Ιεχωβάδες: Το Privacy για αυτούς πάει περίπατο;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μου τηλεφώνησε κάποια και αφού ανέφερε ότι πέρασε να μου αφήσει κάποιο βιβλίο (ο βλάκας τσίμπησα επειδή περιμένω όντως κάποια βιβλία από courier) και εφόσον το επιθυμώ να ανοίξουμε κάποια συζήτηση γύρω από αυτό (Για κλάσματα του δευτερολέπτου σκέφτηκα 'Τι σκατά; Με έχει σταμπάρει η τηλεφωνήτρια της courier;" - Επανήλθα στο ξενέρωτο τούτο κόσμο σε κλάσματα δευτερολέπτων :P). Anyway, οι Ιεχωβάδες ήταν.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως σκατά κατάφεραν να κάνουν ταύτιση. Την ρώτησα και απάντησε από το "Τηλεφωνικό κατάλογο, τους ζητήσαμε να δώσουν όλες τα τηλεφωνήματα από την τάδε διεύθυνση". Επειδή έχω ικανή την Ελλάδα για κάτι τέτοιο, τους πίστεψα* και έκλεισα απλά το τηλέφωνο.

Το ερώτημα μου είναι αν αυτό είναι καθαρά μια παράνομη χρήση συνδυασμού δεδομένων, που το αποτέλεσμα του συνδυασμού είναι προσωπικές πληροφορίες; Επίσης σύμφωνα με το νόμο φταίει μόνο η εταιρία ή και η οργάνωση που έκανε χρήση των δεδομένων.

*Τώρα που το ξανά σκέφτομαι το σκηνικό, κάτι μου βρωμάει άσχημα. Έστω μια ομάδα ανθρώπων γυρνάει σπίτια, έστω ότι σημειώνουν όσους δεν βρήκαν. Και έστω ότι κάποια υπηρεσία τηλεφωνικού καταλόγου έδωσε τα τηλεφωνήματα που μένουν σε κάποιους οδούς. Πως σκατά ξέρουν ότι αυτός που μένει στην τάδε πόρτα δεξιά, στον τάδε όροφο έχει αυτό το τηλέφωνο. Αλλά από την άλλη, γιατί "δέχτηκε" να κλείσω όταν απλά της είπα "Είμαι άθεος του κερατά";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
όταν απλά της είπα "Είμαι άθεος του κερατά";
Σα δε ντρέπεσαι,
βελζεβούλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top