Φυλακές Ανηλίκων

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Αν δεν υπήρχε τιμωρία θα είμαστε δυο φορές χειρότερα, γιατί πολλούς τους εμποδίζει αυτό ακριβώς, δεν λέω ότι έτσι πρέπει να γίνεται, ότι δηλαδή πρέπει να έχουμε μια κοινωνία στην οποία δεν θα γίνονται εγκλήματα γιατί θα υπάρχει τιμωρία, απλώς είναι προφανέστατα καλύτερο από το να μην υπάρχει φόβος αλλά να υπάρχει έγκλημα.
Εξισώνω της πράξεις τους, γιατί πολύ απλά επιρεασμένοι από το περιβάλλον τους έκαναν αυτά που έκαναν. Λες και το δεκαπεντάχρονο που κλέβει και σκοτώνει είναι πιο εύκολο να το σωφρονίσεις. Γιατί έτσι έχει μάθει. Και θα εξελιχθεί σε έναν ενήλικα επίσης εγκληματία. Τους βλέπουμε λες και είναι κάτι διαφορετικό! λες και τα παιδιά αυτά δεν θα εξελιχθούν σε εγκληματίες, ή λες και οι ενήλικοι εγκληματίες δεν είχαν τέτοιες τάσεις από παιδιά! Γιατί απλούστατα το περιβάλλον τους έκανε έτσι, και βέβαια τους κρίνουμε με αυτό που έγιναν. Και ξαναλέω, ότι ναι το πιστεύω ότι από μια ηλικία και μετά είσαι εσύ υπεύθυνος για τις πράξεις σου, αλλά πρέπει σίγουρα να έχουμε υπ όψιν μας ότι ο άλλος δεν μπορεί να πάει και πολύ μακριά τη στιγμή που έχει γίνει ήδη κάτι. Και μην αρχίσουμε να κοπανάμε περιπτώσεις με ανθρώπους που άλλαξαν, γιατί είναι απλά οι εξαιρέσεις. Ανεξαρτήτου ηλικίας. Αυτοί που το καναν μαγκιά τους, και δεν νομίζω να έχουν κάποιο πρόβλημα μιας και άλλαξαν. Το θέμα είναι να τα προλάβουμε όλα αυτά, όχι αφού γίνει το κακό να μας πιάσει το ανθρωπιστικό μας και να αγορεύουμε περί ελευθερίας. Όλοι κοιτάνε να επιδιορθώσουν μετά, και στην φυλακή βέβαια αυτό το λάθος γίνεται, απλώς είπαμε, είναι παραδειγματισμός, είναι ότι υπάρχει η ιδέα της τιμωρίας. Ξαναλέω.. είτε μέσα είτε έξω δεν αλλάζει κάτι, είναι αργά.

Τι πάει να πει απάνθρωπες καταστάσεις; το λες γενικότερα υποθέτω,όχι για τις φυλακές.
Θα μιλήσω και γω γενικά λοιπόν και θα πω ότι όσοι με τα εγκλήματά τους καταπατούν το δημόσιο συμφέρον και τα δικαιώματα των άλλων, αξίζουν τιμωρία (θα ήταν πολύ κυνικό εάν έλεγα ότι θα έπρεπε να απαλαχθεί η κοινωνία από αυτούς; γενικά πάντα, το να κλέψεις ένα μηχανάκι εννοείται δεν εντάσσεται σε αυτή την κατηγορία) γιατί πολύ απλά εάν μείνουν ατιμώρητοι είσαι βάρβαρος προς την υπόλοιπη κοινωνία και εδώ κολλάει απόλυτα αυτό που έχω βάλει και υπογραφή, όπως είπε και ο δάσκαλος:
«Το να τιμωρήσεις τους καταπιεστές της ανθρωπότητας είναι επιείκεια, το να τους συγχωρήσεις είναι βαρβαρότητα»

Γενικά πάντα, το τονίζω, αυτό δεν πάει σε όλα αυτά για τις φυλακές ανηλίκων πάει σε αυτό που λες για την κοινωνία την αρμονική...
Όταν λέει δεν βασιλεύει η δικαιοσύνη με απόλυτη εξουσία, η ελευθερία είναι μια κενή έννοια!

