Δύο Κορίτσια, ένα σώμα...

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
κι εγω ετσι πιστευω οτι θα εβλεπα το θεμα του διαχωρισμου σε βρεφικη ηλικια...οσο σκληρο κι αν ακουγεται αυτο ετσι νομιζω οτι θα κανα...:/:
γιατι οπως και να το κανουμε τα κοριτσια αυτα θα χουν προβλημα μετα στην επιλογη συντροφου...στην ερωτικη πραξη... και σε πολλα αλλα. :/: :/:
δεν θα θελα να μαι στη θεση γονιου με τετοιο προβλημα... ουτε να ημουν εγω η ιδια κολημενη με την αδερφη μου σε ενα σωμα...ουτε να το σκεφτω!!!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Πειρατή θαύμα εννοεί προφανώς το ότι ζήσανε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Πειρατή θαύμα εννοεί προφανώς το ότι ζήσανε
Ακόμα κι αυτό δεν ξέρω αν είναι θαύμα.
Θα έπρεπε να έχει γίνει διαχωρισμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Δεν είναι θαύμα βρε παιδιά...
ΧΡΖ από που κι ως που το χαρακτηρίζεις ως θαύμα;
Αφού μόνη σου περιγράφεις την τραγικότητα του γεγονότος.
Είναι σφάλμα της φύσης, γεννετική ανωμαλία.

ως θαύμα χαρακτηρίζω το γεγονός ότι κάτι τόσο ...αφύσικο, που κανονικά δεν θα έπρεπε να υφίσταται, όχι μόνο υπάρχει αλλά και ζει και πηγαίνει σχολείο και και και...

δεν έχω σχέση με γενετική, βιολογία ή όποια άλλη επιστήμη εμπλέκεται, αλλά μου φαίνεται θαύμα η επιβίωση του συγκεκριμένου (των συγκεκριμένων?) ανθρώπων. Αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Μάλλον δεν γινόταν λόγω των πολλών κοινών οργάνων ή για κάποιο άλλο λόγο. Αλλιώς φαντάζομαι ότι θα το είχαν δοκιμάσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Αν γινόταν αυτό Μάνια, δεν θα πεθαίναμε ποτέ........


Πειρατή μου το ξέρω ότι είναι δύσκολο άλλα θυμάσε πρίν 30 χρόνια που κανείς δεν πίστευε στις νέες εφεβρέσεις, εδώ βγάζουν φλέβα απο το χέρι και το πάν στην καρδιά, βάζουν μηχανήματα που σφηρήζουν σε ταχυκαρδίες και πολλά άλλα, πάντα έίμαι άνοιχτή ότι βγαίνουν νέα πράγματα, ίσως γιατί να θέλω να πιστέυω στην ελπίδα που έχουν χιλιάδες άνθρωποι πώς αυτά τα παιδιά ΠΡΕΠΕΙ να ζήσουν για πολλά ακόμα χρόνια, πές με χαζή άλλα δεν πάβω να σκέυτομαι και να ελπίζω πώς κάπου κάπως κάποτε θα έχουν δικαίωμα στην ζωή οι άνθρωποι:) Εκείνοι που είναι νέοι και πρέπει να ζήσουν έστω λίγα χρόνια υγειείς;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι να πω.. φοβερό! :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μάλλον δεν γινόταν λόγω των πολλών κοινών οργάνων ή για κάποιο άλλο λόγο. Αλλιώς φαντάζομαι ότι θα το είχαν δοκιμάσει...
Οντως το γεγονός οτι υπάρχει ένα μόνο κυκλοφορικό σύστημα είναι αποτρεπτικό, πολύ περισότερο όταν τροφοδοτείται από δύο καρδιές και τροφοδοτεί πολλαπλά όργανα.
Η αλήθεια είναι οτι δεν ξέρω αν θα μπορούσε να διαχωριστεί, θα υπήρχε μεγάλος κίνδυνος για τη ζωή και των δύο (αν μπορούμε να μιλάμε για δύο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Πειρατή μου το ξέρω ότι είναι δύσκολο άλλα θυμάσε πρίν 30 χρόνια που κανείς δεν πίστευε στις νέες εφεβρέσεις, εδώ βγάζουν φλέβα απο το χέρι και το πάν στην καρδιά, βάζουν μηχανήματα που σφηρήζουν σε ταχυκαρδίες και πολλά άλλα, πάντα έίμαι άνοιχτή ότι βγαίνουν νέα πράγματα, ίσως γιατί να θέλω να πιστέυω στην ελπίδα που έχουν χιλιάδες άνθρωποι πώς αυτά τα παιδιά ΠΡΕΠΕΙ να ζήσουν για πολλά ακόμα χρόνια, πές με χαζή άλλα δεν πάβω να σκέυτομαι και να ελπίζω πώς κάπου κάπως κάποτε θα έχουν δικαίωμα στην ζωή οι άνθρωποι:) Εκείνοι που είναι νέοι και πρέπει να ζήσουν έστω λίγα χρόνια υγειείς;)

