Θα συνάπτατε σχέση με ΑΜΕΑ;

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Offtopic αλλά βλέπω τόση ώρα να προσπαθήσετε να βάλετε την σωστή ταμπέλα για το πως πρέπει να λέγονται τα άτομα με ειδικές ανάγκες....
Έχουν τσακωθεί άλλοι πολύ πριν από εσάς για την ονομασία από αμεα, μέχρι άτομα με ειδικές ικανότητες...μέχρι ανάπηροι (και τον τελευταίο ορισμό που εμείς τον θεωρούμε "υβριστικό" πολλές ομάδες αμεα απαιτούν να τον έχουν...περίεργο ε; :))

Από την προσωπική μου εμπειρία και μόνο το θέμα δεν είναι ποτέ ο ορισμός... Το τελευταίο που με νοιάζει είναι αν το παιδί με αυτισμό,με νοητική υστέρηση ή με κώφωση (και άλλες τόσες ομάδες) ονομάζεται αμεα ή ανάπηρος... Η ουσία είναι στο άτομο, στις ανάγκες του, στα θέλω και τα πρέπει του δικού του περιβάλλον και του δικού μας....

Όσο για τον οίκτο, όσες φορές με έχουν ρωτήσει πώς μπορώ και κάνω αυτή την δουλειά και αν λυπάμαι και δεν στεναχωριέμαι και η απάντηση είναι όχι με κοιτάν λες και κάνω ένα έγκλημα και τους χαλάω το ροζ συννεφάκι... Δεν νιώθω οίκτο, δεν μπορώ να εξηγήσω το γιατί... Μάλλον γιατί επαγγελματικά αν το δω, αν τα λυπηθώ δεν θα τα βοηθήσω σωστά....από την άλλη είναι ο μικρόκοσμός μου και αγαπώ τόσο την δουλειά μου όσο και αυτά τα παιδιά... Στην αρχή ήταν δύσκολο ακόμα και για εμένα να αποδεχτώ την διαφορετικότητά τους, να μειώσω τις προσδοκίες μου και να χαίρομαι με τα πιο απλά πράγματα για να νιώσω ότι είμαι δασκάλα και προσφέρω... Πλέον είναι ένας κόσμος μέσα στο οποίο ζω...δεν είναι πάντα εύκολος, δεν είναι πάντα ευχάριστος αλλά με γεμίζει... και υπάρχει....και πρέπει να το δεχτούμε... και ίσως κάποτε τον αποδεχτούμε πλήρως :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Η ερώτηση μου είναι: Θα συνάπτατε σχέση με ΑΜΕΑ;

Με το συμπάθειο, αλλά τι σόϊ ερώτηση είναι αυτή; :confused:
Πριν την αποσώσει o .... υποβάλλων, είχε ήδη περιθωριοποιήσει βάναυσα το ...."είδος" που έβγαλε στο παζάρι αλλά και τους αγοραστές του, ζητώντας να μάθει (αλήθεια...) ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ; :hmm:

Εάν εγώ πχ (για να μη παίρνουμε άλλους στο λαιμό μας) θα έκανα σχέση (όπως την υπονοεί) με τον εγκέφαλο μιας γυναίκας (ή και άνδρα-μη ξεχνιόμαστε) η οποία ήταν ας πούμε παράλυτη από τον λαιμό και κάτω; :stunned:

Eντάξει, στο internet βρισκόμαστε (να ξεδίνουμε που και που) αλλά έχουμε ξεφύγει τελείως ή ιδέα μου είναι;

Επαναδιατυπώστε παρακαλώ το topic, είναι προσβλητικό και για εκείνους που ...."επιλέγονται" αλλά και "επιλέγουν"!! Δυστυχώς όμως ουδείς***.....προσβλήθηκε έως τώρα, και οι "απαντήσεις ένθεν και ένθεν, μου θυμίζουν το τρεις λαλούν και δυό χορεύουν! (εντάξει....δεν τις διάβασα και όλες) :redface:

Κάποιοι ....."θυμήθηκαν", άλλοι συμπέραναν, και μερικοί δώσανε (φοβισμένοι) απαντήσεις θετικές, μη κατηγορηθούν για chauvinisme επίκτητων ή έμφυτων χαρακτηριστικών, ορισμένοι βρήκαν ευκαιρία να πουν τον πόνο τους, και η ουσία μας ξεφεύγει σαν τη ζωή που χάνεται σε ατέρμονες συζητήσεις ερωταπαντήσεων και σωστών τοποθετήσεων..... λανθασμένων καταστάσεων!

Ποιά είναι αυτή; Να σταματήσουμε να κάνουμε "υποκριτικές" ερωτήσεις για να μην εισπράττουμε ταρτουφισμό συνειδητά και ασυνείδητα! ;)

Έλεος, μεγαλώστε επιτέλους, μην το φοβάστε τόσο πολύ! :P

***εξαιρείται ο ΚOΡΩΝΕΥΣ (η τοποθέτηση του τελοσπάντων)​

Himela, η άποψη σου όπως την διατυπώνεις​
φοβάμαι οτι θα βλέπουν συμπόνια στα μάτια μου και δεν το θέλω.:(
Βρίσκεται σε πλήρη αντίθεση με την.....υπόκλιση σου!
Πρέπει να υποκλιθώ στο Λυκούργο για τα τόσο εύστοχα συμπεράσματα που έβγαλε για αυτούς που τους τρομάζει η διαφορετικότητα
:knife:
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

t@nia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η t@nia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 236 μηνύματα.
ειναι δυσκολη αυτη η ερωτηση γιατι η απαντηση ειναι θεωρητικη, ειναι ευκολο να λεμε ναι θα εκανα ή οχι δεν θα εκανα αλλα ειναι κατι που αν δεν σου συμβει δεν μπορεις να εισαι σιγουρος. καθετι διαφορετικο ειναι δυσκολο να το δεχτουμε και να το αποδεχτουμε αλλα αν προκειται για ερωτα τοτε οι αντιδρασεις και οι επιθυμιες ειναι διαφορετικες.
κανεις δεν ξερει μεχρι να του συμβει αν του συμβει γι αυτο και ολες αυτες οι θεωριες και οι αναλυσεις αχρηστες .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
μετα απο καμια ντουζινα τζιν .. ενα εχω να πω.. το θεμα ειναι το πως προσδιοριζουμε τα αμεα..
διοτι ειναι διαφορερικο καποιος να εχει ενα προβλημα μικρο .. και αλλο να μην εχεια τα μυαλα του ..
οποτε το θεμα αυτο το θεωρω αρρωστο .. και πρεπει καποιος μοντερειτορ να το κλεισει διοτι εγω σαν αρης νιωθω καπως οταν μιλαω για καποιον ανθρωπο που εχει καποιο προβλημα που για μενα το θεωρω φυσιολογικο ... παιδια ελεος δηλαδη ....
δεν γυριζουν ολα τα θεματα γυρω απο τις σχεσεις και απο το σεξ ..
καπου πρεπει να υπαρχουν και ορια ..
θα με πει καποιος οτι ειμαι ρατσιστης αν δεν κανω σχεση με καποια που εχει διανοητικο προβλημα??
ανωμαλο θα με πουν,.
και στην τελικη σχεση κανεις με καποιον ωστε να κανεις απογονους..
ειναι νομος της φυσης .. και απο την αλλη πρεπει να συμπονεις και να κατανοεις την κατασταση του αλλου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
χτες, ημουν στο λεωφορειο οπως πηγαινα για τη σχολη, και οπως περναγαμε απο μια καφετερια ειδα εναν ΚΟΥΚΛΟ που αντι να καθεται σε καρεκλα να απολαμβανει τον καφε του με το φιλαρακι του, καθοταν σε αναπηρικο καροτσακι. γελαγε ομως μεσα απο τη ψυχη του και ειχε πανεμορφο χαμογελο (ηταν πραγματικα ενας κουκλος δεν κανω πλακα). αφου οταν προσπερασαμε την καφετερια γυρισα πισω γιατι ηθελα να τον ξανα δω! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Όσον αφορά τον όρο ΑμεΑ εννοείται πως δεν τον θεωρώ προσβλητικό. Είναι όρος που, όπως είπε κι η Βίκυ, έχει βγει μετά από πολύ συζήτηση και τον αποδέχεται ούτως ή άλλως και η πλειοψηφία των ΑμεΑ, κάτι ιδιαίτερα σημαντικό (περισσότερο με ενδιαφέρει για το πώς αισθάνεται το ίδιο το άτομο με αναπηρία για τον χ όρο σε σχέση με το πώς το αντιλαμβάνεται ο "φυσιολογικός" πληθυσμός).

