Μια δύσκολη ιστορία αγάπης

eleni_ant

Νεοφερμένος

Η eleni_ant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Είσαι πάντα στάσιμη σε μια ιστορία, σε μια ιστορία αγάπης. Της δικιάς σου ιστορίας αγάπης. Τη ζεις μόνη σου γιατί ο έρωτας σου έχει φύγει. Βρήκε κάτι καλύτερο, κάτι που τον έκανε να νιώσει πιο όμορφα ,τον έκανε να αισθάνεται πιο ολοκληρωμένος. Εσύ όμως ακόμα περιμένεις ότι κάποτε θα γυρίσει, γιατί η αγάπη σου γιʼαυτόν είναι μεγάλη, δε μετριέται με οποιοδήποτε όργανο μέτρησης κι αν δοκιμάσεις. Ξέρεις ότι η ζωή σου χωρίς αυτό το κομμάτι, είναι κενή, της λείπει η χαρά, το αληθινό χαμόγελο που σε κάνει να νιώθεις τον πιο ευτυχισμένο άνθρωπο . Παρόλα αυτά, υπομένεις τις δοκιμασίες, είσαι εκεί στις δύσκολες στιγμές του ,τον βοηθάς με τους καινούριους στόχους της ζωής του. Του συμπαραστέκεσαι στις δικές του δυσκολίες και το τελευταίο που σκέφτεσαι είναι το ψυχικό τραύμα που δημιουργείς στον εαυτό σου αρνιόντας να απομακρυνθεί από αυτόν. Ενώ λοιπόν οι ελπίδες πεθαίνουν και ο υπόλοιπος κόσμος σχολιάζει επικριτικά αυτή την ένδειξη αγάπης ,εσύ δεν ξεφεύγεις από αυτή την ιστορία μέχρι που δικαιώνεσαι. Μετά από πολύ καιρό επιμονής και υπομονής ο έρωτας σου γύρισε για να συνεχίσει την μισοτελειωμένη ιστορία που είχε αφήσει να εκκρεμεί. Ήρθε να ξαναδώσει αυτή την πινελιά όμορφων χρωμάτων που έλειπε τόσο καιρό απʼτην ζωή σου. Το ότι δεν υπολογίζεις τίποτα, ότι δεν δίνεις σημασία σε κανέναν και ένα χαμόγελο του σε κάνει πάμπλουτο από αισθήματα αγάπης και χαράς δεν αρκεί για να περιγράψει τα συναισθήματα σου. Και καθώς η ζωή σου συνεχίζεται όπως την φανταζόσουν, κάπου μπροστά σου βλέπεις ένα βράχο που δε σε αφήνει να συνεχίσεις ομαλά το δρόμο σου. Κάνεις προσπάθειες να τον ανέβεις, αλλά κάπου-κάπου γλιστράς και ξαναπέφτεις. Αυτός ο βράχος είναι το παρελθόν. Το παρελθόν που όσο και να προσπαθείς να το πετάξεις απʼτη ζωή σου, δεν υπακούει και ξαναγυρνάει πάλι. Γυρνάει όποτε κρίνει αυτό, σε στιγμές που δε το περιμένεις για να σου εξαφανίζει τις πεταλουδίτσες ,τα πουλάκια εν ανάγκη όλο το ζωικό βασίλειο που συζείς. Ναι, εννοώ αυτά όλα τα καλά που φέρνει μαζί του ο έρωτας. Το παρελθόν είναι ανεξέλεγκτο, δεν μπορείς να το ορίσεις ,ούτε να το διαλέξεις. Έρχεται την ακατάλληλη στιγμή, εκεί που προσπαθείς να μην τελειώσει η ιστορία αγάπης σου ,και σε σκουντάει την πλάτη για να σου υπενθυμίσει αυτά που προσπαθείς απεγνωσμένα να ξεχάσεις. Είναι τόσο