Κατάληψη της Νομικής από μετανάστες

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,884 μηνύματα.
και δεν μιλαω μονο εγω για προβοκατσια,,
Κυβερνητικοί κύκλοι μιλάνε για “προβοκάτσια”

Είσαι φιλοκυβερνητικός; :P

εδω και 30 χρονια οι Συριζαιοι ξερουν καλα πως να προκαλουν βια και αιμα..
ειναι οι δυναμεις του χαους στην Ελλαδα ετσι απλα..ισως να ειναι χρησιμες σε ενα ποσοστο,,αλλα γινονται πι α επικινδυνες..

Ποιοι "30χρονοι" Συριζαίοι μωρέ, οι φλούφληδες της αριστεράς; :panwkatw: Σοβαρέψου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Τι μου θυμίζουν όλες αυτές οι ...διαπιστώσεις:redface:!
...

Λοιπόν, μετά από τόση καναλοφλυαρία της κοινωνίας μας, διαπιστώνει κανείς, ότι πολιτικά υπάρχουν τα εξής φαινόμενα:
1.- Ήμαστε μία κοινωνία επικυριαρχούμενη από μία "ανώνυμη εταιρικότητα", που κάνει τους ανθρώπους να αισθάνονται, έστω και "ασυνείδητα", ότι διακυβεύεται η όποια προσωπική τους επωνυμία και ό,τι άλλο συνεπάγεται αυτή. Ρέπουμε δλδ προς μία μαζικής υφής κατάσταση, που συνήθως παλινδρομεί μεταξύ "φασιστικών ενστίκτων" και ενός "αερόβιου ουμανισμού", που συνήθως ευνοούν τις επαγγελματικές φιλοδοξίες, είτε των διαφόρων ειδών "ιερωμένων" είτε κάποιων που στον τόπο μας αυτοονομάζονται "αριστεροί".
2.- Ήμαστε μία κοινωνία, για την οποία, το Σύνταγμα και οι Νόμοι που την περιβάλλουν, εδώ και 44 χρόνια (1967-2011) εφαρμόζονται πάντα επιλεκτικά, καθ' υπέρβαση έως και περιφρονητικά:βλ. άνεργους, πανωτόκια, τραπεζικές αυθαιρεσίες, ανευθυνότητα υπουργών, απόλυτη ασυλία βουλευτών, μετανάστες, καταλύσεις του ακαδημαϊκού ασύλου κλπ. Σήμερα νομίζω, ότι κάθε ενεργός Πολίτης αυτής της χώρας θα αναρωτήθηκε από περιστατικά του προσωπικού του βίου, έστω και μία φορά: "Αλήθεια, όταν το Κράτος δεν εφαρμόζει τους νόμους, δεν παρανομεί;". Κι αφ' ης στιγμής ετέθει το ερώτημα, το φιδαυγό αρχίζει να σχηματίζεται:redface:!
3.- Ζούμε σ' ένα περιβάλλον, όπου ξεπηδούν σκοτεινές δυνάμεις( ανεργία, φτώχεια, ατομική ανασφάλεια, διάθεση φυγής, σεξουαλική ανορεξία, ξενοφοβικογενή αποξένωση κ.π.), που δε χρειάζονται τη συνδρομή και έξωθεν όποιων άλλων σκοτεινών δυνάμεων, για να οδηγηθούμε σε νομοτελειακές καταλήξεις, όπως διάλυση, διάχυση, διασπορά και άλλα παρόμοια "δια- Ζούμε σ' ένα περιβάλλον, που έχει ένα Εθνικό Κοινοβούλιο τέτοιο, που ταιριάζει απόλυτα στην πολιτική ηθική του ΔΝΤ και των ανώνυμων εταίρων του, όσο και των σημερινών "κοινοβουλευτικών ανδρών και γυναικών" του: "Δημοκρατικό". Επειδή απλά, παρά ταύτα δεν παραιτείται ούτε ένας ή μία, για λόγους έστω "προσωπικής αισχύνης"!
4.- Ήμαστε μία Κοινωνία, που παρόμοιες προγονικές της καταστάσεις, έχοντας την αδυναμία να θεσπίσουν μία δημοκρατικά αποδεκτή "Εθνική Αντιπροσωπεία", κατέληγαν σε αποδοχή της έξωθεν αποστολής κάποιου "σωτήρα"(Όθωνας, Γεώργιος Α΄, Σκόμπυ, Χούντα ). Η Μέρκελ, λέγεται, δέχεται να "διευκολύνει την Ελλάδα", αλλά ζητάει και αλλαγές στο Σύνταγμα!!!
4.- Ήμαστε μία Κοινωνία, τελικά, που πρέπει ...εδώ και τώρα να ξυπνήσει: για να δει την ...Σπίθα:redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Μόνο οι πουτάνες…

