Κοιτάζετε τον άλλο στα μάτια όταν μιλάτε;

Effy18

Νεοφερμένος

Η Effy18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Συνήθως κοιτάω τον άλλο τόσο ώστε να νιώθει άνετα. Εε όταν είναι κάποιος που δεν συμπαθώ τον κοιτάζω στο σημείο ανάμεσα απ' τα μάτια (στο τρίτο μάτι που λένε) και σταματάει αυτόματα. Ακόμα κι αν βαριέμαι να κρατάω οπτική επαφή το κάνω, κάνω τους άλλους να βαρεθούν να με κοιτάζουν. :devil: Πάντως είναι καλό να κοιτάς τους άλλους όταν τους μιλάς, κερδίζεις μεγαλύτερη αξιοπιστία από αυτούς που δεν το κάνουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Πάντα και μου αρέσει όταν μου μιλάνε οι άλλοι να με κοιτάζουν κι εκείνοι στα μάτια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skatoula14

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,102 μηνύματα.
τωρα που το σκεφτομαι νομιζω πως περισσοτερο κοιταω στο στομα παρα στα ματια!δεν ξερω...παντως εμενα προσωπικα δεν μου αρεσει να με κοιταει ο αλλος εντονα στα ματια οταν μιλαμε γιατι νιωθω αβολα...αλλα οχι και καθολου!να υπαρχει λιγη επικοινωνια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Μικρη ημουν πολυ ντροπαλη και δε κοιτουσα τους ανθρωπους στα ματια οταν μου μιλουσαν.Τοτε το δικαιολογουσαν ελεγαν<<μικρη ειναι και ντρεπεται>>.
Το ελαττομα αυτο δυστηχως συνεχιζεται μεχρι σημερα και η αληθεια ειναι πως το συνειδητοποιησα πριν 2 εβδομαδες οταν συζιτουσα με τον καθηγητη των Εικαστικων.Μου ειπε πως οταν δε κοιτας τον αλλο στα ματια κρυβεις τα συναισθηματα σου , κατι που ο ιδιος απεχθανεται και πως φαινεται οτι ειμαι ντροπαλη και συνεσταλμενη(πραγμα που ειμαι).Αποφασισα τελικα να καμω μια μικρη προσπαθεια... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Πιστεύω ότι είναι θέμα αυτοπεποίθησης.Όταν δεν κοιτάς τον άλλο στα μάτια, είναι επειδή υποσυνείδητα νιώθεις κατώτερος/η ή έχεις ανασφάλεια με κάποιο από τα χαρακτηριστικά σου.Οι ανασφάλειες σε οδηγούν στο να θες να τις κρύψεις, γιαυτό και αποπαίρνεις το βλέμμα σου.Όταν δε το πρόσωπο σε ενδιαφέρει περισσότερο, τότε φοβάσαι ακόμα πιο πολύ μη δει τις ανασφάλειες σου.Επίσης, αν σκέφτεσαι συνέχεια ότι πρέπει να κοιτάξεις τον άλλο στα μάτια, μετά αυτόματα γίνεται πιο δύσκολο.Αυθόρμητα βγαίνουν αυτά.Αν νιώθεις πραγματικά καλά με τον εαυτό σου, δε θα το σκέφτεσαι καν αν θα πρέπει να κοιτάξεις στα μάτια ή όχι.Αν είσαι περισσότερο ντροπαλός/ή από τους υπόλοιπους, τότε κάνε baby steps.Και μην το θεωρείς πρόβλημα, αλλιώς μεγαλοποιείς μια κατάσταση χωρίς λόγο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steve391242

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Οταν ημουν πιο μικρος το εκανα παντα...σε φαση η δασκαλα μου στο δημοτικο ειχε πει στην κηδεμονα μου οτι την κοιταω συνεχεια στα ματια,ακομα και οταν παραδιδει,και κομπλαρει. xP ε απο τοτε που καταλαβα τι εννοουσε στο περιπου το κανω λιγοτερο συχνα,αλλα και παλι οταν μιλαω με τον αλλον δεν μπορω να μην τον κοιταω στα ματια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Ανάλογα το είδος της σχέσης. Τη φίλη μου πχ ναι την κοιτάω. Ανθρώπους που δεν ξέρω καλά τους κοιτάζω γενικά. Πάντως δεν μ'αρέσει καθόλου άτομα που με ξέρουν λίγο, τυπικά ή καθόλου να κοιτάν εμένα στα μάτια. Γι' αυτό κ φοράω γυαλιά ηλίου συχνά πυκνά. Αν πετύχω κανα γνωστό βέβαια θα τα βγάλω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Ναι.Το προτιμώ από το να κοιτώ αλλού...Φέτος έχουμε ένα φιλόλογο τον οποίο όταν τον ρωτούσα κάτι ή όταν παρέδειδε μάθημα τον κοιτούσα στα μάτια και αυτός κοιτούσε αλλού ή έσκυβε το κεφάλι...Έχει πολύ πλάκα...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Οταν είναι απαραίτητο.... μερικοί άνθρωποι με κουράζουν δεν μ' αρέσει το βλέμμα τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Κοιτάζω ναι!! Δεν έχω κάποιο κόμπλεξ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emma92

