Τα δικαιώματα των ζώων και η καταπάτησή τους

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Θα ήθελα παρακαλώ να συζητήσουμε κάτι που απο ότι είδα δεν υπάρχει, ας πούμε ότι ο γείτωνας, ο φίλος, ο συγγενής φέρετε βάναφσα σε ζώα που έχει στην κατοχή του, τι θα κάνατε; πώς θα φερόσασταν; υπάρχει δικαίωμα των ζώων που να λέει ότι απαγορέυετε η κακομεταχείρηση;

Πώς μπορούμε άν μπορούμε να αφερέσουμε το δικαίωμα κατοχής ζώου σε κάποιον; θα ήθελα να ξέρω την θέση σας και όποιος μπορεί λίνκ ή οποιες πληροφορίες γύρω απο τα δικαίώματα των οικιακών ζώων(σκύλος, γάτης, κατσίκα, αγελάδα και όλα τα ζώα φάρμας ή ικοσητα)

Ευχαριστώ:)

Σημείωση: Τα μηνύματα προέρχονται από το θέμα " Δικαιώματα των ζώων".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δεν γνωριζω περισσοτερες πληροφοριες.
Απλα δεν μου αρεσει σαν φαινομενο η κακομεταχειρηση των ζωων.Θα επιχειρουσα να μιλησω στον αλλο σχετικα με οτι αυτο που κανει μου φαινεται περιεργο.Αν δεν επαιρνε απο λογια θα προσπαθουσα να κινηθω μεσω αλλων οδών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Το θέμα μπίλ είναι τι οδούς; εδώ στην Ρόδο δεν είμαστε τόσο οργανωμένοι, η φιλοζοηκή κάνει αμάν για να΄δώσει τα ζώα σε διάφορούς πόσο μάλλων να πάρει και αυτά που είναι κακοποιημένα:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Τα ζώα πρέπει να έχουν δικαιώματα πολύ κοντινά με αυτά των ανθρώπων. Η όποια κακομεταχείρισή τους να διώκεται με πολύ αυστηρές ποινές.




-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το θέμα μπίλ είναι τι οδούς; εδώ στην Ρόδο δεν είμαστε τόσο οργανωμένοι, η φιλοζοηκή κάνει αμάν για να΄δώσει τα ζώα σε διάφορούς πόσο μάλλων να πάρει και αυτά που είναι κακοποιημένα:hmm:

Μια λυση ειναι η αστυνομία,αλλα δεν ξερω το κατα πόσο ειναι διατεθιμένη να κάνει κάτι,πέραν απο μια πιθανή επίπληξη(εξαρτάται κι απο την ευαισθησία που θα δειξει ο αστυνομικος..).Δεν μου εχει τύχει ανάλογο περιστατικό.Αλλο που μου ρχεται στο μυαλό ειναι τα κανάλια(λιγο τραβηγμενο βεβαια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τα ζώα πρέπει να έχουν δικαιώματα πολύ κοντινά με αυτά των ανθρώπων. Η όποια κακομεταχείρισή τους να διώκεται με πολύ αυστηρές ποινές.




-petros

Συμφωνώ.
Βρηκα και αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Μια λυση ειναι η αστυνομία,αλλα δεν ξερω το κατα πόσο ειναι διατεθιμένη να κάνει κάτι,πέραν απο μια πιθανή επίπληξη(εξαρτάται κι απο την ευαισθησία που θα δειξει ο αστυνομικος..).Δεν μου εχει τύχει ανάλογο περιστατικό.Αλλο που μου ρχεται στο μυαλό ειναι τα κανάλια(λιγο τραβηγμενο βεβαια).

