Το διάλειμμα στη σχέση... βοηθάει;

Το διάλειμμα στη σχέση... βοηθάει;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 47)

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Τί διάλειμμα και κουραφέξαλα? Αν αγαπάς τον άλλον σε βαθμό να είσαι διατεθειμένος να επιλύσεις ψύχραιμα τις διαφορές σου μαζί του μένεις και δεν το "αναβάλλεις" για κάνα 2μηνο αργότερα. Για μένα το διάλειμμα είναι μέγιστη απόδειξη αναβλητικότητας, ανασφάλειας, δειλίας και ασυνεννοησίας. Δεν είμαστε πια παιδιά guys, πρέπει να αντιμετωπίζουμε τις δυσχέρειες head on! Είπαμε, κανένας δεσμός δεν είναι ρόδινος. Όμως με το να τρέχεις από τα προβλήματά σου σιγά μην λυθούν ποτέ. Κι ας μην ξεχνάμε ότι μια "σοβαρή" σχέση είναι ευθύνη. Δεν μπορείς απλά να τον παρατάς τον άλλον έτσι να βράζει στο ζουμί του και να 'σαι συ χαλαρός και light. Άσε που πιστεύω πως όσο περνάει ο καιρός θα νιώθεις όλο και πιο απόμακρα. Αν κάνεις κάποτε παιδί και τα βρεις μπαστούνια (γιατί θα τα βρεις), τί θα πείς, "αφήνω το παιδί στη μάνα μου για μερικές βδομάδες να το αναθρέψει αυτή και ξαναγυρνάω γιατί το κεφάλι μου είναι έτοιμο να σπάσει" ? Όχι, σφίγγεις τα δόντια και επιμένεις αφού έχει να κάνει με ένα πρόσωπο που αγαπάς απεριόριστα και αξίζει άπειρες θυσίες :)

Αυτό το πράγμα "πολυγαμικός άντρας χωρίς συναισθήματα, μονογαμική συναισθηματική κοπέλα" δεν ισχύει πάντα. Είναι ένα απλό στερεότυπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,021 μηνύματα.
Το λάθος που κάνουν πολλά σύγχρονα ζευγάρια είναι οτι πολλές φορές αντιμετωπίζουν τη σχέση σαν πόλεμο, είναι αυτός ενάντια αυτής και κάποιος πρέπει να νικήσει, κάποιος φταίει πάντα, κι έτσι εστιάζουν σε αυτό και ξεχνούν το πραγματικό πρόβλημα. Θα πρέπει να θυμόμαστε οτι δεν έχει σημασία ποιος φταίει αλλά τι μπορούμε να κάνουμε για να βρούμε μια λύση. Προσωπικά θεωρώ οτι ένας ώριμος συναισθηματικά άνθρωπος το πρόβλημα το εντοπίζει και σχεδόν πάντα ξέρει και τη λύση. Αυτό που φοβόμαστε είναι να αφήσουμε το φόβο, την ανασφάλεια, τον εγωισμό πίσω και να μιλήσουμε ανοιχτά, χωρίς υπεκφυγές. Οπότε φίλη Evatar, το πρόβλημά σου δε θεωρώ πως είναι η απόσταση που θα θέσεις μεταξύ σας κι ο χρόνος που θα δώσεις, αλλά το οτι ο φίλος σου δε σου δίνει ξεκάθαρες απαντήσεις. Ήδη το καταλαβαίνεις κα μόνη σου λέγοντας "Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να είμαι μέσα σε μια σχέση που δεν μου δίνει χαρά, όσο κι αν νοιάζομαι για τον άλλο..." οτι τελικά είσαι η μόνη που δίνει μάλλον κι αυτός για κάποιο λόγο δεν ανταποκρίνεται. Αυτό που κάνω συνήθως ή που συμβουλεύω είναι να βάλεις στον εαυτό σου ένα deadline: να πεις πχ: "Εγώ θα προσπαθήσω για αυτή τη σχέση ως τις 15 Απριλίου. Αν μέχρι τότε δεν έχει αλλάξει κάτι ή δεν έχει δοθεί μια λύση, θα χωρίσω". Αυτό το deadline δε θα το δηλώσεις στον άλλον, θα το ξέρεις εσύ. Με αυτόν τον τρόπο προσπαθείς κι εσύ πιο πολύ, δίνεις στον άλλον την αίσθηση οτι τα περιθώρια για υπεκφυγές τελειώνουν και δε θεωρείς οτι χάνεις τη ζωή σου για αυτή τη σχέση. Είσαι πιο χαλαρή και πιο αποστασιοποιημένη. Πάντως είμαι σίγουρη οτι βλέπεις κι εσύ οτι πάει κάτι στραβά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evavar

