• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Είναι η έλξη προς την ομορφιά βιολογικό χαρακτηριστικό;

Hiro

Νεοφερμένος

Ο Hiro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
ίσως να παίζουν ένα μικρό ρόλο και τα πρότυπα της εποχής, όμως η ομορφιά, στο μεγαλύτερο μέρος, είναι hardwired στον εγκέφαλο.

Babies prefer to gaze upon beautiful faces
Newborns prefer beautiful faces

He added that, on average, the babies spent 80% of the time looking at the attractive face in the pair. Newborns used in the study averaged about two days old, but some were just a few hours old.

τα μωρά λίγων ωρών δεν μπορεί να έχουν επιρρεαστεί από την τηλεόραση και τα πρότυπα ομορφιάς, κι όμως έχουν ίδιες προτιμήσεις με εμάς. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
ίσως να παίζουν ένα μικρό ρόλο και τα πρότυπα της εποχής, όμως η ομορφιά, στο μεγαλύτερο μέρος, είναι hardwired στον εγκέφαλο.

Babies prefer to gaze upon beautiful faces
Newborns prefer beautiful faces



τα μωρά λίγων ωρών δεν μπορεί να έχουν επιρρεαστεί από την τηλεόραση και τα πρότυπα ομορφιάς, κι όμως έχουν ίδιες προτιμήσεις με εμάς. :worry:

Μια παρέμβαση που ίσως παρεκκλίνει από το θέμα, αλλά έχω την αίσθηση ότι οι παρούσες έρευνες δε μπορούν να ληφθούν σοβαρά υπ' όψιν. Αδυνατώ να αντιγράψω το αντίστοιχο χωρίο από το βιβλίο της αναπτυξιακής ψυχολογίας αυτή τη στιγμή, (νομίζω δεν είναι και νόμιμο:hmm:) ωστόσο βρήκα μια πηγή , για να στηρίξω αυτά που έχω μάθει.

Τα βρέφη μέχρι να φτάσουν σε κάποια ηλικία βλέπουν τον κόσμο σε πολύ αδρές γραμμές, πώς είναι δυνατόν νεογέννητα μερικών ωρών να προτιμούν ωραία πρόσωπα εφόσον βλέπουν μόνο το περίγραμμά τους και μερικές σκιές; Ενστικτωδώς; Η ομορφιά εξαρτάται άμεσα από το σχήμα του προσώπου, οπότε αυτό έχει λογική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hiro

Νεοφερμένος

Ο Hiro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Μια παρέμβαση που ίσως παρεκκλίνει από το θέμα, αλλά έχω την αίσθηση ότι οι παρούσες έρευνες δε μπορούν να ληφθούν σοβαρά υπ' όψιν. Αδυνατώ να αντιγράψω το αντίστοιχο χωρίο από το βιβλίο της αναπτυξιακής ψυχολογίας αυτή τη στιγμή, (νομίζω δεν είναι και νόμιμο:hmm:) ωστόσο βρήκα μια πηγή , για να στηρίξω αυτά που έχω μάθει.

Τα βρέφη μέχρι να φτάσουν σε κάποια ηλικία βλέπουν τον κόσμο σε πολύ αδρές γραμμές, πώς είναι δυνατόν νεογέννητα μερικών ωρών να προτιμούν ωραία πρόσωπα εφόσον βλέπουν μόνο το περίγραμμά τους και μερικές σκιές; Ενστικτωδώς; Η ομορφιά εξαρτάται άμεσα από το σχήμα του προσώπου, οπότε αυτό έχει λογική;

Το γράφει αυτό στo άρθρο του bbc:

Newborns manage to do this despite their comparatively blurred vision. "The mother's face at first seems blurred to the newborn, but it can discriminate the mother's face from that of female strangers as little as 15 hours from birth," Dr Slater explained

Τα μωρά μπορούν να αναγνωρίζουν πρόσωπα σχεδόν αμέσως, παρά την θωλή όραση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Δε λέει αυτό. Λέει ότι μπορούν να ξεχωρίσουν το πρόσωπο της μητέρας τους από μιας οποιασδήποτε άλλης γυναίκας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Δε λέει αυτό. Λέει ότι μπορούν να ξεχωρίσουν το πρόσωπο της μητέρας τους από μιας οποιασδήποτε άλλης γυναίκας.

συνεπως μπορει ενα μωρο να ξεχωρισει το προσωπο της μητερας του απο αλλα προσωπα αλλα βεβαια δεν μπορει να ξεχωρισει δυο ασχετα προσωπα μεταξυ του γιατι βλεπει σε αδρες γραμμες.

ητοι το κεφαλι της μανας του δεν το βλεπει ξερω γω στρογγυλο με δυο θολουρες για ματια αλλα ΟΛΑ τα αλλα προσωπα τα βλεπει ετσι.

