Μπάρες κολοκύθας

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Μου έστειλε την συνταγή φίλη μου, η οποία με την σειρά της την πήρε από κάποιο website μαγειρικής. Σας στέλνω την δική μου, ελαφρώς τροποποιημένη εκδοχή!

Υλικά:

Βάση
1/2 κούπας (50 γρ.) φουντούκια
1 κούπα (130 γρ.) αλεύρι για όλες τις χρήσεις
1/4 κουτ. γλ. αλάτι
1/2 κούπας (110 γρ.) βούτυρο σε θερμοκρασία δωματίου
1/2 κούπας ακατέργαστη ζάχαρη
1/2 κουτ. γλ. εκχύλισμα βανίλιας

"Κρέμα" κολοκύθας
2 αυγά
2 κούπες (425 γρ.) κολοκύθα
3/4 κούπας (165 γρ.) ζάχαρη ακατέργαστη
1/2 κουτ. γλ. εκχύλισμα βανίλιας
1 κουτ. γλ. κανέλα
1/2 κουτ. γλ. τζίντζερ σε σκόνη
1/8 κουτ. γλ. γαρύφαλλο
1/4 κουτ. γλ. αλάτι
1 1/2 κούπα (360 γρ.) κρέμα γάλακτος (την κανονική, όχι την ελαφριά)
Λίγο άνθος αραβοσίτου (μισό φακελάκι ή και λιγότερο)

Εκτέλεση:

Προθερμαίνουμε τον φούρνο στους 180 βαθμούς. Βάζουμε την σχάρα στην μέση. Βουτυρώνουμε μικρό ταψάκι/σκεύος διαστάσεων γύρω στο 25χ30, ενώ πάνω του τοποθετούμε επίσης βουτυρωμένο κι αλευρωμένο αλουμινόχαρτο.

Παίρνουμε τα φουντούκια, μαζί με το αλεύρι και το αλάτι και τα θρυματίζουμε στο μπλέντερ, ώστε να γίνουν ομοιόμορφη σκόνη. Ή μπορούμε να τα θρυμματίσουμε μόνα τους κι εν συνεχεία να τα κοσκινίσουμε με το αλεύρι και το αλάτι ώστε να πετύχουμε το ομοιόμορφο αποτέλεσμα. Χτυπάμε στο μίξερ για 2-3' τα αυγά με την ζάχαρη, συνεχίζουμε με την βανίλια, και σιγά-σιγά προσθέτουμε και το φουντουκοαλεύρι. Χτυπάμε καλά μέχρι να έχουμε ομοιογενές, παχύρευστο μείγμα. Το τοποθετούμε στο ταψί, αλείφοντάς το ομοιόμορφα, και το ψήνουμε για περίπου 20'.

Ενώ ψήνεται η βάση, φτιάχνουμε την κρέμα. Καταρχάς πολτοποιούμε την κολοκύθα στο μπλέντερ. Χτυπάμε τα αυγά και στην συνέχεια ρίχνουμε την κολοκύθα, την ζάχαρη, την βανίλια, τα μπαχαρικά και το αλάτι. Αφού τα ανακατέψουμε καλά προσθέτουμε την κρέμα γάλακτος και συνεχίζουμε το ανακάτεμα. Βάζουμε το μείγμα στην κατσαρόλα, ανακατεύουμε, προσθέτουμε το άνθος αραβοσίτου και αφού πήξει το περιχύνουμε πάνω στην βάση (η οποία στο μεταξύ έχει ψιλοροδίσει και βγει από τον φούρνο). Ψήνουμε για κανά 40', βγάζουμε από τον φούρνο και περιμένουμε να κρυώσει. Το κόβουμε σε μακρόστενα κομμάτια (μπάρες) και είναι έτοιμο!

Διατηρείται υποτίθεται για 3 μέρες στο ψυγείο και σερβίρεται είτε παγωμένο είτε σε θερμοκρασία δωματίου. Εγώ το άφησα 5 μέρες σε θερμοκρασία δωματίου και δεν έπαθε τίποτα!

Πολύ νόστιμο, μυρωδάτο και σούπερ φθινοπωρινό! Είναι τέλειο για τις απογευματινές λιγούρες, συνοδεία τσαγιού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top