Πρώτη φορά: απορίες

kate! =]

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η kate! =] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
η πρωτη φορα ποναει?:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Δε θα σου πω ψέματα, λογικό είναι να πονέσεις λίγο. Όμως υπάρχουν τρόποι να ελαττώσεις υπερβολικά αυτόν τον πόνο. Ο ένας και βασικότερος είναι να είσαι με έναν άνθρωπο που αγαπάς κι εμπστεύεσαι, που θα ξέρεις οτι θα σου φερθεί γλυκά και τρυφερά. Αυτό είναι το πιο σημαντικό από όλα. Δεύτερο σημαντικό είναι να νιώθεις έτοιμη για να προχωρήσεις μαζί του εσύ για σένα, γιατί το νιώθεις, γιατι το θέλεις, κι όχι για να είσαι "in" ή γιατί σε πιέζει. Ο έρωτας είναι κάτι που γίνεται μεταξύ δύο ανθρώπων που νοιάζονται - αν μη τι άλλο - ο ένας για τον άλλον. Είναι επίσης κάτι που γίνεται για την ευχαρίστηση και των δύο, γι' αυτό δεν υπάρχουν πρέπει και κανόνες, παρά μόνο αυτούς που θέτει το ζευγάρι. Το πρακτικά σημαντικό είναι να έχουν προηγηθεί κάποια προκαταρκτικά - φιλιά, αγκαλιές κλπ - ώστε να προετοιμαστεί το σώμα σου να δεχτεί το δικό του. Αν λοιπόν όλα γίνουν με αγάπη και τρυφερότητα, δε θα πονέσεις τόσο ώστε να νιώσεις άσχημα. Μπορεί και να μην πονέσεις καθόλου. Να θυμάσαι την προφύλαξη! Ό,τι άλλο θες να ρωτήσεις, εδώ είμαστε.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Η απάντηση σε αυτό το ερώτημα, ευτυχώς ή δυστυχώς, δεν μπορεί να είναι μία και απόλυτη. Ο λόγος γι' αυτό είναι ότι η ανατομία του ανθρώπινου σώματος δεν είναι ακριβώς ίδια από άνθρωπο σε άνθρωπο, εξαιτίας κληρονομικών διαφορών. Έτσι, σε άλλες κοπέλες ο υμένας είναι σκληρός και παχύς και η ρήξη του πονάει ιδιαίτερα και η σχετική αιμορραγία είναι πιο έντονη, ενώ σε άλλες ο υμένας είναι λεπτός και με λιγότερη νεύρωση και έτσι η πρώτη φορά δεν πονάει σχεδόν καθόλου, ενώ υπάρχουν και όλες οι ενδιάμεσες διαβαθμίσεις, από περίπτωση σε περίπτωση. Στην ποιο ακραία απ' αυτές που έχω διαβάσει, ο υμένας είναι ιδιαίτερα ελαστικός, με αποτέλεσμα να γίνεται μεν η ερωτική πράξη, εκείνος όμως να μη διαρρηγνύεται!! :eek:

Η πρώτη μου κοπέλα είχε τον ίδιο φόβο που εκφράζεις εσύ για το συγκεκριμένο θέμα. Τελικά, όταν έγινε (επιτέλους!!) η πράξη, εκείνη δεν κατάλαβε τίποτε απολύτως, οπότε μετά έτρεχε να ξεφύγει από μένα που την κυνηγούσα, επειδή το απέφευγε τόσον καιρό χωρίς κανέναν λόγο. :hehe:

Επειδή λοιπόν δεν μπορείς να γνωρίζεις σε ποια κατηγορία ανήκεις προσωπικά και συνεπώς το πόσο θα πονέσεις ή όχι, νομίζω ότι κατά τ' άλλα οι συμβουλές που σου έδωσε η Χιμέλα θα σου φανούν πολύ χρήσιμες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερωφίλη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κομπάρσα βου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,648 μηνύματα.
Σωστά....
Πραγματικά ήταν το μόνο πράγμα που δεν σκέφτηκα όταν πήρα την απόφαση να... :)
Η αλήθεια είναι πως εγώ πέθανα στον πόνο, που γενικά έχω την εντύπωση πως τον αντέχω :redface: :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kate! =]

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η kate! =] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
thnx guys...αν και η mpourou με ψιλοαποθαρρυνε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Ανασταλτικος λόγος δεν είναι αν πονάει ή όχι για μένα αλλά η ηλικία σου αν γράφεις την κανονική... Δεν είμαι πουριτανός απλά πιστεύω ότι πρέπει να το ξανασκεφτείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sweet_Butterfly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
και εγώ αγχώνομαι πάααρρα πολύ γι' αυτό το θέμα, φοβάμαι υπερβολικά πολύ.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kate! =]

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η kate! =] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Ανασταλτικος λόγος δεν είναι αν πονάει ή όχι για μένα αλλά η ηλικία σου αν γράφεις την κανονική... Δεν είμαι πουριτανός απλά πιστεύω ότι πρέπει να το ξανασκεφτείς...
οχι προς το παρον δεν θελω να προχωρησω αλλα ειχα την απορια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
και εγώ αγχώνομαι πάααρρα πολύ γι' αυτό το θέμα, φοβάμαι υπερβολικά πολύ.......