καταλαβα, η λογικη σου ειναι αψογη.

be that as it may:

https://children.webmd.com/guide/newborn-vision
καθως και
Visual perception in the newborn infant: issues and debates
Alan Slater

Kαι το βασικοτερο? Εχει ιδιαιτερη σημασια ΠΩΣ βλεπουν τα παιδια? Εστω οτι βλεπουν θωλα, ΠΑΡΟΤΙ ομως βλεπουν θωλα δειχνουν καποια στατιστικα σημαντικη προτιμηση στα ομορφα προσωπα. Γιατι συμβαινει αυτο? Τι ακριβως το προκαλει αφου οπως λες δεν μπορουμε να λαβουμε σοβαρα τη μελετη?

Το εντυπωσιακο δε ειναι το οτι ειτε δεν μπορεσες να σκεφτεις την λογικη ασυνεπεια αυτου που ειπες, η θεωρησες οτι δεν θα την δει καποιος αλλος. Ελπιζω να ειναι το δευτερο...

Αυτες οι μελετες γινονται ως εξις: δειχνουν στα μωρα εικονες απο προσωπα τα οποια θεωρουμε ομωρφα και μη ομωρφα και μετρανε τον χρονο που το μωρο αφιερωνει στο να κοιταξει τη συγκεκριμενη εικονα.. Γενικος τα μωρα κοιτουν περισοτερη ωρα αυτο που τους αρεσει περισοτερο (αυτο το εχουν επιβεβαιωσει με αλλους τροπους, δεν ειναι του παροντος). Ετσι τα προσωπα που θεωρουντε ωραια απο εννηλικες θεωρουντε ωραια και απο μωρα.

ΜΑΛΙΣΤΑ τα μωρα δεν δειχνουν καμια προτιμηση φυλετικη, χρωματικη ακομα και σε ειδη μεταξυ τους. Το μωρο μπορει να ξεχωρισει μια ομορφη απο μια ασχημη γατα.

https://www.psy.cmu.edu/~siegler/35langlois91.pdf
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2566458/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Γιατί επιτίθεστε έτσι; Έγραψα συγκεκριμένα πως έχω την αίσθηση ότι δε μπορούμε να λάβουμε σοβαρά την έρευνα περιμένοντας απαντήσεις στα ερωτήματα που θα τη στηρίξουν, δεν ακύρωσα τίποτε. Εσείς ωστόσο με προσβάλλετε.

Σύμφωνα με τους Cole & Cole και παρόμοιες μελέτες τα μωρά, ναι, βλέπουν θολά κι εμένα μου έκανε εντύπωση γι΄αυτό έκανα αυτήν την παρατήρηση. Σε ένα μοντέλο μάλιστα που έδειχνε πώς περίπου βλέπουν φαινόταν αυτό ακριβώς που είπα. Ένα περίγραμμα και σκιές.

Σημειωτέον, ξέρω καλά πώς γίνονται οι έρευνες, γιατί αφορούν άμεσα τις σπουδές μου, ωστόσο αυτό δεν αφορά εσάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Γιατι το να σκεφτεις οτι ειναι εσωτερικα ασυνεπες αυτο που λες και το να κανεις ενα απλουστατο search στο google η το pubmed η οτιδηποτε αλλο δεν θελει πτυχιο, κοινη λογικη θελει. Δεν ασχοληθικες καν να το κανεις αυτο, απλα εγραψες το πρωτο πραγμα που σου κατεβηκε και ο θεος βοηθος.

Για πες μας λοιπον πως γινονται οι ερευνες...(ποιες απο ολες αληθεια? ολες με τον ιδιο τροπο γινονται?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Μακάρι να ήμουν τόσο χαρισματική και να μπορούσε να μου κατεβεί όπως λέτε το απόσταγμα τόσων ερευνών που έγινε από επιστήμονες και τελικά καταγράφηκε σε βιβλίο, το οποίο εγώ με τη σειρά μου διάβασα, με το που είδα μια απάντηση σε ένα φορουμ. Με τιμάτε.

Ομολογώ πως δεν ασχολήθηκα να το ψάξω μόνη μου, γιατί νομίζω πως είμαστε σε χώρο συζητήσεων κι εφόσον κάποιος έδωσε μια έρευνα, θα μπορούσε να με τροφοδοτήσει και με άλλες πληροφορίες επί του θέματος αν του εξέφραζα το δικό μου προβληματισμό και να πώς προέκυψε αυτό το θέμα. Αν δεν τον είχα εκφράσει τότε δε θα υπήρχε.

Προφανώς αναφερόμουν στον τρόπο που διεξήχθη η συγκεκριμένη έρευνα. Γνωρίζω κι άλλους τρόπους πάντως, αναφορικά με έρευνες σε παιδιά, έχω πάρει μέρος σε μία, αν θέλετε μπορούμε να τα συζητήσουμε σε άλλο θέμα, γιατί εδώ θα είμαστε off topic.