Νεοφερμένος

Η Evavar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Ναι, καταλαβαίνω τι λες. Ωστόσο το διάλειμμα ήρθε εκεί που δεν το περιμέναμε. Πάνω σε μια διαφωνία και έντονη φόρτιση μου είπε "επειδή αυτή τη στιγμή είμαστε εκενυρισμένοι, για να μην πούμε τίποτα άσχημο ο ένας στον άλλο, ας διακόψουμε τώρα την κουβέντα μας και ας τη συνεχίσουμε σε μερικές μέρες". Και, να σου πω την αλήθεια, τις τελευταίες μέρες αισθάνομαι ότι αυτό το διάλειμμα μου έχει κάνει καλό γιατί βλέπω πιο καθαρά και τα δικά μου λάθη. Όταν μιλήσουμε, θα ξέρω ακριβώς τι να πω, ενώ όταν είχαμε τη διαφωνία, έλεγα ό,τι να ναι απ' τη σύγχυσή μου και του μιλούσα και υπερβολικά σκληρά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@ngel

Νεοφερμένος

Η @ngel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Τί διάλειμμα και κουραφέξαλα? Αν αγαπάς τον άλλον σε βαθμό να είσαι διατεθειμένος να επιλύσεις ψύχραιμα τις διαφορές σου μαζί του μένεις και δεν το "αναβάλλεις" για κάνα 2μηνο αργότερα. Για μένα το διάλειμμα είναι μέγιστη απόδειξη αναβλητικότητας, ανασφάλειας, δειλίας και ασυνεννοησίας. Δεν είμαστε πια παιδιά guys, πρέπει να αντιμετωπίζουμε τις δυσχέρειες head on! Είπαμε, κανένας δεσμός δεν είναι ρόδινος. Όμως με το να τρέχεις από τα προβλήματά σου σιγά μην λυθούν ποτέ. Κι ας μην ξεχνάμε ότι μια "σοβαρή" σχέση είναι ευθύνη. Δεν μπορείς απλά να τον παρατάς τον άλλον έτσι να βράζει στο ζουμί του και να 'σαι συ χαλαρός και light. Άσε που πιστεύω πως όσο περνάει ο καιρός θα νιώθεις όλο και πιο απόμακρα. Αν κάνεις κάποτε παιδί και τα βρεις μπαστούνια (γιατί θα τα βρεις), τί θα πείς, "αφήνω το παιδί στη μάνα μου για μερικές βδομάδες να το αναθρέψει αυτή και ξαναγυρνάω γιατί το κεφάλι μου είναι έτοιμο να σπάσει" ? Όχι, σφίγγεις τα δόντια και επιμένεις αφού έχει να κάνει με ένα πρόσωπο που αγαπάς απεριόριστα και αξίζει άπειρες θυσίες :)

Πόσο συμφωνώ μαζί σου...
'Απαξ και η σχέση χρειαστεί διάλειμμα τότε πολύ φοβάμαι ότι στις περισσότερες περιπτώσεις θα είναι και οριστικό.Μιλάω εκ πείρας,όταν κάτι "χαλάσει"ούτε μια εβδομάδα,ούτε ένας μήνας,ούτε ένα εξάμηνο το διορθώνουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος Mt

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Heihachi Mishima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 842 μηνύματα.
Δεν είναι παιχνίδι μια σχέση για να πατήσεις Pause το μεσημέρι για να ξεκουράσεις τα μάτια σου και να συνεχίσεις το απόγευμα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Άμα σε μια σχέση υπάρξει διάλειμμα καλύτερα ο καθένας να τραβήξει το δρόμο του!
Αυτά είναι αποφάσεις δίχως επιστροφή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,021 μηνύματα.
Ας σκεφτούμε όμως πως υπάρχουν κι άνθρωποι που καλώς ή κακώς επιλέγουν να ζουν σε μια μέτρια σχέση, οπότε σε αυτές τις περπτώσεις ναι, το διάλειμμα βοηθάει να γεμίσεις μπαταρίες και να συνεχίσεις.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Παιδιά, άλλο το διάλλειμα σε στιλ "time out" που σταματάμε να τσακωνόμαστε για να ηρεμήσουμε και να συζητήσουμε πολιτισμένα αργότερα και άλλο το "χωρίζουμε για λίγο να δούμε πως θα πάει". Το πρώτο νομίζω είναι υγιής συμπεριφορά και βοηθάει να λύνονται τα προβλήματα με όμορφο τρόπο (ειδικά σε ανθρώπους νευρικούς από τη φύση τους), ενώ το δεύτερο είναι χωρισμός με ζάχαρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Σωστή! Απλά εδώ δεν νομίζω να εννοούν το break του τσακωμου...... Κάτι με γεύση χωρισμού μυρίζομαι!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Στην Evavar απάντησα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Στην Evavar απάντησα...

