Μεταβατική περίοδος

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, έτσι έλεγα. Αλλα θα φύγω. Λίγο αυτοί είναι σε πίεση και το γραφείο δεν πάει καλά, λίγο εγώ έχω σαλτάρει... Και δεν ξέρω που να κοιτάξω. Δουλειά άλλη δε θέλω.

Vicki μου, δεν είναι τόσο απλό. Να αφήσω σχέση, φίλους, για να γυρίσω... Δεν ξέρω αν είμαι έτοιμη. Αλλα και να ήμουν, ποσο εύκολα χωρίζεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Ναι, έτσι έλεγα. Αλλα θα φύγω. Λίγο αυτοί είναι σε πίεση και το γραφείο δεν πάει καλά, λίγο εγώ έχω σαλτάρει... Και δεν ξέρω που να κοιτάξω. Δουλειά άλλη δε θέλω.

Vicki μου, δεν είναι τόσο απλό. Να αφήσω σχέση, φίλους, για να γυρίσω... Δεν ξέρω αν είμαι έτοιμη. Αλλα και να ήμουν, ποσο εύκολα χωρίζεις?

εισαι διατεθημενη να περασεις το υπολοιπο της ζωης σου στην ελβετια μακρια απ τους γονεις σου ομως;:worry: εγω δεν θα ημουν νομιζω...σαν την ελλαδα δεν εχει...
και στο κατω κατω σχεση θα κανεις αλλη βρε...τοσους αντρες εχει η ελλαδα..θα σαι και με τους γονεις σου...και απο δουλεια δεν θα δυσκολευτεις... αρα...ολα θετικα τα βλεπω εγω.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι είμαι σε θέση να τα πάρω όλα τόσο αψήφιστα, ειδικά σε σχέση με τι σχέση... Το διδακτορικό πάντα με ενδιέφερε... Αλλα πάει αλλα 3 χρονια γαμώτο... Και είναι όντως έτσι, ρε συ Vicki? ΤΏΡΑ να πω η για πάντα η ποτε ξανά Ελβετία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι είμαι σε θέση να τα πάρω όλα τόσο αψήφιστα, ειδικά σε σχέση με τι σχέση... Το διδακτορικό πάντα με ενδιέφερε... Αλλα πάει αλλα 3 χρονια γαμώτο... Και είναι όντως έτσι, ρε συ Vicki? ΤΏΡΑ να πω η για πάντα η ποτε ξανά Ελβετία?


κοιταξε να δεις καλη μου...
καποια στιγμη στη ζωη μας καλουμαστε να παρουμε σημαντικες αποφασεις που θα επηρεασουν το αμεσο μελλον μας στη συνεχεια...η καθε πλευρα της αποφασης εχει και τις αναλογες συνεπειες...απλα κατσε και βαλε τα πραγματα κατω...τα υπερ και τα κατα της καθε πλευρας και αποφασισε τι θες περισσοτερο...και αυτο κανε.;) οι αποφασεις δυστυχως πρεπει να παρθουν τωρα...:) ζυγισε τα και δες τι θελεις...;)
εγω επειδη αντιμετωπισα πολυ χειροτερα προβληματα αυτα και ολα τα υπολοιπα μου φαινονται παιχνιδακι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι είμαι σε θέση να τα πάρω όλα τόσο αψήφιστα, ειδικά σε σχέση με τι σχέση... Το διδακτορικό πάντα με ενδιέφερε... Αλλα πάει αλλα 3 χρονια γαμώτο... Και είναι όντως έτσι, ρε συ Vicki? ΤΏΡΑ να πω η για πάντα η ποτε ξανά Ελβετία?
Αυτό το δίλημμα το είχες και πριν δύο χρόνια αν θυμάμαι καλά και ούτε τότε σου άρεσε:P
Σοβαρά τώρα, έχω την αίσθηση ότι το μόνο που σε κρατάει στην Ελβετία είναι η σχέση σου. Είναι πράγματι το άλλο σου μισό? Ρωτάω γιατί η ψυχολογία σου συχνά είναι χάλια. Μπορείς να ζήσεις έτσι για πάντα? Η καρδιά σου και το ένστικτό σου τι σου λένε? Μέσα σου ξέρεις τι πρέπει να κάνεις πιστεύω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Γιδάκι.... σορρυ που θα σε μπερδέψω αλλά...
εγώ πάντως δεν θα παράταγα μια πραγματικά καλή σχέση για να γυρίσω Ελλάδα....
Ισως να έχει δίκιο η Βάσω ότι σαν την Ελλάδα δεν υπάρχει αλλού αλλά κι ανθρώπους που μας κάνουν να νιώθουμε πλήρεις και να ζούμε την αγάπη.... δεν τους βρίσκουμε κι απ τη μια μέρα στην άλλη....