Θα παρακαλούσα να μην ασχοληθείτε άλλο μαζί μου και να επικεντρωθείτε στο θέμα της συγκεκριμένη συζήτησης. Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hiro

Νεοφερμένος

Ο Hiro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Τα βρέφη μέχρι να φτάσουν σε κάποια ηλικία βλέπουν τον κόσμο σε πολύ αδρές γραμμές, πώς είναι δυνατόν νεογέννητα μερικών ωρών να προτιμούν ωραία πρόσωπα εφόσον βλέπουν μόνο το περίγραμμά τους και μερικές σκιές; Ενστικτωδώς; Η ομορφιά εξαρτάται άμεσα από το σχήμα του προσώπου, οπότε αυτό έχει λογική;

Βασικά, στο link που έδωσε ο epote λέει ότι τα μωρά δεν μπορούν να δουν μακριά, αλλά βλέπουν καλά μέχρι 8-15 ίντσες μακριά. (20-38cm).

Newborns can see objects about 8-15 inches away quite sharply

Ενώ τις φωτογραφίες τις κρατούσαν 30 cm μακριά από τα μωρά, άρα λογικά θα τις έβλεπαν καλά.

One researcher held each infant upright about 30 centimetres away from the two photos. Another stood out of view and noted where the babies eyes were directed

Γιατί επιτίθεστε έτσι;

Εγώ δεν σου επιτέθηκα, σορρυ αν το έλαβες έτσι :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Εγώ δεν σου επιτέθηκα, σορρυ αν το έλαβες έτσι :redface:

Όχι φυσικά. :) Απευθυνόμουν στο μέλος epote.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Juliette!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Juliette! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
ενδιαφερον θεμα...

θα ηθελα να ακουσω περισσοτερες αποψεις.. δε χρειαζεται να στηριζονται σε ερευνες

Δε λέει αυτό. Λέει ότι μπορούν να ξεχωρίσουν το πρόσωπο της μητέρας τους από μιας οποιασδήποτε άλλης γυναίκας.

το πρωτο πραγμα που αποτυπωνεται στην μνημη ενος νεογεννητου ειναι η μυρωδια της μανας του..

Δεν ξερω για τα μωρα λιγων ωρων..
Παντως τα παιδια επηρεαζονται πολυ απο τα προτυπα ομορφιας των παραμυθιων και της τηλεορασης
Θυμαμαι πριν απο καποια χρονια, τα διδυμα παιδακια οικογενειακων φιλων, οταν τα γνωρισα για πρωτη φορα γυρω στα 5-6 χρονων πρεπει να ηταν, επεμεναν να με αποκαλουν Jasminε αντι για το πραγματικο μου ονομα..
Και η μαμα τους μου ελεγε οτι ειναι η πρωταγωνιστρια απο ενα παιδικο που βλεπουν και τους την θυμιζεις μαλλον.
Απο κει και περα.. δεν πιστευω οτι υπαρχουν προτυπα ομορφιας..
Απ'οσο γνωριζω.. οι ανθρωποι (ισως και τα βρεφη) ελκονται απο την ΣΥΜΜΕΤΡΙΑ ενος προσωπου και οχι τοσο απο τα επι μερους χαρακτηριστικα...
Ισως αυτο θα επρεπε να διευκρινιζει στην ερευνα.. ειδικα απο την στιγμη που τα βρεθη δεν ξεχωριζουν τα ακριβη χαρακτηριστικα ενος προσωπου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ποίο το νόημα να θέσουμε την παράμετρο γιατί στην ομορφιά; Θέλω να πω αν μας αρέσει κάτι, ποίο το νόημα για περαιτέρω ανάλυση; Το μόνο που μπορεί να καταφέρουμε με την ανάλυση είναι ξενερώσουμε. Μας αρέσει κάτι; Μας αρέσει. End of story.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Θέλω να πω αν μας αρέσει κάτι, ποίο το νόημα για περαιτέρω ανάλυση; Το μόνο που μπορεί να καταφέρουμε με την ανάλυση είναι ξενερώσουμε. Μας αρέσει κάτι; Μας αρέσει. End of story.

η επιστημη ευτυχως ψαχνει πιο βαθια παντα τα πραγματα..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ποίο το νόημα να θέσουμε την παράμετρο γιατί στην ομορφιά; Θέλω να πω αν μας αρέσει κάτι, ποίο το νόημα για περαιτέρω ανάλυση; Το μόνο που μπορεί να καταφέρουμε με την ανάλυση είναι ξενερώσουμε. Μας αρέσει κάτι; Μας αρέσει. End of story.

Διοτι μεσα απο τα ερωτηματικα που θετουμε στο πιο απλο καθημερινο μεχρι στο πιο περιπλοκο και και και..., εξελισσομαστε Πανο...
Απο κει και περα ο καθεις ασχολειται και ενημερωνεται με ο,τι θεωρει οτι τον αγγιζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
τα μωρά λίγων ωρών δεν μπορεί να έχουν επιρρεαστεί από την τηλεόραση και τα πρότυπα ομορφιάς, κι όμως έχουν ίδιες προτιμήσεις με εμάς.


λολζ
τελικά γεννιόμαστε σκάρτοι και δεν χαλάμε στην πορεία :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top