Πραγματικά σου λέω οτι αν γίνει με το σωστό άνθρωπο που αγαπάς και σ'αγαπάει δε θα είναι τίποτα το φοβερό. Και να θυμάσαι πως δε θα κάνεις ποτέ τίποτα που δε θες. Αυτός που θα σε πιέσει για κάτι δεν αξίζει για σένα.

Ό,τι θες είμαστε εδώ, γράψε μου και σε πμ αν θες.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
thnx guys...αν και η mpourou με ψιλοαποθαρρυνε...

Όπως έγραψα, κάθε γυναίκα είναι ξεχωριστή περίπτωση. Πάντως από τη δική μου εμπειρία, από τις τρεις κοπέλες που με εμπιστεύτηκαν για την πρώτη τους φορά, καμμία δεν πόνεσε ή αιμορράγησε ιδιαίτερα. Άλλες δύο ή τρεις που είχα το θάρρος να ρωτήσω, μου είπαν το ίδιο. Το προσωπικό μου δείγμα δεν είναι βέβαια αντιπροσωπευτικό, ωστόσο φαίνεται πως οι περιπτώσεις όπου ο πόνος είναι πολύ οξύς, δεν αποτελούν την πλειοψηφία.

Σκεφτείτε και κάτι άλλο: Ο πόνος είναι για πολύ λίγο, ενώ η απόλαυση είναι για πάντα...;) Νομίζω πως αξίζει τον κόπο να το ρισκάρει κανείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Σκεφτείτε και κάτι άλλο: Ο πόνος είναι για πολύ λίγο, ενώ η απόλαυση είναι για πάντα...;) Νομίζω πως αξίζει τον κόπο να το ρισκάρει κανείς.

Και είναι από τις περιπτώσεις που πολύ πιθανό ακόμα και τη στιγμή που πονάς σου αρέσει. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToxicLips

Δραστήριο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Εγω εχω ακουσει οτι αν κανεις σεξ σε μικρη ηλικια θα πονεσει λιγοτερο... Ομως δεν μου φαινεται σωστο δεν ξερω κιολας μια φιλη μου το ειπε:worry: :redface: Οταν τη ρωτησα γιατι συμβαινει αυτο μου ειπε πως οταν εισαι σε μεγαλυτερη ηλικια το σωμα σου θα εχει σταματησει να αναπτυσσεται... και θα πονεσεις τοτε περισσοτερο ενω αν εισαι 14 για παραδειγμα τα οργανα δεν θα εχουν αναπτυχθει πληρως και δεν θα ποναει τοσο... Ειπε επισης οτι η μητερα της ειχε κανει σεξ στα 23 και πονοθσε πολυ και για μερικες μερες δεν μποροθσε να σηκωθει απο το κρεβατι..:worry: Εσεις τι λετε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Κοριτσάκι μου ο πόνος την πρώτη φορά δεν είναι τόσο τρομερός αν είσαι με κάποιο αγόρι για το οποίο έχεις συναισθήματα κι έχει κι αυτό για σένα κι αν προσέξει ώστε να σου δώσει τον κατάλληλο χρόνο προετοιμασίας - τα προκαταρκτικά που λέμε. Τα προκαταρκτικά είναι πολύ σημαντικά γιατί χαλαρώνεις εσύ και το σώμα σου προετοιμάζεται να δεχτεί το σώμα του αγοριού σου. Αν λοιπόν αυτό γίνει σωστά, ο πόνος θα είναι σε φυσιολογικά επίπεδα. Μην ακούς ιστορίες από δω κι από κει και τρομοκρατείσαι. Εσύ να θυμάσαι οτι όταν είναι να γίνει αυτό πρέπει να νιώθεις έτοιμη εσύ, να μη σε πιέσει κανείς για κανένα λόγο, και να εμπιστεύεσαι το αγόρι σου. Από κει και πέρα όλα θα γίνουν ομαλά κι εύκολα. Καταλαβαίνω οτι σε αγχώνει, όλες τα περάσαμε, αλλά σου υπόσχομαι οτι δεν είναι κάτι τρομερό.