τα παντα μπορουν να αλλαξουν,αρκει να θελουμε....οσο για την ηλικια,οσο πιο μικρο ειναι ενα παιδι,τοσο πιο "ευκολα"μπορει να αλλαξει την λανθασμενη κατευθυνση που εχει παρει....αυτο δεν χωρα αμβισβητηση μιας και το ομολογουν παιδαγωγοι,παιδοψυχολογοι που εχουν ασχοληθει επιστημονικα με το θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
τα παντα μπορουν να αλλαξουν,αρκει να θελουμε....οσο για την ηλικια,οσο πιο μικρο ειναι ενα παιδι,τοσο πιο "ευκολα"μπορει να αλλαξει την λανθασμενη κατευθυνση που εχει παρει....αυτο δεν χωρα αμβισβητηση μιας και το ομολογουν παιδαγωγοι,παιδοψυχολογοι που εχουν ασχοληθει επιστημονικα με το θεμα.

Προφανώς, αλλά αυτό από μόνο του δεν λέει κάτι, ο δεκαπεντάχρονος+ είναι δύσκολο να αλλάξει, γιατί για να έχει γίνει κλέφτης ή ξέρω γω τι, βάλε με το νου σου σε τι περιβάλλον έχει μεγαλώσει και από τι ηλικία δέχτηκε τέτοια ερεθίσματα, μιλάμε πάντα για το μεγαλύτερο ποσοστό. Πέρα απ' αυτό πιο καλά συνδυάζουμε αυτές τις πράξεις με έναν ενήλικα παρά με έναν έφηβο. Θέλω να πω ότι φαντάσου πόσο μυημένοι είναι μέσα σε όλο το συστηματάκι που τα κάνουν αυτά από τα 15 τους. Συνεπώς όσο δύσκολο - από θέμα πιθανοτήτων - ήταν να μπουν σε όλο αυτό, τόσο δύσκολο θα είναι και να βγουν. Δεν ξέρω αν γίνομαι αντιληπτή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Προφανώς, αλλά αυτό από μόνο του δεν λέει κάτι, ο δεκαπεντάχρονος+ είναι δύσκολο να αλλάξει, γιατί για να έχει γίνει κλέφτης ή ξέρω γω τι, βάλε με το νου σου σε τι περιβάλλον έχει μεγαλώσει και από τι ηλικία δέχτηκε τέτοια ερεθίσματα, μιλάμε πάντα για το μεγαλύτερο ποσοστό. Πέρα απ' αυτό πιο καλά συνδυάζουμε αυτές τις πράξεις με έναν ενήλικα παρά με έναν έφηβο. Θέλω να πω ότι φαντάσου πόσο μυημένοι είναι μέσα σε όλο το συστηματάκι που τα κάνουν αυτά από τα 15 τους. Συνεπώς όσο δύσκολο - από θέμα πιθανοτήτων - ήταν να μπουν σε όλο αυτό, τόσο δύσκολο θα είναι και να βγουν. Δεν ξέρω αν γίνομαι αντιληπτή;