…πολυτελείας ενδιαφέρουν τους ιθαγενείς στο ελλαδιστάν. Πάνε και αγοράζουν τα ντιβιντί τους και αποδεικνύουν πως είναι και λιγούρια και μαλάκες, αφού θα μπορούσαν σε μία μέρα να τα κατεβάσουν δωρεάν. Πάνω που έχουν βαρέσει μια μαλακία στα κρυφά -στα μισό λεπτό έχουν τελειώσει- βάζουν τηλεόραση και βλέπουν τους δημοσιογραφίσκους να φιλοξενούν κάτι φασισταριά και κάτι φασισταριά to be -έτσι να σιγοψήσουν κανά ψηφαλάκι- να σκούζουν για τους μετανάστες που μπήκαν στην Νομική, για τους φοιτητές που τους υποθάλπουν και για τις παρατάξεις που τους υποστηρίζουν. Το “δεν υπάρχει κράτος” τώρα τους πείραξε. Που τους τα τρώνε τόσα χρόνια τα λαμόγια δεν τους νοιάζει, αφού τσιμπάνε κι αυτοί όπου μπορούνε ή αφού βλέπουνε λίγο μπάλα και λίγο τσόντα στο ίντερνετ.
Θα ήθελα να είμαι εγώ αυτός που θα είχε διοργανώσει μια τέτοια διαμαρτυρία, να ήμουν ένας πρωταίτιος υπερήφανος, να είχα κάνει όχι μόνο στη νομική κατάληψη -αυτή τη σχολή που βγάζει δικηγόρους και δικαστές που δεν έχουν χώσει ούτε ένα λαμόγιο στη φυλακή- αλλά και σε όλα τα ρημάδια πανεπιστήμια που το μισό χρόνο έχουν κατάληψη χωρίς λόγο, και σε όλα τα ρημάδια τα κτήρια του δήμου και της εκκλησίας που σαπίζουν από την εγκατάλειψη ενώ ο κόσμος πεινάει και παρακαλάει εμένα κι εσένα για μισό ευρώ στα φανάρια και κοιμάται στις πλατείες. Μετανάστες από χώρες στις οποίες ο περήφανος ελληνικός στρατός δίνει το παρόν, αφού έδωσε πρώτα ψήφο εμπιστοσύνης στους παγκόσμιους μπάτσους να τους καταστρέψουν και να τους καταληστέψουν. Ό,τι σπείραμε θα θερίσουμε. Κι αυτοί που αποφασίζουν, κι εμείς που τους ανεχόμαστε.
Έλληνα λαμόγιο, αγρότη του καφενείου, δουλέμπορε των κάμπων, τους θέλεις παράνομους για να μην τους βάζεις ΙΚΑ και να μην δουλεύεις ούτε ώρα. Τώρα που βλέπεις ότι δεν μπορείς να γαμάς άλλες μετανάστριες στα μπουρδέλα γιατί δεν σου περισσεύει φράγκο, τώρα που βλέπεις ότι σηκώνουν κεφάλι οι εργάτες χωρίς δικαιώματα, θέλεις να καθαρίσεις τη χώρα. Σκατά στα μούτρα σου. Θα έρθει κι η σειρά σου να πας μετανάστης. Αντί να συμπαρασταθείς στους κακόμοιρους, θες να τους εξαφανίσεις; Αντί να ζητήσεις από το κράτος να τους δώσει μια κάρτα εργασίας να τους βάζουν κανά ένσημο για να σωθεί το ασφαλιστικό σου -που θα ʽχε καταρρεύει ήδη αν δεν υπήρχαν οι Αλβανοί- προτιμάς να σου κόβουν από τη σύνταξη και δεν λες κουβέντα; Μαλάκα. Έλληνα. Κάτσε δες καμιά τσόντα τώρα που τελειώνουν οι ειδήσεις γιατί συγχύστηκες!
Μόλις ξύπνησα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Μόνο οι πουτάνες…