δύσκολο να βγάλεις απʼτο μυαλό σου όλες τις στιγμές που δεν ανήκαν στη δικιά σου ιστορία αγάπης, αλλά στη δική του! Να ξεχάσεις τα λόγια που με τόση αγάπη έβγαιναν απʼτο στόμα του για τον έρωτα του -που ουπς! Δεν εννοούσε εσένα-. Τις πράξεις που έκανε για ένα άλλο πρόσωπο ,ενώ εσύ την ίδια χρονική στιγμή τις έκανες γιʽαυτον. Εξίσου όμως δύσκολη είναι η σύγκριση. Η σύγκριση των ενδείξεων αγάπης που έκανε για σένα σε αντίθεση με το άλλο πρόσωπο, και είναι πολύ δύσκολο γιατί αυτή η σύγκριση δεν είναι υπέρ σου και σίγουρα δε σε βοηθάει να ξεχάσεις .Όλα αυτά που νιώθεις σε ποιόν όμως να τα πεις; Όλοι είναι πεπεισμένοι ότι αφού η «ευχή» σου πραγματοποιήθηκε δεν υπάρχει λόγος να έχεις κάποιο πρόβλημα. Γιατί εσύ επέστρεψες χωρίς δισταγμούς ,ξέροντας την υπόθεση. Κανείς δε μπορεί να σε νιώσει, να σε καταλάβει ή έστω για ένα λεπτό να βρεθεί στη θέση που βρισκόσουν εσύ όλον αυτόν τον καιρό. Δεν μπορείς να αποδόσεις όμως ευθύνες γιʼαυτό, οπότε επιλέγεις να κρύψεις μέσα σου τα πάντα και να προσπαθήσεις να πείσεις μέχρι και τον εαυτό σου ότι για σένα δεν υπάρχει κανένα παρελθόν στη μνήμη. Ότι εσύ είσαι η δυνατή, το παράδειγμα προς μίμηση που άφησε και ξέχασε ότι τη βαραίνει για να ζήσει την ιστορία αγάπης της. Ως πότε όμως μπορείς να πείθεις τον εαυτό σου πως όλα αυτά πέρασαν και σβήστηκαν και από τη δικιά σου αλλά προπαντός από τη δικιά του μνήμη; Ως πότε θα αντέξεις να ξέρεις ότι το άλλο πρόσωπο της ιστορίας ήταν ο δικός του ανεκπλήρωτος έρωτας και πως εσύ είσαι απλά το άτομο που δεν θα τον κάνει να πονέσει άλλο και που θα κάνει τα πάντα για να τον γιατρέψει από κάθε πληγή που τον πονά; Ως πότε θα βάζεις τον εαυτό σου σε δεύτερη μοίρα; Ίσως η απάντηση είναι ,μέχρι να εξαφανιστούν όλες οι ανασφάλειες, να κρυφτεί το παρελθόν και ο πρίγκιπας μου να υπάρχει μόνο για να τον αγαπώ. Εδώ λοιπόν η απόφαση είναι δική σου, συνεχίζεις μόνο εάν πιστεύεις στα παραμύθια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεν θέλω να μειώσω όλα αυτά που τόσο γλαφυρά και ποιητικά περιγράφεις, αλλά προσωπικά ..όταν νιώθω πως δεν με θέλουν όπως θα ήθελα να με θέλουν, ξενερώνω και φεύγω. Δεν σου λέω πως το κάνω αμέσως, αλλά τελικά, όχι πολύ χρόνο μετά, το κάνω. Γιατί αν κάποιος δεν μπορεί να εκτιμήσει την αγάπη μου χωρίς να πρέπει να την συγκρίνει ή να την περάσει από χίλια κύματα, τότε προφανώς δεν την αξίζει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni_ant

Νεοφερμένος

Η eleni_ant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Συμφωνώ μαζί σου Κωνσταντίνα, είμαι σίγουρη ότι δεν αξίζει μια τόση δυνατή αγάπη ,κάποιος που δε μπορεί να μου ανταποδώσει ούτε το 1/4 αυτής. Αλλά όσες φορές είπα ότι θα απομακρυνθώ ,ποτέ δε τα κατάφερα ,έτσι το στανταράκι του ήταν πάντα εκεί γι'αυτον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Δεν θέλω να μειώσω όλα αυτά που τόσο γλαφυρά και ποιητικά περιγράφεις, αλλά προσωπικά ..όταν νιώθω πως δεν με θέλουν όπως θα ήθελα να με θέλουν, ξενερώνω και φεύγω. Δεν σου λέω πως το κάνω αμέσως, αλλά τελικά, όχι πολύ χρόνο μετά, το κάνω. Γιατί αν κάποιος δεν μπορεί να εκτιμήσει την αγάπη μου χωρίς να πρέπει να την συγκρίνει ή να την περάσει από χίλια κύματα, τότε προφανώς δεν την αξίζει!

μην αγαπατε με βαση την αξια:redface:

Συμφωνώ μαζί σου Κωνσταντίνα, είμαι σίγουρη ότι δεν αξίζει μια τόση δυνατή αγάπη ,κάποιος που δε μπορεί να μου ανταποδώσει ούτε το 1/4 αυτής. Αλλά όσες φορές είπα ότι θα απομακρυνθώ ,ποτέ δε τα κατάφερα ,έτσι το στανταράκι του ήταν πάντα εκεί γι'αυτον!

και γνωριζεις την αγαπη οταν αγαπας ή οταν αγαπιεσαι? αναρωτηθειτε.....:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

eleni_ant

Νεοφερμένος

Η eleni_ant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Αναμφισβήτητα όταν αγαπάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefanos1984

Νεοφερμένος

Ο Stefanos1984 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παρόμοια κατάσταση βιώνω αυτή την περίοδο..μόνο που δεν έχει γίνει βήμα επανασύνδεσης απο μέρους της ακόμη..
Τις περισσότερες φορές νιώθω αδικημένος,πληγωμένος,εκνευρισμένος και το πιο σημαντικό απο όλα είναι ότι με έχει φάει το ''ΓΙΑΤΙ έχουν γίνει έτσι τα πράγματα''.Προσπαθώ να το ξεχάσω,αλλα δυστυχώς νιώθω οτι σε πιθανή επανασύνδεση θα υποκύψω και θα κάνω αυτό ακριβώς που ανέφερες..Θα ''ξεχάσω'' το παρελθόν..κάτι που πιστεύω οτι είναι λάθος..Στεναχωριέμαι που έχουν έρθει τα πράγματα,άλλα δεν μπορώ να κανω κάτι άλλο πιστέυω..Για το μόνο που λυπάμαι είναι ότι δεν γύρισε να μου δώσει μία εξήγηση,να μου μιλήσει.Γιατί βρε κοπελιές συμπεριφέρεστε έτσι;είναι κρίμα,και απο εσάς προς τα εμάς και το αντίστροφο φυσικά..Τέλοςπάντων...κάθε συμβουλή δεκτή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νανακι

Νεοφερμένος

Η νανακι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ανοιχτεσ πληγεσ..το διαβαζω και ποναω ακομη...θα περασει ποτε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
.....ο πρίγκιπας μου να υπάρχει μόνο για να τον αγαπώ.....

Θα ζητήσω προκαταβολικά συγνώμη αν ακουστώ σκληρή ή και άδικη (ουδείς άσφαλτος άλλωστε!!) αλλά όταν αγαπάς κάποιον πραγματικά, τον θέλεις ευτυχισμένο ανεξάρτητα με το αν είναι κοντά σου ή μακριά σου, αν είναι μαζί σου ή με κάποιον άλλον, αν σε θέλει ή όχι. Ενδιαφέρεσαι για κείνον, τον βοηθάς, τον σέβεσαι... Δεν θέλεις την ύπαρξή του μόνο για να του προσφέρεις αγάπη, γιατί τότε η αγάπη δεν έχει κανένα νόημα. Δεν αγαπάς για να στο ανταποδώσει ο άλλος, δεν αγαπάς για σένα, αγαπάς για κείνον. Αν μπορείς να το καταφέρεις αυτό, τότε μαγκιά σου και σου βγάζω το καπέλο. Αν όχι, πας παρακάτω. Είναι πολύ θεμιτό και λογικό όταν κάποιος δεν έχει ανταπόκριση να πηγαίνει παρακάτω. Κάποια πράγματα απλά κάνουν τον κύκλο τους και τελειώνουν. Έτσι λοιπόν αγαπητή φίλη, εγώ λέω να αναρρωτηθείς: Αγαπάς πραγματικά; Ή είναι άλλα πράγματα που σε κάνουν να κολλάς με το συγκεκριμένο πρόσωπο; Η αποκάλυψη της αλήθειας μπορεί να είναι επώδυνη, αλλά θα σε βοηθήσει να προχωρήσεις μπροστά ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Είναι πολύ θεμιτό και λογικό όταν κάποιος δεν έχει ανταπόκριση να πηγαίνει παρακάτω. Κάποια πράγματα απλά κάνουν τον κύκλο τους και τελειώνουν. Έτσι λοιπόν αγαπητή φίλη, εγώ λέω να αναρρωτηθείς: Αγαπάς πραγματικά; Ή είναι άλλα πράγματα που σε κάνουν να κολλάς με το συγκεκριμένο πρόσωπο; Η αποκάλυψη της αλήθειας μπορεί να είναι επώδυνη, αλλά θα σε βοηθήσει να προχωρήσεις μπροστά ;)
Aγαπητο Αδεσποτο ...τα θεματα του ερωτα, της αγαπης ,του παθους ...ειναι τελειως υποκειμενικα στο πως τα βιωνει κανεις ...θεμιτο και αθεμιτο δεν υπαρχει ...ουτε λογικη...υπαρχει αισθημα, χημεια ,feeling,μια ματια ή ενα αγγιγμα που μπορει να σε σημαδευσει για παντα...,μια τυχαια ενωση που τελικα μπορει να εξελιχθει σε σχεση ζωης ...κυκλοι που ανοιγοκλεινουν....η ιδια η ζωη ...το καρμα .Ενα ειναι σιγουρο δεν υπαρχουν συνταγες ...τουλαχιστον για τους ελευθερους ...ερωτευσιμους ανθρωπους που ξερουν να ζουν και να ερωτευονται ,να αγαπουν και να αγαπιουνται...ευκολα ή δυσκολα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Aγαπητο Αδεσποτο ...τα θεματα του ερωτα, της αγαπης ,του παθους ...ειναι τελειως υποκειμενικα στο πως τα βιωνει κανεις ...θεμιτο και αθεμιτο δεν υπαρχει ...ουτε λογικη...υπαρχει αισθημα, χημεια ,feeling,μια ματια ή ενα αγγιγμα που μπορει να σε σημαδευσει για παντα...,μια τυχαια ενωση που τελικα μπορει να εξελιχθει σε σχεση ζωης ...κυκλοι που ανοιγοκλεινουν....η ιδια η ζωη ...το καρμα .Ενα ειναι σιγουρο δεν υπαρχουν συνταγες ...τουλαχιστον για τους ελευθερους ...ερωτευσιμους ανθρωπους που ξερουν να ζουν και να ερωτευονται ,να αγαπουν και να αγαπιουνται...ευκολα ή δυσκολα ;)

Ναι... αλλά θεωρώ οτι είναι διαφορετική η αγάπη από τον έρωτα. Δεν νομίζω να έδωσα κάποια "συνταγή"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top