτερα έχουν ζήσει γενιές και γενιές φοιτητών αλλά 850 ευρώ το μήνα δύσκολα θα σου αποφέρουν.Επίσης δύσκολα χωρίς προυπηρεσία θα τα πετύχεις και σε οποιαδήποτε δουλειά.Αν θες πραγματικά να γίνεις ανεξάρτητη δυστυχώς θα πρέπει να κάνεις θυσίες,μειώνοντας τα έξοδα σου έτσι ώστε να μπορείς να τα βγάλεις πέρα και με 500-600 ευρώ το μήνα(μην ξεχνάς πως για πολλούς αυτός είναι ο μισθός τους και τα καταφέρνουν κουτσά -στραβά).Θα μπορούσες να εργαστείς ως γραμματέας σε ιατρείο,δεν χρειάζεται ιδιαίτερη προυπηρεσία απλά καλή εμφάνιση κι ευγένεια και συνήθως είναι part-time απογευματινό.Επίσης ως καταχωρήτρια ή δαχτυλογράφος(γνωρίζεις τυφλό;)το οποίο μπορέις να κάνεις κι απο το σπίτι σου αλλά δεν αποφέρει πολλά ίσως σε συνδυασμό με ιδιαίτερα.Απέφυγε τις αγγελίες που δεν διευκρινίζουν τη θέση και αναφέρουν μπόνους κτλ είναι πωλήσεις και τσάμπα θα χάσεις χρόνο.Το βιογραφικό σου δεν το είδα όμως υπάρχουν δουλειές που ζητούν αποφοίτους λυκείου,με ξένες γλώσσες και η/υ(υποθέτω αυτά γράφεις).Φτάνει να έχεις αυτοπεποίθηση κι υπομονή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Εγώ είχα υπόψη μου για τηλεφωνικό κέντρο αλλά δεν το έψαξα το θέμα.. Κι εγώ θέλω να βρώ καμιά part-time δουλειά 4-5 ωρών τη μέρα για να βγάζω καμιά 300 ευρώ το μήνα από Οκτώβριο-Νοέμβριο (πρωινή-μεσημεριανή, και όχι μπαρ...). Αν έχεις νέα από δουλειές ενημέρωσέ μας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top