…πολυτελείας ενδιαφέρουν τους ιθαγενείς στο ελλαδιστάν.
Μόλις ξύπνησα...

Υπερβολική γενίκευση, που μόνο ένας εύλογος προσωπικός συναισθηματισμός, μπορεί να τον ...αιτιολογήση:redface:!

Πάνε και αγοράζουν τα ντιβιντί τους και αποδεικνύουν πως είναι και λιγούρια και μαλάκες, αφού θα μπορούσαν σε μία μέρα να τα κατεβάσουν δωρεάν. Πάνω που έχουν βαρέσει μια μαλακία στα κρυφά -στα μισό λεπτό έχουν τελειώσει- βάζουν τηλεόραση και βλέπουν τους δημοσιογραφίσκους να φιλοξενούν κάτι φασισταριά και κάτι φασισταριά to be -έτσι να σιγοψήσουν κανά ψηφαλάκι- να σκούζουν για τους μετανάστες που μπήκαν στην Νομική, για τους φοιτητές που τους υποθάλπουν και για τις παρατάξεις που τους υποστηρίζουν. ...

:redface::redface::redface:: (για τον εαυτό μου!)

Το “δεν υπάρχει κράτος” τώρα τους πείραξε. Που τους τα τρώνε τόσα χρόνια τα λαμόγια δεν τους νοιάζει, αφού τσιμπάνε κι αυτοί όπου μπορούνε ή αφού βλέπουνε λίγο μπάλα και λίγο τσόντα στο ίντερνετ...
Εμένα με πειράζει, που υπάρχει, έτσι όπως υπάρχει, αλλά... τσόντα στο ίντερνετ, πιστέψτε το, δεν είδα ποτέ, με εξαίρεση εκείνη της Τζούλιας:redface:!

Θα ήθελα να είμαι εγώ αυτός που θα είχε διοργανώσει μια τέτοια διαμαρτυρία, να ήμουν ένας πρωταίτιος υπερήφανος, να είχα κάνει όχι μόνο στη νομική κατάληψη -αυτή τη σχολή που βγάζει δικηγόρους και δικαστές που δεν έχουν χώσει ούτε ένα λαμόγιο στη φυλακή- αλλά και σε όλα τα ρημάδια πανεπιστήμια που το μισό χρόνο έχουν κατάληψη χωρίς λόγο, και σε όλα τα ρημάδια τα κτήρια του δήμου και της εκκλησίας που σαπίζουν από την εγκατάλειψη ενώ ο κόσμος πεινάει και παρακαλάει εμένα κι εσένα για μισό ευρώ στα φανάρια και κοιμάται στις πλατείες. ...
:kissing::kissing::kissing:

Μετανάστες από χώρες στις οποίες ο περήφανος ελληνικός στρατός δίνει το παρόν, αφού έδωσε πρώτα ψήφο εμπιστοσύνης στους παγκόσμιους μπάτσους να τους καταστρέψουν και να τους καταληστέψουν. Ό,τι σπείραμε θα θερίσουμε. Κι αυτοί που αποφασίζουν, κι εμείς που τους ανεχόμαστε.
Έλληνα λαμόγιο, αγρότη του καφενείου, δουλέμπορε των κάμπων, τους θέλεις παράνομους για να μην τους βάζεις ΙΚΑ και να μην δουλεύεις ούτε ώρα. Τώρα που βλέπεις ότι δεν μπορείς να γαμάς άλλες μετανάστριες στα μπουρδέλα γιατί δεν σου περισσεύει φράγκο, τώρα που βλέπεις ότι σηκώνουν κεφάλι οι εργάτες χωρίς δικαιώματα, θέλεις να καθαρίσεις τη χώρα. Σκατά στα μούτρα σου. Θα έρθει κι η σειρά σου να πας μετανάστης. Αντί να συμπαρασταθείς στους κακόμοιρους, θες να τους εξαφανίσεις; Αντί να ζητήσεις από το κράτος να τους δώσει μια κάρτα εργασίας να τους βάζουν κανά ένσημο για να σωθεί το ασφαλιστικό σου -που θα ʽχε καταρρεύει ήδη αν δεν υπήρχαν οι Αλβανοί- προτιμάς να σου κόβουν από τη σύνταξη και δεν λες κουβέντα; Μαλάκα. Έλληνα. Κάτσε δες καμιά τσόντα τώρα που τελειώνουν οι ειδήσεις γιατί συγχύστηκες!
Σουρτούκι μου, δηλώνω...Ελλαδίτης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Το κτίριο της Νομικής έχει περικυκλωθεί από κλούβες των ΜΑΤ και περιμένουν εντολή για να κάνουν ντου. Πηγή οι ειδήσεις του ΣΚΑΪ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,884 μηνύματα.
"Ο νους του σκοτισμένου από την καθημερινότητα ανθρώπου, του ανυποψίαστου πολίτη που δεν ψάχνει στο διαδίκτυο τις ειδήσεις, που σωριάζει το κορμί του πτώμα στην κούραση από τη δουλειά για να δει «και λίγο τις ειδήσεις» είναι έτοιμος και εύφορος για κάθε χυδαία σπορά των καθʼ έξιν και εξʼ επαγγέλματος ψευδολόγων.

Η Φιλοξενία που αποφάσισαν να παραχωρήσουν σχεδόν όλες οι φοιτητικές παρατάξεις συμπεριλαμβανομένων της ΔΑΠ και της ΠΑΣΠ σε αίθουσα που δεν επηρεάζει με κανέναν τρόπο μαθήματα διαλέξεις εξετάσεις και γενικά την «κανονική ζωή» της Νομικής Σχολής, ούτε καν που αναφέρθηκε πουθενά, έτσι για τους τύπους.

Ότι οι συγκεκριμένοι άνθρωποι οδηγήθηκαν σε αυτή την ενέργεια γιατί οι περισσότεροι είναι ήδη εδώ χρόνια, εργάζονται , έχουν οικογένειες και παιδιά που γεννήθηκαν στην Ελλάδα-και δεν είναι κάποιο καραβάνι που έφτασε προχθές, επίσης κρίθηκε πως ήταν ανάξιο της παραμικρής αναφοράς."


https://www.tvxs.gr/news/συνεργάτες/για-το-άσυλο-είμαστε-του-γιώργου-πήττα


Κι εγώ μου νόμιζα ότι τους φιλοξένησαν αιμοβόροι Συριζαίοι! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Στη νομική δεν ξέρω τι γίνεται, αλλά μιλώντας για τα δικά μου που γνωρίζω πολύ καλά εκ των έσω, πολλοί φοιτητές και καθηγητές τους έδωσαν κουβέρτες και ρούχα. Φροντίζουν οι ίδοι την καθαριότητα του κτηρίου, το οποίο είναι σε άριστη κατάσταση και τις τουαλέτες δεν τις έχω δει ποτέ πιο καθαρές, σε αντίθεση με τους "δικούς μας" καταληψίες που το αποτέλεσμα μετά από σχεδόν κάθε κατάληψη είναι σπασμένα έδρανα και βρώμα παντού.
με χαροποιεί προσωπικά ιδιαίτερα αυτό που λες (ειδικά μετά το χάλι που έχω ζήσει εγώ τη σχολή μου μετά από καταλήψεις από τα "καλόπαιδα")

Το κτίριο της Νομικής έχει περικυκλωθεί από κλούβες των ΜΑΤ και περιμένουν εντολή για να κάνουν ντου. Πηγή οι ειδήσεις του ΣΚΑΪ.
Επειδή μόλις επέστραψα από εξωτερικό που δεν είχα καθόλου πληροφόρηση, μπορεί κάποιος ίσως να μου πει τι έγινε τελικά με το θέμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,884 μηνύματα.
Στις 18 Μαρτίου 1996, 330 Αφρικανοί «χωρίς χαρτιά», άντρες γυναίκες και παιδιά, μπήκαν στην εκκλησία του Αγίου Αμβροσίου στο Παρίσι. Η γαλλική αστυνομία εκκένωσε την εκκλησία στις 22 Μαρτίου. Ακολούθησαν ανάλογες κινητοποιήσεις, όπως η απεργία πείνας τριακοσίων Αφρικανών «χωρίς χαρτιά» στην εκκλησία του Αγίου Βερνάρδου στις 28 Ιουνίου· εκδιώχθηκαν στις 23 Αυγούστου. Στις 21 Δεκεμβρίου 1996, και ενώ κορυφώνονταν οι διαμαρτυρίες εναντίον του διαβόητου νομοσχεδίου Ντεμπρέ, σύμφωνα με το οποίο όποιος παρείχε στέγη σε μετανάστες «χωρίς χαρτιά» έπρεπε να το δηλώσει στο οικείο αστυνομικό τμήμα, ειδάλλως διέπραττε «αδίκημα φιλοξενίας», στο Théâtre des Amandiers στη Ναντέρ, πραγματοποιήθηκε μια μεγάλη εκδήλωση αλληλεγγύης. Η εκεί ομιλία του Ζακ Ντεριντά με τίτλο «Παραλείψεις του δικαιώματος στη δικαιοσύνη (μα τι λείπει λοιπόν στους “χωρίς χαρτιά” περιλαμβάνεται στον τόμο Jacques Derrida, Πέραν του κοσμοπολιτισμού, μετάφραση-σημειώσεις: Βαγγέλης Μπιτσώρης, Κριτική, Αθήνα 2003, σ. 130-157.

του Ζακ Ντεριντά

Δεν γνωρίζω ποιος επινόησε τούτη τη διατύπωση –«χωρίς χαρτιά»–, και πώς εδραιώθηκε σταδιακά, ώστε να νομιμοποιηθεί τα τελευταία χρόνια, η τρομακτική έκφραση «χωρίς χαρτιά». […] Όταν κατονομάζεται –με μία λέξη– ένας «χωρίς χαρτιά», υποθέτουμε ότι κάτι του λείπει. Αυτός είναι «χωρίς». Αυτή είναι «χωρίς». Τι του λείπει, τι της λείπει, ακριβώς; Το έλλειμμά τους θα πρέπει να είναι αυτό που αντιπροσωπεύει το εν λόγω χαρτί. Το δικαίωμα, το δικαίωμα στο δικαίωμα. Υποθέτουμε ότι ο «χωρίς χαρτιά» τελικά είναι «χωρίς δικαίωμα» και δυνάμει εκτός νόμου. Η αμφισβήτηση της φυσιολογικής του κατάστασης και της ταυτότητάς του ως πολίτη λίγο απέχει από την αμφισβήτηση απλώς της ταυτότητάς του. Θα έλεγε κανείς ότι του λείπει κάτι περισσότερο από ένα ορισμένο πράγμα, ένα πράγμα μεταξύ άλλων πραγμάτων: είναι γυμνός και εκτεθειμένος, χωρίς δικαιώματα, χωρίς καταφυγή, εν ελλείψει του ουσιαστικού πράγματος. Χωρίς τίποτε. Αυτό που του λείπει, στʼ αλήθεια, αυτή η έλλειψη που του αποδίδει κανείς και θέλει να την κολάσει, να την τιμωρήσει –ας μην το κρύβουμε από τους εαυτούς μας, μάλιστα θα ήθελα να το δείξω χρησιμοποιώντας εσκεμμένα τούτη την πολύ συγκεκριμένη λέξη– είναι η αξιοπρέπεια. Ο «χωρίς χαρτιά» φαίνεται να έχει έλλειψη αξιοπρέπειας. Ποια αξιοπρέπεια; Τίνος πράγματος είναι ανάξιος ο «χωρίς χαρτιά»; Και γιατί ένας «χωρίς χαρτιά» υποτίθεται ότι είναι ανάξιος-αναξιοπρεπής; Γιατί, εν ονόματι ποίου πράγματος του αρνείται κανείς την αξιοπρέπεια; Διότι ο νόμος και η γαλλική αστυνομία δεν αρκούνται να μεταχειρίζονται σκληρά τους «χωρίς χαρτιά», να τους αναγκάζουν να στοιβάζονται σε τόπους που μόλις και μετά βίας είναι κατοικήσιμοι, πριν τους συγκεντρώσουν σε ένα είδος στρατοπέδων διαλογής, στρατοπέδων «μετάβασης», πριν τους καταδιώξουν, πριν τους εκδιώξουν από τις εκκλησίες και την επικράτεια, πριν τους αντιμετωπίσουν περιφρονώντας συχνά τα δικαιώματα του ανθρώπου, θέλω να πω ακριβώς τα δικαιώματα που εγγυάται η Σύμβαση της Γενεύης και η Ευρωπαϊκή Σύμβαση των Δικαιωμάτων του Ανθρώπου (άρθρο 3), περιφρονώντας τα εν λόγω δικαιώματα του ανθρώπου και περιφρονώντας την ανθρώπινη αξιοπρέπεια — η οποία, και το λέω ζυγίζοντας αυτές τις λέξεις, κυριολεκτικά δεν τους αναγνωρίζεται, τους αμφισβητείται ρητά.

