Συζήτηση για... τρίχες!

ToxicLips

Δραστήριο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Παιδιά τα φώτα σας! Έχετε να μου προτείνετε κανένα καλό αφρό για μπούκλες; Δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει στο super market, θα το κοιτάξω και ηλεκτρονικά εννοείται. Προ ημερών έκανα περμανάντ και χρειάζομαι έναν καλό αφρό σε νορμάλ τιμή, όχι φάση kerastase με 20Ε :(:worry::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

L0uk0umas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 282 μηνύματα.
Παιδιά τα φώτα σας! Έχετε να μου προτείνετε κανένα καλό αφρό για μπούκλες; Δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει στο super market, θα το κοιτάξω και ηλεκτρονικά εννοείται. Προ ημερών έκανα περμανάντ και χρειάζομαι έναν καλό αφρό σε νορμάλ τιμή, όχι φάση kerastase με 20Ε :(:worry::confused:

Eμένα με εχει βολέψει πολύ της Lorvenn ο Curl Lock.
Δίνει ωραίο σχήμα χωρις να τα κοκκαλώνει. :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Λοιπόν δοκίμασα να τριμάρω κοιλιά και στήθος. Δεν τα πήρα πολύ απλά είπα να δω πως φαίνεται και νομίζω είναι κομπλέ. Παίζει να τα πάρω και πιο κοντά νεξτ ταιμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Κανείς άλλος που να το κάνει;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
εγώ! τι θες να μάθεις; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αν τα πάρω πιο κοντά ή σχεδον όλα, θα ξύνομαι; Επίσης, υπάρχει περίπτωση να κοπώ με κουρευτική (δεν έχω κυριστική) μηχανή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
εξαρτάται το πόσο κοντά τα θες και σε ποια σημεία του σώματος. Κούρεμα σε μικρή σκάλα, που δίνει ένα μήκος γενιού εβδομάδας, σίγουρα κάποια ενόχληση θα σου δώσει. Ειδικά αν μιλάμε για περιοχές όπως μασχάλη ή εφηβαίο. Εγώ τα τριμμάρω αρκετά μακριά, οπότε τέτοια προβλήματα δεν αντιμετωπίζω. Στο ζήτημα της μηχανής, εγώ κουρετική χρησιμοποιώ και κίνδυνος κοψίματος (εντελώς επιφανειακού) υπάρχει μόνο στις πολύ μικρές σκάλες. Αν γνωρίζεις για τι mm μιλάμε, μπορείς να το αναφέρεις. Πάντως, λογικά, πολύ κοντά θα σε "τσιμπάνε" λίγο.

απλά δοκίμασέ το στη τελική, τρίχες είναι, θα μεγαλώσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,087 μηνύματα.
Επειδή είχα γράψει στο θέμα και μου είχατε πει ότι τα μαλλιά μου από κόκκινα, θα ήταν δύσκολα να τα ξαναφερω στο φυσικό τους ξανθό... Ε, από έντονο ροζοκοκκινο, έγιναν ξανθά μέσα σε δυο εβδομάδες :P Επειδή έκανα μπάνια και εμενα αρκετά στον ήλιο, άνοιξαν από μόνα τους και έγιναν ένα πολύ απαλό πορτοκαλί ξανθό. Δεν μπορώ να το διατηρήσω με τίποτα αυτό το χρωμα το καλοκαίρι, δεν το συζητώ. Τα έβαψα ένα χάλκινο πορτοκαλί τώρα ίσα ίσα για να τα τονίσω λίγο και..περιμένω τον ήλιο να κάνει τη δουλειά του παλι :hehe: Στις μελαχρινές και σε αυτές που έχουν σκούρο καστανό χρωμα, κρατάει καλύτερα το κόκκινο φαντάζομαι,ετσι; Σε εμενα ακόμα και τον χειμώνα ξεβαφει σχετικά γρήγορα, ο,τι σαμπουάν και μάσκες να δοκιμασω. Αλλά μέσα σε ένα μήνα το μαλλί μου παίρνει διάφορες αποχρώσεις, από κόκκινο σε ροζ έως και πορτοκαλί, όποτε δεν το βαριέμαι ποτέ :P Το φθινόπωρο έχω σκοπό να δοκιμάσω ένα σκούρο μωβ-βιολετι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

labiche

Νεοφερμένος

Η labiche αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλημέρα σας! Θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου τη βοήθειά σας. Έκανα ανταύγειες ξανθές πάνω στο φυσικό μου καστανό ανοιχτό , στο οποίο το τελείωμα είχε ξανθό πολύ ανοιχτό από προηγούμενες βαφές και από ξάνοιγμα από θάλασσα. Το αποτέλεσμα δεν με ικανοποίησε γιατί οι ανταύγειες βγήκαν ξανθές πολύ ανοιχτές προς το άσπρο κάπως. Μεγάλη αντίθεση με το φυσικό μου και όχι τόσο κοντά στην φυσική απόχρωση. Θα μπορούσα να κάνω κάτι για να απαλύνω το πολύ έντονο ανοιχτό ξανθό; κάποιο ρεφλέ ίσως; Θα ήθελα να το κάνω μόνη μου με κάποιο προϊόν και όχι πάλι στο κομμωτήριο. Τι προτείνετε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,570 μηνύματα.
Καλησπέρα και καλωσήλθες! :)

Κάποτε που είχα παρόμοιο πρόβλημα, το μόνο που έκανα ήταν να περάσω όλα τα μαλλιά με βαφή στην απόχρωση των υπόλοιπων (χωρίς ανταύγειες, τριχών), έτσι ώστε οι ανταύγειες να μην παρουσιάζουν τόσο μεγάλη χρωματική αντίθεση.

Παρόλ'αυτά θα σου συνιστούσα να μην το ρισκάρεις στο σπίτι, αλλά σε ένα κομμωτήριο αφού ρωτήσεις από πριν τι εναλλακτικές προτείνουν. Για την ακρίβεια, σε κάποιο άλλο κομμωτήριο (κι όχι σε αυτό που πήγες και δεν έμεινες ικανοποιημένη από το αποτέλεσμα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

labiche

Νεοφερμένος

Η labiche αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Μάλλον θα το αφήσω μερικές μέρες να δω πως θα πάει με τα λουσίματα, ίσως το συνηθίσω. Γιατί ό,τι και να κάνω τελικά, λίγο κρατάει και μετά πάλι πρέπει να ξαναβάψω. Αυτό έχω καταλάβει με το ξανθό....
Σ ευχαριστώ πάντως! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NastStorm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NastStorm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 334 μηνύματα.
Καλησπερα.. Γραφω αυτο το θεμα επειδη θα εχω καποιες αποριες σχετικα με τη βαφή. Εχω βαψει τα μαλλια μου ombre κοκκινο δυο φορες και απορω. Γιατι η βαφη φευγει τοσο ευκολα;; Και δεν ηταν semi ή demipermanent.. Μηπως ξερετε καποια βαφη η οποια δεν ξεθωριαζει ευκολα; Μου αρεσουν πολυ τα βαμμενα μαλλια αλλα δεν ξερω καθε ποσο πρεπει να τα βαφω.

Επισης θα ηθελα να μαθω αν εχετε ποτε βαψει εσεις τα μαλλια σας, σε τι χρωματα.. Επιπλεον μπορειτε να κανετε συστασεις για χρωματα και βαφες σε αυτο το θεμα αλλα και να συζητησετε για το αν ειναι καλυτερο να βαφουμε τα μαλλια στο σπιτι ή σε κομμωτήριο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Νομίζω πως το κόκκινο είναι γενικά "δύσκολο" χρώμα και θέλει πολλή περιποίηση για μείνει. Δεν ξέρω αν φταίει η βαφή τόσο, δεν έχω βάψει ποτέ τα μαλλιά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofiii1995

Νεοφερμένος

Η sofiii1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Καλησπερα.. Γραφω αυτο το θεμα επειδη θα εχω καποιες αποριες σχετικα με τη βαφή. Εχω βαψει τα μαλλια μου ombre κοκκινο δυο φορες και απορω. Γιατι η βαφη φευγει τοσο ευκολα;; Και δεν ηταν semi ή demipermanent.. Μηπως ξερετε καποια βαφη η οποια δεν ξεθωριαζει ευκολα; Μου αρεσουν πολυ τα βαμμενα μαλλια αλλα δεν ξερω καθε ποσο πρεπει να τα βαφω.

Επισης θα ηθελα να μαθω αν εχετε ποτε βαψει εσεις τα μαλλια σας, σε τι χρωματα.. Επιπλεον μπορειτε να κανετε συστασεις για χρωματα και βαφες σε αυτο το θεμα αλλα και να συζητησετε για το αν ειναι καλυτερο να βαφουμε τα μαλλια στο σπιτι ή σε κομμωτήριο...

Καλησπέρα. Τα βάφω εδώ και ένα χρόνο ακαζού σκούρο στο ύψος του 4 (σαν σκούρο καστανοκόκκινο μοιάζει). Σκέφτομαι να το αλλάξω σε πιο ανοιχτό κόκκινο ή κοκκινοχάλκινο σε ύψος 5 ή 6 το πολύ. Το φυσικό μου ανοιχτό καστανό προς καστανόξανθο με μελί μάτια και πιστεύω πως το κοκκινοχάλκινο (όχι πολύ ανοιχτό λόγω των ματιών μου και το καλοκαίρι μαυρίζω) θα μου πηγαίνει πολύ όμορφα.
Όσο τώρα για το χρώμα εξαρτάται από το χρώμα επιδερμίδας, ματιών και υποτόνων (ψυχρό, θερμό, ουδέτερο) και στο στυλ σου γενικότερα.
Η πρώτη αλλαγή χρώματος ας γίνεται στο κομμωτήριο, γιατί σίγουρα αν δεν έχεις πείρα θα τα κάνεις θάλασσα εγγυημένα. Έπειτα μπορείς να ρωτήσεις την κομμώτρια για το νούμερο απόχρωσης, βαθμού οξυζενέ και αναλογίες ανάμειξης, τότε τα κάνεις και μόνη σου


Α και γενικά να ξέρεις πως το κόκκινο ξεβάφει ευκολότερα απ' όλα τα υπόλοιπα και έτσι χρειάζεται πέρασμα κάθε 4 με 5 εβδομάδες για να διατηρείται λαμπερό το χρώμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,570 μηνύματα.
Καλησπερα.. Γραφω αυτο το θεμα επειδη θα εχω καποιες αποριες σχετικα με τη βαφή. Εχω βαψει τα μαλλια μου ombre κοκκινο δυο φορες και απορω. Γιατι η βαφη φευγει τοσο ευκολα;; Και δεν ηταν semi ή demipermanent.. Μηπως ξερετε καποια βαφη η οποια δεν ξεθωριαζει ευκολα; Μου αρεσουν πολυ τα βαμμενα μαλλια αλλα δεν ξερω καθε ποσο πρεπει να τα βαφω.

Επισης θα ηθελα να μαθω αν εχετε ποτε βαψει εσεις τα μαλλια σας, σε τι χρωματα.. Επιπλεον μπορειτε να κανετε συστασεις για χρωματα και βαφες σε αυτο το θεμα αλλα και να συζητησετε για το αν ειναι καλυτερο να βαφουμε τα μαλλια στο σπιτι ή σε κομμωτήριο...


Το κόκκινο θεωρείται το πιο "δύσκολο"χρώμα, αφού θέλει προσοχή στην επιλογή της απόχρωσης ώστε να ταιριάζει με τον τόνο της επιδερμίδας, καθώς επίσης δύσκολο να επιτευχθεί ακριβώς το επιθυμητό χρώμα πάνω στο φυσικό χρώμα των μαλλιών.
Σίγουρα χρειάζεται κομμωτήριο -και πάλι τα αποτελέσματα ενδέχεται να μην είναι τα αναμενόμενα από την πρώτη φορά της εφαρμογής της βαφής. Επισκέψεις τουλάχιστον κάθε 4 εβδομάδες για ανανέωση, γιατί έχει και την ιδιότητα να ξεθωριάζει εύκολα (για το καλοκαίρι με την επίδραση του ήλιου και της θάλασσας, ακόμα χειρότερα).

Κι εγώ τα βάφω τα μαλλιά μου, στην αρχή το έκανα στο σπίτι αφού η απόχρωση ήταν πολύ κοντά στο φυσικό μου χρώμα (καστανό). Αργότερα που θέλησα να τα κάνω ξανθά ανοιχτά (όχι το Σκανδιναβικό), άρχισα να πηγαίνω κομμωτήριο. Δοκίμασα και μια φορά το κόκκινο, αλλά την ίδια μέρα(!) πήγα πάλι στο κομμωτήριο και το άλλαξα (απλώς δεν ήμουν "εγώ").
Μετά αποφάσισα να τα σκουρήνω κι έτσι τα τελευταία χρόνια τα διατηρώ σε ξανθό-μελί που θεωρώ οτι μου πηγαίνει περισσότερο από το ανοιχτό που με χλωμαίνει κάπως, αφού η επιδερμίδα μου είναι σε ψυχρούς τόνους.
Όσο για βαφές, μετά από δοκιμές με διάφορες συμβατικές, φυτικές(φαρμακείων), inoa κλπ., έχω καταλήξει στη Majirel της Loreal από την οποία, μέχρι στιγμής, είμαι ικανοποιημένη.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Tips για να μακρύνουν πιο γρήγορα τα μαλλιά? Με δυο δάχτυλα θα είμαι εκεί που θέλω . Τι μαλακίες πάω και κάνω. :look:
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,797 μηνύματα.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,797 μηνύματα.
Το ότι δεν βγήκαν όπως ζήτησα στο κούρεμα δεν είναι λόγος να τα καταστρέψω. :) και κουβέντα να γίνεται αλλά δε νομίζω να μπαίνουν εξτε σε σγουρά μαλλιά.
Ναι βρε πλάκα σού κάνω. :yes: Κοίταξε, αν είναι σγουρά μπορείς να κάνεις ισιωτική για να φαίνονται πιο μακριά. Κρατάει λίγο καιρό, δε θυμάμαι πόσο, κάνα δίμηνο; Ως τότε θα σού έχουν μακρύνει.
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Ναι βρε πλάκα σού κάνω. :yes: Κοίταξε, αν είναι σγουρά μπορείς να κάνεις ισιωτική για να φαίνονται πιο μακριά. Κρατάει λίγο καιρό, δε θυμάμαι πόσο, κάνα δίμηνο; Ως τότε θα σού έχουν μακρύνει.

ισιωτική = κερατίνη? γιατί έχω ακούσει ότι δεν τα ισιώνει τελείως αλλά τα κάνει λιγότερο ατίθασα που με αυτό δεν εχω θέμα τόσο. εύχομαι όταν τα λούσω και τα φτιάξω εγώ να μαζεύουν κάπως λιγότερο :'(
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top