Τα Δελφίνια του Κορινθιακού

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ξέρω ότι σε κάποια παιδάκια αυτού του forum θα αρέσει πολύ αυτό::)


Σκοπός:

Το οικοεθελοντικό πρόγραμμα "Συναντήστε τα Τέσσερα Είδη Δελφινιών του Κορινθιακού Κόλπου" έχει ως στόχο την περιβαλλοντική εκπαίδευση και ευαισθητοποίηση του κοινού σχετικά με τη οικολογική αξία των δελφινιών, την ανακάλυψη του μαγικού τους κόσμου και την ανάγκη άμεσου περιορισμού των κινδύνων που τα απειλούν. Οι οικοεθελοντές γνωρίζουν από κοντά τα τέσσερα συχνότερα απαντώμενα είδη δελφινιών των Ελληνικών θαλασσών και της Μεσογείου, ανεκτίμητο κομμάτι της φυσικής και πολιτιστικής κληρονομιάς μας εδώ και χιλιετίες. Παράλληλα, έχουν την ευκαιρία να πάρουν μέρος στην ερευνητική προσπάθεια των επιστημόνων του Ινστιτούτου Πέλαγος, στηρίζοντας το ερευνητικό πρόγραμμα "Δελφίνια του Κορινθιακού Κόλπου".

Μία μέρα με τα δελφίνια του Κορινθιακού!

Η βάση του ερευνητικού προγράμματος βρίσκεται στην παραλία του Κορινθιακού Κόλπου, στο χωριό Λυκοποριά, σε ένα σπίτι πλάι στη θάλασσα και αποτελεί τον χώρο διαμονής και εργασίας των οικοεθελοντών και των ερευνητών.

Η μέρα ξεκινά με πρωινό στην βάση και τελικό έλεγχο των υλικών και προμηθειών, τα οποία έχουν προετοιμαστεί από το προηγούμενο βράδυ. Μετά η ομάδα αναχωρεί με το σκάφος αναζητώντας τα δελφίνια με οπτικές μεθόδους. Αφού εντοπιστούν και το σκάφος πλησιάσει κοντά τους, αρχίζει η διαδικασία προσδιορισμού των ειδών που είναι παρόντα, μετρήματος των ατόμων του κοπαδιού, η φωτογράφηση τους, και η καταγραφή της πορείας τους με την βοήθεια του GPS. Ανάλογα με τις συνθήκες και τις ερευνητικές ανάγκες, η ερευνητική ομάδα παραμένει με τα δελφίνια φωτογραφίζοντας τα, και μετά συνεχίζει την πορεία της αναζητώντας άλλα. Κάποια στιγμή το μεσημέρι η ομάδα κάνει στάση για ένα ελαφρύ μεσημεριανό και το απόγευμα επιστρέφει στην βάση της για ξεκούραση. Στην βάση υπάρχει ελεύθερος χρόνος για βόλτα, μπάνιο στην θάλασσα, ενώ το βράδυ οι οικοεθελοντές ενημερώνονται για τα κητώδη, το θαλάσσιο περιβάλλον και τη σχετική έρευνα μέσα από διαλέξεις, προβολή διαφανειών, παρουσιάσεις με υπολογιστές, προβολή ντοκιμαντέρ ή/και βιντεοσκοπήσεις του Ινστιτούτου. Μετά το βραδινό φαΐ το οποίο ετοιμάζεται στην βάση από την ομάδα, ακολουθεί η προετοιμασία των υλικών και προμηθειών για την επόμενη ημέρα.


Μια μέρα της εβδομάδας είναι αποκλειστικά αφιερωμένη στην καταγραφή και εισαγωγή των δεδομένων που συλλέχθηκαν στην διάρκεια της εβδομάδας στον υπολογιστή του προγράμματος.

Ο οικοεθελοντής θα πρέπει να ενδιαφέρεται για όλες τις πλευρές της αποστολής και να δείχνει θετική διάθεση. Δεν θα πρέπει να ξεχνά ότι συμμετέχει σε μια επιστημονική έρευνα με απρόοπτα (π.χ. αλλαγή πορείας ή ωραρίου), όπου δεν μπορούν να είναι όλα προσχεδιασμένα.


Προϋποθέσεις

Οι οικοεθελοντές πρέπει να είναι υγιείς και να έχουν φυσική κατάσταση που να επιτρέπει την πολύωρη παραμονή σ' ένα φουσκωτό, όπου οι συνθήκες δεν είναι πάντα ιδανικές. Επίσης πρέπει να γνωρίζουν κολύμπι.

Οι οικοεθελοντές πρέπει να έχουν συμπληρώσει το 18ο έτος ηλικίας τους.* ( :'( και ήθελα να πάω με την κόρη μου* :'()

Αποσκευές

Απολύτως απαραίτητα για όλους τους οικοεθελοντές του προγράμματος είναι: καπελάκι για τον ήλιο, αντηλιακή κρέμα, γυαλιά ηλίου, πετσέτα και ελαφρύ μακρυμάνικο μπλουζάκι για τις πρώτες μέρες στον ήλιο, σεντόνια και μαξιλαροθήκη ή υπνόσακο. Φωτογραφική μηχανή, κιάλια, walkman, κιθάρα, και βιβλία προαιρετικά!!

