• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

[Γυναίκες] Ταμπόν, σερβιέτες και ΣΤΣ

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
δεν εχω δοκιμασει ποτε ταμπον κ λεω ν δοκιμασω. μια απορια μονο. εγω εχω λιγακι ανωμαλη περιοδο, και οι αυξομειωσεις της ροης ειναι εντονες. αν βαλω ταμπον και εκεινη τη μερα τυχει και εχω πολυ λιγο αιμα αυτο επηρεαζει την εφαρμογη της ή δημιουργει γενικοτερα δυσκολιες? αυτο που θελω να πω ειναι πως δεν ξερω τι μεγεθος να διαλεξω τη στιγμη που η ροη μου ειναι απροβλεπτη απο μερα σε μερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
δεν νομιζω να εμποδιζει την εφαρμογη της, απλα δεν θα ΄γεμισει' .. να παρεις δυο ειδων συνιστω, τις σουπερ και για λιγοτερη ροη οποτε να εχεις να αλλαζεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,021 μηνύματα.
Πωπω έχω άσχημη εμπειρία απο ταμπόν... Μια φορά που είχα βάλει για να κάνω μπάνιο μετά δεν έβρισκα το κορδονάκι κι όταν το βρήκα από το άγχος μου σφιγγόμουν και δεν έβγαινε το ταμπόν και είχα τρελαθεί. Δεν έχω ξαναβάλει από τότε...

Btw ρε κορίτσια γιατί τόση σιχαμάρα για το αίμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
αν σε άκουγε ο γυναικολόγος μου θα σε χαστούκιζε :P
τα σερβιετάκια ημέρας είναι σχεδόν ανθυγιεινά κατ αυτόν (και προσωπικά συμφωνώ μαζί του)
Πέραν του ότι καταστρέφουν το Ph της περιοχής, επιπλέον δεν αφήνουν την περιοχή να "αναπνεύσει" όπως κάνει το βαμβακερό εσώρουχο.
Κι ο δικός της ιδίας άποψης είναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*natalia5555*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
ελεος σημαντικό πρόβλημα,θα φοράμε σερβιέτες ή ταμπόν.Οπως βολεύει τη καθεμιά μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maouritsio

Νεοφερμένος

Η γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ουτε εγω εχω βαλει...αν και στο βολλευ με ενοχλει πολυ η σερβιετα αλλα τι να κανω :/ σιγουρα θα βαλω στο μελλον αλλα νομιζω ειναι λιγο νωρις.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
ουτε εγω εχω βαλει...αν και στο βολλευ με ενοχλει πολυ η σερβιετα αλλα τι να κανω :/ σιγουρα θα βαλω στο μελλον αλλα νομιζω ειναι λιγο νωρις.. :)

Σε καταλαβαίνω απόλυτα! Ειδικά σε κάτι δύσκολες άμυνες ήταν το χειρότερό μου!:/:
Μετά από ένα σημείο έβαζα και η διάφορα φάνηκε πολύ - ήμουν ένα χρόνο μεγαλύτερή σου βέβαια, αλλά δεν έχει και πολύ διαφορά, νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maouritsio

Νεοφερμένος

Η γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Σε καταλαβαίνω απόλυτα! Ειδικά σε κάτι δύσκολες άμυνες ήταν το χειρότερό μου!:/:
Μετά από ένα σημείο έβαζα και η διάφορα φάνηκε πολύ - ήμουν ένα χρόνο μεγαλύτερή σου βέβαια, αλλά δεν έχει και πολύ διαφορά, νομίζω.

βασικα ξερεις ποιο ειναι το προβλημα...οτι δεν εχω καποιον να με συμβουλεψει καταλαβες? :/
αν και ο γυναικολογος ειναι φιλος του μπαμπα μου δεν νιωθω ανετα να του μιλησω γιατι νιωθω τοσο μονη και δε μπορω :(
ασ πουμε οτι οι γονεις μου κατα καποιον τροπο ειναι χωρισμενοι...και ζω με τον μπαμπα μου και δε μπορω να τον ρωτησω "πως θα βαλω ταμπον?" χΔ :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
βασικα ξερεις ποιο ειναι το προβλημα...οτι δεν εχω καποιον να με συμβουλεψει καταλαβες? :/
αν και ο γυναικολογος ειναι φιλος του μπαμπα μου δεν νιωθω ανετα να του μιλησω γιατι νιωθω τοσο μονη και δε μπορω :(
ασ πουμε οτι οι γονεις μου κατα καποιον τροπο ειναι χωρισμενοι...και ζω με τον μπαμπα μου και δε μπορω να τον ρωτησω "πως θα βαλω ταμπον?" χΔ :P:P