Αστο...ειναι απασχολημενοι να βαρανε κρατουμενους.
Κι εκτος αυτου σε περιστατικο κακοποιησης ζωου ειχα παρει τηλεφωνο κι εφαγα πολυ χοντρο "κλ@σσιμο"!:mad:
(Χειροτερο κι απο εκεινο πυο μου ειχε ριξει μια πιτσιρικα οταν πηγαινα γυμνασιο!)
Πρεπει να εισαι πολυ τυχερος για να ευαισθητοποιηθουν.
Γενικα αν θα ηθελα να μιλησω σε 2 γραμμες θα εγραφα ακριβως οτι ειπε ο Πετρος.
Προσωπικα δεν με ενδιαφερει εαν καποιος αγαπαει τα ζωα ή οχι.
Αλλα γινομαι εξαλος οταν δεν τα σεβεται.
Και στην δουλεια της μητερας μου εχω δει απιστευτα περιστατικα.Απο γατα που εχασε το ματι της απο κλωτσια, μεχρι κουταβι που του βγαλαμε απο την κοιλια το "καλαμακι" (το ξυλινο απο το σουβλακι...Οχι δεν τπ ειχε φαει γιατι ειχε εξωτερικη πληγη.
Τεσπα...τι να λεμε τωρα...
Προσωπικα σας μιλω ειλικρινα δεν ξερω τι θα εκανα...(πολιτισμος bye bye)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
Δυστυχώς, στη χώρα μας και σ΄ αυτό το ζήτημα, είμαστε πολύ πίσω... :(

Θεωρητικά, τα ζώα έχουν δικαιώματα... και προστατεύονται και από την νομοθεσία μας...!!!
Στην πράξη όμως, δεν έχω δει, αλλά ούτε καν και ακούσει, να λαμβάνονται σοβαρά υπόψη, τα δικαιώματα αυτά..., από τις αρμόδιες αρχές..., έτσι ώστε, να προστατεύονται στοιχειωδώς..., από τον κάθε ψυχανώμαλο..., αυτά τα ανυπεράσπιστα πλάσματα. :(

Βέβαια, εάν κάποιος θελήσει να ασχοληθεί σοβαρά... και πάρει πληροφορίες από τις φιλοζωικές οργανώσεις, οι οποίες δραστηριοποιούνται καθαρά από ιδιωτική πρωτοβουλία..., ίσως για κάποιες περιπτώσεις..., να καταφέρει να βρει άκρη, αλλά και πάλι, αυτός δεν θα είναι ο κανόνας..., αλλά μια μόνο εξαίρεση... :|

Καλό θα ήταν πάντως, εάν θέλεις, να μας γράψεις πιο συγκεκριμένα..., γύρω από το θέμα που αντιμετωπίζεις, μήπως και μπορέσουμε να σου δώσουμε κάποιες παραπάνω πληροφορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ακριβώς μάριο και εγώ θέλω να βρώ τρόπο να του ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΕΙ οποιαδήποτε σχέση με ζώα, αυτός που κακοποιεί πρέπει να τειμωρείτε, το πρόβλημα είναι ότι εκτώς απο καταγγελεία πρέπει να είναι και ανώνημη, προσωπικά έχω πρόβλημα, δεν ξέρω άλλα υπάρχει και η ακρέα περίπτωση και λυπάμε που το λέω άλλα ευθανασία κρυφά απο τον ιδιοκτήτη, προκειμένου να γλειτώσει απο τον καθημερινό πόνο, καλύτερα ευθανασία, άν όχι θα βάλω ανθρώπους να του τα κλέψουν απο κατσίκια μέχρι κότες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Συμφωνώ.
Βρηκα και αυτό.
Το θέμα είναι να εφαρμόζονται και από τους ανθρώπους. :/:

Δηλαδή κανείς να μην δυστάζει να κινηθεί νομικά σε περίπτωση που πέσει στην αντίληψή του, κακοποίηση ζώου [από γείτονα, γνωστό, άγνωστο κτλ]. Να μην ''βαριέται'' να το κάνει...