Για να περάσω και στο "ζουμί" να αναφέρω ότι, ανεξάρτητα από το γεγονός ότι ούτως ή άλλως εργάζομαι, μεταξύ άλλων, με ΑμεΑ, είχα την τύχη να συναναστραφώ από μικρή, μέσω οικογενειακών φίλων και γνωστών, με άτομα με ποικίλες αναπηρίες, κάτι που μου έμαθε αφενός να μην τα "τσουβαλιάζω" όλα, αφετέρου μου έδειξε πώς να συμπεριφέρομαι με διαφορετικούς ανθρώπους. Πάντα με γοήτευε το σύνδρομο Asperger (είχα μάλιστα ερωτευτεί κάποιον με Asperger μικρότερη, αλλά με "παίδεψε" πολύ το να καταφέρω να βρω το κουμπί του), ήξερα μέχρι κάποιον χ βαθμό να διαχειρίζομαι άτομα με νοητική υστέρηση (μέσω του ξαδέρφου του πατέρα μου και του αδερφού κάποιου φίλου μου, ο οποίος τον έφερνε συχνά στην παρέα), αλλά είχα φάει και χ από κωφό οικογενειακό γνωστο (ο οποίος είχε "μεταφράσει" τα γουρλωμένα μου μάτια όταν τον κοίταζα να χρησιμοποιεί την, μαγική για μένα, νοηματική με την κόρη του, σε αγένεια και είχε "φροντίσει" να ενημερώσει ενοχλημένος την μαμά μου). Είχα λοιπόν καταλάβει από μικρή ότι αναπηρία σημαίνει διαφορετικότητα, πλουραλισμός, μαγεία, αλλά και ταμπού, πόνος και, μερικές φορές, ύπαρξη πολλών συμπλεγμάτων από την πλευρά των ΑμεΑ.

Στην πορεία βέβαια απέκτησα περισσότερο ολοκληρωμένες απόψεις πάνω στο ζήτημα, αλλά η βασική μου άποψη παραμένει η ίδια. Και θεωρώ τη σύναψη σχέσης με ΑμεΑ σε μερικές περιπτώσεις απολύτως φυσιολογική, σε άλλες απολύτως απαγορευτική.

Το να συνάψει κάποιος σχέση με άτομο με νοητική υστέρηση ή τυπικό αυτισμό το θεωρώ έγκλημα.
Από εκεί και πέρα κάποιες σχέσεις δεν τις θεωρώ απαγορευτικές, αλλά δεν τις καταλαβαίνω (όπως ας πούμε την σχέση με κάποιον με παράλυση, σχέσεις που είναι δηλ. "καταδικασμένες" να μείνουν πλατωνικές).
Οποιαδήποτε άλλη σχέση μου φαίνεται φυσιολογική. Το συγκεκριμένο δεν σημαίνει ότι θα έκανα σχέση με κάθε είδους ανάπηρο, όχι για ρατσιστικούς λόγους, αλλά επειδή οι διαφορετικές αναπηρίες είναι "συνυφασμένες" με διαφορετικές κουλτούρες. Οπότε ναι, άνετα θα έκανα σχέση με άτομο με αυτισμό υψηλής λειτουργικότητας ή σύνδρομο Asperger ή με κάποιο άτομο με κινητική αναπηρία. Σίγουρα θα είχα στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι το συγκεκριμένο πιθανώς να δημιουργούσε προβληματισμό στην μητέρα μου (ο πατέρας μου είναι πιο cool), αλλά αν ήμουν ερωτευμένη δεν θα περιοριζόμουν. Δεν θα έκανα όμως σχέση με κωφό, καθώς, μετά από αρκετή αλληλεπίδραση με την κοινότητά τους θεωρώ ότι είναι συνήθως ιδιαίτεροι άνθρωποι, πολύ κλειστοί ως προς τους "απέξω" και δυσκολεύομαι να τους καταλάβω (δεν εννοώ από πλευράς πρακτικής, αλλά ουσιαστικής, βαθύτερης επικοινωνίας).

Πριν κλείσω, να αναφέρω και κάτι που ισχύει κατά κόρον στην διεφθαρμένη μας κοινωνία κι όμως συχνά εθελοτυφλούμε. Αν και πολλοί άνθρωποι δεν θα επέλεγαν ποτέ ΑμεΑ για σύναψη σχέσης και δημιουργία οικογένειας, είναι αρκετοί εκείνοι που τα χρησιμοποιούν για να ικανοποιήσουν τα αρρωστημένα τους ένστικτα. Δουλεύοντας σε διεπιστημονικές ομάδες με έμπειρους θεραπευτές, κάτι που έχω μάθει είναι ότι από τους βασικούς στόχους της θεραπείας με νέα κορίτσια και έφηβες με ελαφριά και μέση νοητική υστέρηση είναι η δημιουργία επίγνωσης και ελέγχου του σώματός τους και της σεξουαλικότητάς τους, καθώς οι συγκεκριμένες κοπέλες είναι υποψήφιες για σεξουαλική κακοποίηση και ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες, καθώς άπειρα αστοιχείωτα πλάσματα που κυκλοφορούν έξω και που θα τις προσέβαλαν πιθανότατα στον δρόμο, αν τους δινόταν η ευκαιρία θα προσπαθούσαν να συνευρεθούν ερωτικά μαζί τους, καθώς αποτελούν "εύκολο'' στόχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αν και πολλοί άνθρωποι δεν θα επέλεγαν ποτέ ΑμεΑ για σύναψη σχέσης και δημιουργία οικογένειας, είναι αρκετοί εκείνοι που τα χρησιμοποιούν για να ικανοποιήσουν τα αρρωστημένα τους ένστικτα. Δουλεύοντας σε διεπιστημονικές ομάδες με έμπειρους θεραπευτές, κάτι που έχω μάθει είναι ότι από τους βασικούς στόχους της θεραπείας με νέα κορίτσια και έφηβες με ελαφριά και μέση νοητική υστέρηση είναι η δημιουργία επίγνωσης και ελέγχου του σώματός τους και της σεξουαλικότητάς τους, καθώς οι συγκεκριμένες κοπέλες είναι υποψήφιες για σεξουαλική κακοποίηση και ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες, καθώς άπειρα αστοιχείωτα πλάσματα που κυκλοφορούν έξω και που θα τις προσέβαλαν πιθανότατα στον δρόμο, αν τους δινόταν η ευκαιρία θα προσπαθούσαν να συνευρεθούν ερωτικά μαζί τους, καθώς αποτελούν "εύκολο'' στόχο.
ναι,,ισχυει,,εχουν ακουστει περιπτωσεις..
βιασμων κλπ εκμεταλλευσης ..