Βάσω....
έπρεπε να διαλέξεις ανάμεσα στο να φύγεις από ελλάδα μαζί με τον άντρα σου ή να κάτσεις μόνη σου πίσω (αυτός θα έπρεπε να φύγει και το θεωρούμε στάνταρ) θα τον άφηνες?
Είμαι σίγουρη πως όχι....
Δεν έχει διαφορά το να είσαι παντρεμένος με το να έχεις μια καλή σχέση σε ότι αφορά τα αισθήματα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Έχεις δίκιο Palladin. Αν και ο πρώτος χρόνος ήταν χαλια, γιατί είχα ξεριζωθεί από ο,τι ήταν δικό μου και βρισκόμουν σε ένα δύσκολο και μουντό περιβάλλον, κάνοντας ένα master που με απογοήτευσε.
Aσχετα από τι σχέση μου, έλεγα ότι δεν μπορεί, ήρθα μέχρι εδώ, ας κάνω εν τελει κάτι πιο μεγάλο, πιο ιδιαίτερο, κάτι που δε θα έκανα στην Ελλάδα και κάτι που να επιβραβεύσει το ότι πέρασα τον πρώτο χρόνο και το ξεπέρασα.

Αχ δεν ξέρω... αν θα το βρω ποτε... γιατί και στην Ελλάδα, δε με ενδιαφέρει μια δουλειά γραφείου. Πάντα στην αρχιτεκτονική είχα άλλες βλέψεις και αυτό πιο εύκολα μέσω του εξωτερικού το πετυχαίνει κανεις...

όσο βλέπω τι σχέση μου να εξελίσσεται, να δένει, να παίρνει μορφή, χαίρομαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
εγώ πάντως δεν θα παράταγα μια πραγματικά καλή σχέση για να γυρίσω Ελλάδα....
ούτε κι εγώ. Απλά δεν ξέρω κατά πόσο το γιδάκι είναι οντως ικανοποιημένο από τη σχέση του. Γι'αυτό μόνο αυτή μπορεί τελικά να απαντήσει στο ερώτημα που την βασανίζει:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
όσο βλέπω τι σχέση μου να εξελίσσεται, να δένει, να παίρνει μορφή, χαίρομαι...
αν πιστεύεις ότι εν τέλει θα κάνεις ξανθά γερμανόφωνα παιδάκια τότε μείνε:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Η σχέση μου είναι καταδικασμένη στο να μην ανθίσει, όσο εγώ σκέφτομαι το που πάμε και που θα καταλήξουμε... Όταν νιώθεις ότι ανήκεις αλλου, από τον άνθρωπο σου, πως να τον νιώσεις σαν άλλο σου μισό?
Αλλα όταν νιώθεις ότι υπάρχει η βάση και η κατανόηση, πως να το αφήσεις? Ειδικά όταν νιώθω ότι θα είχα ακόμα κάτι να κάνω...

Το ιδανικό θα ήταν να βρω ένα διδακτορικό, με part-time δουλειά... κι αν σαλτάρω εδώ η χωρίσω, να το συνεχίσω από Ελλάδα... Είναι όμως απίθανο σχεδόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Ισως να έχει δίκιο η Βάσω ότι σαν την Ελλάδα δεν υπάρχει αλλού αλλά κι ανθρώπους που μας κάνουν να νιώθουμε πλήρεις και να ζούμε την αγάπη.... δεν τους βρίσκουμε κι απ τη μια μέρα στην άλλη....

