Πανελλήνιες: Φτάνει ο χρόνος εξέτασης;

lyan_14

Νεοφερμένος

Η lyan_14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Είμαι Θετική, αλλά πιστεύω πως αυτό το θέμα μας αφορά όλους! :)

Σε όλα τα μαθήματα ο χρόνος εξέτασης είναι 3 ώρες, σωστά; Λοιπόν, υπάρχει κάποιο μάθημα που πρέπει το χέρι να πάει "σφαίρα" πάνω στο γραπτό;

Τωρα θα μου πείτε, έχει να κάνει και με τον μαθητή, πόσο γρήγορα θα πάρει μπρος και θα λύσει τις ασκήσεις. :P
Ας μιλήσουμε γενικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
εχω ακουσει για την εκθεση...τουλαχιστον η φιλολογος μας αυτα ισχυριζεται...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Μαντεψιά:

Θα πεταχτεί ένας και θα πει: "Μην αγχώνεσαι, ο χρόνος είναι επαρκής σε όλα τα μαθήματα"
Θα υπάρξει απάντηση από άλλον: " Όχι, δεν είναι ακριβώς έτσι. Στα μαθηματικά, άπαξ και κολλήσεις κάπου, δύσκολα θα προλάβεις να τα λύσεις όλα εντός 3 ωρών."

Ποιον θα πιστέψεις;


Θέλω να πω, ok καλές οι γνώμες, καλές και οι απόψεις, αλλά δεν παύουν να είναι προσωπικές. Αυτό που ίσως σε βοηθήσει είναι συμβουλές από μεγαλύτερους για την αποφυγή πιθανών λαθών κατά τη διάρκεια της εξέτασης. Κλασσική συμβουλή είναι να ξεκινάς λύνοντας ΟΣΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ, και να αφήνεις για το τέλος τα πιθανώς πιο χρονοβόρα θέματα. Οπότε, δεν υπάρχει κάποιος standard κανόνας του στυλ: "Στο τάδε μάθημα, δε σηκώνεις το κεφάλι από το γραπτό, ενώ στο τάδε πίνεις και φραπέ στο δίωρο."

Νομίζω πως ο καλύτερος σύμβουλος για κάθε υποψήφιο είναι τα θέματα προηγούμενων ετών. Μπαίνεις κατά κάποιο τρόπο στο format των θεμάτων και καταλαβαίνεις αν κάπου ενδεχομένως χρονοτριβείς. Βέβαια, θα λείπει ο παράγοντας <<άγχος>> όταν θα τα λύνεις ήρεμα κι ωραία στο δωμάτιό σου, αλλά τί να σου κάνω; Να φωνάξω και την υπόλοιπη τάξη για να μπεις στο κλίμα των πανελλαδικών; :P


Αυτά και όχι άγχος. Ειδικά από τη Β' λυκείου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ο χρόνος είναι υπεραρκετός.
Φτάνει και περισσεύει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Ο χρόνος είναι υπεραρκετός.
Φτάνει και περισσεύει. :)

εδώ θα συμφωνήσω.... υπεραρκετός!!!, δλδ πόσο θέλετε κάνα 5ωρο?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Θα αναφερθώ στα 6 που έδωσα εγώ, από Τεχνολογική-ΙΙ. Σε γενικές γραμμές έχω να πω ότι ναι, οι 3 ώρες φτάνουν. Ειδικά μπροστά σ' αυτά που 'χω περάσει στο Πανεπιστήμιο, μπορώ να πω ότι οι Πανελλήνιες είναι αέρας μπροστά τους.