Νεοφερμένος

Η emma92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Εγω αυτο το κομπλεξ το εχω μονο με τους καθηγητες, γιατι οι περισοτεροι το παρεξηγουν οταν τους κοιτας στα ματια ... Εχω αναλογη εμπειρια :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Τι εννοείς;;; :O
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Τι εννοεί; 20αρακι στο τριμηνο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Συνήθως ναι, εκτός αν ντρέπομαι.Το θεωρώ ειλικρίνεια το να κοιτάς τον άλλο κατάματα. Το μιλάω και κοιτάω στο υπερπέραν μου δίνει την αίσθηση κασσέτας ή ... κάτι που μου μυρίζει άσχημα. Καμμιά φορά όμως δηλώνει κι αμηχανία. Οπότε είναι απαραίτητο να γνωρίζεις το άτομο για να αποφανθείς. Αν μιλάς πρώτη φορά μαζί του, τότε απλώς συνδυάζεις και τα υπόλοιπα στοιχεία και βγάζεις ενα ελαφρύ συμπερασματάκι που δεν είναι πάντα απόλυτο, εφόσον δεν τον ξέρεις. Εχω προσέξει κάποιες φορές πως όταν κοιτάω κάποιον έντονα, είτε επειδή μου αρέσουν όσα λέει και είμαι προσεχτική, είτε για να τσεκάρω πως θ'ανταπαντήσει στο κάλεσμα της επικοινωνίας μου με τα μάτια έχει τύχει ν' αλλάζει κατεύθυνση βλέμματος. Τον καρφώνω αισθάνεται, λέτε, ή τον μαγεύω; :P Αλλοτε συμβαίνει το πρώτο, αλλοτε το δεύτερο, άλλοτε ψεύδεται, άλλοτε βρίσκεται σε αμηχανία. Τα πάντα όλα έχω εντοπίσει σε διαφορετικό κόσμο! Το απίθανο με μένα είναι όταν θυμώνω που μου έχουν πει πώς όταν θυμώνω δε χρειάζονται λόγια για να το δείξω. Φτάνει το πως κοιτάω. Μπαμπούλας. Μπου! :P Πάντως πέρα απο την πλάκα, όλο το σύστημα με τα μάτια και τα βλέμματα το βρίσκω φανταστικό ψυχολογικό παιχνίδι πρόκλησης για το ξεδίπλωμα του ανθρώπινου ψυχικού κόσμου!..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρε σεις παλιά το είχα ψάξει πολύ αυτό το θέμα και συνειδητοποίησα ότι δεν κοιτάω τον άλλον στα μάτια ποτέ νομίζω. Συνήθως στο στόμα τον κοιτάω.
Να και τώρα κοίταξε τηλεόραση και την ηθοποιό την κοίταζα στο στόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ρε σεις παλιά το είχα ψάξει πολύ αυτό το θέμα και συνειδητοποίησα ότι δεν κοιτάω τον άλλον στα μάτια ποτέ νομίζω. Συνήθως στο στόμα τον κοιτάω.
Να και τώρα κοίταξε τηλεόραση και την ηθοποιό την κοίταζα στο στόμα.

Πρόσεξέ το αυτό διότι μπορεί να μεταφραστεί διαφορετικά απο κάποιον... όχι κάποια, κάποιον!
Κοιτάμε στο στόμα όταν ποθούμε αλλά και όταν δυσκολευόμαστε να συγκεντρωθούμε σε όσα μας λεει κάποιος/ν'ακούσουμε και έτσι κοιτάμε στο στόμα ώστε ταυτοχρόνως με τον ήχο, να'χουμε εικόνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αεράτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αεράτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Τα μόνα όντα που κοιτάω στα μάτια είναι τις γυναίκες που μου αρέσουν... Ταυτόχρονα πέρνω και ένα γλυκομάγκικο ύφος για να προκαλέσω εντύπωση...

Κατά τα άλλα κοιτάω στο στόμα... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisopsaro

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xrisopsaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Παντα... τα ματια ειναι απο τα σημεια του σωματος που δεν μπορουμε να ελεγξουμε και ετσι φαινονται πολλα εκει... π.χ ενα ωραιο ειναι να παρατηρεις τις κορες, αν ο απεναντι σου, σου αρεσει και αναρωτιεσαι αν του αρεσεις κι εσυ παρατηρησε τις κορες του...αν εχουν διασταλει την ωρα που σε κοιταζει πολυ πιθανο και να του αρεσεις....Αλλα περα απο αυτα μου αρεσει να κοιταζω τον αλλο στα ματια γιατι νιωθω οτι ο συνομιλητης μου με περνει πιο πολυ στα σοβαρα και πιστευει αυτα που του λεω, κι εγω νιωθω καλα οταν ο αλλος δεν αμφιβαλλει για εμενα...Ε τωρα αν μου αρεσει καποιος αθελα μου κοιταζω και στομα :P...Ολοι μας δηλαδη το κανουμε αυτο ασυναισθητα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SONIA14

Νεοφερμένος

Η ΣΟΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
παντα κοιταω στα ματια το συνομιλητη μου και απαιτω και απο εκεινον το ιδιο αλλιως νιωθω οτι με γραφει.απο τα ματια καταλαβαινεις πόλλα ειδικα το ψεμμα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Ματια..Τα λατρευω τα ματια.Ειναι το σημειο που προσεχω πρωτο σε αντρες και γυναικες..Μπορω να κοιταω ωρες στα ματια καποιον και μου αρεσει να παρατηρω την παραμικρη λεπτομερεια επανω τους.
Λενε οτι τα ματια καθρεφτιζουν την ψυχη..Το πιστευω οσο ρομαντικο και αν ακουγεται.Θεωρω,οτι πρωτα απο αυτα καταλαβαινεις αρχικα αν ο αλλος ειναι καλα η οχι,κοιτωντας τον.
Αρα ναι,κοιταω στα ματια καποιον οταν μιλαει.Εκει του δειχνεις και σεβασμο και οτι τον παρακολουθεις νομιζω.Ακομα και στις προσωπικες στιγμες μου,το κανω.Νιωθω δεσιμο και ζεστασια ετσι ,και ας ακουγομαι πολυ γλυκαναλατη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top