Βάσω....
έπρεπε να διαλέξεις ανάμεσα στο να φύγεις από ελλάδα μαζί με τον άντρα σου ή να κάτσεις μόνη σου πίσω (αυτός θα έπρεπε να φύγει και το θεωρούμε στάνταρ) θα τον άφηνες?
Είμαι σίγουρη πως όχι....
Δεν έχει διαφορά το να είσαι παντρεμένος με το να έχεις μια καλή σχέση σε ότι αφορά τα αισθήματα :)

οχι κουε δεν θα τον αφηνα θα φευγα κι εγω μαζι του αλλα εδω μιλαμε για τον αντρα μου οχι για μια σχεση δεν ειναι καθολου το ιδιο για μενα.
μια σχεση ειναι μια σχεση οσο και να λεμε οτι ειναι καλη και μας καλυπτει κλπ. γιατι δλδ πιστευεις οτι στην ελλαδα το γιδι δεν θα βρει κατι εξισου καλο για να κανει σχεση;:worry: ισως βρει και καλυτερο.;)
και το κυριοτερο..θα ειναι διπλα στους γονεις της...στους ανθρωπους που την αγαπουν...στο οικειο της περιβαλλον... και απο δουλεια...το επαγγελμα της εχει αρκετες προοπτικες μη λεμε χαζα;) αρα...τα περισσοτερα θετικα για μενα ειναι αν γυρισει στην ελλαδα. εγω αυτο θα κανα χωρις δευτερη σκεψη.
σιγουρα τα αισθηματα που νοιωθει το γιδι για το αμορε να την κανουν διστακτικη σε ολο αυτο το πλανο...ομως εμεις εδω σαν τριτοι το βλεπουμε τελειως αντικειμενικα το θεμα με βαση τη λογικη και δεν εχουμε κανενα συναισθημα για το αμορε του γιδιου σωστα;;) αρα μιλαμε και πιο αντικειμενικα...
ειμαι της αποψης οτι σχεσεις ερχονται και παρερχονται... κι αν τελικα μεινεις ελβετια πχ παντρευτεις το αμορε και μεινεις για παντα εκει καποια στιγμη ισως να συνειδητοποιησεις οτι δεν εισαι ευχαριστημενη απ τη ζωη σου και τελικα θα ηταν καλυτερα να ειχες επιστρεψει ελλαδα...τι θα γινει τοτε;:worry:
το θεμα ειναι να μη φτασεις ποτε να συνειδητοποιησεις κατι τετοιο;)
μετα θα ειναι αργα;) η αποφαση δικη σου γιδακι...εγω σου ειπα τι θα εκανα εγω... βαλε κατω και ζυγισε να δεις τι θες...ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις ασχετα τι λεμε εμεις εδω. να ξερεις ομως...η καθε πλευρα της αποφασης εχει και τις αναλογες συνεπειες αρνητικες παντα;) απλα εμεις διαλεγουμε τις λιγοτερο επωδυνες;) καλη αποφαση καλη μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Γιδακι δεν ξερω ποσο σοβαρα το βλεπεις και τι νιωθεις, και δε χρειαζεται να με παρεις σοβαρα, αλλα ΜΗΝ αποφασισεις με βαση το ποσο καλα παει ΤΩΡΑ η σχεση σου. Γιατι ειναι μια σχεση και κανεις δε σου εγγυαται τιποτα, αυριο μπορει να νιωθεις χαλια, μεθαυριο να χωρισεις *νοκ*νοκ*..δεν χρειαζεται να *χτισεις* αρκετα επομενα χρονια σου σε κατι που δεν ειναι σταθερο, αν ειναι το μονο που σε κραταει δηλαδη.. Αν δεν θες να δουλεψεις αλλο εκει, αλλα να συνεχισεις για διδακτορικο φανταζομαι οτι εχεις στο μυαλο σου να επιστρεψεις καποια στιγμη ελλαδα πολυυυ αργοτερα? Γιατι ποσο θα σε ικανοποιουσε μετα απο τοσα χρονια σπουδων μια δουλιτσα στην Ελλαδα που δε θα ειχε καμια σχεση απο λεφτα με την Ελβετια? Και αν στοχος ειναι η επιστροφη στην Ελλαδα απλως για δουλεια και οχι για ακαδημαϊκη καριερα, ειναι τοσο χρησιμο το διδακτορικο?
Αυτα :X
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Γιδάκι είναι δύσκολο να αποφασίσεις. Αλλά για μένα να επενδύσεις σε μια σχέση είναι σημαντικό. Επειδή κι εγώ πέρασα το δίλημμα πριν λίγο καιρό και διάλεξα να έρθω, σου λέω και το εννοώ, πώς αν είχα μια καλή σχέση και δεν είχα χωρίσει με άσχημο τρόπο θα είχα μείνει στάνταρ. Όσο γι'αυτά που λέει η Corpse Bride, διαφωνώ λίγο, επειδή οι σχέσεις είναι ρίσκο, όπως και όλες οι αποφάσεις που παίρνουμε ανά περιόδους! Δεν ξέρεις αν θα είναι ο μέλλων σύζυγός σου, αλλά αν δεν μείνεις δεν θα το μάθεις ποτέ. Επίσης σκέψου αν σε ενδιαφέρει όντως το διδακτορικό, ή το βάζεις σαν άλλοθι ασυνείδητα για να μεταθέσεις στο μέλλον μια πιο de facto απόφαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Παιδιά... ευχαριστώ πάααρα πολύ όλους σας... πραγματικά...
Συμφωνώ παραδόξως με όλους, ανάλογα ποια φωνούλα στο κεφάλι μου έχει το πάνω χέρι κάθε φορά...!

Προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου ότι έχω καιρό ακόμα. Που, έχω, δηλαδή... Δε με πήραν τα χρόνια... Γιατί όλα τα άλλα είναι ρευστά και δεν υπάρχει σωστό ή λάθος...
Η σχέση μου έχει μειονεκτήματα. Αλλά έχει και τόσα καλά. Δεν είναι αυτή τη στιγμή ο άντρας της ζωής μου. Αλλά έχουμε εξελιχθεί τόσο όμορφα και είναι τόσο καλός άνθρωπος, που απλά μόνο καλύτερα μπορεί να πάει. Αλλά είναι ξένος. Και πέρα δώθε, πέρα δώθε το μυαλό μου...

Τα ίδια και με τη δουλειά... Είμαι σε μεταβατική φάση, γιατί δεν ξέρω πού ανήκω... Με γοητεύει η κατασκευή, αλλά ξέρω ότι με συγκινεί και το ακαδημαϊκό, το θεωρητικό ενός διδακτορικού... Δεν ξέρω πού ανήκω, επαγγελματικά...

Από τη μία λέω να ψάξω, να δω τι άλλο μπορώ να βρω... αν υπάρχει κάποια θέση για διδακτορικό... Από την άλλη λέω να κάνω ένα μεγάλο διάλειμμα από τη Ζυρίχη... να πάω στο Μόναχο, πχ, στην ξαδέλφη μου... Ή στην Ιταλία... ή απλά 6 μήνες στην Ελλάδα, να ξελαμπικάρω... Αλλά κι αυτό, εύκολο είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ουφ.. δύσκολη απόφαση Γιδάκι. Αλλά θεωρώ κι εγώ πως δεν πρέπει να αποφασίσεις με βάση την σχέση (όσα και να νιώθεις), αλλά με βάση τον εαυτό σου, ώστε να μη μπορείς ποτέ μετά να του πεις "εγώ θυσίασα τόσα για σένα, εσύ τι έκανες;" Ψάξε μέσα σου να δεις τι θες σαν να μην είχες σχέση- άλλωστε αν ειναι κάτι τόσο δυνατό, πάντα υπάρχουν λύσεις! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
αμαν!!!! ποτε γραφτηκαν ολα αυτα....
γιδι εγω σου εχω πει την αποψη μου... το ξερω οτι ειναι δυσκολο, αλλα μην επαναπαυεσαι και τη λυση θα τη βρεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι...
Αχ έχει θολώσει το μυαλό μου... Δεν ξέρω... ΔΕ νομίζω να κοιμήθηκα καθόλου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
γιδακι το εχεις συζητηση μαζι του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Παλιά το συζητούσαμε πού και πού. Αλλά ήταν ακόμα θεωρητικό, υποθετικό και μακρινό... μάλλον πρέπει να το ξαναναφέρουμε... :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
και εκεινος τι σου ειχε προτεινει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top