Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,804 μέλη και 2,441,254 μηνύματα σε 76,714 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 225 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ευκλείδειος Αλγόριθμος και η πολυπλοκότητα του

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 6,369 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε: στις 16:00, 19-01-11:

Καλησπέρα και πάλι
κόσμε εθισμένε στις θετικές επιστήμες και στο ίντερνετ.

Η ερώτηση είναι απλή και απευθύνεται
σε μαθηματικούς και κομπιουτεράδες.
Θέλω να μάθω πράγματα σχετικά με τον Ευκλ. Αλγόριθμο του και τη πολυπλοκότητα αυτού στα εξής σύνολα
  • μιγαδικοί
  • πραγματικοί
  • σύνολο πολυωνύμων
Θα με βοηθούσε το οτιδήποτε, λινκς, βιβλιογραφία, πληροφορίες.
Ό,τι έχετε ευχαρίστηση.

πς: πάνε χρόνια που καθάρισα με τις πληροφορικές και πλέον δυσκολεύομαι με αυτά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 6,369 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε: στις 17:53, 22-01-11:

Κανείς;
Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H Ciela έγραψε: στις 18:05, 22-01-11:

για το R και για τα πολυωνυμα έχει το βιβλιο εδω
στα αντιστοιχα κεφαλαια.
(επειδη βλεπω οτι δε φαινονται τα περιεχομενα κοιταξε στη σελιδα 19+ για το R και στην 108+ για το R[x])
Παράθεση

Rempeskes

Επιφανές Μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,659 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε: στις 15:00, 25-01-11:

Θιελα, δεν αναφέρεται σε ζητήματα πολυπλοκότητας το βιβλίο που παραθέτεις

Ούτε και εγώ βασικά είμαι εξπέρ στο ζήτημα, μα σκέφτομαι τα εξής.

- Πραγματικοί. Τα υπόλοιπα θα είναι πραγματικοί αριθμοί επίσης, οπότε ο αλγόριθμος - εξόν από αριθμήσιμο σύνολο- δεν θα τερματίζει σε πεπερασμένο αριθμό βημάτων. Οπότε ο αλγόριθμος είναι έναν βαθμό παραπάνω πολύπλοκος απ' ότι στην περίπτωση των ακεραίων.

- Μιγαδικοί. Δεν πρόκειται παρά για ζεύγη πραγματικών αριθμών, οπότε ο αλγόριθμος της προηγούμενης περίπτωσης εφαρμόζεται παράλληλα σε κάθε συνιστώσα. Συνεπώς, δεν αυξάνεται η πολυπλοκότητα σε αυτή την περίπτωση.

- Πολυώνυμα. Εδώ πάλι το υπόλοιπο θα είναι πολυώνυμο, οπότε θα έχει βαθμό έναν φυσικό αριθμό (ή μηδέν). Οπότε
ο αλγόριθμος σε κάθε βήμα θα υπολογίζει ένα πολυώνυμο βαθμού μικρότερου (ή ίσου, λολ) από τον διαιρετέο. Δηλαδή,
αναγκαστικά θα τερματίζεται σε πεπερασμένο αριθμό βημάτων, και η πολυπλοκότητά του αλγορίθμου δεν διαφέρει από
την πολυπλοκότητα του αλγορίθμου για ακεραίους.

Υγ. τι τα θες αυτά ρε μαν;
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε: στις 14:56, 31-01-11:

Για μία εργασία Ρεμπ,
χέσε μέσα δηλαδή,
ξέρεις κανένα βιβλίο να πάρω πληροφορίες από εκεί;
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια