Ανεξάρτητη η Κρήτη το 2012;

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν έχει ήδη ανοίξει αντίστοιχο θέμα (όσο έψαξα δεν βρήκα κάτι) μιας και η ιστορία έχει ξεκινήσει αρκετά χρόνια πριν.

Blog εν έτη 2007, μέ ένα μόνο θέμα (και 666 σχόλια μέχρι χθες :P): https://kritikipoliteia.pblogs.gr/2007/09/anexarthsia-ths-krhths-2012.html

Το πιο περίεργο μου το έστειλε ένας φίλος χθες το απόγευμα. Ένα videaki με το αρχικό διαφημιστικό της εταιρείας Vodaphone όπου σε ένα υποτιθέμενο γραφείο ταξιδίων υπάρχουν στο φόντο 2 σημαιάκια:

Το ένα είναι από τα Νησιά Μάρσαλ και το άλλο είναι η σημαία της Κρητικής Πολιτείας! :worry:


Δεν πιστεύω φυσικά τη θεωρία περί "υποσυνείδητων μηνυμάτων" αλλά είναι όντως μια λεπτομέρεια που γεννάει πολλά ερωτηματικά εν όψη ίσως και των συζητήσεων για τα ενεργειακά αποθέματα της χώρας. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
.... μου φαινεται καπως παρατραβηγμενο αυτο...:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Δεν πιστεύω φυσικά τη θεωρία περί "υποσυνείδητων μηνυμάτων" αλλά ...

...ίσως ούτε και "συνωμοσίες". Αλλά επί του προκειμένου, και "συνωμοσιολογώντας προφητικά", το θεωρώ μία βάσιμα πιθανή εξέλιξη, χάρη ακριβώς και του Καλλικράτη:redface:! Στην αρχή θα εμφανιστεί πχ μέσω "περιφερειακών ρυθμίσεων" του "εθνικού φορολογικού συστήματος". Στη συνέχεια, απλά θα έχει συγκεντρωθεί ένα μεγάλο μερος της "κρητικής οικονομίας" σε χέρια "ξένων συμφερόντων", ενώ παράλληλα, είτε με μετεξέλιξη της "Δημοκρατικής Συμμαχίας" της κ. Ντόρας Μητσοτάκη είτε με τη δημιουργία ενός νέου πολιτικού σχηματισμού περιφερειακής εμβέλειας και τοπικού ενδιαφέροντος, πχ "Κρήτης και λοιπών νήσων Ν. Αιγαίου", θα υπάρχει και η πολιτική τους εκπροσώπηση, τοπικά, αλλά και στο "Εθνικό Κοινοβούλιο". Σχετικά, έχει προηγηθεί ακόμη από τα τέλη της δεκαετίας του 1970, η απόπειρα μίας οργανωμένης κίνησης για αυτονόμηση της Κρήτης. Επιπλέον, προσωπικά, γνωρίζω τουλάχιστον έναν, εκ Κρήτης ορμώμενο παιδιόθεν Καθηγητή σε Πανεπιστήμιο του Ισραήλ, που σίγουρα θα "επαληθευόταν", αν γίνει κάτι τέτοιο :redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
γνωριζω αυτη την ιδεα (σαν κρητικος στη καταγωγη), ναι την εχω ακουσει σε συζητησεις αλλα ειναι μια μαλον ακραια αποψη νομιζω....ετσι λεω δλδ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... ειναι μια μάλλον ακραια αποψη νομιζω....ετσι λεω δλδ...

Γι' αυτό ακριβώς την κουβεντιάζουμε τώρα:redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Δηλαδή θα σπουδάζω στο εξωτερικό? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Σχετικά, έχει προηγηθεί ακόμη από τα τέλη της δεκαετίας του 1970, η απόπειρα μίας οργανωμένης κίνησης για αυτονόμηση της Κρήτης. Επιπλέον, προσωπικά, γνωρίζω τουλάχιστον έναν, εκ Κρήτης ορμώμενο παιδιόθεν Καθηγητή σε Πανεπιστήμιο του Ισραήλ, που σίγουρα θα "επαληθευόταν", αν γίνει κάτι τέτοιο :redface:!

Ήδη αμέσως μετά την Κρητική Αντίσταση κατά των Γερμανών είχαν γίνει οι πρώτες προσπάθειες των μεγάλων δυνάμεων να "ανεξαρτητοποιήσουν" την Κρήτη. Ο πολέμαρχος Μανώλης Μπαντουβάς είχε αφηγηθεί ο ίδιος την παρότρυνση ενός Εγγλέζου πράκτορα να ηγηθεί αυτονομιστικής κίνησης με την οικονομική στήριξη της Αγγλίας. Σε αντάλλαγμα θα χριζόταν πρώτος πρόεδρος της αυτόνομης Κρήτης. Φίλοι μου Κρητικοί μου έχουν πει πως ο καπετάν-Μανώλης συνέλαβε τον πράκτορα, σήκωσε το δράπανο και του' πε: "Το βλέπεις τούτο ωρέ; Μ' αυτό ξεκοιλιάσαμε τους Γερμανούς, μ' αυτό θα σου κόψω τ' αρχίδια!" :P και τον ανάγκασε να εγκαταλείψει την λεβεντομάνα Κρήτη.

Το 1977 οι Ισραηλινοί βάλανε στο μάτι το νησί, πράκτορες της Μοσάντ, «μεταμφιεσμένοι» σε επιχειρηματίες-επενδυτές, περιέτρεχαν τη Μεγαλόνησο και προσπαθούσαν να πείσουν τους εύπορους κυρίως Κρήτες, ότι η Κρήτη είναι αυτάρκης και θα έπρεπε να είναι ανεξάρτητη. Λέγεται ότι οργισμένοι Κρητικοί του πήρανε χαμπάρι και τους κυνήγησαν με πέτρες και μπαλωθιές. Λίγο αργότερα επιχείρησαν να προπαγανδίσουν ότι ο Μινωικός Πολιτισμός προήλθε απ' τους Εβραίους, όλα αυτά βέβαια γινόντουσαν για τα κοιτάσματα τα οποία ήξεραν από τότε ότι ήταν υπερπλούσια.

Η γνώμη μου είναι πως τέτοιου είδους "διαφημιστικές παρεμβάσεις" δεν είναι καθόλου μα καθόλου τυχαίες. Όπως το ότι η Vodaphone είναι μια Βρετανική εταιρεία με πλούσιο βιογραφικό μιζοπροσφορών, απάτης και διαφθοράς. Κάθε απλό διαφημιστικό σκηνοθετείται δευτερόλεπτο προς δευτερόλεπτο. Στην προκειμένη περίπτωση την χρησιμοποιήσανε για να "τεστάρουν" την κοινή γνώμη, να κόψουν αντιδράσεις. Να δουν πόσο χαϊβάνια είναι οι Έλληνες, να μαζέψουν στοιχεία ώστε να σχεδιάσουν καλύτερα τις επόμενες κινήσεις τους. Καμία εταιρεία δεν ρισκάρει έτσι εύκολα την κοινωνική προβολή της σε εποχές σκληρού ανταγωνισμού, εκτός και αν....προεξοφλεί γραμμάτια! :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Να ανεξαρτητοποιηθούν. Θα κάνει το ΠΑ.ΣΟ.Κ. 20 χρόνια να ξαναβγεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,499 μηνύματα.
Να ανεξαρτητοποιηθούν. Θα κάνει το ΠΑ.ΣΟ.Κ. 20 χρόνια να ξαναβγεί.

Από τότε που σε ξέρω, λες αυτή την ατάκα. Όχι ότι έχεις άδικο ότι στατιστικά η Κρήτη βάφεται πράσινη πάντα, αλλά οκ, σιγά μη διαλύσουμε τη χώρα για το ΠΑΣΟΚ. Οι συμπατριώτες μου στην Κορινθία μια χαρά το τιμούν και με τη λογική σου θα έπρεπε ήδη να είχαν αποσχισθεί.:P

Όπως και να χει, σοβαρά τώρα, άλλο καημό δεν είχε η Ελλάδα, να αρχίσουμε να την σπάμε σε κομμάτια... Τραγικό. Όλα πρέπει να ενώνονται μεταξύ τους σιγά σιγά (βλ. Ευρωπαϊκή Ένωση), όχι να κατακερματίζονται περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
.... Τραγικό. Όλα πρέπει να ενώνονται μεταξύ τους σιγά σιγά (βλ. Ευρωπαϊκή Ένωση), όχι να κατακερματίζονται περισσότερο.

Καλά τώρα... και ένα παγόβουνο αν το κάνουμε παγάκια, δεν θα πάψει να είναι παγωμένο:redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,499 μηνύματα.
Καλά τώρα... και ένα παγόβουνο αν το κάνουμε παγάκια, δεν θα πάψει να είναι παγωμένο:redface:!

Αν όμως χωρίζουμε το Ανθρώπινο Είδος σε κρατίδια, ράτσες, φυλές, χρώματα και λοιπές προσδιοριστικές έννοιες και λέξεις, τότε σίγουρα θα πάψουμε να είμαστε άνθρωποι. (well..."πάψετε να είστε" ήθελα να πω, αλλά το νόημα μένει ίδιο)

Ένα κράτος επί Γης, μια κυβέρνηση, τίποτε λιγότερο.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
κανενα κρατος, ολα τα μεσα παραγωγης στους εργατες κ.ο.κ. το εχεις ακουσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,499 μηνύματα.

katalinos

Δραστήριο μέλος

Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 700 μηνύματα.
πιστεύω πως ναι

:popcorn:

π.σ. συμφωνώ με το προηγούμενο ποστ του βαλ , εκτός της τελευταίας πρότασης

συμφωνώ με το ποστ του φίλιου τέρατος εκτός όλης της πρότασης

π.σ.2 η όλη ιστορία με την διαφήμηση μου φαίνεται από την μία ηλίθια και από την άλλη αλλόκοτη , αλλά δυστυχώς για το μέλλον της συνομωσιολογικής μου καριέρας υπερτερεί το ηλίθια - φυσικά και η βόνταφον δεν βάζει τίποτα τυχαίο στις διαφημίσεις της , αλλά η όλη προβολή του θέματος του δίνει μεγαλύτερη βαρύτητα (λολ - που λέει και ο επότε , ο πρόγονος του φιλίου τέρατος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δυσκολο θεμα... Απο την μια πολλοι Κρητικοι επιθυμουν την ανεξαρτιτοποιηση της Κρητης, εχω ακουσει πολλα περι της αυταρκειας της, της αυτοδυναμιας της κλπ, και μαλιστα στις περιφεριακες εκλογες ετυχε να βρεθω σε παρεα οπου ο πατερας ενος κατεβενε σε εναν συνδιασμο που προωθουσε την ανεξαρτιτοποιηση της Κρητης (δεν ξερω ονοματα κλπ, στο πολυ απ'εξω ειχε αναφερθει, τελικος νομίζω απο οτι μου ειπαν ο συγκεκριμενος συνδιασμος πειρε την 3η θεση). Επισης, σε τετιους καιρους, ποτε δεν ξερεις τι γινετε και τι μας επιφυλασετε... Ειναι βεβαια πολυ κοντα το 2012, αλλα ποτε δεν ξερεις...
Απο την αλλη, δεν μπορω να σκευτω τον λογο να συμφερει καπια μερια αυτο, ωστε να προωθηθει τοσο ωστε να γινει πραξη...

Παντος εδω που τα λεμε, νομιζω δεν θα με χαλαγε να γινει μια αντιστχη ανεξαρτητοποιηση των Δωδεκανισων... :P