Για νεότερες πληροφορίες εδώ:
https://www.pelagosinstitute.gr/gr/ecovolunteer/index.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Πω πω και τα λατρεύω λέμε τα δελφίνια :)
Θενξ Isi :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
αοαοαοαοαοαααααααααααααα!!!!!!!!!!!


(κραυγη χαρας ηταν το ξεφωνητο!)

Γεια σου ρε δεκατεσσεροαπριλιατισσα συντεκνη!

Αυτα ειναι!!!!!!!!


ΨΗΘΕΙΤΕ ΛΕΜΕΕΕΕΕ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
γμτ το σαιτ ειναι ανενημερωτο και στο τηλ βγαινει τηλεφωνητης.... τεσπα αφησα μηνυμα, αντε να δουμε!

μονο εγω νομιζα οτι δεν εχουμε φαλαινες στην ελλαδα παιδια? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εσένα είχα στο μυαλό μου είναι η αλήθεια... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
παιδες είναι υπέροχο, θέλω άλλα πώς; δεν βάζω ποτέ γιαλιά ηλίου:P

τρελένομαι για κάτι τ΄τοια μπράβο σε αυτούς που το ξεκίνησαν:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Έκανα διακοπές στο Λουτράκι κάμποσα καλοκαίρια(ʽ94, ʽ95, ʼ96, ʽ97) και θυμάμαι ότι μου είπαν πως έχει δελφίνια… δεν έτυχε ποτέ να τα δω.

Θα είναι υπέροχα τα δελφινια… δεν είναι?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Είναι τέλεια! :) Και λένε πως είναι από τα πιο τηλεπαθητικά ζώα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Τα βλέπουμε στο ντοκιμαντέρ με τα παιδιά μου… θα κανονίσω διακοπές εκεί κάποια στιγμή...
λένε πως είναι από τα πιο τηλεπαθητικά ζώα!
Υπάρχουν πολλές ιστορίες (μαρτυρίες) για δελφίνια που έσωσαν ανθρώπους έτοιμοι να πνιγούν…

"Comparing dolphin's brains to ours and others we can claim that it is deductible that dolphins could be intelligent enough to communicate."

...κατι ενδιαφερον να διαβασουμε για τα δελφινια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
isi εμενα εννοεις? δεν καταλαβα το ποστ σου, πεντε ποστ παραπανω...
:)
θενξ παντως, ειναι τελειο!
περιμενω να με παρουν τηλεφωνο...
παιδια ειναι μια πολυ κρισιμη καμπη... και πολυ αμεσα θα ξερω αν θα πρεπει για ενα διαστημα, ασχετα με δελφινια, να μεινω στο λουτρακι!! οποτε, τελεια!
ρουμανα αν εμενες οντως για διακοπες τοσο καιρο εκει, ισως θα χρειαστω τη βοηθεια σου σε κατι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
isi εμενα εννοεις? δεν καταλαβα το ποστ σου, πεντε ποστ παραπανω...
:)
θενξ παντως, ειναι τελειο!

Νι, εσένα δεκατεσσεροαπριλιατισσα συντεκνη! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ρουμανα θενξ, σου απαντησα στο πμ!
δεκατεσσεροαπριλιατισσα, ποσο καλα με ξερεις...:):hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.
Ωωωω τα δελφινάκια της πατρώας... θάλασσας μου!:clapup: :clapup: :clapup:

Τα έχω δει σε διαδρομές που είχα κάνει παλιά από το Κιάτο ως απέναντι με κρις κραφτ! Δεν επιτρέπεται να τους πας κόντρα πάντως. Ήταν εξαιρετικό θέαμα να χοροπηδούν γύρω από το σκάφος! :clapup:

Δυστυχώς στο αρχείο φωτογραφιών μου δεν έχω τέτοιες εικόνες παρα μόνο 2 με δελφινάκι που απεβίωσε στην παραλία του Κιάτου ένα βράδυ το καλοκαίρι του 2004.:(

Όσοι έχετε την ευκαιρία, κατεβείτε για κανα μπάνιο και ίσως τα δείτε!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
μου αεσουν τα ζεφινακιαααα!!!!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Τι ωραίο! Επειδή είμαι παιδί του Κορινθιακού και μου έχουν τύχει από παιδί πολλά περιστατικά να είμαστε με το φουσκωτό και δίπλα μας να κολυμπάνε τα δελφίνια και να μας καταβρέχουν οφείλω να πω ότι είναι υπέροχη εμπειρία η "συνύπαρξη" μαζί τους και είναι από τα πιο όμορφα, φιλικά και γοητευτικά πλάσματα της φύσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
μόλις μίλησα με τους υπεύθυνους παιδιά. έχουν κλείσει όλες οι θέσεις. έτσι μου ρχεται να πηγαίνω πίσω τους κολυμπώντας!!!
α ρε ισιλιελ με το τάιμινκ σου!!!!!!!!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πολύ φτου :( Πάρα πολύ φτού :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ΦΤΟΥ ΜΟΥ MH ME MATIΑΣΩ!!!
αχ τι ωραια που θα ηταν με τα ζεφινακια...!!!
ποί το σελω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Του χρόνου....Ξέρεις πόσα χρόνια το ξέρω και περιμένω να μεγαλώσει η μικρή? :(

Στο τέλος θα πιάσει τα 18 εκείνη κι εγώ θα είμαι γριούλα και δεν θα έχω αντοχές :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top