αρρωστα πραγματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω που το πας. :hmm:

:D:D:D: Πρόσωπο που μπορεί να ερωτευθεί αληθινά, δεν βλέπει τους ανθρώπους με "ειδικές" ανάγκες τους, αλλά με τις ...γενικές, όπως επιδιώκω γενικά να τους βλέπω και ελόγου μου:redface::redface::redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
ειδα εναν ΚΟΥΚΛΟ που αντι να καθεται σε καρεκλα καθοταν σε αναπηρικο καροτσακι.
ηταν πραγματικα ενας κουκλος
Α δηλαδή δεν "βλέπεις" την ψυχή του.....άλλου!!!!! :mad:

αφου οταν προσπερασαμε
γυρισα πισω
Ευτυχώς που ήταν κούκλος ανάπηρος, αλλιώς το είχε χάσει το παιγνίδι της....."προσπέρασης" και του......"γυρισμου" ! ;)

χτες, ημουν στο λεωφορειο
Εγώ χρειάζομαι.....φορείο σήμερα :laugh:


.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με το παραπάνω, απορώντας προς τί η δυσφορία...:worry:
Ο άνθρωπος λέει ¨εδώ δεν έχουμε ξεκολλήσει από τον ρατσισμό της ομορφιάς , του περιτυλίγματος, της βιτρίνας , της εικόνας... Δεν έχουμε ξεκολλήσει από τον ρατσισμό του κούκλος-άσχημος, σωματαράς-χοντρός, και ξαφνικά στα ΑΜΕΑ ξεχυλίζουμε ανωτερότητα και εσωτερικότητα και μιλάμε για ψυχές, ισοτιμίες και εσωτερικούς κόσμους.....¨ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jesse_james

Δραστήριο μέλος

Ο jesse_james αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 464 μηνύματα.
Ισχύει και εδώ ότι ισχύει και για τους ανθρώπους με κανονικές ανάγκες, να νιώσω αυτό που θα με κάνει να θέλω τον άλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με το παραπάνω, απορώντας προς τί η δυσφορία...:worry:
Ο άνθρωπος λέει ¨εδώ δεν έχουμε ξεκολλήσει από τον ρατσισμό της ομορφιάς , του περιτυλίγματος, της βιτρίνας , της εικόνας... Δεν έχουμε ξεκολλήσει από τον ρατσισμό του κούκλος-άσχημος, σωματαράς-χοντρός, και ξαφνικά στα ΑΜΕΑ ξεχυλίζουμε ανωτερότητα και εσωτερικότητα και μιλάμε για ψυχές, ισοτιμίες και εσωτερικούς κόσμους.....¨ ;)

λολ:confused:

συγνωμη που ενας αγνωστος στο δρομο μου τραβηξε την προσοχη επειδη ηταν ομορφος. θα επρεπε να μου την τραβηξει ο εσωτερικος του κοσμος που με μαγικο τροπο θα εβλεπα εγω απο το τζαμι του λεωφορειου. :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
λολ:confused:

συγνωμη που ενας αγνωστος στο δρομο μου τραβηξε την προσοχη επειδη ηταν ομορφος. θα επρεπε να μου την τραβηξει ο εσωτερικος του κοσμος που με μαγικο τροπο θα εβλεπα εγω απο το τζαμι του λεωφορειου. :look:
όχι βρε συ!:)
Μην απολογείσαι που σε τράβηξε κάτι-κάποιος όμορφο-ς!...Αλίμονο! Ποιος δηλώνει αδιάφορος σε κάθετί ωραίο;;;;Υποκριτικό θα ήταν και αυτό...
Αφορμή για συζήτηση ήταν αυτό που είπες...:) Και ποιος δεν έλκεται από το ωραίο;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Roben twn Xazwn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Roben twn Xazwn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 205 μηνύματα.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
ω ναι.... σαφώς και θα συμφωνήσω μαζί σου! :)
...ότι μας βολεύει πολυ να (εφευ)βρίσκουμε εξιλαστήρια θύματα -δεν σου λέω ότι δεν συμφωνώ μαζί σου, αλλά το θεωρώ εντελώς μονοδιάστατη ερμηνεία και προσέγγιση- ,πετροβολώντας τα στη μέση της πλατείας, αγνοώντας πάντα την πάρτη μας και τις ευθύνες μας ...
Έχω καβατζωθεί και εγώ πέτρες, αναζητάω λοιπόν όπως και όλοι εξιλαστήρια θύματα -.... (αφήνοντας την πάρτη μου στο απυρόβλητο και στην απέξω :pfff: )
:worry: τι ;;;; μόνο αυτό έχεις να μου υποδείξεις ως πολέμιους του ωραίου;;; τους νομοθέτες του πασοκ only;;;:worry:
οκ then, όλες οι πέτρες εκεί βαλέτω, αφού δεν υπάρχουν άλλες εναλλακτικές και πλουραλισμός ενοχοποίησης.... -έλλειψη πλουραλισμού ακόμα και στην ενοχοποίηση.... :( θλιβερό ... -
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
....και ξαφνικά στα ΑΜΕΑ ξεχυλίζουμε
Και....ξαφνικά, όπως καθόμουν στο μπαλκόνι, σ είδα τυχαία να περνάς με κάποιον άλλον (κι έμεινα κάγκελο) :laugh:

συγνωμη που ενας αγνωστος στο δρομο μου τραβηξε την προσοχη επειδη ηταν ομορφος

Τώρα το τοποθέτησες σωστά! Είδες λοιπόν ότι χρειάζεται και ο....περίγυρος (ειδικά όταν είναι "γάτα"), όπως είπε και η Sweet_Butterfly, μερικές φορές για να μας θυμίζει το....κατά τον άγιο και το κερί του!! Μεγάλη η χάρη του :angel:

Το...."αντι να καθεται σε καρεκλα, καθοταν σε αναπηρικο καροτσακι" σαν περιγραφικός πλεονασμός δεν θα έβλαπτε, αλλά σαν επίμαχο σημείο, γιατί εκεί στόχευες, εμένα τουλάχιστον μου προκαλεί τα γέλια, και για να αιτιολογήσω την δήλωση μου, πριν αρχίσουν οι κασσάνδρες να βγάζουν συμπεράσματα, το λέω αυτό επειδή η λογική αλληλουχία του "επιλεκτικού" θαυμασμού, μοιραία μας οδηγεί και στην επιλεκτική περιφρόνηση (των κάτω άκρων εν προκειμένω) ;)

Ευτυχώς που έφυγε το λεωφορείο και δεν πρόλαβε να εισπράξει ό δύστυχος την αποστροφή σου, για τα ατροφικά πόδια του!

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
...το λέω αυτό επειδή η λογική αλληλουχία του "επιλεκτικού" θαυμασμού, μοιραία μας οδηγεί και στην επιλεκτική περιφρόνηση (των κάτω άκρων εν προκειμένω) ;)
ΟΚ.. εδώ εμπεριέχονται όλα...:) και θα συμφωνήσω απόλυτα!
Και όπως λέει και ο Νίτσε ¨είμαστε όση αλήθεια αντέχουμε¨...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Πριν...υποκλιθώ (έγινε μόδα) απάντησε μου σε παρακαλώ r3mk3ft3 στην παρακάτω ερώτηση, διότι μοιάζεις να κατέχεις πράγματα και γεγονότα σε βάθος! :hmm:
οι νομοθέτες του πασόκ (ποιος δεν έλκεται από το ωραίο)
Σε αντιδιαστολή με ποιούς;​

¨είμαστε όση αλήθεια αντέχουμε¨...
"Η αλήθεια πονά, ποτέ μη την πεις πουθενά" ;)

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Ευτυχώς που έφυγε το λεωφορείο και δεν πρόλαβε να εισπράξει ό δύστυχος την αποστροφή σου, για τα ατροφικά πόδια του!

.

κανεις λαθος. το οτι ηταν σε αναπηρικο καροτσακι το ανεφερα επειδη γραφουμε σαυτο το θεμα οχι για να δειξω αποστροφη. μη διαστρεβλωνεις τα λογια μου. ασε με να ξερω καλυτερα πως τον κοιταξα και τι ενιωσα εκεινη τη στιγμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Εντάξει, διότι το "υλικό" είναι πραγματικά ατελείωτο και το πολύ το "κύριε ελέησον" το βαριέται και ο παπάς! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top