Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,806 μέλη και 2,441,374 μηνύματα σε 76,719 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 139 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Επιλογή διανομής Linux

antonis_wrx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο antonis_wrx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 116 μηνύματα.

O antonis_wrx έγραψε: στις 00:20, 21-08-05:

Σκέφτομαι να κάνω ένα partition στον σκληρό μου δίσκο και να βάλω Linux... Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με Linux στο παρελθόν και περισσότερο από περιέργεια θα κάνω ότι κάνω. Ποιά διανομή προτείνετε? Χρήση κυρίως για Internet, μουσική κλπ... Κατα προτίμηση κάποιο από αυτά που μπορώ να βρώ από την σχολή... http://lib.ece.ntua.gr/logismiko.php...=all&show_all=

Σημείωση συντονιστή: Από αυτό το ποστ μέχρι την επόμενη σημείωση , τα ποστ προέρχονται από το θέμα : "Ποιά διανομή linux?"

Eπίσης ο τίτλος του θέματος έχει αλλάξει σε "Επιλογή διανομής Linux".
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 10-07-08 στις 13:12. Αιτία: Σημείωση
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

O'Zorgnax

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 540 μηνύματα.

O O'Zorgnax έγραψε: στις 00:33, 21-08-05:

Έχω την εντύπωση ότι το Mandrake έχει το πιο εύχρηστο και κοντά στα Windows interface και γενικά συστήνεται για αρχάριους στο χώρο του Linux.
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,207 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 00:36, 21-08-05:

Για αυτούς που ξεκινάνε συνήθως προτίνουν mandrake. Νομίζω ότι θα σε καλύψει και υποτίθεται ότι είναι εύκολη. (Πάντως προσωπικά έχω suse άσχετα αν τώρα ξεκίνησα να μαθαίνω...)
Οτι διανομή και τελικά θα διαλέξεις, Προτίμησε την τελευταία έκδοση. Π.χ. στο site τις σχολή σου έχουν αρκετά παλίες εκδόσης...
Έχω την εντύπωση ότι το Mandrake έχει το πιο εύχρηστο και κοντά στα Windows interface και γενικά συστήνεται για αρχάριους στο χώρο του Linux.
το interface δεν έχει να κάνει με το γραφικό περιβάλλον
Παράθεση

billthevampire

Δραστήριο Μέλος

Ο billthevampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 258 μηνύματα.

O billthevampire έγραψε: στις 00:41, 21-08-05:

Βλέπω ότι το πολυτεχνείο έχει πολύ "φρέσκες" διανομές, εγώ θα σου πρότινα Mandriva 2005 LE (Mandrake), αλλά αν θες να δεις το κανονικό πρόσωπο του κύριου Tux μπορείς να δοκιμάσεις το Debian ή το Slackware.
Παράθεση

antonis_wrx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο antonis_wrx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 116 μηνύματα.

O antonis_wrx έγραψε: στις 00:55, 21-08-05:

ποιά είναι η νεότερη Mandrake?
Παράθεση

billthevampire

Δραστήριο Μέλος

Ο billthevampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 258 μηνύματα.

O billthevampire έγραψε: στις 01:00, 21-08-05:

Αυτή που σου είπα και μετά δεύτερη πιο φρέσκια πάει η Mandrake 10.1.
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,207 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 01:17, 21-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από billthevampire
αλλά αν θες να δεις το κανονικό πρόσωπο του κύριου Tux μπορείς να δοκιμάσεις το Debian ή το Slackware.
Πιστεύω ότι δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα στο mandriva
Παράθεση

antonis_wrx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O antonis_wrx έγραψε: στις 01:18, 21-08-05:

πω ρε γμτ... και έλεγα να έβρισκα κάτι εύκολα από την σχολή γιατί άντε τώρα να ψάχνεις από δω και από εκεί... download δεν παίζει (pstn)
Παράθεση

O'Zorgnax

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 540 μηνύματα.

O O'Zorgnax έγραψε: στις 01:22, 21-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Δεν είπε ότι είναι τραγικά τα πράγματα στο Mandriva, είπε (και είναι αλήθεια) ότι το πραγματικό Linux το βλέπεις με Debian ή Slackware υπό την έννοια πως είναι οι πιο κοντινές διανομές στο Unix που ήταν και η ουσία του Linux.
Παράθεση

billthevampire

Δραστήριο Μέλος

O billthevampire έγραψε: στις 01:23, 21-08-05:

Από τη σχολή σου μπορείς να το κατεβάσεις; (Λογικά θα έχει Cable)
Παράθεση

antonis_wrx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O antonis_wrx έγραψε: στις 01:25, 21-08-05:

να τα κατεβάσω μπορώ... να τα μεταφέρω σπίτι δεν ξέρω... εκτός αν πάρω το laptop στην βιβλιοθήκη που έχει wi-fi... Θα δω.
Παράθεση

billthevampire

Δραστήριο Μέλος

O billthevampire έγραψε: στις 01:26, 21-08-05:

Δεν είπα ότι τα πράγματα είναι τραγικά στο Mandriva, ενωουσα οτι ο κύριος tux δεν είναι τόσο εύκολος όσο προσπαθεί να τον κάνει η Mandriva. Εγκατέστησε μια φορά Debian και αν δεν σου σπάσουν τα νεύρα σφιρα μου
Παράθεση

billthevampire

Δραστήριο Μέλος

O billthevampire έγραψε: στις 01:27, 21-08-05:

DVD/CD Recorder δεν έχουν ;
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 01:27, 21-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από antonis_wrx
πω ρε γμτ... και έλεγα να έβρισκα κάτι εύκολα από την σχολή γιατί άντε τώρα να ψάχνεις από δω και από εκεί... download δεν παίζει (pstn)
Φαντάζομαι ότι ό ολο και κάποιος συμφοιτητης σου θα μπορέσει να σου την δώσει....
Δεν είπε ότι είναι τραγικά τα πράγματα στο Mandriva, είπε (και είναι αλήθεια) ότι το πραγματικό Linux το βλέπεις με Debian ή Slackware υπό την έννοια πως είναι οι πιο κοντινές διανομές στο Unix που ήταν και η ουσία του Linux.
βασικά όλες δεν βασίζονται στο unix; Στις διανομές κυρίως το πακέτο εφαρμογών δεν αλλάζει;
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 01:30, 21-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από billthevampire
Εγκατέστησε μια φορά Debian και αν δεν σου σπάσουν τα νεύρα σφιρα μου
και γιατί αυτό είναι θετικό;
Παράθεση

O'Zorgnax

Πολύ δραστήριο μέλος

O O'Zorgnax έγραψε: στις 01:30, 21-08-05:

βασικά όλες δεν βασίζονται στο unix; Στις διανομές κυρίως το πακέτο εφαρμογών δεν αλλάζει;
Εννοώ στο real unix... Δεν ξέρω αν έχεις δουλέψει ποτέ σε παλιό workstation αλλά η εμπειρία αυτή μόνο με Debian μπορεί να συγκριθεί..
Παράθεση

billthevampire

Δραστήριο Μέλος

O billthevampire έγραψε: στις 01:33, 21-08-05:

Για να έχουν τον ίδιο πηρύνα λογικά ναι, βασικά το σύστημα πακέτων είναι στις πιο πολλές το ίδιο (rpm), το Debian έχει το deb, μερικά άλλα μικροπράγματα, μια άλλη σημαντική διαφορά είναι ο installer, άλλες προτιμούν gui-άτο άλλες shell-άτο και άλλες έχουν ένα shell και βάζεις εντολές.
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 04:52, 21-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax
Εννοώ στο real unix... Δεν ξέρω αν έχεις δουλέψει ποτέ σε παλιό workstation αλλά η εμπειρία αυτή μόνο με Debian μπορεί να συγκριθεί..
Σε δυνατότητες ή σε αίσθηση;
το Debian έχει το deb
Μήπως αυτό στην τελική μόνο δυσκόλιες προκάλει αυτό;
άλλες προτιμούν gui-άτο άλλες shell-άτο και άλλες έχουν ένα shell και βάζεις εντολές.
εμένα ποίο εύκολο μου ακούγεται το gui-ato άσχετα αν δεν ξέρω καν τι είναι
Παράθεση

giostau

Διάσημο Μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.

O giostau έγραψε: στις 04:58, 21-08-05:

Για κάποιον που κάνει τα πρόωτα του βήματα με τον πιγκουΐνο, το Mandrake είναι η καλύτερη λύση.
Για κάποιον πιο έμπειρο, που απλά θέλει να κάνει τη δουλειά του χωρίς να ταλιαπωρηθεί πολύ, πιστεύω η Suse είναι ίσως η καλύτερη επιλογή.
Αν τώρα καποιος θέλει να πέσει στα βαθιά,ας βάλει Debian (ή Slackware), αλλά θα ταλαιπωρηθεί αρκετά!

@Exposed gui-ατο εννοεί με γραφικό περιβάλον.
shell-άτο με command-line...
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 05:11, 21-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από giostau
@Exposed gui-ατο εννοεί με γραφικό περιβάλον.
shell-άτο με command-line...
Δλδ δεν έπεσα έξω...

Υ.γ.: Εσύ δεν υποτίθεται ότι διαβάζεις;
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Παρουσίαση της Διανομής GNU/Linux Salix OS 29/01/2012 - Από greeklug
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εξωσχολικές Δραστηριότητες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 26-01-12 στις 03:58.
    • Mac or Linux!! - Από Silent_Killer
      Το θέμα έχει λάβει 72 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εναλλακτικά λειτουργικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 15-10-09 στις 15:52.
    • Ps3 to linux - Από hantzos
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Video Games.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 04-08-09 στις 13:41.
    • Μερικές απορίες για την εγκατάσταση διανομής - Από Dark_kronos
      Το θέμα έχει λάβει 44 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εναλλακτικά λειτουργικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-10-06 στις 10:16.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα