Δίπλωμα οδήγησης

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Έδωσα και εγώ και με έκοψαν επειδή δεν του ενημέρωσα οτι θα κάνω προσπέραση σε σταματημένο αυτοκίνητο. (δικαιολογία γιατί δεν είχα λαδώσει). Και μετά ο δάσκαλος μου είπε οτι δεν είναι απαραίτητο να τους λέω τι κινήσεις θα κάνω, αν δεν με ρωτήσου. Και επίσης είπε οτι έχει βγει νομοθεσία οι δάσκαλοι να μην υπερασπίζονται τους εξεταζόμενους κατά την διάρκεια της εξέτασης.. Αυτό ισχύει; :hmm:
η καλύτερη δουλειά που έχεις να κάνεις είναι να πας με τον πλάγιο τρόπο εξ' αρχής. Ειδικά την πρώτη φορά δεν σε περνάνε, πρέπει να είναι υπερβολικά άψογος, ή αν είσαι γκόμενα να τους κάνεις τα γλυκά μάτια:P. Στην επαρχία συνήθως δεν χρειάζεται λάδωμα,αλλά στις πόλεις μέσα δύσκολα θα τη παλέψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerinarules

Νεοφερμένος

Η katerinarules αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ναι το κατάλαβα απλώς έλεγα να δοκιμάσω χωρίς λάδωμα την πρώτη φορά (γιατί τα 250 για λάδι δεν είναι και λίγα). Την δεύτερη φορά θα λαδώσω αναγκαστικά να τελειώνω με αυτούς.. :mad:

Και μήπως ξέρει κανείς αν ισχύει αυτό που μου είπε ο δάσκαλος μου; ότι δεν μπορεί να υπερασπίζεται τον μαθητή κατά την διάρκεια της πορείας;

Και κάτι άλλο, εγώ στην όπισθεν δεν βάζω το χέρι πίσω από το κάθισμα, γιατί με βολεύει να κρατάω το τιμόνι και με τα δύο χέρια. Πειράζει αν δεν το βάλω στην εξέταση; λέτε να μου κάνουν παρατήρηση οι εξεταστές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Και μήπως ξέρει κανείς αν ισχύει αυτό που μου είπε ο δάσκαλος μου; ότι δεν μπορεί να υπερασπίζεται τον μαθητή κατά την διάρκεια της πορείας;

Και κάτι άλλο, εγώ στην όπισθεν δεν βάζω το χέρι πίσω από το κάθισμα, γιατί με βολεύει να κρατάω το τιμόνι και με τα δύο χέρια. Πειράζει αν δεν το βάλω στην εξέταση; λέτε να μου κάνουν παρατήρηση οι εξεταστές;
για το πρώτο δεν ξέρω,το σίγουρο είναι ότι δεν πρέπει να βοηθάει πάντως.
Όσο για το δεύτερο σίγουρα θα σε πουν κάτι, δεν υπάρχει περίπτωση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerinarules

Νεοφερμένος

Η katerinarules αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ωραία ευχαριστώ που μου απαντάς! Όσο για το χέρι θα τ πω και στον δάσκαλο γιατί σε τόσα μαθήματα δεν μου έχει πει τίποτα, ότι πρέπει να το βάζω πίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Νομίζω κι εγώ πως ο δάσκαλος έπρεπε να σε είχε υπερασπιστεί.
Ξέρεια, απ το "λάδωμα" παίρνουν και οι δάσκαλοι προμήθεια.
Μηπως εκεί αποβλέπει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orignokos

Νεοφερμένος

Ο Orignokos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Και μήπως ξέρει κανείς αν ισχύει αυτό που μου είπε ο δάσκαλος μου; ότι δεν μπορεί να υπερασπίζεται τον μαθητή κατά την διάρκεια της πορείας;

Mε τον μαθητή απαγορεύεται αυστηρά να μιλά ο δάσκαλος την ώρα της εξέτασης στους εξεταστές μπορεί να πεί οτι θέλει αλλά συνήθως σπάνια τον ακούνε κάνουν του κεφαλιού τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

firefly13

Νεοφερμένος

Ο firefly13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Έδωσα και εγώ και με έκοψαν επειδή δεν του ενημέρωσα οτι θα κάνω προσπέραση σε σταματημένο αυτοκίνητο. (δικαιολογία γιατί δεν είχα λαδώσει). Και μετά ο δάσκαλος μου είπε οτι δεν είναι απαραίτητο να τους λέω τι κινήσεις θα κάνω, αν δεν με ρωτήσου. Και επίσης είπε οτι έχει βγει νομοθεσία οι δάσκαλοι να μην υπερασπίζονται τους εξεταζόμενους κατά την διάρκεια της εξέτασης.. Αυτό ισχύει; :hmm:

Πολυ κουλα ολα αυτα:hmm::hmm:
Το προσπερασμα ηταν σιγουρα σωστο?εβγαλες φλας, κοιταξες καθρεφτη κλπ

Νομίζω κι εγώ πως ο δάσκαλος έπρεπε να σε είχε υπερασπιστεί.
Ξέρεια, απ το "λάδωμα" παίρνουν και οι δάσκαλοι προμήθεια.
Μηπως εκεί αποβλέπει?