Αν θες βοήθεια σε οτιδήποτε, μπορείς να μου γράψεις προσωπικό μήνυμα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Εγω εχω ακουσει οτι αν κανεις σεξ σε μικρη ηλικια θα πονεσει λιγοτερο... Ομως δεν μου φαινεται σωστο δεν ξερω κιολας μια φιλη μου το ειπε:worry: :redface: Οταν τη ρωτησα γιατι συμβαινει αυτο μου ειπε πως οταν εισαι σε μεγαλυτερη ηλικια το σωμα σου θα εχει σταματησει να αναπτυσσεται... και θα πονεσεις τοτε περισσοτερο ενω αν εισαι 14 για παραδειγμα τα οργανα δεν θα εχουν αναπτυχθει πληρως και δεν θα ποναει τοσο... :worry: Εσεις τι λετε??

Lol. Ωραία λογική.:confused:
Δε παίζει να ισχύει κιόλας. Πολύ κουλό. Από τους μύθους που ανταλάζουν συνέχεια τα κορίτσια, από την εποχή των γιαγιάδων.


Ειπε επισης οτι η μητερα της ειχε κανει σεξ στα 23 και πονοθσε πολυ και για μερικες μερες δεν μποροθσε να σηκωθει απο το κρεβατι..
Ε, ντάξει επειδή της συνέβει αυτό δε σημαίνει ότι είναι και ο κανόνας. Μάλλον η εξαίρεση θα' λεγα.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εγω εχω ακουσει οτι αν κανεις σεξ σε μικρη ηλικια θα πονεσει λιγοτερο... Ομως δεν μου φαινεται σωστο δεν ξερω κιολας μια φιλη μου το ειπε:worry: :redface: Οταν τη ρωτησα γιατι συμβαινει αυτο μου ειπε πως οταν εισαι σε μεγαλυτερη ηλικια το σωμα σου θα εχει σταματησει να αναπτυσσεται... και θα πονεσεις τοτε περισσοτερο ενω αν εισαι 14 για παραδειγμα τα οργανα δεν θα εχουν αναπτυχθει πληρως και δεν θα ποναει τοσο... Ειπε επισης οτι η μητερα της ειχε κανει σεξ στα 23 και πονοθσε πολυ και για μερικες μερες δεν μποροθσε να σηκωθει απο το κρεβατι..:worry: Εσεις τι λετε??


Μωρε τι πατε κι ακουτε οσα σας λενε οι φιλεναδες που ο,τι ακουν κι αυτες ερχονται και σας τα λενε.
Εξαρταται απο την ανατομια του σωματος της καθε κοπελας και απο αλλους παραγοντες (αν ο παρτεναιρ ειναι αρχαριος κι εκεινος, η συμπεριφορα στην ολη διαδικασια, ακομα και το στρες μπορει να προκαλεσει πονο που νομιζεις οτι εχεις, χιλια δυο) αλλα ρε παιδια αφηστε να ρθει με το καλο. Ειναι σα να ρωταω σημερα μια παντρεμενη ''θα χωρισω αμα παντρευτω?'':lol: ε εξαρταται θα μου πει απο διαφορους παραγοντες, ζηστο με το καλο και δες. Το παραδειγμα που σου δωσε η φιλη τυχαιο, οχι κανονας. Κατα κανονα η πρωτη φορα ποναει, υπαρχουν πολλες περιπτωσεις που δεν πονουν οι κοπελες.
Θα μαθεις σε ποια περιπτωση ανηκεις, οταν το κανεις, οχι πιο πριν.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToxicLips

Δραστήριο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Αχ παιδια σας ευχαριστω πολυ!;) Ειχα φοβηθει κιολας:( Αλλα εχετε δικιο στην πρωτη φορα πρεπει να χαλαρωσουμε και να εμπιστευτουμε τον αλλο..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DRIFTER

Νεοφερμένος

Ο DRIFTER αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Άμα ο πόνος δεν είναι γλυκός, τότε πέσατε σε παρτεναίρ ατζαμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Άμα ο πόνος δεν είναι γλυκός, τότε πέσατε σε παρτεναίρ ατζαμή.
Ο Drifter εχει απολυτο δικιο... παροτι ο ερωτας ειναι μια απολυτως συμμετοχικη διαδικασια....την πρωτη φορα το μεγαλυτερο βαρος πεφτει στον εμπειρο συντροφο...που πρεπει με τους καταλληλους χειρισμους να χαλαρωσει το ταιρι του , να το κανει να αισθανθει ομορφα...και να το χειριστει με τετοιο τροπο ωστε η ευχαριστηση να ξεπερασει τον οποιοδηποτε πονο...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kiros

Νεοφερμένος

Ο Κυριάκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Για χαρα παιδιά είμαι νέο μέλος , θα ήθελα να μαθω αν οταν γήνεται η πράξη για πρώτη φορά η κοπέλα βγάζη αίμα ; Αν ναι ποσο; Ρωτάω επειδη σηχενομε αρκετά τετιου ηδους καταστάσης με αίματα . ( sry για τιν ορθογραφια , εχω συνηθήση τα Greeklish )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
ενδιαφερομενη υπαρχει? διοτι αμα υπαρξει δε νομιζω να σε απασχολησει κ πολυ αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top