Ξέρετε κανένα τηλέφωνο άμεσσης επικοινωνίας για τέτοιες περιπτώσεις; [αν κάποιος βρεθεί στη θέση να βλέπει κάποιον να κακοποιεί ζώο, να μπορεί να τηλεφωνήσει και να υπάρξει άμεσση επέμβαση] :hmm:



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Πήρα την εταιρεία προστασίας ζώων και μου είπαν ότι μόνο με γραπτή καταγγελία σε κάποια διέυθυνση γινετε και όταν Ρώτησα για Ρόδο τους είπα την κατάσταση και μου είπαν ότι παντού γίνετε αυτό ότι δηλαδή προσπαθούν απλά οι φιλοζοηκές να δώσουν τα ζώα άλλα δεν μπορούν να τα προστατέψουν όπως πρέπει βάση νόμου, θα ψάξω και σε άλλα τηλέφωνα και θα σας πώ νέα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Δεν πρέπει να κακοποιούμε τα ζώα,σαφώς και έχουν δικαιώματα αλλά εδώ έχουν χτιστεί ξενοδοχεία για ζώα,έχουν προσθέσει τεχνητά μέλη σε ζώα και γενικώς κάποιοι έχουν ξοδέψει τόσα πολλά λεφτά για ζώα ενώ πάρα πολλά παιδιά στον κόσμο δεν έχουν ούτε τα βασικά
Και κάτι άλλο όταν βλέπεις στο δρόμο τα αδέσποτα είναι...κάπως,κρίμα που δεν υπάρχει ένας μπόγιας να τα μαζέψει;) Πολλά απ'αυτά είναι επιθετικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Δεν πρέπει να κακοποιούμε τα ζώα,σαφώς και έχουν δικαιώματα αλλά εδώ έχουν χτιστεί ξενοδοχεία για ζώα,έχουν προσθέσει τεχνητά μέλη σε ζώα και γενικώς κάποιοι έχουν ξοδέψει τόσα πολλά λεφτά για ζώα ενώ πάρα πολλά παιδιά στον κόσμο δεν έχουν ούτε τα βασικά
Το γεγονός ότι πολλά παιδιά στο κόσμο πεινάνε κτλ, δε σημαίνει πως πρέπει να καταργηθεί οποιαδήποτε άλλη προσπάθεια για μείωση κακών συνθηκών ζωής σε άλλα όντα ή όλα να στραφούν μόνο στην υποστήριξη ανθρώπων που πεινάνε.

Κάθε οργάνωση έχει το σκοπό της. Το ότι υπάρχουν παιδιά στο κόσμο που πεινάνε είναι γεγονός και θα υπάρχουν ίσως και για πάντα, δεν μπορούν οι όποιες οργανώσεις να τα στηρίξουν όλα. Άλλωστε οι οργανώσεις για την υποστήριξη ζώων είναι σαφώς λιγότερες από αυτές για την υποστήριξη ανθρώπων. Υπάρχει μια αναλογία πιστεύω σε αυτά.

Δεν πρέπει να στρεφόμαστε μόνο σε ένα ''κομμάτι'' και να χάνουμε τα υπόλοιπα. :)



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
:clapup: :clapup: πήρα την φιλοζωηκή Ρόδου έδωσα το όνομα του πατερα μου και δεν πρόκειτε να του ξαναδώσουν ζώο ποτε πια απο την φιλοζωηκή μπήκε στην Μάυρη λίστα:clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
:clapup: :clapup: πήρα την φιλοζωηκή Ρόδου έδωσα το όνομα του πατερα μου και δεν πρόκειτε να του ξαναδώσουν ζώο ποτε πια απο την φιλοζωηκή μπήκε στην Μάυρη λίστα:clapup: :clapup:


Έτσι, έτσι:clapup: :clapup: :clapup:

Γενικά όλα τα έμβυα όντα πάνω στον πλανήτη έχουν δικαιώματα. Κι εμείς ζώα είμαστε, ένα παραπάνω που έχουμε την λογική συνείδηση, άλλο αν οι περισσότεροι δεν την χρησιμοποιούν:P . Τα κακόμοιρα τα ζώα γιατί να μην έχουν δικαιώματα;; Αφού υποτίθεται πως η φύση (δεν λέω ο θεός) τα έδωσε στον άνθρωπο για να τον εξυπηρετούν και να τον βοηθούν και ΑΥΤΟΣ να τα φροντίζει με τη σειρά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
Δεν πρέπει να κακοποιούμε τα ζώα,σαφώς και έχουν δικαιώματα αλλά εδώ έχουν χτιστεί ξενοδοχεία για ζώα,έχουν προσθέσει τεχνητά μέλη σε ζώα και γενικώς κάποιοι έχουν ξοδέψει τόσα πολλά λεφτά για ζώα ενώ πάρα πολλά παιδιά στον κόσμο δεν έχουν ούτε τα βασικά

Τα ζώα, φίλε "Bill_Slayer", δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ύπαρξης...

Έχουμε όμως, καθήκον και χρέος, να τα σεβόμασθε και να τα προστατεύουμε, σαν συνοδοιπόρους μας, πιασμένους μαζί μας, στο δίκτυ της ζωής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Είμαστε αρκετά υποκριτές ως είδος και παρόλο που αναγνωρίζουμε ότι ο Θεός έπλασε τα πιο σημαντικά πράγματα, συνεχίζουμε να προσποιούμαστε ότι εμείς ξεκινήσαμε / προκαλέσαμε πολλά από τα μικρότερα αλλά σημαντικά πράγματα της εξέλιξης μας.

Για αυτό και το σκυλί αναφέρεται πάντα σαν το πρώτο είδος ζώου που εξημερώσαμε και, σαν αποτέλεσμα, ο παλιότερος και πιο πιστός φίλος μας.

Αυτή τη στιγμή ο Νέστωρ, το μικρό αδέσποτο κουτάβι που υιοθετήσαμε πριν δυο βδομάδες, κοιμάται στα πόδια μου χωρίς να νοιάζεται ή να ανησυχεί για τίποτα.

Αλλά οι μακρινοί του πρόγονοι δεν είχαν ενεργά εξημερωθεί από τους προγόνους μας. Οι πρόγονοι του σκύλου, οι λύκοι, επέλεξαν οι ίδιοι να ζήσουν κοντά στους ανθρώπινους καταυλισμούς και με αυτή τους την απόφαση σιγά σιγά εξημερώθηκαν (από δική τους πρωτοβουλία).

Με το να μετακινηθεί μέσα στη σφαίρα επιρροής μας και με το να προσαρμόσει τον τρόπο σκέψης, δράσης κ.λ.π., ο λύκος, με τη "μεταμφίεσή" του ως σκύλος, έγινε το πιο επιτυχημένο σαρκοφάγο στο κόσμο.

Ο σκύλος δεν ακριβώς όπως ο λύκος
Οι πιο αρχαίοι σκελετοί σκύλων που έχουν να ανακαλυφτεί από αρχαιολόγους είναι περίπου 12 000 ετών. Διαφέρουν από τον σκελετών των λύκων κατά δυο μόνο σημαντικούς τρόπους. Τα δόντια του σκύλου είναι μικρότερα και πιο πυκνά και η κοιλότητα του (το κρανίο) που περιέχει το μυαλό του είναι κατά ένα τρίτο μικρότερη. Αυτές οι δυο διαφορές - μικρότερα δόντια και μικρότερο μυαλό - παραμένουν οι μεγάλες ανατομικές διαφορές ανάμεσα σε σκυλιά και λύκους. Συνεπώς ο σημερινός σκύλος είναι περίπου ένας "μεταμφιεσμένος" λύκος. Με άλλα λόγια ένα μικρό Τσιουάουα ξαπλωμένο στον καναπέ σας και ένας άγριος λύκος στα βουνά έχουν παρόμοια σετ γονιδίων. Το ζευγάρωμα ενός λύκου και ενός σκύλου παράγουν "γόνιμους" απογόνους.