(απ' τους Σχολιαστές Χωρίς Σύνορα --> Όλο το κείμενο εδώ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

του Ζακ Ντεριντά

Δεν γνωρίζω ποιος επινόησε τούτη τη διατύπωση –«χωρίς χαρτιά»–, και πώς εδραιώθηκε σταδιακά, ώστε να νομιμοποιηθεί τα τελευταία χρόνια, η τρομακτική έκφραση «χωρίς χαρτιά». ..

Εδώ στη χώρα μας, και χάρη του "σοσιαλιστικού ρεαλισμού" του ΓΑΠ, απλουστεύονται τα πράγματα: αντι για "χαρτιά", θα έχουμε μόνον μία ¨Κάρτα του Πολίτη":redface:! Μην "τρομάζουμε" όμως, συνοδοιπόρε μου: κι ο "πολιτικός πολιτισμός" τους φθάνει , το πολύ-πολύ, μέχρι το ...χαρτί υγείας:redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Πολλοί είναι εργάτες που ζουν εδώ και χρόνια στην Ελλάδα περιμένοντας τα νόμιμα χαρτιά, που κολλήσανε ένσημα αλλά δεν συμπληρώσανε τον μαγικό αριθμό, που ζουν στην αφάνεια, το φόβο και την εξαθλίωση.
Να προσθεσω σε αυτο επειδη πολλοι φερνουν ως επιχειρημα τον αριθμο των μεταναστων ετησιως πως οι περισσοτεροι δεν εχουν καν τον σκοπο να μεινουν ελλαδα αλλα μπλοκαρονται(σχεδον "φυλακιζονται") εδω λογω των χαρτιων που γινεται λογος.Επισης ακομα και να φυγουν χωρις χαρτια λογω συνθηκης δουβλινου αν τους πιασουν τους επιστρεφουν στην πρωτη χωρα προσφυγης τους που ακομα και εκει τα δικαιωματα για πολιτικο ασυλο ειναι περιορισμενα κατα πολυ.

Αυτή η απεργία πείνας είναι η μεγαλύτερη που έχει γίνει στην Ευρώπη και είναι λογικό η εξουσία να φανερώνει τις αληθινές προθέσεις της. Ο ΓΑΠ ζητά μέτρα και ευθύνες, ο Σαμαράς απαιτεί να καταργηθεί το άσυλο, τα ΜΜΕ παπαγαλίζουν ότι οι μετανάστες κατέλαβαν το χώρο με τη βία, ότι είναι υποκινούμενοι απ' την ισλαμική μαφία, ότι τα δύσμοιρα παιδιά μας θα χάσουν τώρα τα μαθήματά τους. Μέχρι και ο γλαστρένιος Πρόεδρος της Δημοκρατίας κάνει λόγο για κατάχρηση.