  1. Έκθεση: οι δώδεκα θεοί να βάλουν το χέρι τους. Η αλήθεια είναι ότι στην έκθεση όσο χρόνο και να σου δώσουν, απλά ποτέ δεν θα είναι αρκετός. Παρ' όλ' αυτά, εάν έχεις πρόχειρες κάποιες ιδέες και καλή οργάνωση του λόγου σου, πιστεύω θα σε φτάσει. Εμένα με έφτασε ίσα-ίσα ο χρόνος.
  2. Μαθηματικά Γενικής Παιδείας: για το πιο εύκολο κατά τη γνώμη μου μάθημα γενικής παιδείας, και 2 ώρες αρκούν - ακόμα και για άτομο της θεωρητικής που έχει διαβάσει καλά. Γιατί πολύ απλά δεν μπορούν να δυσκολέψουν κι άλλο τα θέματα, γιατί θα βγουν εκτός ύλης. Όλα αυτά, με την δεδομένη ύλη που υπάρχει.
  3. Μαθηματικά Κατεύθυνσης: εκεί εξαρτάται από τα θέματα. Στη χρονιά μου υπήρχε ένα πολύ δύσκολο θέμα, όπου αν είχα παραπάνω χρόνο μπορεί και να το είχα λύσει διεξοδικά. Εάν έχεις κάνει καλή προετοιμασία και έχεις καλή στρατηγική, μπορώ να πω ότι 2 ώρες φτάνουν για τα 3 θέματα, με δεδομένο ότι τα 3 θέματα είναι ψιλοαναμενόμενα. Από 'κει και πέρα, την υπόλοιπη ώρα την παλεύεις για το "δύσκολο".
  4. Φυσική Κατεύθυνσης: πάνω-κάτω όπως στα Μαθηματικά Κατεύθυνσης. Θεωρώ την Φυσική Κατεύθυνσης κομματάκι πιο βατή, όσον αφορά τον χρόνο, γιατί οι ασκήσεις είναι ψιλοτυποποιημένες. Δηλαδή, 5 τύπους βάζεις κάτω κι εφαρμόζεις, δεν κάνεις κάτι άλλο.
  5. Ανάπτυξη Εφαρμογών: ο άριστα προετοιμασμένος θα τα βγάλει σε 2 ώρες. Οπότε 3 ώρες θεωρώ ότι είναι αρκετές για τον μέσο υποψήφιο, καθώς έχει παρατηρηθεί ότι δεν βάζουν κάποιο "περίεργο" θέμα τα τελευταία χρόνια.
  6. ΑΟΔΕ: δεν νομίζω ότι θέλετε να πω κάτι; Εκεί στην μιάμιση ώρα έχεις φύγει απ' την αίθουσα. Το μοναδικό μάθημα στο οποίο δεν εξάντλησα όλο το τρίωρο, γιατί βαριόμουν να κοιτάω και να ξανακοιτάω το γραπτό πάνω από 10 φορές.

Σε κάθε περίπτωση θυμηθείτε το εξής: εάν είστε καλά προετοιμασμένοι και δεν φτάσει η ώρα σε σας, δεν θα φτάσει και στους υπολοίπους. Οι Πανελλήνιες δεν είναι ο διαγωνισμός του να γράψετε 100/100, αλλά να γράψετε καλύτερα από τους άλλους. Συνεπώς κοιτάξτε στην ώρα που έχετε να μαζέψετε όσο το δυνατόν περισσότερα μόρια. Εάν τα θέματα είναι τέτοια που οι 3 ώρες φτάνουν για να πάρεις το 17 ... αυτός με 17 θα μπει στην Ιατρική, στην ΑΣΟΕΕ, στην Νομική ή στο Πολυτεχνείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Στα φροντιστήρια δε γράφεται 3ωρα διαγωνισματα; Εκεί προλαβαίνεις ή όχι; (μην απαντήσεις δε με νοιάζει :P)

Το 3ωρο θεωρητικά τουλάχιστον το χωρίζω σε : 1 ώρα για το 1-2 θέμα, 1 ώρα για το 3 και 1 ώρα για το 4ο θέμα. (εννοώ για μαθηματικά - φυσική - αεππ)

Βέβαια ποτέ ως τώρα δεν έχω εξαντλήσει το 3ωρο. Πάντα τελειώνω πιο νωρίς. (τα διαγωνίσματα τα γράφω σπίτι) Εντάξη αν πέσει κανένα παλούκι θέμα ή κολλήσει το μυαλό σου στις πανελλήνιες, έ τί να κάνουμε ότι προλάβουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Φτάνει και περισσεύει όπως είπαν και πιο πάνω.
Μόνο στα μαθηματικά κατεύθυνσης είχα καθίσει μέχρι τέλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εγώ θυμάμαι ΄στην ιστορία ήταν να γράψω μια ημερομηνία στα πολλαπλής και ήμουνα ανάμεσα σε δύο άφησα το ερώτημα στο τέλος. Σκέφτηκα πολύ και διάλεξα μια απάντηση :( 5 λεπτά πριν τελειώσει ο χρόνος.
λίγο πριν σηκωθώ το σβήνω (γιατί σκέφτομαι ότι θα το κάνω λάθος και θα κλαίω ) και βάζω την άλλη ημερομηνία.Τελικά η πρώτη ημερομηνία ήταν σωστή και :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Εγώ θυμάμαι ΄στην ιστορία ήταν να γράψω μια ημερομηνία στα πολλαπλής και ήμουνα ανάμεσα σε δύο άφησα το ερώτημα στο τέλος. Σκέφτηκα πολύ και διάλεξα μια απάντηση :( 5 λεπτά πριν τελειώσει ο χρόνος.
λίγο πριν σηκωθώ το σβήνω (γιατί σκέφτομαι ότι θα το κάνω λάθος και θα κλαίω ) και βάζω την άλλη ημερομηνία.Τελικά η πρώτη ημερομηνία ήταν σωστή και :'(

Κανόνας: στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων, η 1η επιλογή που κάνεις είναι η σωστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Κανόνας: στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων, η 1η επιλογή που κάνεις είναι η σωστή.
Γι' αυτό έχει γεμίσει ο κόσμος διαζύγια... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Κανόνας: στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων, η 1η επιλογή που κάνεις είναι η σωστή.