Καλα αυτο μην το λες... τον δασκαλο τον συμφερει να μην λαδωνει ο μαθητης και να κοβεται, για να παρει τα 150 απο την επομενη παρασταση:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Καλα αυτο μην το λες... τον δασκαλο τον συμφερει να μην λαδωνει ο μαθητης και να κοβεται, για να παρει τα 150 απο την επομενη παρασταση:whistle:

Παίρνει πιο πολλά απ το λαδωμα βρε.
Άσε που είναι στίγμα για το δάσκαλο να κόβεσαι.
Για παράδειγμα θα λέει η γειτόνισσα "Μην πας στον τάδε δάσκαλο γιατί αυτός έμαθε την Κατερινουλα να οδηγεί και στις εξετάσεις κόπηκε!".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Για το χερι δεν υπαρχει θεμα, το κεφαλι να γυρνας ωστε να βλεπεις και τα χερια ας τα εχεις στο τιμωνι. Εγω τουλαχιστων περασα χωρις να βαλω χερι πισω. Βεβαια δεν ειχα και αυστιρους εξεταστες...! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerinarules

Νεοφερμένος

Η katerinarules αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Πολυ κουλα ολα αυτα:hmm::hmm:
Το προσπερασμα ηταν σιγουρα σωστο?εβγαλες φλας, κοιταξες καθρεφτη κλπ

Ναι έκανα τα πάντα σωστά. Μείωσα ταχύτητα, κοίταξα από τον καθρέφτη και αν έρχεται κανείς στο αντίθετο, έβγαλα φλας και έκανα την προσπέραση. Μετά μου είπαν ότι έπρεπε να τους ενημερώσω πρώτα.. έκοψαν και άλλους δύο που έδιναν μαζί μου για τον ίδιο λόγο. Απλώς δεν πήραν το λάδωμα γι'αυτό με έκοψαν.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Ναι έκανα τα πάντα σωστά. Μείωσα ταχύτητα, κοίταξα από τον καθρέφτη και αν έρχεται κανείς στο αντίθετο, έβγαλα φλας και έκανα την προσπέραση. Μετά μου είπαν ότι έπρεπε να τους ενημερώσω πρώτα.. έκοψαν και άλλους δύο που έδιναν μαζί μου για τον ίδιο λόγο. Απλώς δεν πήραν το λάδωμα γι'αυτό με έκοψαν.:(

Ε ναι προφανώς. Και μόνο η δικαιολογία που σου είπαν, ήταν εντελώς ηλίθια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerinarules

Νεοφερμένος

Η katerinarules αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Για το χερι δεν υπαρχει θεμα, το κεφαλι να γυρνας ωστε να βλεπεις και τα χερια ας τα εχεις στο τιμωνι. Εγω τουλαχιστων περασα χωρις να βαλω χερι πισω. Βεβαια δεν ειχα και αυστιρους εξεταστες...! :P

Το θέμα είναι ότι έχω συνηθίσει να κρατάω το τιμόνι και με τα δύο :P, αλλά θα ρωτήσω και τον δάσκαλο για σίγουρα, και για ακόμα πιο σίγουρα θα βάλω το χέρι πίσω γιατί παρ'όλο που θα λαδώσω ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται:hmm:

Ε ναι προφανώς. Και μόνο η δικαιολογία που σου είπαν, ήταν εντελώς ηλίθια.

Και μόνο που εκείνη την μέρα από τα πέντε άτομα που ήμασταν, πέρασε μόνο αυτός που λάδωσε.. ε δεν θέλει και πολύ :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Και μόνο που εκείνη την μέρα από τα πέντε άτομα που ήμασταν, πέρασε μόνο αυτός που λάδωσε.. ε δεν θέλει και πολύ :/:

Κι εγώ είχα πληρώσει για το δίπλωμα. Και ξαναέκανα μαθήματα όταν ήταν να οδηγήσω.
Μάλιστα θυμαμαι χαρακτηριστικά τότε που έπαιρνα το δίπλωμα, που χε πει ο δάσκαλος στον αδελφό μου "Είναι έτσι το σύστημα. Και επαγγελματίας οδηγός να δώσει εξετάσεις, θα κοπεί. Θέλουν το κατιτίς τους οι εξεταστές!". :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spiros332

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Spiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 277 μηνύματα.
Κι εγώ είχα πληρώσει για το δίπλωμα. Και ξαναέκανα μαθήματα όταν ήταν να οδηγήσω.
Μάλιστα θυμαμαι χαρακτηριστικά τότε που έπαιρνα το δίπλωμα, που χε πει ο δάσκαλος στον αδελφό μου "Είναι έτσι το σύστημα. Και επαγγελματίας οδηγός να δώσει εξετάσεις, θα κοπεί. Θέλουν το κατιτίς τους οι εξεταστές!". :eek:

δεν συμφωνω εγω περασα με την δευτερη μεν αλλα χωρις να λαδωσω...γιατι δηλαδη να λαδωσω αφου ξερω να οδηγω??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerinarules

Νεοφερμένος

Η katerinarules αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Κι εγώ είχα πληρώσει για το δίπλωμα. Και ξαναέκανα μαθήματα όταν ήταν να οδηγήσω.
Μάλιστα θυμαμαι χαρακτηριστικά τότε που έπαιρνα το δίπλωμα, που χε πει ο δάσκαλος στον αδελφό μου "Είναι έτσι το σύστημα. Και επαγγελματίας οδηγός να δώσει εξετάσεις, θα κοπεί. Θέλουν το κατιτίς τους οι εξεταστές!". :eek:

Δυστυχώς ναι. Αλλά απ'ότι κατάλαβα πιο πολύ συμφέρει να λαδώσει κανείς, παρά να πηγαίνει κάθε εβδομάδα να δίνει και με τα λεφτά της παράστασης (εμένα είναι 150) στο τέλος θα φύγουν πιο πολλά λεφτά. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
δεν συμφωνω εγω περασα με την δευτερη μεν αλλα χωρις να λαδωσω...γιατι δηλαδη να λαδωσω αφου ξερω να οδηγω??

Πολλοί έχουν περάσει χωρίς να λαδώσουν. Θέλω να πιστεύω οι περισσότεροι.
Αλλα τότε που έδινα εγώ, στο συγκεκριμένο δάσκαλο, με εκείνους τους εξεταστές, ήταν πολύ συγκεκριμένο το καθεστώς και μονόδρομος. Δεν είπε κανείς ότι δεν υπάρχουν και τίμιοι άνθρωποι στο χώρο.
Αν όμως έπεφτες σε εξεταστές που ήθελαν ντε και καλά να λαδωθούν, είτε ήξερες να οδηγείς είτε όχι, θα έβρισκαν μια ηλίθια δικαιολογία όπως στην κοπελιά πιο πάνω και θα σε έκοβαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerinarules

Νεοφερμένος

Η katerinarules αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Πολλοί έχουν περάσει χωρίς να λαδώσουν. Θέλω να πιστεύω οι περισσότεροι.
Αλλα τότε που έδινα εγώ, στο συγκεκριμένο δάσκαλο, με εκείνους τους εξεταστές, ήταν πολύ συγκεκριμένο το καθεστώς και μονόδρομος. Δεν είπε κανείς ότι δεν υπάρχουν και τίμιοι άνθρωποι στο χώρο.
Αν όμως έπεφτες σε εξεταστές που ήθελαν ντε και καλά να λαδωθούν, είτε ήξερες να οδηγείς είτε όχι, θα έβρισκαν μια ηλίθια δικαιολογία όπως στην κοπελιά πιο πάνω και θα σε έκοβαν.

Ακριβώς αυτό. Γιαυτό και την πρώτη φορά πήγα χωρίς να λαδώσω γιατί ένιωθα σίγουρη και έτοιμη, αλλά οι εξεταστές είχαν άλλοι άποψη. Και ο λόγος που θα τα σκάσω αυτή την φορά είναι για να ξεμπερδεύω. Αφού τα καταφέρνω και δεν έχω πρόβλημα γιατί να με κόβουν συνέχεια άδικα και να με ταλαιπωρούν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πηγαίνετε στην Καλαμάτα να δώσετε, ούτε λάδωμα, ούτε τίποτα. Σας το λέω γιατί πέρασα με την πρώτη. Και είναι και μια χαρά άνθρωποι. Μάλιστα, μου είπαν να σταματήσω για να πάρουν τσιγάρα. :P Βέβαια, κάνουν τους αδιάφορους και συζητούν για άσχετα θέματα, αλλά ταυτόχρονα προσέχουν πάρα πολύ τις κινήσεις του εξεταζόμενου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πηγαίνετε στην Καλαμάτα να δώσετε, ούτε λάδωμα, ούτε τίποτα.
ε,εκει εχουν το καλυτερο ντοπιο λαδι
τι να το κανουν το ξενο?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ρε παιδιά πάτε καλά;
Τι είναι αυτά που λέτε για λαδώματα; Είστε και νέοι άνθρωποι!

Δηλαδή βγάζετε από την τσέπη σας λεφτά και πληρώνετε κάποιον για να σας περάσει; Ξέρετε, όσο διεφθαρμένος είναι αυτός που τα παίρνει, άλλο τόσο είστε κι εσείς που τα δίνετε, αντί να πάτε σε ένα αστυνομικό τμήμα και να το καταγγείλετε.

Δεν υπάρχει σωτηρία..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top