Ρομαντισμός ή επιδειξιομανία;

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σκεφτόμουν τις προάλλες ότι πολλές φορές μια κίνηση κάποιου σε ένα ζευγάρι θεωρείται τόσο ρομαντική όσοι οι άνθρωποι που γίνονται μάρτυρες αυτής. Σκεφτείτε πχ τις πιο ρομαντικές προτάσεις γάμου που έχετε ακούσει ή δει σε ταινίες: Σχεδόν πάντα περιλαμβάνουν ένα κοινό μεγέθους τουλάχιστον γεμάτης αίθουσας εστιατορίου.
Αλλά ακόμα και σε πιο απλές κινήσεις, πάλι το κοινό παίζει ρόλο στην αξιολόγηση μιας κίνησης ως ρομαντική. Πχ χτες (του Αγ. Βαλεντίνου) είδα στο Daring Fireball να έχει γράψει ο τύπος κάτω από το λογότυπο "Ι ♥ Amy Jane" και μου φάνηκε μια από τις πιο ρομαντικές κινήσεις που έχω δει για τέτοια μέρα.
Γιατί χρειαζόμαστε κοινό για να νιώσουμε ότι ο σύντροφος μας μας αγαπάει; Είναι κάποια έμφυτη τάση επιδειξιομανίας ή υπάρχει κάποιος λόγος πίσω από αυτό, τον οποίον δε βλέπω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Θεωρώ πως όταν είσαι in love και τρισευτυχισμένος σε χαρακτηρίζει μια τάση του στυλ [FONT=&quot]"[/FONT]σας αγαπώ όλους, θέλω όλοι σας να είστε καλά κα[FONT=&quot]"[/FONT]. Επομένως κάπως έτσι το δικαιολογώ. Είσαι πλήρης συναισθηματικά και θες να μοιραστείς τη χαρά σου με τους άλλους, έστω και αν είναι άγνωστοι. Έτσι, όπως κάποιος σε κάνει χαρούμενο-η έτσι και εσύ πέρα από το συγκεκριμένο άτομο θες να δώσεις λίγη χαρά και στους άλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Θεωρώ πως όταν είσαι in love και τρισευτυχισμένος σε χαρακτηρίζει μια τάση του στυλ [FONT=&quot]"[/FONT]σας αγαπώ όλους, θέλω όλοι σας να είστε καλά κα[FONT=&quot]"[/FONT]. Επομένως κάπως έτσι το δικαιολογώ. Είσαι πλήρης συναισθηματικά και θες να μοιραστείς τη χαρά σου με τους άλλους, έστω και αν είναι άγνωστοι. Έτσι, όπως κάποιος σε κάνει χαρούμενο-η έτσι και εσύ πέρα από το συγκεκριμένο άτομο θες να δώσεις λίγη χαρά και στους άλλους.
Μα δεν ρώτησα γιατί νιώθουμε την τάση να το μοιραστούμε με όλο τον κόσμο, ρώτησα γιατί για να χαρακτηριστεί μια κίνηση ρομαντική πρέπει να περιλαμβάνει κοινό (ή τουλάχιστον χαρακτηρίζεται πιο εύκολα ρομαντική έτσι, ακόμη κι αν δεν είναι απαραίτητο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Χμ, κάτι αντίστοιχο με τον γάμο και έτσι; :P
Ίσως το γεγονός ότι δεν πρόκειται για ένα μυστικό και η ανάγκη να το μοιραστείς κάνει την πράξη πιο ρομαντική.
Δηλαδή δε φοβάσαι, δεν έχεις να κρύψεις κάτι, δε σου χαλάει ο/η σύντροφος το ιματζ.

Γενικά πάντως δε νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεν είναι πως χρειάζεται κοινό, είναι πως υπάρχει ένας έξυτρα βαθμός δυσκολίας αν υπάρχει κοινό, γιατί πρέπει να ξεπεράσεις ένα σχετικό αίσθημα ντροπής που νιώθεις να εκδηλώσεις ρομαντισμό ή τρυφερότητα δημοσίως. Όσο πιο έντονη είναι δε η δήλωση της αγάπης ή/και όσο πιο πολύς ο κόσμος, τόσο πιο μεγάλες είναι οι πιθανότητες α) να γίνεις ρόμπα αν δεν έχεις την αναμενόμενη αντίδραση, β) να αισθανείς αμήχανα/περίεργα/άκομψα. Αν μάλιστα στο κοινό είναι και συγγενείς δικοί σου ή του άλλου, τότε μιλάμε για ..συναισθηματική δυσκολία και άγχος επιπέδου τουλάχιστον πτυχίου πυρηνικής φυσικής, γεγονός που φυσικά αποδεικνύει πόσο ερωτευμένος είσαι, αφού παρά τις "αντιξοότητες" επιλέγεις να εκφραστεις δημόσια.
Επιπλέον, όταν υπάρχει κοινό, νιώθεις σαν εσύ και το ταίρι σου να είστε "απέναντι" στους υπόλοιπους, μοιράζεστε κάτι πολύ προσωπικό εκείνη την στιγμή που σας φέρνει κοντά, ζείτε το δικό σας παραμύθι, είστε σε ένα δικό σας κόσμο που σας ξεχωρίζει από τους υπόλοιπους ..κοινούς θνητούς, που σας παρακολουθούν απλώς και δεν συμμετέχουν ενεργά σε κάτι (κι αυτό δίνει την αίσθηση μεγαλύτερου ρομαντισμού).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Νομίζω ότι μπερδευτήκατε λιγάκι αμφότερες....​