Όλα αυτά σε μία περίοδο που βουίζουν στ' αυτιά μας φήμες για πρόωρες εκλογές και κυβέρνηση συνεργασίας με πρωθυπουργό πρώην τραπεζίτη, που κανείς δεν τιμωρείτε για τα σκάνδαλα, που γίνεται λόγος για νέο πακέτο μέτρων λόγω της είσπραξης της 4ης δόσης του δανείου. Τα έχουν κάνει πλακάκια και διαιωνίζουν το φαγοπότι τους. Αντί όμως να τους πάρουμε φαλάγγι έχουμε συρρικνωθεί στα μικροαστικά, συντηρητικά αντανακλαστικά μας. Το ΣΟΚ και ΔΕΟΣ αποδίδει καρπούς!
Καλα ο Σαμαρας με τον καρατζαφερη και τους ομοιους τους αφορμη ψαχναν για να ζητησουν καταργηση του ασυλου,τριβαν τα χερια τους οσο εβλεπαν την κατασταση περι ασυλου να εντινεται.Οσο για τους υποκινουμενους μεταναστες που εξαιτιας τους τα "καημενα τα παιδακια" θα χασουν εξεταστικη κανεις δεν βγηκε να πει πως οι φοιτητικες παραταξεις ειχαν υπογραψει χαρτι στο δ.σ( ουτε καν συνελευση δεν αξιωθηκαν να κανουν!) που λεει οτι δειχνουν αλληλεγγυη στους μεταναστες μπλα μπλα μπλα και το οποιο ειχε υπογραψει και η δαπ και η πασ και αλλες παραταξεις οι οποιες κατα τ αλλα φοβουνται μη χασουν την εξεταστικη τους (τι υποκρισια!) νομιζω δεν χωρα αμφιβολια πως ηταν μια αποφαση για τα ματια των "κοινων θνητων" συμφοιτητων τους οτι τι καλα τους εκπροσωπουν,πολιτικο παιχνιδι και αυτο( την εχω την εικονα του χαρτιου που λεω αλλα δεν ξερω να την ανεβασω). Βεβαια ειναι διαβολικη και η συμπτωση η χρονικη..που στραβου διαβολου ετυχε την ιδια περιοδο με την εκδικαση της siemens χμμμμ :hmm: :P .
Ο Αλβανός όμως που μας έχτισε το αυθαίρετο δε μας χάλασε. Ούτε ο Πολωνός που μας φτιάχνει τις βρύσες. Οι Ινδοί που μας μαζεύουν τις φράουλες, και οι Αιγύπτιοι που μας βγάζουν τα ψάρια. Η Ουκρανή που πλένει τις σκάλες μας, η Φιλιπινέζα που ξεσκατίζει τη γιαγιά μας και ο Πακιστανός που μας αλλάζει τα λάδια. Δεν λέμε όχι στα ρουχαλάκια του Κινέζου και στις τσάντες του Νιγηριανού.

Πείνα, Εξαθλίωση, Εκμετάλλευση, Καταπάτηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων, Ρατσισμός, Φυλακίσεις, Κακοποίηση, Ξυλοδαρμοί, Καταναγκαστική πορνεία, Δολοφονίες, Ευρωπαϊκός Στρατός (frontex), Στρατόπεδα Συγκέντρωσης, Ναρκοπέδια, Πνιγμοί, Ανθρωποκυνηγητά.

ΚΑΝΕΝΑ ΚΡΑΤΟΣ, ΚΑΜΜΙΑ ΠΑΤΡΙΔΑ, ΚΑΝΕΝΑ ΧΡΩΜΑ, ΚΑΜΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ

ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΩΝ ΑΦΕΝΤΙΚΩΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΞΕΝΟΙ

ΑΚΡΙΒΩΣ :thumbup: Κανενας ανθρωπος δεν ειναι λαθραιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top