Εμ, ναι είναι κάπως περίεργο. :redface:
Εγώ δεν ρώτησα κάποιον για το πώς να το κάνω. Απλά πήρα κάποιες πληροφορίες από τον γυναικολόγο μου και μετά ακολούθησα κατά γράμμα τις οδηγίες που είχε στο κουτάκι - μετά από ... κάποια ώρα ήμουν έτοιμη!:P
Πάντως, αν δεν αισθάνεσαι άνετα θα σου έλεγα να μην το δοκιμάσεις ακόμη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Εγώ ούτε τον γυναικολόγο δεν ρώτησα:P. Ακολούθησε τις οδηγίες χρήσης και δεν θα έχεις πρόβλημα. Αν το βάλεις στραβά το καταλαβαίνεις και το βγάζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Εγώ θέλω να βάλω, -έστω να δοκιμάσω!- αλλά δε με αφήνει η μαμά.
Λέει ότι δεν κάνει.
Πιστεύω το λέει επειδή δεν ξέρει και επειδή τη μοναδική φορά που έβαλε εκείνη την ενοχλούσε και δεν το ξαναχρησιμοποίησε από τότε. -.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Σου εξήγησε γιατί δεν κάνει;
Ναι, κάτι παρόμοιο είχε συμβεί και σε μένα: επειδή όταν η μαμά μου κάποτε, μια φορά κι έναν καιρό, είχε ξυρίσει το μπικίνι και την ενοχλούσε, με έπρηζε να μην το ξυρίζω κι εγώ. Πφφφ. Τελικά εμένα δεν με ενοχλεί :)

Πάντως, δεν είναι και εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς η τοποθέτηση του ταμπόν. Αν είστε εξοικειωμένες με την ανατομία σας και διαβάσετε τις οδηγίες, δεν έχετε κάτι να φοβάστε. Στο κάτω κάτω, αν δεν το βάλετε σωστά θα το καταλάβετε και θα το βγάλετε. Επίσης, θα πρότεινα τα tampax για τις αρχάριες, γιατί έχουν applicator και είναι πιο εύκολα στην τοποθέτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Με την πρώτη ευκαιρία θα της ξαναπώ για αυτό το θέμα πάντως. :P
Είναι κάποιες περιπτώσεις που χρειάζονται τα ταμπόν. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Με την πρώτη ευκαιρία θα της ξαναπώ για αυτό το θέμα πάντως. :P
Είναι κάποιες περιπτώσεις που χρειάζονται τα ταμπόν. :/:

Βασικά οι σερβιέτες είναι υπερβολικά άβολες. Δεν ξέρω αν θα μπορούσα να επιστρέψω σε αυτές. Τα ίδια μου έλεγε και η μάνα μου για τα ταμπόν, αλλά μια μέρα που ανακάλυψα τα ταμπόν με applicator τα δοκίμασα και από τότε δεν ξαναχρησιμοποιήσα σερβιέτες. Εγώ πάντως στα δικά μου τα παιδιά (αν κάνω κοριτσάκια), θα τα μάθω να χρησιμοποιούν ταμπόν από την 1η μέρα. Νιώθω ότι έχω χάσει πολύτιμες στιγμές λόγω αδιαθεσίας. Αν γνώριζα για τα ταμπόν νωρίτερα δεν θα ακύρωνα εκδρομές, ούτε θα απείχα από την γυμναστική στο σχολείο, ούτε θα κοιμόμουν σαν μούμια τα βράδια για να μη φύγει η σερβιέτα από την θέση της και λερωθώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Πω το λέρωμα άσε.... ΠΑΝΤΑ λερώνομαι! Δεν υπάρχει φορά που να μη λερωθώ, έχω μεγάλη ροή. >.<
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Μια απορία.
Όταν φοράς ταμπόν,είναι φυσιολογικό να το νιώθεις μέσα σου? και να έχεις μια ελαφριά δυσφορία όταν πας να κατσεις π.χ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μια απορία.
Όταν φοράς ταμπόν,είναι φυσιολογικό να το νιώθεις μέσα σου? και να έχεις μια ελαφριά δυσφορία όταν πας να κατσεις π.χ?
Όχι. Σημαίνει πως δεν το έχεις τοποθετήσει σωστά. Συνήθως πρέπει να πάει λίιιγο πιο βαθιά για να μην το νιώθεις. (Ειδικά αυτό που αναφέρεις με το κάθισμα, μου έχει συμβεί μόνο σε περίπτωση που δεν το έβαλα σωστά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Όχι. Σημαίνει πως δεν το έχεις τοποθετήσει σωστά. Συνήθως πρέπει να πάει λίιιγο πιο βαθιά για να μην το νιώθεις. (Ειδικά αυτό που αναφέρεις με το κάθισμα, μου έχει συμβεί μόνο σε περίπτωση που δεν το έβαλα σωστά).
Δηλαδή πρέπει να το βάλεις αρκετά πιο μέσα από την είσοδο του κόλπου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Δεν έχω βάλει ποτέ, φοβάμαι μην κάνω καμιά βλακεία και μετά δε μπορώ να το βγάλω. Μια γνωστή μας, το έβαλε και είδε μετά το κορδονάκι να κρέμεται και νόμιζε ότι περισσεύει και το κόψε! Μετά δε μπορούσε να το βγάλει! :loltooth:

Πάντως με τις σερβιέτες δεν έχω κάποιο πρόβλημα, ούτε καν που τις αισθάνομαι, αν και έχω βολευτεί με μια συγκεκριμένη μάρκα. Δε μπορώ καθόλου τις always...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Με βολεύουν απίστευτα! Τα χρησιμοποιώ κατα κύριο λόγο όταν βγαίνω έξω, δεν μπορώ να αισθάνομαι τη σερβιέτα με τίποτα. Ασε που μ αρέσει γιατι δεν γεμίζεις παντού αίματα. Μεγάλη ευκολία και ιδιαίτερα τους καλοκαιρινού μήνες.
Όσο για την ενόχληση που λέτε, αν δεν έχει τοποθετηθεί σωστά ενοχλεί και μάλιστα μπορεί να προκαλέσει τσούξιμο, ίσως και φαγούρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top