Κολώνιες και αρώματα

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Να δώσω 60 ευρώ για άρωμα ή δεν αξίζει; Τα 100ml λογικά θα μου κρατήσουν πολύ καιρό.
Περίμενε το black Friday να πέσει λίγο η τιμή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Ο νέος έρωτας μου

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

McManus

Δραστήριο μέλος

Ο Τι ώρα να περάσω; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 744 μηνύματα.
Αν ξέρει κάποιο μελος που μπορώ να βρω την
Heaven της Chopard, ας ριξει μία πληροφόρηση.

Οπου πάω δε την βρισκω και πεφτω στα κλασσικά βρυσακια που ειναι μάπα. Κι αν δεν βρω βρυσακια βρίσκω τα μπουκαλάκια με την εσανς.

Θέλω την αυθεντική κι απ ότι ξέρω η κολωνια αποσυρθηκε. Ο χημικός τύπος υπαρχει αλλά σιγά μην γίνω κι αρωματοποιός. :bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Ο νεος μου ερωτας:Y yves saint laurent.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
οι κολωνιες των ζαρα υπαρχουν καπου οικονομικοτερα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Ο νεος μου ερωτας:Y yves saint laurent.


Την έχω σε δείγμα την Eau De Parfum έκδοση. Ενω είναι κλασσική crowd pleaser φρουτωδης (μήλο, μήλο και περισσότερο μήλο) και μη προσβλητική σε θέμα οσμής, ίχνους και προβολής, δεν τη θεωρώ κάτι ιδιαίτερο. Μέτρια πράγματα, χωρίς δικό της χαρακτήρα. Παίζει στην ίδια κατηγορία με τη Dior Sauvage. Για όλες τις καταστάσεις κατάλληλη και αφήνει ευχάριστη εντύπωση πιό πολύ στους άλλους παρά σε όποιον τη φοράει, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι εμένα μου φάνηκε άσχημη, εξ ου και το οτι άδειασα το δείγμα σχετικά σύντομα.

Δε νομίζω ότι δικαιολογεί -οχι σύντομα έστω- ένα πλήρες μπουκάλι, για μένα. Αλλά για την κατηγορία που φτιάχτηκε, για το ρόλο της, είναι συμπαθητική και το καταφέρνει καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Την έχω σε δείγμα την Eau De Parfum έκδοση. Ενω είναι κλασσική crowd pleaser φρουτωδης (μήλο, μήλο και περισσότερο μήλο) και μη προσβλητική σε θέμα οσμής, ίχνους και προβολής, δεν τη θεωρώ κάτι ιδιαίτερο. Μέτρια πράγματα, χωρίς δικό της χαρακτήρα. Παίζει στην ίδια κατηγορία με τη Dior Sauvage. Για όλες τις καταστάσεις κατάλληλη και αφήνει ευχάριστη εντύπωση πιό πολύ στους άλλους παρά σε όποιον τη φοράει, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι εμένα μου φάνηκε άσχημη, εξ ου και το οτι άδειασα το δείγμα σχετικά σύντομα.

Δε νομίζω ότι δικαιολογεί -οχι σύντομα έστω- ένα πλήρες μπουκάλι, για μένα. Αλλά για την κατηγορία που φτιάχτηκε, για το ρόλο της, είναι συμπαθητική και το καταφέρνει καλά.


Κοιτά έχεις δίκιο.Βεβαια για εμένα το άρωμα υπογραφή μου είναι το Armani code Profumo!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Κοιτά έχεις δίκιο.Βεβαια για εμένα το άρωμα υπογραφή μου είναι το Armani code Profumo!

Ω ναι αυτό είναι καλή επιλογή!

Αυτό είναι στη λίστα αγορών μου. Αν και designer άρωμα, θα το τιμήσω, όταν χαλαρώσει λίγο η παλαβωμάρα μου με τα niche χειμωνιάτικα αρώματα.:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Ω ναι αυτό είναι καλή επιλογή!

Αυτό είναι στη λίστα αγορών μου. Αν και designer άρωμα, θα το τιμήσω, όταν χαλαρώσει λίγο η παλαβωμάρα μου με τα niche χειμωνιάτικα αρώματα.:hehe:


Να το πορεία αξίζει 100% το άρωμα πάντα όμως (Profumo).Τα χειμωνιάτικα μου αρέσουν γιατί κρατάνε τα καλοκαιρινά που έχω όπως η light blue σε μια ώρα φεύγουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Να το πορεία αξίζει 100% το άρωμα πάντα όμως (Profumo).Τα χειμωνιάτικα μου αρέσουν γιατί κρατάνε τα καλοκαιρινά που έχω όπως η light blue σε μια ώρα φεύγουν.

Μην εμπιστεύεσαι Dolce & Gabbana αρώματα για διάρκεια (αν και μυρίζουν υπέροχα) , είναι λογικό αυτό που αναφέρεις. Και η χειμωνιάτικη η The One EDP, κρατάει το ίδιο, μαξιμουμ μια ώρα (είναι date scent για κοντινές καταστάσεις και αγκαλιές).

Αν μπορούν να πέσουν στα χέρια σου τα

Armani - Acqua Di Gio Profumo
Chanel - Allure Home Sport Extreme
Bvlgari - Aqva Amara
Paco Rabanne Black Xs L'Exces For Him Eau de Toilette (νομίζω είναι discontinued οπότε τσίμπα το γρήγορα, αν οχι κοιτα και το απλό Black XS)

ίσως να τα βρεις όσο αποδοτικά σε ένταση και διάρκεια προτιμάς

Παραπάνω πάμε σε niche τύπου Mancera/Montale που προβάλλουν σαν το διάολο και κρατάνε πολύ αλλά είναι ένας χημικός αχταρμάς τα πιο πολλά. Δοκίμασε τα 4 designer που σου είπα και βλέπουμε.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Την εχω την πρωτη.Εχω τα εξης αρωματα.
Armani code profumo:9/10
One million prive:6/10
Light blue:6/10
Y ysl:8/10
Acqua di gio:8/10

Η code με διαφορα καλυτερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Την εχω την πρωτη.Εχω τα εξης αρωματα.
Armani code profumo:9/10
One million prive:6/10
Light blue:6/10
Y ysl:8/10
Acqua di gio:8/10

Η code με διαφορα καλυτερη.


Αααα, δικός μου είσαι συ! Εύγε νέε μου!:D

ΥΓ: Στην OM Prive γιατί 6/10; Τι δεν σου άρεσε; Είναι στη λίστα μου γι αυτό ρωτάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Αααα, δικός μου είσαι συ! Εύγε νέε μου!:D

ΥΓ: Στην OM Prive γιατί 6/10; Τι δεν σου άρεσε; Είναι στη λίστα μου γι αυτό ρωτάω.


Μην την παρεις.Σε εμενα κρατα max 2 ωρες και ειναι πολυ βαρια.Αν θες το top αρωμα τοτε armani code profumo.Οτι αλλα θες ρωτα.

Εδω ειναι η διαρκεια πανω μου.
Armani code profumo:6-9 ωρες αναλογα και το δερμα,εμενα φτανει μεχρι 9 ωρες

Y:4 ωρες
Million prive:2 ωρες
Light blue:1.5 ωρα max
Acqua di gio:6 ωρες max
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Μην την παρεις.Σε εμενα κρατα max 2 ωρες και ειναι πολυ βαρια.Αν θες το top αρωμα τοτε armani code profumo.Οτι αλλα θες ρωτα.


Το βαριά δε με ενοχλεί αλλά ναι το 2ωρο longevity είναι ένα σοβαρό θέμα. Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Σου εγραψα πανω ποσο κρατα η καθε μια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gmargetis

Νεοφερμένος

Ο gmargetis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ερώτηση... Μήπως ξέρεις κανείς κάποιο μαγαζί που πουλάει φθηνά αρώματα αλλα αυθεντικά?

Προσωπικά έγω είμαι του στυλ να παίρνω φθηνά αρώμα κυρίως γιατί τα σπάω = ατσουμπαλος. Ο δευτερος λόγος είναι οτι δεν υπάρχει λόγος να πληρώνω τόσο ακριβά την στιγμή που μπορώ να πάρω το ίδιο ακριβώς άρωμα "όταν εννόω το ίδιο, εννοώ το ίδιο η διαφορά είναι στο μπουκάλι μόνο". Βασικά η αλήθεια είναι οτι πρέπει να βρεις και το σωστό κατάστημα για χυμα αρωματα αλλιως μεχρι και λεκε αφηνουν στα ρουχα αν ειναι κακή ποιότητα.

Παίρνω αρώματα onlιne γιατι η αλήθεια είναι οτι βαριεμαι και δεν προλαβαίνω να παω στο μαγαζί να τα πάρω. Το μαγαζί που παίρνω λέγεται Montmartre όπως και η γεννέτηρα των αρωμάτων. Μπορώ να πω με ειλικρίνια οτι το τιμά το όνομα αυτό το μαγαζί. Καμία φορά επειδή είμαι και μόνιμος πελάτης μου στέλνουν και δωράκια. Παραθέτω και τον ιστότοπο του αρωματοπωλείου για αρωματα χυμα[font=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif] . [/font]

[font=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Τα αρώματα που έχει είναι ανδρικα αρωματα χυμα οπού από εκει διαλεγω για μένα φυσικά, έχει γυναικεία αρώματα χύμα που συνηθως παίρνω για δώρα και unisex αρωματα χυμα που δεν έχω καταλάβει ακόμα τι είναι. Επισης κατι άλλο που έβαλε πρόσφατα και δοκίμασα ειναι αφρόλουτρο με το άρωμα της κολωνιας που παίρνω. [/font]

[font=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Ελπίζω να βοήθησα μερικούς που ψάχνουν για φθηνά αρώματα να βρουν κατι ποιοτικό και ελπιζω να μου απαντησει κάποιος στην αρχική μου ερώτηση, ευχαριστω[/font]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μην εμπιστεύεσαι Dolce & Gabbana αρώματα για διάρκεια (αν και μυρίζουν υπέροχα) , είναι λογικό αυτό που αναφέρεις. Και η χειμωνιάτικη η The One EDP, κρατάει το ίδιο, μαξιμουμ μια ώρα (είναι date scent για κοντινές καταστάσεις και αγκαλιές).

Αν μπορούν να πέσουν στα χέρια σου τα

Armani - Acqua Di Gio Profumo
Chanel - Allure Home Sport Extreme
Bvlgari - Aqva Amara
Paco Rabanne Black Xs L'Exces For Him Eau de Toilette (νομίζω είναι discontinued οπότε τσίμπα το γρήγορα, αν οχι κοιτα και το απλό Black XS)

ίσως να τα βρεις όσο αποδοτικά σε ένταση και διάρκεια προτιμάς

Παραπάνω πάμε σε niche τύπου Mancera/Montale που προβάλλουν σαν το διάολο και κρατάνε πολύ αλλά είναι ένας χημικός αχταρμάς τα πιο πολλά. Δοκίμασε τα 4 designer που σου είπα και βλέπουμε.:D


Χμμ το acqua di gio EDT έχει διαφορά σε σχέση με το profumo?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gmargetis

Νεοφερμένος

Ο gmargetis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Χμμ το acqua di gio EDT έχει διαφορά σε σχέση με το profumo?
Ναι το δευτερο έχει μεγαλύτερη διάρκεια γτ είναι parfum δηλαδη μεγαλυτερη περιεκτικοτητα σε εσανς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Giorgio Armani code Profumo eua de parfum το καλύτερο ανδρικό άρωμα του κόσμου!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Χμμ το acqua di gio EDT έχει διαφορά σε σχέση με το profumo?


