Κριτική για τις φωτογραφίες μας

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
:) σ'ευχαριστώ!Δεν το είχα αντιληφθεί αυτό.


@Χριστιάννα: σ'ευχαριστώ πολύ για την άποψη σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

GoodDayToDie

Νεοφερμένος

Η GoodDayToDie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Σε αυτό το thread μπορούμε να καταθέτουμε φωτογραφίες για τις οποίες θέλουμε την ειλικρινή γνώμη των θεατών στο καλλιτεχνικό ή το τεχνικό κομμάτι. Όποιος χρησιμοποιεί αυτό το thread θα πρέπει να είναι προετοιμασμένος για αυστηρή και ειλικρινή κριτική, πάντα καλοπροαίρετα -ελπίζω- με στόχο τη βελτίωση και την εξέλιξή μας.
Αποφύγετε να χρησιμοποιείτε το σύστημα ψήφων εδώ και μοιραστείτε την ειλικρινή σας γνώμη για τη φωτογραφία.
Μπορείτε αν θέλετε να καταθέτετε και τις τεχνικές λεπτομέρειες της εικόνας σας, όπως αυτές εμφανίζονται από το EXIF της μηχανής σας: μοντέλο φωτ. μηχανής, διάφραγμα, ταχύτητα λήψης, ευαισθησία ISO, εστιακή απόσταση κλπ.

Ξεκινώ με μια εικόνα που έχω καιρό καταχωνιασμένη και παραλλαγές αυτής, τραβηγμένη με την παλιά compact Nikon Coolpix P4 μηχανή μου. Η πρώτη είναι η εικόνα όπως βγήκε από την κάμερα. Η τρίτη είναι ψεύδο-HDR. η τέταρτη είναι η πιο ικανοποιητική για τα γούστα μου, αν και δεν αποδίδει την ατμόσφαιρα που θα ήθελα (γι' αυτό και την έχω καταχωνιάσει).

Βαράτε ελεύθερα. :P


σαφως την τεταρτη, η τριτη ειναι πολυ sharpened κατα τη γνωμη μου, ενω η δευτερη το αντιθετο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.


Ζητάω την βοήθεια σας γιατί ξέρω πως δεν τα πάω καλά με τα πορτρέτα. Χάνω πολύ ακόμα στο θέμα επικοινωνία φωτογράφου-φωτογραφιζόμενου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.


Ζητάω την βοήθεια σας γιατί ξέρω πως δεν τα πάω καλά με τα πορτρέτα. Χάνω πολύ ακόμα στο θέμα επικοινωνία φωτογράφου-φωτογραφιζόμενου...

Ηλία δε καταλαβαίνω γιατί κολλάς στην επικοινωνία....:/: Η μόνη εξηγηση που μπορώ να δώσω είναι είτε οτι ντρέπεσαι να πεις αυτό που ακριβώς θες από το μοντέλο ,είτε οτι κολλάς επειδή ούτε εσυ ο ίδιος δεν ξέρεις τι θες.Δε το λεω με κακια πρόθεση..:P
Δεν έχω τη φοβερη εμπειρία στα πορτρετα αλλά επειδή τυχαίνει να έχω μια φιλοτιμη και καλή κολλητουλα που με αφηνει να τη βασανίζω φωτογραφικά, αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι όταν θέλω μια συγκεκριμένη εκφραση αρκεί να της περιγράψω κάποια συναισθηματα ή πχ μια υποθετική κατασταση στην οποία βρίσκεται. Δηλαδή στην ουσία παίζουμε θέατρο, της δίνω ρόλους, μόνο που για να μη χασω την μοναδικοτητα της, της τονίζω οτι θέλω την δική της αντιδραση και εκφραση και όχι να μιμηθεί κάποιου άλλου.Όλα αυτά στο χαλαρό εννοειται με ενδοιαμεσες καφρίλες για να μην την αγχώσω και μου λακίσει...:P
Δεν ξέρω αλήθεια τι άλλο να σου πω για να βοηθήσω.. Όταν ξεκινάς να βγάλεις ένα στημενο πορτρετο δεν έχεις μια συγκεκριμένη ιδέα στο μυαλό σου,δεν θες να εκφρασεις κάτι που νιώθεις ; Γιατί αν δεν έχεις, ίσως αυτό σε φέρνει σε αμηχανία και δεν ξέρεις πως να καθοδηγήσεις το μοντέλο σου.

Κατα τη γνώμη μου αφού με τα στημένα όπως λες δεν το έχεις, κυνήγα τα αυθόρμητα οπου βγάζουν περισσότερη φυσικότητα και αυθεντικότητα.Εγώ τα προτιμώ, πολλές φορές ένα τυχαίο αυθόρμητο πορτρετο είναι χιλιες φορες καλύτερο από κάποιο στημενο που το έβγαλες με χιλια ζόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
xkoy.jpg ..DSC07600.jpg
ttt.JPG .. DSC07605.jpg
sxoleio.jpg..skalakia.jpg


Σας λένε τιποτα ή να ξανακάνω τη βολτίτσα απ'την αρχή;:P( πειτε κ όπου βλέπετε τεχνικά λαθη γιατι είμαι ασχετη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.


Σας λένε τιποτα ή να ξανακάνω τη βολτίτσα απ'την αρχή;:P( πειτε κ όπου βλέπετε τεχνικά λαθη γιατι είμαι ασχετη)

Ξανακάνε την βόλτα αλλά για να θαυμάσεις αυτή την φορά..:P
Όλες είναι υπέροχες μόνο η προτελευταία δε μου "έκατσε" πολύ καλά στο μάτι. Το σχολείο εννοώ, γιατί στα δεξία της φωτογραφίες τα μπαλκόνια από την πολυκατοικία με χάλασαν λίγο. (και εγώ άσχετη είμαι, μη με παίρνεις και πολύ στα σοβαρά).

Πάντως έξοχες φωτογραφίες και πολύ ωραία μέρη βρήκες :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Για την 5η καλά κι εσύ την έχεις τραβήξει;:P
Κάθε φορά περνάω απο εκεί όταν πηγαίνω στο Πανεπιστήμιο για να πάω στο αυτοκίνητο που το παρκάρω πιο κάτω.

Προσωπικά βλέπω μια καλή προσπάθεια... αλλά είναι σε πρωτόλειο στάδιο. Σε όλες βλέπω τι είδες αλλά σε καμία δεν καταφέρνω να εσθανθώ τη ματιά σου... δεν της νιώθω. Θα μου πεις τι μπαρούφες λέω. Ένα παράδειγμα φωτογραφίας που με κάνει να νιώσω κι να δώ την εσωτέρικότητα του φωτογράφου είναι πχ η παραπάνω της Μάρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.


Σας λένε τιποτα ή να ξανακάνω τη βολτίτσα απ'την αρχή;:P( πειτε κ όπου βλέπετε τεχνικά λαθη γιατι είμαι ασχετη)

Μου αρέσει πιο πολύ από όλες η πρώτη. Έχει "κάτι" που μου λέει "κάτι".

Ωστόσο, θα συμφωνήσω με τον φίλο Ηλία....αλλά κάθε αρχή και δύσκολη! Μην το βάζεις κάτω!

ΥΓ: Από τεχνικής άποψης είναι αξιοπρεπείς. Τις έχεις περάσει καθόλου από φωτομάγαζο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τα σχολια σας.:)

Λοιπόν αυτό που λέει ο Ηλίας το βλέπω κι εγώ και είναι κάτι που μου τη σπάει απιστευτα.:(
Ενώ βλέπω κάτι που μου δημιουργει διαφορες σκέψεις , συναισθήματα όταν πάω να φτιαξω τη φωτογραφια που έχω στο μυαλό μου δυσκολευομαι πολύ.: /Αυτό που τραβάω δεν έχει καμια σχεση με αυτό που ''είδα'' .Είναι αυτό που είπατε, δεν καταφερνω να περασω τη ματιά μου. :/
Επίσης σε τετοια θεματα σταθερα αλλα με πολλά στοιχεια ενδιαφεροντα , αποσυντονίζομαι ...δυσκολευομαι στη συνθεση. :/
Ας ελπίσω οτι αυτό που φταίει είναι η έλλειψη εξασκησης.:P
Και κάτι τελευταίο, γιατί η μηχανή δεν τραβάει αυτό ακριβώς που βλέπει το ανθρώπινο μάτι;; Εννοώ σε χρώματα, υφές, ατμόσφαιρα; Φταίει ο φωτογράφος και εδώ;:redface:

(Μάρω όσες έχουν ονοματα που τα εχω γραψει εγώ , εχω πειραξει στο gimp τα χρωματα -ναι θυμαμαι που έχεις πει οτι πειραζοντας τα χρωματα καταστρεφουμε τις φωτο αν ειναι σε jpj :Ρ- και ίσως έχουν λιγο crop. )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Επίσης σε τετοια θεματα σταθερα αλλα με πολλά στοιχεια ενδιαφεροντα , αποσυντονίζομαι ...δυσκολευομαι στη συνθεση. :/
Ας ελπίσω οτι αυτό που φταίει είναι η έλλειψη εξασκησης.

Νομίζω πως είναι αρχή σε όλες τις τέχνες η αφαίρεση. Έίναι πολύ δύσκολο να δαμάσεις πολλές οπτικές πληροφορίες σ' ένα κάδρο ώστε το αποτέλεσμα να είναι τουλάχιστον αισθητικά ισορροπημένο(ειδικά όταν είσαι στα πρώτα βήματα). Γι' αυτό παίξε λίγο με την αφαίρεση. Πρόσεξε όμως γιατί καραδοκεί η υπεραπλούστευση κι η απλοϊκότητα. Επίσης ειδικά όταν τραβάς με ψηφιακή ψάξτο αρκετά. Κάνε καμια 15αριά λήψης. Νομίζω πως σε αυτό το θέμα θα σε βοηθήσει το παρακάτω άρθρο που προσωπικά το βρίσκω εξαιρετικό ακόμα, αλλά κι ειδικότερα με βοήθησε στα πρώτα μου βήματα:

Σύνθεση, καδράρισμα, προοπτική - Μάνος Λυκάκης

Και κάτι τελευταίο, γιατί η μηχανή δεν τραβάει αυτό ακριβώς που βλέπει το ανθρώπινο μάτι;; Εννοώ σε χρώματα, υφές, ατμόσφαιρα; Φταίει ο φωτογράφος και εδώ;

"Φταίει" κι το μέσο κι ο φωτογράφος. Δηλαδή σαφώς υπάρχουν πολύ καλές μηχανές που δίνουν εξαιρετικής απόδοσης χρώματα κλπ., αλλά κι κάποιες που τα δείχνουν όλα λίγο ξεθωριασμένα κλπ. Αυτό νομίζω γίνεται κατανοητό από όλους. Αλλά δεν είναι εκεί το θέμα. Άλλωστε αυτά φτιάχνοντε κι στο pc.

Όμως το μείζον πρόβλημα είναι του φωτογράφου. Ένας αρχάριος φωτογράφος πρέπει πρώτα να κατανοήσει πως η φωτογραφική μηχανή είναι ένα μέσον έκφρασης, ένα μέσο πολύ κοντινό στο μάτι αλλά πολύ διαφορετικό. Έχει τις δικές του ιδιαιτερότητες τις οποίες πρέπει σιγά-σιγά να οικιοποιηθεί ώστε να αρχίζει να εκφράζεται μέσο αυτού κι να το ελέγχει. Οπότε για αρχή θα σου πρότεινα να αρχίσεις να τραβάς με μια συγκεκριμένη εστιακή απόσταση κι να σταματήσεις να παίζεις με το ζούμ ώστε να αρίσεις να μαθαίνεις το κάδρο κι να μπορείς να το ελέγχεις κι να καρδάρεις καλύτερα. Έπειτα πρέπει να αρχίσεις να επεμβαίνεις δημιουργικά με τις επιλογές ταχύτητας, διαφράγματος, iso... αλλά τα κυριότερα είναι νομίζω η εξάσκηση στην σύνθεση κι στο καδράρισμα. Αν θες πές μου να σου προτείνω κάποια βιβλία.

Τέλος μην τρελαίνεσαι μπορείς να επεμβαίνεις στα jpg ειδικά των σύγχρονων μηχανών για να διορθώνεις λίγο τα levels, το κόντραστ κι την οξύτητα. Τα προβλήματα που θα δημιουργούντε θα είναι ορατά μόνο σε μεγάλες εκτυπώσεις, κι ούτε...
Σαφώς βέβαια είναι καλύτερα να έχεις κι να επεξεργάσε τα raw για να μπορείς να επεμβαίνεις σε μαγαλύτερο βαθμό χρωματικά κι σε θέμα white balance χωρίς να χάνεις ποιότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Ευχαριστώ Ηλία για τις απαντησεις. : )

Αν θες πές μου να σου προτείνω κάποια βιβλία.
Ακούω...:):spasiklas:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
[offtopic]Πώς πήγες στις Πανελλήνιες;[/offtopic]

Εγώ για αρχή θα σου πρότεινα ως προς το τεχνικό κομμάτι κι το θέμα σύνθεσης, καδραρίσματος και κανών τους που είναι απαραίτητα στην αρχή να τα γνωρίσεις ώστε κάποτε να καταφέρεις να τα ξεπεράσεις συνειδητά. Το Ο μαγικός κόσμος της φωτογραφίας του Σκιαδόπουλου.

Αλλά συγχρόνως θα σου πρότεινα το Εισαγωγή στην Καλλιτεχνική φωτογραφία του Πλάτων Ριβέλλη ώστε να ισορροπήσεις λίγο. Αυτό στο λέω εκ πείρας γιατί εγώ πριν λίγο καιρό το διάβασα κι νομίζω πως θα ήταν καλύτερα να το είχα διαβάσει στην αρχή. Αν και τώρα είχα την εμπειρία να κάνω μια καλύτερη-βαθύτερη ανάγνωση.

Τέλος υπάρχουν εξαιρετικά άρθρα και στο νετ. Μερικά τα έχω μαζέψει κι εδώ:

https://www.vcdc.gr/forum/viewtopic.php?f=62&t=19452
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Εγώ για αρχή θα σου πρότεινα ως προς το τεχνικό κομμάτι κι το θέμα σύνθεσης, καδραρίσματος και κανών τους που είναι απαραίτητα στην αρχή να τα γνωρίσεις ώστε κάποτε να καταφέρεις να τα ξεπεράσεις συνειδητά. Το Ο μαγικός κόσμος της φωτογραφίας του Σκιαδόπουλου.

Αλλά συγχρόνως θα σου πρότεινα το Εισαγωγή στην Καλλιτεχνική φωτογραφία του Πλάτων Ριβέλλη ώστε να ισορροπήσεις λίγο. Αυτό στο λέω εκ πείρας γιατί εγώ πριν λίγο καιρό το διάβασα κι νομίζω πως θα ήταν καλύτερα να το είχα διαβάσει στην αρχή. Αν και τώρα είχα την εμπειρία να κάνω μια καλύτερη-βαθύτερη ανάγνωση.

Τέλος υπάρχουν εξαιρετικά άρθρα και στο νετ. Μερικά τα έχω μαζέψει κι εδώ:

https://www.vcdc.gr/forum/viewtopic.php?f=62&t=19452

Θενκς!:thumbup:


[offtopic]Πώς πήγες στις Πανελλήνιες;[/offtopic]
αστα να πανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Επίσης domenica θα σε βοηθήσει πολύ να βλέπεις φωτογραφίες άλλων φωτογράφων, πολλές φωτογραφίες, πάρα πολλές! Και εκεί που θα έχεις πει "οκ. εγώ δεν έχω κάτι να προσφέρω παραπάνω." εκεί είναι που ξεκινάς και δίνεις τον εαυτό σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Σήμερα στην συγκέντρωση στο Σύνταγμα. Πολύς κόσμος. Πείτε μου την άποψη σας γιατί εμένα δεν μ'αρέσει... :P


View attachment 38212
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Σήμερα στην συγκέντρωση στο Σύνταγμα. Πολύς κόσμος. Πείτε μου την άποψη σας γιατί εμένα δεν μ'αρέσει... :P
View attachment 38212
Αν σου ζητούσαν με μία φωτογραφία να δείξεις αυτό που έζησες χθες, σίγουρα δεν θα διάλεγες αυτήν.
Αυτό είναι το βασικό της πρόβλημα για μένα. Δεν μεταφέρει την ατμόσφαιρα της συγκέντρωσης.
Θα μπορούσε να είναι τραβηγμένη μια οποιαδήποτε ημέρα στο Σύνταγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Αν σου ζητούσαν με μία φωτογραφία να δείξεις αυτό που έζησες χθες, σίγουρα δεν θα διάλεγες αυτήν.
Αυτό είναι το βασικό της πρόβλημα για μένα. Δεν μεταφέρει την ατμόσφαιρα της συγκέντρωσης.
Θα μπορούσε να είναι τραβηγμένη μια οποιαδήποτε ημέρα στο Σύνταγμα.

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο! Πέρα από αυτό; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πέρα απ' αυτό, θέλουμε να δούμε κι άλλες φωτογραφίες που τράβηξες εκείνη τη μέρα. :yes: :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Μάρω επειδή βλέπω οτι σ' ενδιαφέρει ας αναπτύξω λίγο κι την δική μου γνώμη:

Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει δρόμενο, δεν υπάρχει κάποιο πορτρέτο, δεν υπάρχει ενδιαφέρον θέμα. Δεν υπάρχει κάποιο σημένον που να μπορεί να οδηγήσει σε συμαινόνενο ώστε να υπάρξει σημείο. Για να το κάνω πιο κατανοητό είναι σαν να έχεις άσχετες λέξεις στην σειρά, δεν βγαίνει νόημα.
Από την άλλη δεν υπάρχει ούτε κάποια φωτογραφική αξία, κάτι που να ξεπερνάει την όποια ανάλυση κι ανεξήγητα να με αγγίζει.

Εν τέλη η φωτογραφία ήταν καλή για άσκηση κι για να καταλάβεις τι δεν χειρίστηκες καλά αλλά απο εκεί κι πέρα προσωπικά δεν θα ασχολιόμουν άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μάρω, ένας καλός τρόπος να πάρεις αξιόλογο feedback είναι να μας πεις εσένα τι σε ενοχλεί και σε προβληματίζει και τι είναι αυτό που σε έκανε να τραβήξεις τη φωτογραφία και να μας τη δείξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top