Μα... έτσι και αλλιώς νομίζω ότι οι σιαμαίοι δίδυμοι, όπως οι κοπέλες στην συγκεκριμένη περίπτωση, ζουν πολλά χρόνια. Τα πρώτα χρόνια είναι τα κρίσιμα. Αν καταφέρουν και επιζήσουν έως κάποια ηλικία μετά οι πιθανότητές τους να πεθάνουν μειώνονται εντυπωσιακά. Είχα δει ένα ντοκιμαντέρ που ήταν πάλι κάτι σιαμαίες δίδυμες αμερικάνες που ήταν 40+

Και στο θέμα του "δικαιώματος στη ζωή", το οποίο θίγεις, νομίζω ότι είναι παραπάνω θέμα κοινωνικό, παρά ιατρικό. Δηλαδή πιστεύω ότι η κοινωνία είναι αυτή που πρέπει να δεχτεί αυτά τα άτομα για να τους δώσει αυτό το "δικαίωμα στη ζωή".

Από ότι φαίνεται, στη συγκεκριμένη περίπτωση, οι κοπέλες έχουν ένα πολύ καλό βιωτικό επίπεδο, ένα σωστό και υποστηρικτικό οικογενειακό περιβάλλον και φαντάζομαι - αν μπορώ να βγάλω συμπεράσματα από το βίντεο - και μια καλη ιατροφαρμακευτική περίθαλψη. :) Είναι τυχερές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Στο μυαλό μου εγείρονται και άλλου είδους ερωτήματα με αφορμή αυτές τις περιπτώσεις όπως: Τελικά υπάρχει ψυχή και που βρίσκεται, και που αποθηκεύεται ο χαρακτήρας, το "είμαι" του καθενός, όταν έχουμε και την δεύτερη περίπτωση όπου μοιράζονται το ίδιο μυαλό αλλά είναι διαφορετικοί χαρακτήρες?
Όταν κάτι δεν λειτουργεί σωστά στο σώμα π.χ. χτύπημα, ποιός εγκέφαλος επεξεργάζεται την πληροφορία?

Είδατε στο video πόσο καλά έχουν ενταχτεί στο κοινωνικό περιβάλλον τους τα δύο κορίτσια?
Οι γονείς τους είπαν: Είναι πιο χαρούμενες όταν είναι με τους φίλους και φίλες τους.
Τι θα γινόταν άραγε στην Ελλάδα?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δεν ξέρω βρε Ισι, έχουν δύο εγκεφάλους, δύο νωτιαίους μυελούς, για το χτύπημα που λες, υποθέτω οτι έχει να κάνει με το ακριβές σημείο.
Αλλά σημεία ελέγχει ο ένας εγκέφαλος και άλλα ο άλλος.
Είναι ένα ιατρικώς "μαθηματικό πρόβλημα" αυτή η περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ωραία, εσύ μιλάς για το ιατρικό κομμάτι. Το ...μεταφυσικό κομμάτι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Αν γινόταν αυτό Μάνια, δεν θα πεθαίναμε ποτέ........

Μα... έτσι και αλλιώς νομίζω ότι οι σιαμαίοι δίδυμοι, όπως οι κοπέλες στην συγκεκριμένη περίπτωση, ζουν πολλά χρόνια. Τα πρώτα χρόνια είναι τα κρίσιμα. Αν καταφέρουν και επιζήσουν έως κάποια ηλικία μετά οι πιθανότητές τους να πεθάνουν μειώνονται εντυπωσιακά. Είχα δει ένα ντοκιμαντέρ που ήταν πάλι κάτι σιαμαίες δίδυμες αμερικάνες που ήταν 40+

Και στο θέμα του "δικαιώματος στη ζωή", το οποίο θίγεις, νομίζω ότι είναι παραπάνω θέμα κοινωνικό, παρά ιατρικό. Δηλαδή πιστεύω ότι η κοινωνία είναι αυτή που πρέπει να δεχτεί αυτά τα άτομα για να τους δώσει αυτό το "δικαίωμα στη ζωή".

Δεν κατάλαβες αυτό που είπα μηλούσα στον πειρατή ότι πάντα υπάρχει ελπίδα για ν΄'εα πράγματα, που είπε ότι άν ήταν θα ζούσαμε για πάντα όχι συγκεκριμένα για τα κορίτσια.:)

όσο για το δηκαίωμα, μηλάω για την ζωή την ίδια, παιδιά που απο όταν γενιούντε έχουν προβλήματα, το κράτος ή εμείς δεν έχουμε καμία σχέση, μηλάω για αυτά τα παιδιά που δεν γεννήθηαν ελέυθερα που η ζωή δεν τους χάρησε την υγεία όπως άλλα παιδιά.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Ωραία, εσύ μιλάς για το ιατρικό κομμάτι. Το ...μεταφυσικό κομμάτι?
Εκεί νομίζω ότι θα τα βρουνε σκούρα πάρα πολλοί! ;)

Οι πιο πολλοί θα σου απαντούσαν όμως ότι η ψυχή=νους=εγκέφαλος. Άρα, εφόσον παρουσιάζουν διαφορετικές νοητικές λειτουργίες, αυτό σημαίνει διαφορετικές ψυχές.