Ναι. Πρώτον το απλό ADG είναι το κλασσικο λευκό fresh scent που κυκλοφορεί εδω και 20 χρόνια και τουλάχιστον στη δική μου μύτη είναι μια "παλιακή" οσμή, ένα αλμυρό και λεμονάτο άρωμα, αρσενικό μεν αλλα όχι κάτι που τις κάνει και λιποθυμούν όλες ή που σε ρωτάνε "ω τι είναι αυτό". Οχι, έχει πουλήσει πολύ γιατί είναι απλά ένα καλό φρέσκο και ασφαλές καλοκαιρινό άρωμα. Μέχρι εκεί.

Το Profumo παίρνει αυτό που μόλις διάβασες και του χτυπάει έναν τόνο πατσουλί, αυτή η βαριά φυτίλα, πρασινίλα που το κάνει πιο μεγαλίστικο 30+ ξέρεις για νεοexecutives καλοντυμένους σε ένα ψιλοinformal meeting καλοκαιρινό. Δεν είναι το Tom Ford δηλαδή που θα φορέσει ο 50άρης CEO και εννοείται δεν το λες για παππούδια. Δείχνει έναν άντρα που έχει ξεκινήσει κάπως να πιάνει τη ζωή απο τα μαλλιά.

Λένε ότι έχει θυμίαμα και θυμίζει λίγο εκκλησία, όχι, στη δική μου μυτη χτυπάει έντονα η φυτίλα που σου είπα πιο πάνω και αν το παρακάνεις μπορεί και να σε πνίξει.

Προβολή - Πόσο εκπέμπει οσο κάθεσαι ακινητος - Μισό μέτρο μαξιμουμ
Διάρκεια - 4-6 ώρες σε κρύες μέρες
Sillage - Το ίχνος που αφήνει όπως κινείσαι (ειδικά αν έχεις ψεκάσει και μια πισω στο σβέρκο): Μέτριο έως έντονο τις 2 πρώτες ώρες. Μετά γίνεται close encounter.


Ναι μεν κατα κανόνα τα EDP είναι πιο ισχυρά από τα EDT όπως λέει ο φιλος αλλά δεν παίζει μόνο αυτό ρόλο αλλά και άλλα πράγματα που δεν γνωρίζω ακόμα καλά.

Offtopic: Τρανό παράδειγμα το Dior Sauvage EDT που χτυπάει κατακέφαλα και σε προσέχει το μισό τετράγωνο, ενω το EDP είναι πιο καλοαναμεμειγμένο και ήπιο.

Βέβαια το Sauvage (όπως και το άσπρο απλό Acqua Di Gio) έχουν πουλήσει σαν καρβέλια και τα φοράει κόσμος, αλλά για κάποιο λόγο γίνεται αυτό. Είναι απλά, είναι ωραία, είναι ασφαλή και πετυχαίνουν το σκοπό τους χωρίς μεγάλο κόστος.

Για μένα δεν υπάρχει λόγος κάποιος στο ηλικιακό bracket 18-35 να πάρει το απλό άσπρο ADG. Μόνο αν κάποιος το νοσταλγεί και το γουστάρει πολύ από τα 90's.

Ρίξε και μια ματιά στο -σπάνιο- άλλο flanker: ADG Essenza μηπως σου αρέσει κι εκείνο. Δε συζητιέται πολύ και έχω ακούσει ότι πάει για απόσυρση λόγω της επιτυχίας του flanker ADG Profumo

Προσοχή μη σε μπερδέψει ο Φώτης με το Armani Code Profumo, είναι άλλο άρωμα από το ADG Profumo.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top