Αλλά πριν αρχίσετε να ψάχνετε να κάνετε έναν λύκο για κατοικίδιο (λόγω μεγάλου εγκεφάλου), επιτρέψτε μου να σας πω γιατί νομίζω ότι το σκυλί (με το μικρότερο εγκέφαλο) είναι χίλιες φορές καλύτερη παρέα.

Αυτο-εξημέρωση
Όταν ο λύκος μετακινήθηκε στο καινούριο οικολογικό περιβάλλον και αναπτύχθηκε γύρω από ανθρώπινους καταυλισμούς, αυτοεξημερώθηκε. Αυτό έγινε 12 000 με 15 000 χρόνια πριν σε κείνα τα μέρη της Ασίας όπου οι νομάδες πρόγονοί μας ανέπτυξαν αγροτικούς και μόνιμους καταυλισμούς. Ο σχετικά μικρόσωμος ασιατικός λύκος προσέγγισε αυτούς τους καταυλισμούς για διάφορους λόγους. Τα σκουπίδια / απορρίμματα ήταν πάντα μια καλή πηγή για φαγητό και η περιοχή γύρω από τον καταυλισμό είχε λιγότερους κίνδυνους από άλλα μεγαλύτερα σαρκοφάγα ζώα. Μικρότερος κίνδυνος σήμαινε ασφαλέστερη περιοχή για αναπαραγωγή και μεγάλωμα κουταβιών (λύκων), το οποίο βέβαια έδινε και την ευκαιρία στους ανθρώπους να συλλάβουν ευκολότερα τα νεογέννητα λυκάκια στις φωλιές τους.

Τι συνέβηκε στο λύκο?
Οι λύκοι που εγκαταστάθηκαν σε αυτό το καινούριο περιβάλλον, ζώντας στις περιοχές κοντά στους ανθρώπινους οικισμούς, φυσικό ήταν να αλλάξουν την εμφάνισή τους και τη συμπεριφορά τους. Στην αρχή αυτό έγινε χωρίς την ενεργή ανθρώπινη παρέμβαση. Η εξημέρωση ήταν μια πολλά απλή υπόθεση. Οι λύκοι που είχαν τις περισσότερες πιθανότητες να επιβιώσουν σε αυτό το περιβάλλον ήταν εκείνοι που φοβόντουσαν λιγότερο και που ήταν οι περισσότερο κοινωνικοί. Εκείνοι που η φυσική παρουσία του ανθρώπου δεν τους τρομοκρατούσε. Χωρίς την άφθονη τροφή (οι άνθρωποι σκότωναν για δική τους τροφή τα μεγάλα ζώα της περιοχής), τα μικρότερα ζώα ήταν τα πιο κατάλληλα για επιβίωση. Τα δόντια άρχισαν να γίνονται πιο πυκνά. Το φυσικό καμουφλάζ του χρώματος του τριχώματος έγινε λιγότερο σημαντικό γιατί υπήρχαν λιγότερα ζώα από τα οποία έπρεπε να προφυλαχθούν. Ο εγκέφαλος μίκρυνε και άλλαξε επίσης, χωρίς όμως να σημαίνει ότι τα νέα ζώα (τα σκυλιά) είχαν μικρότερη ευφυΐα από τους λύκους.

StarDogs Positive Training
Γιάννης Αραχωβίτης
Επαγγελματίας Εκπαιδευτής Σκύλων

Σχολή Εκπαίδευτών Ζώων
Μέλος του APDT#66102 (USA) & PDTE

www.dogtraining.gr info@dogtraining.gr
www.stardogs.gr info@stardogs.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Τα ζώα, φίλε "Bill_Slayer", δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ύπαρξης...

Έχουμε όμως, καθήκον και χρέος, να τα σεβόμασθε και να τα προστατεύουμε, σαν συνοδοιπόρους μας, πιασμένους μαζί μας, στο δίκτυ της ζωής...

Έχεις απόλυτο δίκιο.

(Ρίξτε μια ματιά κι εδώ: https://www.pets.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=94&Itemid=89)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top