Φεμινισμός και μίσος προς τους άνδρες

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Γιατί ο φεμινισμός συνδέεται με μίσος προς τους άνδρες; Γιατί όταν μια γυναίκα έχει απόψεις που θεωρούνται φεμινιστικές οι γύρω της θεωρούν αυτόματα οτι μισεί και το ανδρικό φύλο;
Άλλωστε ο φεμινισμός κανονικα υποστηρίζει την ισότητα, όχι οτι οι γυναίκες είναι ανώτερες, όπως λανθασμένα πιστευεται, ίσως λόγω κάποιων ακραίων περιπτώσεων.
Προσωπικά πάντως επειδή πολλές φορές οι απόψεις μου θεωρούνται φεμινιστικές, μου έχουν προσάψει πολλάκις οτι μισώ το ανδρικό φύλο, χωρίς φυσικά να ισχύει κάτι τέτοιο (το αντίθετο μάλιστα).

ΥΓ: Παρακαλώ να μην καταλήξει η συζήτηση σε διαμάχη περι του αν ο φεμινισμός είναι σωστός ή όχι ή αν συμφωνείτε με αυτόν, αλλά μόνο στο θέμα του τίτλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Άλλωστε ο φεμινισμός κανονικα υποστηρίζει την ισότητα, όχι οτι οι γυναίκες είναι ανώτερες, όπως λανθασμένα πιστευεται, ίσως λόγω κάποιων ακραίων περιπτώσεων.

Αυτό πιστεύω εγώ.Υπάρχουν κάποιες ακραίες περιπτώσεις όπου οι φεμινίστριες δεν στοχεύουν απλά στην ισότητα αλλά στην ανωτερότητα και απο αυτό, όπως είναι λογικό, προκύπτει και το "μίσος".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αυτό πιστεύω εγώ.Υπάρχουν κάποιες ακραίες περιπτώσεις όπου οι φεμινίστριες δεν στοχεύουν απλά στην ισότητα αλλά στην ανωτερότητα και απο αυτό, όπως είναι λογικό, προκύπτει και το "μίσος".

Ναι άλλα τι ποσοστό είναι αυτό; Μικρό πιστευω.
Άλλωστε υπάρχει και το "αντίβαρο": "φεμινίστριες" που καταβάθος δεν πιστευουν ούτε στην ισότητα αλλά βαθιά μέσα τους έχουν κάποιες ριζωμένες φαλλοκρατικές αντιλήψεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
ναι, αλλά αυτή η μειοψηφία δυστυχώς χτυπάει περισσότερο και μένει. Η σύντροφός μου μόλις τελείωσε το μάστερ της στον τομέα των Gender Studies (Φεμινισμός, gay, lesbians, bisexuals κτλ σχετικά με τον ρόλο του φύλου και της σεξουαλικότητας) και έτυχε να γνωρίσω μερικές καθηγήτριές της. Εντάξει, οι περισσότερες ήταν μια χαρά φεμινίστριες, συζητήσιμες, με σωστά επιχειρήματα κτλ Αλλά ήταν και 1-2 που επειδή ήταν λεσβίες και φεμινίστριες θεωρούσαν τον ετεροσεξουαλισμό ως κάτι κοινωνικά κατάπτιστο (χωρίς πλάκα) γιατί διαιωνίζει την φαλλοκρατία (κα' αυτές) και ιδιαίτερα για τους ετεροφυλόφιλους άνδρες μιλούσαν λες και είναι τέρατα που όλη μέρα απλά βασανίζουν γυναίκες και επιβάλλουν την θέλησή τους.

Ε, μετά την συνάντησή μου με τις καθηγήτριες αυτές, οι 1-2 μου είχαν χτυπήσει τόσο άσχημα που έφυγα με πολύ κακή εντύπωση για το Τμήμα και τους καθηγητές (φυσικά αργότερα σκέφτηκα λογικά και άλλαξα γνώμη). Αλλά θέλω να πω πως αυτή η κακή εντύπωση δυστυχώς μένει σε πολλούς, ιδιαίτερα αν δεν έχουν ουσιαστική επαφή με κάποιον/α εκπρόσωπο του φεμινισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Ναι άλλα τι ποσοστό είναι αυτό; Μικρό πιστευω.
Άλλωστε υπάρχει και το "αντίβαρο": "φεμινίστριες" που καταβάθος δεν πιστευουν ούτε στην ισότητα αλλά βαθιά μέσα τους έχουν κάποιες ριζωμένες φαλλοκρατικές αντιλήψεις...

Απάντησε και ο Μοναχός. Δες το όπως με τους παπάδες, που είναι μικρό το ποσοστό που κλέβει αλλά η εντύπωση που κυριαρχεί αυτή τη στιγμή είναι "Οι διεφθαρμένοι παπάδες" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Γιατί ο φεμινισμός συνδέεται με μίσος προς τους άνδρες; Γιατί όταν μια γυναίκα έχει απόψεις που θεωρούνται φεμινιστικές οι γύρω της θεωρούν αυτόματα οτι μισεί και το ανδρικό φύλο;
Άλλωστε ο φεμινισμός κανονικα υποστηρίζει την ισότητα, όχι οτι οι γυναίκες είναι ανώτερες, όπως λανθασμένα πιστευεται, ίσως λόγω κάποιων ακραίων περιπτώσεων.
Προσωπικά πάντως επειδή πολλές φορές οι απόψεις μου θεωρούνται φεμινιστικές, μου έχουν προσάψει πολλάκις οτι μισώ το ανδρικό φύλο, χωρίς φυσικά να ισχύει κάτι τέτοιο (το αντίθετο μάλιστα).

ΥΓ: Παρακαλώ να μην καταλήξει η συζήτηση σε διαμάχη περι του αν ο φεμινισμός είναι σωστός ή όχι ή αν συμφωνείτε με αυτόν, αλλά μόνο στο θέμα του τίτλου.

επειδη κ εγω εχω πολλες φορες αυτο το προβλημα.... κ το εχω συζητηση με αρκετους ολοι καταληξαν να μου λενε απλα οτι ειμαι πολυ φανατικη με αυτο που υποστιριζω με αποτελεσμα να υπερβαλω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Γιατί ο φεμινισμός συνδέεται με μίσος προς τους άνδρες; Γιατί όταν μια γυναίκα έχει απόψεις που θεωρούνται φεμινιστικές οι γύρω της θεωρούν αυτόματα οτι μισεί και το ανδρικό φύλο;
Άλλωστε ο φεμινισμός κανονικα υποστηρίζει την ισότητα, όχι οτι οι γυναίκες είναι ανώτερες, όπως λανθασμένα πιστευεται, ίσως λόγω κάποιων ακραίων περιπτώσεων.
Προσωπικά πάντως επειδή πολλές φορές οι απόψεις μου θεωρούνται φεμινιστικές, μου έχουν προσάψει πολλάκις οτι μισώ το ανδρικό φύλο, χωρίς φυσικά να ισχύει κάτι τέτοιο (το αντίθετο μάλιστα).

ΥΓ: Παρακαλώ να μην καταλήξει η συζήτηση σε διαμάχη περι του αν ο φεμινισμός είναι σωστός ή όχι ή αν συμφωνείτε με αυτόν, αλλά μόνο στο θέμα του τίτλου.

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο και θεωρώ πως τέτοιες απόψεις δείχνουν πολλές φορές κακοβουλία και αυθορμητισμό.

Δλδ από την άλλη ο φαλλοκρατισμός (γυναίκα φέρε τις παντόφλες) δείχνει μίσος προς το γυναικείο φύλο?Μίσος όχι,αλλά δείχνει κάτι άλλο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
[offtopic] πως ταιριάζει το κακόβουλο με το αυθόρμητο στην ίδια πρόταση? Με μπερδεύεις.
Είναι κακό να είναι κανείς αυθόρμητος?[/offtopic]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Αυθορμητισμός με την έννοια της έλλειψης κριτικής σκέψης σε μία απόφαση.

Οτινανισμός με λίγα λόγια :P

Όσο για το αν είναι κακό να είναι κάποιος αυθόρμητος,αυτό μπορεί να συζητηθεί άνετα σε ένα νέο thread :)

Να δώσω ένα παράδειγμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Για δώσε να δούμε... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Έχουμε μια κοπέλα η οποία μάλλον είναι φεμινίστρια.Κάνει την βόλτα της σε μία πόλη.

Σε αυτήν την πόλη υπάρχει και μια παρέα ανδρών που κάθονται σε ένα καφέ.
Η κοπέλα καθώς περπατά,συναντά και την παρέα χωρίς όμως να κάνει τπτ αφού η παρέα δεν έχει (πλέον όπως θα καταλάβεις μετά)σχέσεις με αυτήν.

Αφού την βλέπουν,λέει ο ένας από την παρέα.

Άσε δικέ μου,αυτή είναι φεμινίστρια.ΜΙΣΕΙ τους άνδρες.(κάποτε αυτή η κοπέλα υπήρξε όμως σύντροφος αυτόυ του ανθρώπου,αλλά ο άνδρας έκανε κάτι το απαράδεκτο και χωρίσανε).Η άποψη αυτή δείχνει κακοβουλία,και ρίψη ευθυνών.(γιατί την Μ@λ@κία την έκανε ο άνδρας αλλά για να δικαιολογηθεί επικαλείται τον φεμινισμό της γυναίκας)

Λέει μετά και ο άλλος:Ναι άσε,είναι σίγουρα φεμινίστρια.Πηγαίνει μόνο σε γυναίκες εργοδότριες,γιατί θεωρεί τους άνδρες σιχαμένα γουρούνια.(Χωρίς να ξέρει πως οι προηγούμενοι εργοδότες της,της είχαν κάνει την ζωή πατίνι και πιθανόν είχαν ασελγήσει πάνω της κτλ κτλ)Αυθορμητισμός που έχει να κάνει με βιαστική και χωρίς κριτική σκέψη απόφαση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ο φεμινισμός δεν έχει καμμιά σχέση με μίσος για τους άντρες, απλά με το πέρασμα του χρόνου πήρε μια άλλη τροπή το όλο θέμα. Γίνεται επικίνδυνος όπως και κάθε -ισμός κατά την άποψή μου όταν ερμηνεύεται λανθασμένα. Στην ταινία ''Η Πόλη των Γυναικών'', ο Φελίνι παρουσιάζει την αρνητική πλευρά του φεμινισμού. Στο τέλος της ταινίας ο Μαρτσέλο Μαστρογιάνι μπαίνει σ'ένα αερόστατο να φτάσει στο ιδανικό του, την γυναίκα των ονείρων του, και από χαμηλά τον τουφεκίζει μια φεμινίστρια, κι αυτός γκρεμίζεται.. Θα ήθελα το αερόστατό του να έφτανε κάπου και να βλέπαμε τί θα γινόταν αν τελικά μετά από τόσες δοκιμασίες που πέρασε στην ταινία ο καημένος, συναντούσε τη γυναίκα που ήθελε να βρει. Ο φεμινισμός έχει πολλά γοητευτικά στοιχεία για μένα, αλλά οι γυναίκες αυτοπαγιδεύτηκαν εν πολλοίς. Θα μπορούσαν να είχαν γίνει βασίλισσες, αλλά έγιναν σκλάβες χωρίς να το θέλουν. Απελευθερώθηκαν από την τυραννία του άντρα, αλλά υποδουλώθηκαν από το κοινωνικό και εργατικό σύστημα. Τώρα είναι υποχρεωμένες να φτύνουν κι αυτές αίμα στον κοινωνικό στίβο όπως και οι άντρες, ενώ αν ο φεμινισμός είχε πάρει άλλο τροπή, σήμερα θα ζούσαν σαν βασίλισσες και οι άντρες θα τις υπηρετούσαν οικοθελώς από την πολύ αγάπη έτσι κι αλλιώς. Το παιδί δεν θα μεγάλωνε χωρίς μητέρα και η ανεργία δεν θα ήταν στα ύψη που είναι σήμερα. Ακόμα είμαστε πολύ νωρίς για μεταφεμινιστικά concepts. 'Οπως και ο κομμουνισμός, και ο καπιταλισμός, έτσι και ο φεμινισμός θα κάνει τον κύκλο του και κάποτε θα βιωθεί με καλύτερο τρόπο (και πιο αγαπησιάρικο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ο φεμινισμός δεν έχει καμμιά σχέση με μίσος για τους άντρες, απλά με το πέρασμα του χρόνου πήρε μια άλλη τροπή το όλο θέμα. Γίνεται επικίνδυνος όπως και κάθε -ισμός κατά την άποψή μου όταν ερμηνεύεται λανθασμένα. Στην ταινία ''Η Πόλη των Γυναικών'', ο Φελίνι παρουσιάζει την αρνητική πλευρά του φεμινισμού. Στο τέλος της ταινίας ο Μαρτσέλο Μαστρογιάνι μπαίνει σ'ένα αερόστατο να φτάσει στο ιδανικό του, την γυναίκα των ονείρων του, και από χαμηλά τον τουφεκίζει μια φεμινίστρια, κι αυτός γκρεμίζεται.. Θα ήθελα το αερόστατό του να έφτανε κάπου και να βλέπαμε τί θα γινόταν αν τελικά μετά από τόσες δοκιμασίες που πέρασε στην ταινία ο καημένος, συναντούσε τη γυναίκα που ήθελε να βρει. Ο φεμινισμός έχει πολλά γοητευτικά στοιχεία για μένα, αλλά οι γυναίκες αυτοπαγιδεύτηκαν εν πολλοίς. Θα μπορούσαν να είχαν γίνει βασίλισσες, αλλά έγιναν σκλάβες χωρίς να το θέλουν. Απελευθερώθηκαν από την τυραννία του άντρα, αλλά υποδουλώθηκαν από το κοινωνικό και εργατικό σύστημα. Τώρα είναι υποχρεωμένες να φτύνουν κι αυτές αίμα στον κοινωνικό στίβο όπως και οι άντρες, ενώ αν ο φεμινισμός είχε πάρει άλλο τροπή, σήμερα θα ζούσαν σαν βασίλισσες και οι άντρες θα τις υπηρετούσαν οικοθελώς από την πολύ αγάπη έτσι κι αλλιώς. Το παιδί δεν θα μεγάλωνε χωρίς μητέρα και η ανεργία δεν θα ήταν στα ύψη που είναι σήμερα. Ακόμα είμαστε πολύ νωρίς για μεταφεμινιστικά concepts. 'Οπως και ο κομμουνισμός, και ο καπιταλισμός, έτσι και ο φεμινισμός θα κάνει τον κύκλο του και κάποτε θα βιωθεί με καλύτερο τρόπο (και πιο αγαπησιάρικο).

Respect! :worship: (πως μ'αρέσει, που αυτό το smilie ονομάζεται worship!)
:bigarmhug
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Ο φεμινισμός έχει πολλά γοητευτικά στοιχεία για μένα, αλλά οι γυναίκες αυτοπαγιδεύτηκαν εν πολλοίς. Θα μπορούσαν να είχαν γίνει βασίλισσες, αλλά έγιναν σκλάβες χωρίς να το θέλουν. Απελευθερώθηκαν από την τυραννία του άντρα, αλλά υποδουλώθηκαν από το κοινωνικό και εργατικό σύστημα. Τώρα είναι υποχρεωμένες να φτύνουν κι αυτές αίμα στον κοινωνικό στίβο όπως και οι άντρες, ενώ αν ο φεμινισμός είχε πάρει άλλο τροπή, σήμερα θα ζούσαν σαν βασίλισσες και οι άντρες θα τις υπηρετούσαν οικοθελώς από την πολύ αγάπη έτσι κι αλλιώς. Το παιδί δεν θα μεγάλωνε χωρίς μητέρα και η ανεργία δεν θα ήταν στα ύψη που είναι σήμερα. Ακόμα είμαστε πολύ νωρίς για μεταφεμινιστικά concepts. 'Οπως και ο κομμουνισμός, και ο καπιταλισμός, έτσι και ο φεμινισμός θα κάνει τον κύκλο του και κάποτε θα βιωθεί με καλύτερο τρόπο (και πιο αγαπησιάρικο).

Πρώτο bold:
Νομίζω αυτό είναι που ζητάνε κι όλας, θέλουν να παλεύουν και εκείνες για να αποκτούν τα υλικά αγαθά που τους είναι απαραίτητα για τη ζωή. Δεν είναι όπως το παρουσιάζεις, δηλαδή δεν φτύνουν αίμα. Η γυναίκα ζητάει να σπουδάσει, να μορφωθεί, να εργαστεί και να δημιουργήσει ακριβώς όπως και ο άντρας. Δεν ζητάει να έχει και του πουλιού το γάλα αν θέλεις, ενώ θα κάθεται όλη την ημέρα στο σπίτι και θα ξεσκονίζει.

