Συζήτηση για... τρίχες!

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Πέρα από την πλάκα, είναι επικίνδυνο αυτό. Μπορεί να είναι μωρά, αλλά έχουν δύναμη...Εδώ το κολιέ αν σου τραβήξει πονάς. Θα έλεγα να βγάλεις τα κοσμήματα πριν το πάρεις αγκαλιά.
Και κάπου εδώ έχουμε ξεφύγει τελείως από το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Προτιμάς να σου σκίσει το αυτί από το να σου χαλάσει το χτένισμα? :P

Πέρα από την πλάκα, είναι επικίνδυνο αυτό. Μπορεί να είναι μωρά, αλλά έχουν δύναμη...Εδώ το κολιέ αν σου τραβήξει πονάς. Θα έλεγα να βγάλεις τα κοσμήματα πριν το πάρεις αγκαλιά.
Και κάπου εδώ έχουμε ξεφύγει τελείως από το θέμα.

Μην ανησυχείτε, πλάκα κάνω, κάτι ξέρω από μωρα και θα προσέχω! :)

Άντε ας μπει κάποιος on topic! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Eγώ όταν βάφτισα είχα κάνει κάτι σαν αυτό, απλά δεν είχε τόσο πολύ όγκο πίσω σαν το Alien :redface:
Και σε πιο απλό μου αρέσει αυτό με τον φιόγκο, αλλά δεν το έχω κάνει ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 309792_2286859729049_731462877_n.jpg
    309792_2286859729049_731462877_n.jpg
    87.6 KB · Εμφανίσεις: 273
  • 377485_2423824753089_456173618_n.jpg
    377485_2423824753089_456173618_n.jpg
    104.9 KB · Εμφανίσεις: 284
Τελευταία επεξεργασία:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,375 μηνύματα.
στο δικό μου ερώτημα ξέρει κανείς να απαντήσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Ποιο είναι το ερώτημά σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
στο δικό μου ερώτημα ξέρει κανείς να απαντήσει;
Ξέρω εγώ, μπορείς να του πεις να σου τα κάνει με αυτό το χτενάκι που κόβει κάποιες τρίχες πιό κοντές και τα μαλλιά μετά δείχνουν πιό αραιά. Ο boyfriend στον κομμωτή που πάει πάντα αυτό του κάνει. Ισως υπάρχει και πιό επαγγελματική ορολογία για να το ζητήσεις, αλλά δεν την ξέρω. Πάντως αν πας σε καλό κομμωτήριο, σίγουρα θα καταλάβουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schrei-boom

Νεοφερμένος

Ο schrei-boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Hello :)
Ρε παιδια εδω και αρκετα χρονια (3-4 δλδ:P) εχω το ιδιο κουρεμα.. εχω μπουκλε μαλλια και τα αφηνω σχετικα μακρυα.. Δεν ειναι ακριβως αφανα αλλα αρκετα ανακατεμενα και πεταγονται δεξια-αριστερα αλλαζουν σχημα.. Τα εχω ψιλοβαρεθει.. Καμια καλη ιδεα εχει κανεις?
Δεν μ αρεσει το πολυ ζελε παντως να ξερετε.. :P
Κι εχω σκουρο δερμα και μαυροκαστανα μαλλια..

Κανεις να με φωτισει και μενα? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.

^Dark Angel^

Δραστήριο μέλος

Η Χρυσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 761 μηνύματα.
Εχετε να προτεινετε κανενα χτενισμα για σπαστο,μετριου μακρους μαλλι ιδανικο για τη σχολη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Xτένισμα για τη σχολή;
Λίγο αφρό ξέρω γω και είσαι οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Εχετε να προτεινετε κανενα χτενισμα για σπαστο,μετριου μακρους μαλλι ιδανικο για τη σχολη?

άσε το φυσικό σου,ή καντο με λίγο αφρό :)
μη πιάνεις κοτσίδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Γιατί τι έχουν οι κοτσίδες;
Πριν τα κόψω τα έπιανα γιατί ήταν κάτω από το στήθος και με ενοχλούσαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Γιατί τι έχουν οι κοτσίδες;
Πριν τα κόψω τα έπιανα γιατί ήταν κάτω από το στήθος και με ενοχλούσαν.

Δεν έχουν τίποτα,αλλά στη σχολή άμα πιάσει κοτσιδάκια παίζει και να τη πάρουν στο ψιλό.
Εγώ μόνο αλογοουρές πιάνω:redface:.
δηλαδή έπιανα όσο είχα μακρύ μαλλί:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Το κλασσικό πανεύκολο "πιάνω μια τούφα δεξιά, μια τούφα αριστερά και τις ενώνω πίσω με ένα κλαμεράκι". Ούτε σου πέφτουν μες τη μούρη τα μαλλιά, ούτε φαίνεσαι τελείως αχτένιστη λες και μόλις σηκώθηκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Έχουμε και λέμε.

Πιάνεις μια αλογοουρά ψηλά στο κεφάλι και μετά τη στριφογυρίζεις γύρω γύρω και τη πιάνεις με ένα λαστυχάκι.
Βγαίνει έτσι:

(μόνιμο μαλλί όποτε βαριέμαι να τα ισιώσω)
Για πιο πολύ εφέ την αλογοουρά τη κάνεις πλεξούδα και μετά τη τυλίγεις.

Άλλο.
Παίρνεις δυο τουφίτσες από μπροστά τις στρυφογυρίζεις (όπως κάνεις όταν παίζεις με τα μαλλιά, γύρω από το δάχτυλο; ΑΥΤΟ.)
Μετά πιάνεις τις τουφίτσες πίσω με ένα τσιμπιδάκι και είσαι έτοιμη.
Μπορείς να κάνεις το ίδιο με μικρά πλεξουδάκια.
Θα βγει έτσι:


Άλλο.
Μια απλή αλογουρά.
Μισή αλογοουρά.
Πλεξούδα στο πλάι.
Ψαροκόκκαλο, γαλλική κτλ.


Πλας βίνδεο.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schrei-boom

Νεοφερμένος

Ο schrei-boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 42 μηνύματα.

Κατι ειναι και αυτο αλλα νομιζω πως θα παρω και μια δευτερη αποψη.. :D

Μες στην βδομαδα μαλλον θα παω για κουρεμα.. Κανεις να προτεινει κατι? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Λοιπον..
Οπως εχετε δει μερικοι,το μαλλι μου ειναι ασσυμετρο καρε (απο τη μια καρε και απο την αλλη αντρικο)..Για οσους δε καταλαβαν σαν της Λιλας απ'τους s1ngles στον 2ο κυκλο νμζ..
Και εχει κανει ουρες και η μανα μου μου λεει οτι θα ειναι καλο να της κοψω και να τα κανω ολα αντρικο:/:
Εσεις τι λετε,να τα κανω ή να τα αφησω να μακρυνουν αλλο λιγο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Αλογοουρές και.. "ντοματούλες" :redface:
Τα θεωρώ τα πιο κουλ χτενίσματα. Μπορούν να γίνουν σέξυ, απλά, εντυπωσιακά, με σχέδια και γενικά με ότι φανταστείς.
Τα λατρεύω σε όποια κοπέλα τα βλέπω, τα καμαρώνω μέχρι εκεί που δε λέει.


Αλλά να το κάνω εγώ; Ούτε λόγος. :(
Δε μπορώ, ποτέ δε βγαίνουν όπως θέλω, με τον όγκο και την τσαχπινιά που επιθυμώ, πάτα κρέμεται άχαρα σαν να είμαι παιδάκι δημοτικού, έναν τεράστιο όγκο που κρύβει το μάκρος του μαλλιού και είναι σαν άντε μη πω. Και ας τα έχω ισιώσει πιο πριν, και ας τα έχω χτενίσει σχολαστικά.
Και ερωτώ ρε κορίτσια πως τις κάνετε; Αλήθεια τώρα, Φταίει το κούρεμα; Φταίνε τα λαστιχάκια; Φταίνε τα τσιμπιδάκια; Η λακ; Η χοντρή τρίχα;
Το λέω αυτό για έχω δοκιμάσει τα πάντα, μόνο και μόνο για να πετύχω αλογοουρά, μου αρέσει τόσο πολύ που ξέρω πως αν μάθω πως να τις κάνω κάθε μέρα θα είμαι με πάνω τα μαλλιά με μια διαφορετική αλογοουρά.

Έχω αλλάξει κούρεμα (μιας και έχω ΠΆΡΑ ΠΟΛΎ ΜΑΛΛΊ), το έχω κάνει φιλαριστό με πάρα πολύ αραίωμα, αλλά τίποτα.
Έχω αλλάξει τσιμπιδάκια, κοκαλάκια, λαστιχάκια, μικρά, μεγάλα, χοντρά, λεπτά, ΤΑ ΠΆΝΤΑ. Αλλά τίποτα, με όλα χαλάνε.
Έχω αλλάξει λακ. Πάλι τίποτα.
Τι πρέπει να κάνω τέλος πάντων;

Πλέον τα μαλλιά μου, είναι 4-5 δάχτυλα κάτω από το στήθος, με φιλάρισμα αλλά όχι έντονο, δλδ το μακρύ μαλλί είναι 4-5 δάχτυλα κάτω από το στήθος, το φιλαριστό από πάνω είναι ακριβώς στο στήθος.


Άλλες και αυτές οι χαριτωμένες "ντοματούλες" ιδικά όταν είναι πιασμένες όπως να'ναι, με τούφες να ξεφεύγουν είναι το κάτι άλλο.
Εγώ παρόλο που έχω ΠΟΛΎ μαλλί και μακρύ, όταν τα πιάνω "ντοματούλα" μια κουτσουκέλα βγαίνουν λίγο πιο πάνω από το κέντρο του κεφαλιού, χάλιαααααααααααααααααααα! Που είναι όλο αυτό το περίπου ατημέλητο που βλέπω, με έναν φυσιολογικό όγκο;


Θέλω να πετύχω κάτι τέτοιο.

(έβαλα αυτήν όχι επειδή έχει κάτι το ιδιαίτερο, απλά να δείτε ότι δεν θέλω αυτόν τον απαίσιο όγκο στην αλογοουρά, θέλω να πέφτει όμορφα σαν αυτή εδώ, και να μένει να στο σημείο που την έπιασα, να μη βαραίνει μετά από 20 λεπτά)

Όσο για τη "ντοματούλα" θέλω κάτι τέτοιο.




Τι βοήθεια σας!!!
Θα προτιμήσω να πείτε εσείς τις συμβουλές, δλδ αποφύγετε να μου στείλετε κάποιο μπλοκ ή βίντεο ή εικόνα με οδηγίες γιατί νομίζω πως τα έχω δει ΌΛΑ και τα έχω διαβάσει όλα, με κανένα αποτέλεσμα. :(
Αν νομίζετε όμως ότι είναι χρήσιμο ευπρόσδεκτο.

:-*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
ΣΟΣ! :mad:

Μετά από ένα άσχημο ατύχημα (ξερίζωμα μαλλιών) ξέρουμε αν φυτρώνουν ξανά μαλλιά σε εκείνο το σημείο;
Στο σημείο εκείνο δεν υπάρχει κοκκινίλα ή αίμα, απλά ένα τσούξιμο (που είναι λογικό μετά από ένα τόσο δυνατό τράβηγμα) στο δέρμα...
Είναι μεγάλη επιφάνεια και μόνο στη θέα του χαλάει η διάθεση (είναι ήδη χαλασμένη μετά το συμβάν αλλά και με αυτό να το βλέπεις κάθε φορά που περνάς από καθρέφτη σε πιάνει ψυχοπλάκωμα).

Θα πραγματοποιηθεί και επίσκεψη σε δερματολόγο (έχουν σειρά άλλες ειδικότητες ακόμη) αλλά μέχρι τότε θα ήθελα να μου πει κανείς αν γνωρίζει κάτι.

τραγικό.
Στο πιο πάνω ποστ ζητάω συμβουλές για κότσους.
Πως έρχονται τα πράγματα καμιά φορά ΓΑΜΏΤΟ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Αν μιλάμε για απλό τράβηγμα και ξερίζωμα, φυσικά και θα βγουν πάλι. Αν ήταν να μην έβγαιναν, δεν θα είχα φάει μια περιουσία σε κεριά. Θα πάρει καιρό βέβαια να μακρύνει σαν τα άλλα μαλλιά, οπότε αναγκαστικά θα χτενίζεσαι με τέτοιον τρόπο ώστε να κρύβεται η καράφλα. Μετά από λίγο καιρό μπορείς να κολλήσεις extensions εκεί και καθάρισες.
Για τα πιασίματα τώρα, δεν κατάλαβα ακριβώς τι σε προβληματίζει. Μια λες πως έχεις πολύ όγκο, την άλλη πως δεν έχεις αρκετό και μπερδεύτηκα. Το πρώτο πιάσιμο είναι πανεύκολο πάντως αν έχεις ίσια μαλλιά. Ακόμα κι αν δεν έχεις ολόισια, πάλι είναι απλό. Χτενίζεσαι καλά, σκύβεις το κεφάλι, πιάνεις τα μαλλιά σφιχτά εκεί που τα θες με λεπτό λαστιχάκι και αφήνεις μια τούφα έξω. Μετά σηκώνεσαι και τυλίγεις την τούφα να κρύψει το λαστιχάκι, την στερεώνεις με 1-2 τσιμπιδάκια. Στο τέλος περνάς λακ να στρώσεις τυχόν φύτρες και αν χρειάζεται ισιώνεις λίγο την άκρη χωρίς να τραβήξεις πολύ και σου χαλάσει.
Για το δευτερο, πάλι απλό. Βάζεις πρώτα τη στέκα, αφήνεις λίγο μαλλί να εξέχει ανάμεσα (το κρεπάρεις αμα δεν κάθεται) και πιάνεις έναν στριφογυριστο κότσο στον οποίον εξέχουν μερικές τούφες της άκρης. Αν σου φαίνεται πολύ μικρός, υπάρχουν κάτι "σφουγγαράκια" σαν κουλούρια που τα περνάς στην αλογοουρά και στρώνεις τούφες από πάνω. Ετσι κάνουν και τους τεράστιους κότσους στα κομμωτήρια, έχει διάφορα μεγέθη "κουλουράκια" και είναι πάμφτηνα (1-2 ευρώ). Απλά παίρνεις στο χρώμα των μαλλιών σου για να καμουφλαριστεί καλά (έχει μαύρο, καφέ, ξανθό και κόκκινο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top