και το θεωρεις δικαιο,ενα παιδι,να μην εχει μεγαλωσει σε ενα υγιες περιβαλλον ωστε να ωριμασει κ να εξελιχθει,να κουβαλαει ασχημα βιωματα επανω του,να ταλαιπωρειται απο λανθασμενες νοοτροπιες κ με βαση ολα αυτα να φτανει να παραβατει,αντι να του δινει η κοινωνια την δυνατοτητα επαναπροσδιορισμου,να το φυλακιζει;;;;οχι οτι ειναι σιγουρο οτι τελικα το παιδι θα σωφρονιστει και θα προχωρησει....αλλα σαν κοινωνια τι κανουμε ειναι το θεμα....οτι δηλαδη δεν μας αρεσει το βαζουμε στο περιθωριο για να μην το βλεπουμε;;;;ο περιορισμος ωστε να προστατευτει το κοινωνικο συνολο,μπορει να γινει και σε καποια παιδαγωγικη δομη.....οχι σε φυλακες,που το μονο που κανουν ειναι να εξελισουν την ασχημη πλευρα αυτων των παιδιων....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
Ειναι στην ανθρωπινη φυση να ριχνει μονιμως καπου τις ευθυνες. Αυτο ειπα. Δεν καταλαβαινω τι λες..
Αλλοι τροποι να το πω : ειναι στον ανθρωπο, αρεσει στον ανθρωπο, ο ανθρωπος ψαχνει να βρει να ριξει σε καποιον το φταιξιμο. Δε μου ερχονται αλλοι. Αλλα σε καμμια περιπτωση δεν σχετιζεται αυτο που λεω εγω, με αυτο που λες εσυ για ελευθερη βουληση!
Δεν εννοουσα κατι αλλο, αυτο εννοω. Τι θκατα, σαφης δεν ειμαι; Πειτε και κανας αλλος να ξεμπλοκαρουμε, αν καταλαβατε τι ειπα:D
ακριβως , καλα καταλαβα , λοιπον ,
οταν λες οτι ειναι στη φυση του ανθρωπου να ριχνει τις ευθυνες στους αλλους , ειναι σαν να λες οτι οι ανθρωποι ειναι καταδικασμενοι να κανουν αυτο το πραγμα , δλδ αιτιολογεις την αποψη σου με εναν ατοπα , γτ οι ανθρωποι εχουν ελευθερια βουλησης , το οτι ριχνουν το φταιξιμο αλλου , αρχικα δεν ειναι καθολικος νομος , φυσικα δλδ δεν το κανουν ολοι και επειτα , ακομα και αν το κανουν ειναι καθαρη επιλογη τους και οχι θεμα βιολογικο (φυσης ) .
Ελπιζω να εγινα πιο σαφης! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
ακριβως , καλα καταλαβα , λοιπον ,
οταν λες οτι ειναι στη φυση του ανθρωπου να ριχνει τις ευθυνες στους αλλους , ειναι σαν να λες οτι οι ανθρωποι ειναι καταδικασμενοι να κανουν αυτο το πραγμα , δλδ αιτιολογεις την αποψη σου με εναν ατοπα , γτ οι ανθρωποι εχουν ελευθερια βουλησης , το οτι ριχνουν το φταιξιμο αλλου , αρχικα δεν ειναι καθολικος νομος , φυσικα δλδ δεν το κανουν ολοι και επειτα , ακομα και αν το κανουν ειναι καθαρη επιλογη τους και οχι θεμα βιολογικο (φυσης ) .
Ελπιζω να εγινα πιο σαφης! :)