όντως...την έχω πάθει άπειρες φορές έτσι: διορθώνω το σωστό :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Κανόνας: στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων, η 1η επιλογή που κάνεις είναι η σωστή.
Σε αυτές τις περιπτώσεις ισχύει ο νόμος του Μέρφυ. Οτιδήποτε και να διαλέξεις το άλλο θα είναι το σωστό :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ο χρόνος είναι υπεραρκετός.
Φτάνει και περισσεύει. :)

Συμφωνώ και επαυξάνω!

Όχι μόνο φτάνει αλλά περισσεύει και χρόνος για καφέ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Συμφωνώ και επαυξάνω!

Όχι μόνο φτάνει αλλά περισσεύει και χρόνος για καφέ:P

χαχα , θυμάμαι στα μαθηματικά γενικής, τελείωσα στη μια ώρα και μετά κοιμήθηκα κιόλας πάνω στο θρανίο, με βλέπει έτσι η επιτηρήτρια έρχεται από πάνω μου και με σκουντάει..τρόμαξα εγώ , πετάγομαι και με ρωτάει τι έπαθες?."κοιμάμαι "απαντάω...:D ...γτ το σχολείο ήταν μακριά από το σπίτι μου και δεν είχε λεωφορείο εκείνη την ώρα , για αυτό έκατσα και δεν έφυγα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Πρέπει να φτάσει. Αλλιώς....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nathalie

Νεοφερμένος

Η nathalie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
....Και περισσευει!Μην αγχωνεστε θα χετε καταλαβει αν φτανει η οχι κ απ τα διαγωνισματα του φροντιστηριου,οι 3 ωρες ειναι πααααραα πολλες τουλαχιστον για τα περισσοτερα μαθηματα.Εγω ημουν τεχνολογικη τουλαχιστον και μπορω να σε βεβαιωσω οτι δεν χρειαζεται να ανησυχεις γι αυτο.

Το μονο μαθημα που με ανησυχουσε,οπως και πολλους,ηταν η εκθεση.Παντα τελειωνα στο 3ωρο στα διαγωνισματα του φροντιστηριου με κοπο και αγωνα αλλα στις πανελληνιες μου περισσεψε και 10λεπτο για να τα ελεγξω!(και σκεψου οτι ειχα γραψει περιληψη και την παραγραφο στο προχειρο πρωτα για να κανω καλα γραμματα!Μετα απο τοσο κραξιμο απ την φιλολογο στο σχολειο για την εικονα του γραπτου και τις μουντζουρες την ειχε φοβηθει το ματι μου.:PΜεχρι που ηρθε ο επιτηρητης και μου κανει"θα προλαβεις?" αλλα ολα οκ) Απ οτι φαινεται οταν φτανει η στιγμη της κρισης εισαι τοσο συγκεντρωμενος που δεν παιζει ρολο η ωρα και το αν θα προλαβεις.

Το πιο αστειο ειναι οτι μετα τις πανελληνιες θα λες οτι σε μαθηματα οπως μαθηματικα γενικης,βιολογια γενικης,αοδε κτλ.. ο χρονος θα πρεπε να ναι ο μισος!Γιατι μετα καθεσαι κ περιμενεις με τις ωωωωωρες την στιγμη που θα σε αφησουν να φυγεις!:sleep::yawn:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Για εμένα πάντως το 3ωρο ήταν υπεραρκετό, ακόμα και για την Έκθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karotenia

Δραστήριο μέλος

Η karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
εγω πιστευω οτι 3 ωρες ειναι super προλαβαινεις να τα γραψεις μια φορα και να τα ελεγξεις κιολας
εγω ημουν θετικη και αγχωθηκα μονο στην εκθεση και στην βιολογια κατευθυνσης
εκθεση: εξαρταται απο το θεμα που θα πεσει και τι ιδεες θα εχεις γενικα μπορει να στροφαρεις ευκολα αλλα μπορει και να κολλησεις
βιολογια: αμα καποιοσ ειναι διαβασμενος δεν υπαρχει περιπστωση να κολλησει απλα θελει σωστη διαχειρηση του χρονου γιατι ειναι πολλα και τα περισσοτερα ειναι να γραψεις κατεβατα μεσα απο το βιβλιο οποτε καταλαβαινεις..........εγω θυμαμαι μετα δεν μπορουσα να κουνησω το χερι μου απο το γραψιμο ,ειχα γραψει 8 σελιδες μπροστα και 8 σελιδες πισω κατα γραμμα το βιβλιο αλλα το αποτελεσμα με δικαιωσε 19,8!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Φτάνει δε φτάνει, αυτό έχουμε, με αυτό παίζουμε. 'Nuff said.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top