Βεβαια, νομιζω ολα αδικες κουβεντες ειναι... Ακομα και αν ανεξαρτιτοποιηθει του χρονου η Κρητη, σε μερικα χρονια θα βρεθουμε παλι ολοι μαζι ενομενοι κατω απο την Μαμα Ευρωπη, και αργοτερα υπο την Ευρασια η Ευραμερικη και σιγα σιγα παγκοσμιος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Όσο θετικό κι αν θα μου φαινόταν να ψηφίσω υπέρ της ανεξαρτητοποίησης του τόπου που, δε νομίζω πως θα το έκανα. Μου φαίνονται λίγο "επικίνδυνα" αυτά τα μονοπάτια. Πες ότι συμβαίνει και αποσπάται από την Ελλάδα, μετά τι; Θα την αφήσουν έτσι ανεξάρτητη να τριγυρίζει όπως κάθε άλλο κράτος; Δεν το πιστεύω. Ναι, η Ελλάδα είναι προβληματική, έχει τα μύρια όσα στραβά επάνω της, αλλά μήπως μια τέτοια κίνηση θα έφερνε την Κρήτη σε ακόμη δυσκολότερη κατάσταση;

Θυμάται κάποιος με ποια σύμβαση ορίστηκε το δημοψήφισμα για το 2012; Θα ήθελα να ρίξω μια ματιά. :hmm: Προβλέπει κάτι σε περίπτωση ανεξαρτητοποίησης της Κρήτης; Με λίγο λόγια, υπάρχουν ψιλά γράμματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Να ανεξαρτητοποιηθεί :clapup:

Εκτός από την Κύπρο θα μας ψηφίζει και η Κρήτη στην eurovision. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Να ανεξαρτητοποιηθεί :clapup:

Εκτός από την Κύπρο θα μας ψηφίζει και η Κρήτη στην eurovision. :D

ό,τι του φανεί του λωλοστεφανή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbow Blues

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rainbow Blues αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 305 μηνύματα.
Να ανεξαρτητοποιηθεί :clapup:

Εκτός από την Κύπρο θα μας ψηφίζει και η Κρήτη στην eurovision. :D

Α ωραία τα πιάσαμε τα λεφτά μας....:clapup:

Εμένα όλοο αυτό μου φαίνεται για πολύ κακή ιδέα.... Τί θα πει ανεξαρτητοποίηση??? Γενικότερα είμαι καχύποπτη όταν ακούω για μεγάλες αλαγές.... Πολύ καχύποπτη.... ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καχύποπτη...:shifty::shifty::shifty:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Θέτουμε τον εαυτό μας υπέρ της ανεξαρτησίας της Κρήτης για πάρα πολλούς λόγους.
Κατ'αρχάς για λόγους ιστορικούς.Η κρήτη αποτελεί κομμάτι της Ελληνικής επικράτειας για λιγότερο από 100 χρόνια. Πρόκειται για ένα μέρος με διαφορετικό γλωσσικό ιδίωμα(οι γλωσσολογικές διαφορές Κρήτης- Ελλάδας είναι σαφώς μεγαλύτερες από τις αντοίστιχες Τσεχίας-Σλοβακίας, Αγγλίας-Ιρλανδίας κτλ).Διαφέρουν κατα κόρον όχι μόνο τα ήθη και τα έθιμα αλλά και οι τωρινές συνήθειες, η εκκλησία (όχι ότι μας πολυενδιαφέρει) είναι αυτοκέφαλη κτλ.
Δεύτερων για λόγους πολιτικούς και οικονομικούς. Μια πιθανή ανεξαρτησία της Κρήτης θέτει αυτόματα το νησί εκτός των ληστρικών ζωνών του ΝΑΤΟ της ΕΕ και του Ευρω καθώς και από οποιαδήποτε δέσμευση για διατήρηση της βάσης της Σούδας που αποτελεί χρόνια αποικιοκρατικό-αντιοικολογικό-τρομοκρατικό βραχνά στους κατοίκους. Τέλος η Κρήτη αποτελεί μια μοναδική περίπτωση νησιού με εξαιρετικό φυσικό πλούτο αλλά και μια υπερπολύτιμη γεωπολιτική θέση, γεγονός που την καθιστά ικανή για την υπέρβαση του ψευτοδημοκρατικού-εκμεταλλευτικού(καπιταλιστικού) συστήματος της Ελλάδας, προς μια απελευθερωτική προοπτική. Μια διαφορετική πολιτικοοικονομική διάρθρωση δηλαδή στα πλαίσια της αμεσοδημοκρατίας και της ισοκατανομής του τεράστιου πλούτου της με έναν συνεταιριστικό κομμουνιστικό ιστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top