Η Λία θεωρεί πως εάν κάποιος εκδηλώσει δημόσια την αγάπη του, δεσμεύεται με μάρτυρες, άρα εκείνη την στιγμή τουλάχιστον πιστεύει ότι κάνει, και η Θεοδώρα μέσα στα πλαίσια μιας κοινωνιομετρικής ερμηνείας (και ιδιοσυγκρασίας ίσως) το εκλαμβάνει ....αντίστροφα! :lol:

Εγώ θα έλεγα ότι ο ιραδές, το διάγγελμα του σουλτάνου, η "θυροκόλληση" συναισθημάτων, όταν γίνεται επί τούτου, είναι αμφίδρομη ηδονοβλεπτική παρτούζα και τίποτα περισσότερο! :D

ΥΓ Εννοείται δεν πάτησα επάνω στο....Daring Fireball​

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
[...] Η Λία θεωρεί πως εάν κάποιος εκδηλώσει δημόσια την αγάπη του, δεσμεύεται με μάρτυρες, άρα εκείνη την στιγμή τουλάχιστον, πιστεύει ότι κάνει, [...]

ΥΓ Εννοείται δεν πάτησα επάνω στο....Daring Fireball​
Εγώ πάλι θα έλεγα ότι ...βουλωμένο γράμμα διαβάζεις, συμπεριλαμβανόμενου και του Daring Fireball. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Jesus.
Πώς κάνετε έτσι για μία λάθος λέξη που χρησιμοποίησα;
Αν είναι δυνατόν.
Δεν ξανά μιλάω. :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Jesus.
Πώς κάνετε έτσι για μία λάθος λέξη που χρησιμοποίησα;
Αν είναι δυνατόν.
Δεν ξανά μιλάω. :|
Ποιοί κάνουν πώς και ποιά είναι η λάθος λέξη; Σε έχασα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katalinos

Δραστήριο μέλος

Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Εγώ θα έλεγα ότι ο ιραδές, το διάγγελμα του σουλτάνου, η "θυροκόλληση" συναισθημάτων, όταν γίνεται επί τούτου, είναι αμφίδρομη ηδονοβλεπτική παρτούζα και τίποτα περισσότερο


Εεεε... κι έτσι γεννήθηκε
Αααα... Το πρώτο ψέμα μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
εμενα δε θα μ αρεσε παντως...πιο πολυ για τρελο θα τον περναγα...θα προτιμουσα να κατι που να αφορα μονο εμας τους δυο...εκει θα ειχε κ μεγαλυτερη αξια...
νομιζω οτι αυτή η τάση σε "αμερικανιες" κυριως που την εχω δει οφειλεται στην κοινωνική καταξίωση που δίνει το να έχεις βρει τον "μεγαλο ερωτα". τουλάχιστον σε πολλές αμερικανικες ταινίες που έχω δει αυτό είναι αυτοσκοπός, άρα αξίζει και οφείλεις να αποσπάσεις όλο το κοινωνικό κρέντιτ της πράξης σου. (μιλω πάντα γι αυτόν που "δεχεται " την ρομαντική πράξη. αυτος που την κανει δεν εχω ιδέα γιατί την κανει...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
(μιλω πάντα γι αυτόν που "δεχεται " την ρομαντική πράξη. αυτος που την κανει δεν εχω ιδέα γιατί την κανει...)

Επειδή θα κάνει τον άλλο χαρούμενο προφανώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άλλο Φρούτο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σήψη,κατάντια,παρακμή. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ταύρος (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Προσωπικά οι προτάσεις γάμου,του στύλ που ανέφερες,σε ταινίες δεν με ενθουσιάζουν για ακριβώς αυτόν τον λόγο.Δεν ξέρω για εσάς,εγώ πάντως θεωρώ την συγκερκιμένη στίγμη άκρως προσωπική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DriveIn

Νεοφερμένος

Ο DriveIn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Καλά, ας με αγαπούσε αυτή που θέλω και ορκίζομαι να κρύβομαι σε υπονόμους κάθε φορά που θα βρισκόμασταν...!
Στο θέμα μας τώρα, ναι, ο Έλληνας ειδικά θέλει να πουλάει μούρη μπας και νιώσει καλύτερα. Γιατί συνήθως μπαίνει σε λάθος σχέσεις, με λάθος ανθρώπους, που νομίζει πως αν κάνει φιγούρα θα νιώσει καλύτερα. Αλλά όταν οι προβολείς κλείσουν... είναι ένα δυστυχισμένο και άβουλο ον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.

λολ το ειδα πριν στην τηλεοραση.
εμμεση προταση και στο one night chat για να μαθουμε απο πρωτο χερι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top