@Mania... Οκ.. Δεν κατάλαβα ότι μιλάς πιο γενικά. Σόρι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εκεί δεν μπορώ να πω πολλά. Είμαι εκτός έδρας.
Ποτέ μου δεν τα πήγαινα καλά με αυτά τα θέματα, και δεν μπορώ να υποστηρίξω κάποια συγκεκριμένη θέση.
Αλλά έχω την εντύπωση οτι μιλάμε για δύο ψυχές και δύο (διαφορετικές ; ) προσωπικότητες.

Τι θα γινόταν στην ελλάδα;

α) θα ήταν στο σύνταγμα και θα ζητιάνευε ;
β) θα ήταν σε κανένα τσίρκο ή περιφερόμενο θίασο; (ελάτε όλοι να θαυμάσετε...)
γ) θα ήταν σε καμιά μεσημεριανή εκπομπή να παρουσιάζεται ως θαύμα της φύσης;
Ειλικρινά δεν ξέρω.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εκεί νομίζω ότι θα τα βρουνε σκούρα πάρα πολλοί! ;)

Οι πιο πολλοί θα σου απαντούσαν όμως ότι η ψυχή=νους=εγκέφαλος. Άρα, εφόσον παρουσιάζουν διαφορετικές νοητικές λειτουργίες, αυτό σημαίνει διαφορετικές ψυχές.

Και τι γίνεται στη δεύτερη περίπτωση με τις δύο γυναίκες που συνδέονται στο κεφάλι και τον εγκάφαλο?

Εκεί δεν μπορώ να πω πολλά. Είμαι εκτός έδρας.
Ποτέ μου δεν τα πήγαινα καλά με αυτά τα θέματα, και δεν μπορώ να υποστηρίξω κάποια συγκεκριμένη θέση.
Αλλά έχω την εντύπωση οτι μιλάμε για δύο ψυχές και δύο (διαφορετικές ; ) προσωπικότητες.

Νιώθω πως υπάρχουν ακόμα τόσα μα τόσα πολλά που δεν γνωρίζουμε για τη ζωή! Με πιάνει δέος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Και τι γίνεται στη δεύτερη περίπτωση με τις δύο γυναίκες που συνδέονται στο κεφάλι και τον εγκάφαλο?

:hmm:χμ... αλλα και πάλι θα ειχαν διαφορετικές νοητικές λειτουργίες (π.χ. ανεξάρτητη σκέψη). Άρα και πάλι θα λεγαμε ότι είχαν δύο ψυχές...

Ειλικρινά δεν ξέρω όμως. Και εγώ εκτός έδρας παίζω. Εδώ δεν έχω αποφασίσει αν εγώ (εννοώ οι άνθρωποι) έχω ψυχή, θα ξέρω για κάτι πιο πολύπλοκο από εμένα; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Τι θα γινόταν άραγε στην Ελλάδα?:hmm:

στην Ελλαδα γλυκεια μου δεν υπαρχει ΚΑΝ η υποδομη για να δεχτουν κατι τετοιο δυστυχως!!!!!
εδω βγαζουν στο περιθωριο ατομα που δεν εχουν τοσο εμφανη διαφορα απο τους αλλους ανθρωπους....ποσο μαλλον αν εβλεπαν τις σιαμαιες!!!! τι να λεμε τωρα!!!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
:( :( :(

Πάντως απορώ πως λειτουργούν δύο άτομα σε ένα σώμα :hmm:
Δηλαδή, και οι δύο εγκέφαλοι δείνουν εντολή στα δύο χέρια να κινούνται ή το ένα χέρι υπακούει στις εντολές του ενός εγκεφάλου και το άλλο αντίστοιχα στον άλλον; [Το ίδιο και για το περπάτημα]. Τις ίδιες απορίες έχω και για άλλες ''λειτουργίες'' που ίσως απαιτούν έναν εγκέφαλο όπως η ισορροπία..





-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Σε κατι αλλες κοπελες που ειχα δει εγω ακρυβος ετσι...
το ενα κοριτσι στο ενα ποδι κ χερι κ το αλλο κοριτσι το αλλο χερι κ ποδι...
αφου γραφαν στο σχολειο διαφορετικα διαγωνισματα η μια με το ενα χερι η αλλη με το αλλο
η μια παιζει βιολη η αλλη κιθαρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top