Δεύτερο bold:
Ούτε αυτό ζητάνε. Στοχεύουν στην ισοτιμία με τον άντρα και όχι στο να γίνουν ανώτερες. Όταν ο φεμινισμός καταλήγει σε αυτό, ερχόμαστε και στο topic του thread, η γυναίκα εκδηλώνει μίσος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αν...φτύνει αίμα?...Για ρώτα μια χωρισμένη με παιδί που δεν έχει βοήθεια από τον άντρα της, να σου πει αν φτύνει αίμα... :P
Νομίζω πως άλλη χροιά έχει το μήνυμα του Ντοκ. Κι εσύ κι εκείνος δίκιο έχετε! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Πρώτο bold:
Νομίζω αυτό είναι που ζητάνε κι όλας, θέλουν να παλεύουν και εκείνες για να αποκτούν τα υλικά αγαθά που τους είναι απαραίτητα για τη ζωή. Δεν είναι όπως το παρουσιάζεις, δηλαδή δεν φτύνουν αίμα. Η γυναίκα ζητάει να σπουδάσει, να μορφωθεί, να εργαστεί και να δημιουργήσει ακριβώς όπως και ο άντρας. Δεν ζητάει να έχει και του πουλιού το γάλα αν θέλεις, ενώ θα κάθεται όλη την ημέρα στο σπίτι και θα ξεσκονίζει.

Δεύτερο bold:
Ούτε αυτό ζητάνε. Στοχεύουν στην ισοτιμία με τον άντρα και όχι στο να γίνουν ανώτερες. Όταν ο φεμινισμός καταλήγει σε αυτό, ερχόμαστε και στο topic του thread, η γυναίκα εκδηλώνει μίσος.

Δεν μιλάω για την ανωτερότητα με την έννοια που το εννοείς και ούτε εκδηλώνει μίσος μια γυναίκα όταν λατρεύεται από τον άντρα της, αντίθετα τον αγαπάει όλο και περισσότερο που δεν την θεωρεί ένα απλό κομμάτι, πολύ απλά γιατί δεν της λέει ''είσαι ανώτερή μου'', της το δείχνει. Ανώτερη, την θαυμάζει, την λατρεύει, που είναι το κακό σε αυτό ? Εγώ θέλω να ταξιδεύω και να την βλέπω ανώτερη, μπορεί να'μαι και βλάκας ή να'χω φαντασιώσεις, αλλά αυτό θεωρώ ότι είναι μια γυναίκα με συνείδηση, ο φορέας της ζωής και η γη που μας θρέφει όλους. 'Αμα αυτή καβαλήσει το καλάμι και το γυρίσει σε μίσος και βγάζει τ'απωθημένα της είναι δικό της πρόβλημα, γι'αυτό υπάρχουν τα διαζύγια. Το να κάθεται και να ξεσκονίζει δεν είναι φυσικά κι αυτό καλό. Γιατί πάτε στα άκρα πάντα βρε παιδιά ? Μέσες καταστάσεις. Ελάτε στο μεσαίο χώρο που είπε και ο πρόεδρος :D Ούτε ξεσκόνισμα και γυναίκα πλύν'τα πιάτα, ούτε όμως να έχει 500 χέρια και να είναι σκλάβα του αφεντικού της προκειμένου κάποτε να γίνει πρόεδρος της εταιρίας και να μην την βλέπει ούτε μια ώρα το παιδί της. Οι αρχικές φεμινίστριες αγωνίστηκαν για την ισοτιμία, μετά αυτό τους γύρισε μπόυμερανγκ, αυτό έγραψα, δεν μπορώ να καταλάβω που διαφωνούμε. Ενώ η γυναίκα θα μπορούσε να'χε εξελιχθεί αλλιώς και να είχαν κατακτήσει μια πολύ καλύτερη θέση ακόμα κι από αυτήν που έχουν σήμερα αν ήταν πιο διορατικές. Απ'τον φεμινισμό έλειπε το φιλοσοφικό και το ερωτικό στοιχείο, γι'αυτό κατά τη γνώμη μου απέτυχε. Μεγάλο κομμάτι του γυναικείου πληθυσμού τότε μίσησε τους άντρες. Οι γυναίκες αρχικά προ φεμινισμού φέρονταν σαν σκλάβες, την εποχή του φεμινισμού άρχισαν να φέρονται σαν συνδικαλίστριες. Δεν τους ένοιαζε τόσο η πνευματική τους απελευθέρωση όσο η κοινωνική. Ο αγώνας των φεμινιστριών ήταν κοινωνικός, δεν είχε καμμιά σχέση με την ανωτερότητα όπως την ευγένεια όπως την εννοώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Δεν μιλάω για την ανωτερότητα με την έννοια που το εννοείς και ούτε εκδηλώνει μίσος μια γυναίκα όταν λατρεύεται από τον άντρα της, αντίθετα τον αγαπάει όλο και περισσότερο που δεν την θεωρεί ένα απλό κομμάτι, πολύ απλά γιατί δεν της λέει ''είσαι ανώτερή μου'', της το δείχνει. Ανώτερη, την θαυμάζει, την λατρεύει, που είναι το κακό σε αυτό ? Εγώ θέλω να ταξιδεύω και να την βλέπω ανώτερη, μπορεί να'μαι και βλάκας ή να'χω φαντασιώσεις, αλλά αυτό θεωρώ ότι είναι μια γυναίκα με συνείδηση, ο φορέας της ζωής και η γη που μας θρέφει όλους. Οι γυναίκες αρχικά προ φεμινισμού φέρονταν σαν σκλάβες, την εποχή του φεμινισμού άρχισαν να φέρονται σαν συνδικαλίστριες. Δεν τους ένοιαζε τόσο η πνευματική τους απελευθέρωση όσο η κοινωνική. Ο αγώνας των φεμινιστριών ήταν κοινωνικός, δεν είχε καμμιά σχέση με την ανωτερότητα όπως την ευγένεια όπως την εννοώ.

Εγώ νόμιζα οτι εννοούσες να αλλάξει η κοινωνική θέση του άντρα και γίνει όπως την κάποτε καθιερωμένη της γυναίκας. Δεν νομίζω οτι απασχολεί τόσο η πνευματική θέση της γυναίκας τον φεμινισμό. Δεν γνωρίζω καν, αλλά νομίζω οτι αυτό είναι κάτι που διαμορφώνεται διαφορετικά στο κάθε σπίτι, στην κάθε οικογένεια, στην κάθε γυναίκα και δεν μπορεί να διαμορφωθεί μέσω ενός κινήματος, που όπως λες κι όλας πολλές φορές παίρνει τη μορφύ συνδικαλιστικού κινήματος :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Εγώ νόμιζα οτι εννοούσες να αλλάξει η κοινωνική θέση του άντρα και γίνει όπως την κάποτε καθιερωμένη της γυναίκας.

E όχι βέβαια. Αυτά είναι αδύνατο και δεν έχει και νόημα. Είμαι από άλλο ανέκδοτο εγώ, άσε πολλοί παρεξηγούν. Αλλά δες πώς κατέντησε η γυναίκα μετά το φεμινισμό :
01_11_13_RXAV.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Αυτά δεν θα τα αλλάξει ο φεμινισμός...

Δεν θα πει ο φεμινισμός του άντρα να μη φέρεται έτσι. Αυτά είναι καθιερωμένα ανεπισήμως σε συντηριτικές κοινωνίες.

Και εδώ στη Χίο για παράδειγμα, αν ανέβεις σε χωριά, όμορφοι και καλοί άνθρωποι, αλλά θα δεις τις κοπέλες να τελειώνουν το σχολείο και να περιμένουν τον γαμπρό που θα τις ταίσει, θα τους κάνει παιδιά και αυτές θα του καθαρίζουν, θα τον πλένουν κτλπ. Κάπως έτσι πάει ακόμα δυστυχώς. Νομίζω και σε άλλο thread είχε αναφέρει ο πειρατής ότι κάνει μάθημα σε κοπέλες που δεν τους επιτρέπεται απο την οικογένεια τους να σπουδάσουν μετά το λύκειο.

Θα ήταν γελοίο αν ακουγόταν η λέξη "φεμινισμός" σε μία τέτοια κοινωνία, και θα το θεωρούσαν και οι ίδιες οι γυναίκες γελοίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Εγώ από την άλλη πιστεύω ότι ελάχιστες γυναίκες κατανοούν πραγματικά τι σημαίνει φεμινισμός και πως να είσαι φεμινίστρια. Το έχουν μπερδέψει με κάτι άλλο στην πράξη αλλά θα σεβαστώ την επιθυμία της Μισελ. Για να μην πω ότι έχω την αίσθηση ότι οι άνδρες είναι ποιο φεμινιστές από τις γυναίκες στα πράγματα που μετράνε.

Συνεπώς για να απαντήσω και στο αρχικό, όταν αυτό που οι γυναίκες μπερδεύουν για φεμινισμό, τον παρουσιάζουν και για φεμινισμό συγνώμη αλλά ναι φαίνεται σαν να μισούνε(αν και δεν είναι η κατάλληλη λέξη) τους άνδρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top