Να σου πω την πικρή μου αλήθεια δυσκολεύτηκα λιγάκι να σε ακολουθήσω μιας και ο τρόπος με τον οποίο γράφεις δεν έχει σαφήνεια και πολύ σωστή σύνταξη.:redface: Ομως, διαβάζοντας σε αρκετές φορές, θ'απαντήσω ελπιζοντας να πέφτω μέσα κι ελπίζοντας να έχουμε επικοινωνήσει. :)Δεν είναι ''καταδικασμένοι'', αλλά τους αρέσει να αποφεύγουν ν'αναλαμβάνουν ευθύνες. Φυσικά και είναι στην επιλογή του καθενός για το αν θα αναλάβει τις ευθύνες του ή θα τις ρίξει αλλού. Αρα, δεν ακυρώνεται η ελεύθερη βούληση που αναφέρεις. Οταν λεω φύση, δεν εννοώ τη βιολογία. Εννοώ τη κοινωνική συνήθεια του ανθρώπου να ρίχνει πάντα κάπου ευθύνες. ''Ανθρώπινη φύση'' είναι εκφραστικό. Προφανώς και εσύ εκεί στάθηκες, ίσως δικαίως γιατί δεν εξήγησα (αναγκαστικό στα φόρουμς) πως δεν προκειται για την κυριολεκτική έννοια της φύσης- της βιολογίας. Κι αυτό το απάντησα με αφορμή την κουβέντα με το νυχτολούλουδο που είπε πως φταίνε για όλ'αυτά οι γονείς.
Αυτά πιστεύω Σάρα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
ελπιζω mindcircus καλες οικογενειες να μην εννοεις ευηποληπτα μελη αυτης της κοινωνιας.....
Φυσικά και δεν μιλώ για τα σε εισαγωγικά κουστουμαρισμένα ευηποληπτα μέλη της κοινωνίας. Ημουν η πρώτη που έδωσα παράδειγμα στο θέμα εξηγώντας σε τι οικογένεις αναφέρομαι.
Αυτό το διάβασες σε κάποιο βιβλίο ιστορίας; :P Νομίζω ότι πρέπει να είμαστε λίγο φειδωλοί στις εκφράσεις τύπου "είναι στην ανθρώπινη φύση". Εδώ δεν γνωρίζουμε τους εαυτούς μας θα πάμε να σκιαγραφήσουμε την ανθρώπινη φύση;
Εκφρασή είναι. Ναι ναι, εξήγησα! Δεν αναφέρομαι στο βιολογικό κομμάτι του ανθρώπινου οργανισμού! Η απάντησή μου στη Σαρα θα σε δικαιώσει!;) Τωρα περι βιβλίων ιστορίας, όχι δεν το έχω διαβάσει σε κάποιο βιβλίο και γιατί κανεις αυτη η ερωτηση-γιατί εγώ δεν κατάλαβα- εσύ θα ξέρεις καλύτερα γιατί κάτι τετοιο θα'χεις διαβάσει εσυ!:P Γώ πάντως όχι :redface:


Η ποινικοποίηση του dna ήταν ανέκαθεν ένα αντικείμενο στοχευμένης έρευνας (περισσότερα στοιχεία μπορώ να σου δώσω αν θέλεις). Το να αποδείξεις π.χ. ότι κάποιος είναι εκ γενετής κακοποιός, δίνει ένα ισχυρό άλλοθι στην θανατική ποινή. Ας είμαστε λίγο προσεχτικότεροι στο τι πιστεύουμε γιατί τίποτα δεν γίνεται τυχαία στο μάταιο, τούτο κόσμο. :D
Ναι.. Πιστεύω πως παίζει ρόλο ο χαρακτήρας.Οχι μόνο, αλλά παίζει. Οι τάσεις ενός ατόμου, τα ένστικτά του, η κληρονομιά του, επειτα το περιβάλλον του κοκ...
Σαφώς και τίποτε δεν είναι τυχαίο, σε αυτό συμφωνούμε.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
και το θεωρεις δικαιο,ενα παιδι,να μην εχει μεγαλωσει σε ενα υγιες περιβαλλον ωστε να ωριμασει κ να εξελιχθει,να κουβαλαει ασχημα βιωματα επανω του,να ταλαιπωρειται απο λανθασμενες νοοτροπιες κ με βαση ολα αυτα να φτανει να παραβατει,αντι να του δινει η κοινωνια την δυνατοτητα επαναπροσδιορισμου,να το φυλακιζει;;;;οχι οτι ειναι σιγουρο οτι τελικα το παιδι θα σωφρονιστει και θα προχωρησει....αλλα σαν κοινωνια τι κανουμε ειναι το θεμα....οτι δηλαδη δεν μας αρεσει το βαζουμε στο περιθωριο για να μην το βλεπουμε;;;;ο περιορισμος ωστε να προστατευτει το κοινωνικο συνολο,μπορει να γινει και σε καποια παιδαγωγικη δομη.....οχι σε φυλακες,που το μονο που κανουν ειναι να εξελισουν την ασχημη πλευρα αυτων των παιδιων....

Εγώ για τις πιθανότητες να αλλάξει μίλησα."Παιδαγωγική δομή"; Είδαμε και τα αναμορφωτήρια πόσο δουλεύουν...Αν μπορέσουν και φτιάξουν κάτι που δουλεύει πραγματικά ας το κάνουν! Στα αναμορφωτήρια παίζει να ναι και χειρότερα απ' τις φυλακές. Και τι πάει να πει "ότι δεν μας αρέσει"; Λες και είναι σωστό ας πούμε, και δεν αρέσει σε μας. Και η απάντηση είναι ότι αν μπορεί να αλλάξει ακόμη ας του δώσουν ευκαιρία να αλλάξει, αλλά επειδή όλα είναι μια ζυγαριά και μιλάμε με πιθανότητες όσο ψυχρό και αν φαίνεται σε μερικούς, οι περισσότεροι αν μείνουν έτσι έξω μάλλον επιβλαβείς θα είναι για το κοινωνικό σύνολο, το οποίο εγώ προσωπικά το βάζω πάνω από οτιδήποτε άλλο. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να υπάρχει ατιμωρησία.
Αλλά επειδή οι παιδαγωγικές δομές και τα συναφή μάλλον ουτοπικά μοιάζουν με την έννοια ότι ακόμη και να διαμορφωθεί κάτι τέτοιο (και αυτό δηλαδή απίθανο φαίνεται) το πιθανότερο είναι να μην είναι αποτελεσματικό γιατί όταν θα ξαναβγούν στην κοινωνία τα ίδια θα βρουν μπροστά τους, επαναλαμβάνω πως η λύση είναι να κάνουν κάτι πριν φτάσει ο άλλος στο έγκλημα, ειδάλλως διαιωνίζεται αυτή η κατάσταση. Όχι αφού τα κάνουμε σκατά πρώτα μετά να μας πιάνει το ανθρωπιστικό μας και να λέμε όλα αυτά που λέμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
Να σου πω την πικρή μου αλήθεια δυσκολεύτηκα λιγάκι να σε ακολουθήσω μιας και ο τρόπος με τον οποίο γράφεις δεν έχει σαφήνεια και πολύ σωστή σύνταξη.:redface: Ομως, διαβάζοντας σε αρκετές φορές, θ'απαντήσω ελπιζοντας να πέφτω μέσα κι ελπίζοντας να έχουμε επικοινωνήσει. :)Δεν είναι ''καταδικασμένοι'', αλλά τους αρέσει να αποφεύγουν ν'αναλαμβάνουν ευθύνες. Φυσικά και είναι στην επιλογή του καθενός για το αν θα αναλάβει τις ευθύνες του ή θα τις ρίξει αλλού. Αρα, δεν ακυρώνεται η ελεύθερη βούληση που αναφέρεις. Οταν λεω φύση, δεν εννοώ τη βιολογία. Εννοώ τη κοινωνική συνήθεια του ανθρώπου να ρίχνει πάντα κάπου ευθύνες. ''Ανθρώπινη φύση'' είναι εκφραστικό. Προφανώς και εσύ εκεί στάθηκες, ίσως δικαίως γιατί δεν εξήγησα (αναγκαστικό στα φόρουμς) πως δεν προκειται για την κυριολεκτική έννοια της φύσης- της βιολογίας. Κι αυτό το απάντησα με αφορμή την κουβέντα με το νυχτολούλουδο που είπε πως φταίνε για όλ'αυτά οι γονείς.
Αυτά πιστεύω Σάρα:)
χαχα ναι οντως πως εχω γραψει ετσι τωρα το ειδα σορρυ !!! τα μυαλα στα καγκελα:P
οκ καλα εκανες και το εξηγησες γιατι ολα τα περιμενω εδω μεσα :)
παντως καταλαβα τι εννοεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgakis13

Νεοφερμένος

Ο giorgakis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ποιος ειναι ο ρολος του ψυχολογου\παιδοψυχολογου στις φυλακες ανηλικων??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top