Με πέντε "τετράγωνα" πιο κάτω απάντηση, το θεώρησα γενικό statement!:):)
Ας έβαζες παράθεση...
Καλημέρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Δεν θα πω αν το διαλειμα βοηθαει ή οχι, απλα ποιες θα ειναι οι συνεπειες:D : χαχαχαχαχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

techgirl

Νεοφερμένος

Η techgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Όμως καμιά φορά το διάλλειμα σε κάνει να συνειδητοποιήσεις τι είχες και δεν εκτιμούσες και αρά να το εκτιμήσεις ξανά…:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,021 μηνύματα.
Όμως καμιά φορά το διάλλειμα σε κάνει να συνειδητοποιήσεις τι είχες και δεν εκτιμούσες και αρά να το εκτιμήσεις ξανά…:)

Δεν ξέρω αν θα ήθελα κάποιος να με εκτιμήσει μόνο και μόνο επειδή με έχασε. Το θεωρώ κάπως εγωιστικό αυτό. ένας ώριμος άνθρωπος θα έπρεπε να ξέρει ποιος είναι ο σύντροφός του και να τον εκτιμάει μέσα στη σχέση, κι όχι να τον εκτιμήσει αφού τον χάσει. Για κάποια πράγματα κάποιες φορές είναι απλά αργά....:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Το διάλειμμα στη σχέση... βοηθάει;
μπα όχι.
μάλλον χειρότερα τα κάνει.
δηλαδή εκεί που' σαι ξενερωμένος, λες "ας κάνουμε ένα μπρέικ μπας και.."
Ε τελικά, σου λείπει το ταίρι και λες ΤΟΝ/ΤΗΝ ΘΕΛΩ ΠΙΣΩ. Τον/την παίρνεις πίσω και είστε μες στα μέλια.
Μέχρι να ξεθωριάσει κι αυτό. Και πάλι από την αρχή.
Μωρέ κύκλος είναι όλα. Απλά μερικές φορές το καθυστερείς. Αλλά ο κύκλος θα κλείσει sooner or later.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Κάποιες φορές πολύ. Κι αν γνωρίσεις νέους ανθρώπους μέσα σε αυτό τότε εκατομμύρια φορές πιο πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,021 μηνύματα.
Αν μέσα στο διάλειμμα πας με άλλους, αυτό δεν είναι σχέση, αυτό είναι πήδα με όποτε σ'αρέσει! :clapup:(πώς τα λέω η άτιμη να 'ούμε!:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
αμα πας με αλλους που κολλαει το "πηδα με οποτε σ αρεσει";:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,021 μηνύματα.
αμα πας με αλλους που κολλαει το "πηδα με οποτε σ αρεσει";:confused:

Αν πας με άλλους δεν είναι μονογαμική σχέση, οπότε δεν είναι σχέση γενικότερα (γιατί μια σχέση μόνο μονογαμική μπορεί να είναι). Οπότε αν πας με άλλους δεν μιλάμε πια για σχέση, οπότε είμαστε οφ τόπικ γενικότερα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

italian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο italian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Στην δικιά μου οπτική, ανάγκη για διάλειμμα ίσον πρόβλημα. Μια σχέση θα πρέπει να έχει τα καθημερινά μικρά "διαλείμματα" της, ούτως ώστε να καταπολεμήσει τον μεγάλο εχθρό τον Κορεσμό. Υπάρχουν ζευγάρια που τα κάνουν ΟΛΑ μαζί. Λειτουργούν σαν αυτοκόλλητα. Ε μετά λογικό δεν είναι κάποια στιγμή να νιώσουν την ανάγκη διαλείμματος ? Το ζευγάρι θα πρέπει να ανανεώνει την σχέση του σε όλα τα επίπεδα, να μην θεωρεί ποτέ δεδομένο ο ένας τον άλλο, και να προσπαθούν από κοινού ώστε η σχέση να μην βαλτώσει. Ειδάλλως έρχονται τα διαλείμματα, τα τρίτα πρόσωπα κτλ. Και φυσικά δεν αναφέρομαι στα ζευγάρια που φθείρονται από άλλα αίτια όπως ασυμφωνία χαρακτήρων ή εξασθένηση αισθημάτων εκεί σωτηρία δεν υπάρχει και καλό είναι να πάρει ο καθένας τον δρόμο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top