Θα σας πείραζε να πάει ο σύντροφος σας λίγες μέρες διακοπές χωρίς εσάς;

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Ναι βρε συ, το ξερω οτι δεν αναφεροσουν εμμεσα σε μενα. Αν το πιστευα, θα ξεκαθαριζα οτι εγω οντως δεν ειχα πει κατι τετοιο. Απλα αυτο που λεω ειναι οτι ειναι οντως "ασχετο" και οτι ετσι οπως το εθεσες...απλα δημιουργει ενα συγκεκριμενο "κλιμα" (για να χρησιμοποιησω πολιτικη ορολογια)

Αλλα αφου δεν ειχες που αλλου να το πεις, πες τα αγορι μου! :P :) Σε καταλαβαινω!

Ναι ε????:hmm:
Χμ....ναι...εχεις μια βαση!:redface:
Απλως να πω γενικα οτι σε καμια φαση δεν θελω να φορτισω την συζητηση...
Ηρθα απο αλλου με τα "λατρευω τους φιλους και δεν τους αφηνω κτλ κτλ" και με τα "εμενα η σχεση μου ειναι τα παντα και τοτε εξαφφανιζονται οι αλλοι κτλ κτλ", διαβαζα εδω γενικα το θεμα με τις αναποφευκτες αναφορες και στα δυο, και εγραψα οτι μου ερχοταν...:mpliaks: :fool:
Ξεχαστε το παιδια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ακυρο το παραπανω και ασχετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Για μενα: Οταν ο χρονος και οι εμπειριες που εχεις με τον συντροφο σου ειναι πλεον πιο σημαντικες - πολλες απο ο,τι με τους φιλους σου. Συνηθως αυτο συμβαινει οταν πλεον εισαι παντρεμενος, αλλα δεν το θεωρω και απαραιτητο. Σε καθε περιπτωση παντως, δεν νομιζω οτι μια σχεση - οποιουδηποτε ειδους και διαρκειας - μπορει να ξεπερασει ευκολα και κατα πολυ μια δυνατη φιλια.

δε μπορώ να σου αναλύσω πόσο λάθος είναι αυτό το σκεπτικό γιατί είναι βγαλμένο μέσα από εμπειρίες
θα αρκεστώ μόνο στο ότι διαφωνώ κάθετα :P (αν και είμαι σίγουρη ότι δε σου αρκεί)
οτιδήποτε άλλο όμως σου πω, θα φανώ σαν ξερόλας, σαν φωτεινός παντογνώστης και όπως λέει και κάποιος, σαν να έχω το αλάθητο το πάπα:P
Η ζωή θα στα φέρει και θα το δεις ότι αυτό που λες ... δεν στέκει...

Απλά... όσο θα λειτουργείς έτσι... θα είναι πάρα πάρα πολύ δύσκολο να δημιουργήσεις οικογένεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
γιατί είναι βγαλμένο μέσα από εμπειρίες

εξάκτλι. Θα υπάρξει στιγμή στη ζωή σας που η σχέση και η δυνατή φιλία θα γίνουν ένα και το αυτό... απλά είναι μετά τα 30, συνήθως:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Νομίζω πάντως ότι κανένας δεν είπε ότι δεν δίνει βάση σε μία φιλία ή στους φίλους γενικότερα, στις παρέες κτλ.
Η μόνη γενική διαφωνία που βλέπω να υπάρχει είναι ότι απλά κάποιοι άνθρωποι βάζουν ως προτεραιότητα την συναισθηματική τους κάλυψη (όπου αυτό δεν είναι λάθος αν αυτό έχεις ανάγκη) και αυτό γίνεται μέσα από τις σχέσεις και κάποιοι άλλοι επιλέγουν μία ισορροπία.
Εμένα προσωπικά πάντως η εμπειρία μου μέχρι σήμερα και γενικότερα του στενού μου κύκλου είναι ότι γενικότερα ανθρώπους που περνάς καλά, που σε ανεβάζουν, που μπορείς να χαλαρώσεις ίσως και να εμπιστευτείς αν το αισθάνεσαι πραγματικά δεν πρέπει να τους βάζεις γενικά στην άκρη. Η ζωή πολλές φορές παίζει περίεργα παιχνίδια. Μπορεί πολλοί να λένε ότι δεν υπάρχει πραγματική φιλία (οφ τόπικ αλλά αλλού θέλω να καταλήξω), όμως είναι πολλοί άνθρωποι που μέσα από πολλές δυσκολίες ζωής και μιλάω πχ για θανάτους ανθρώπων κυρίως αν δεν είχαν δύο ανθρώπους να πιουν έναν καφέ, να ανοιχτούν, να κάνουν πράγματα για να ξεχάσουν έστω προσωρινά, θα είχαν χάσει τελείως τον εαυτό τους. Ο φίλος μπορεί να μην είναι ο άνθρωπος που θα ζήσουμε μέσα στο σπίτι μας και σίγουρα ποτέ δεν θα γίνει για μένα τουλάχιστον όλο το πακέτο που μπορεί να γίνει ο αυριανός άνδρας μου (φίλος, εραστής, σύζυγος και πατέρας των παιδιών μου), αλλά πάντα θα έχει ένα κομμάτι της ζωής μου γιατί πραγματικά θεωρώ ότι είναι σημαντικός. Ο φίλος σε επιλέγει και τον επιλέγεις και δεν είναι υποχρεωμένος να δεσμευτεί σε τίποτα, απλά το κάνει επειδή το γουστάρει. Το τι ποσοστό από τον χρόνο, την καθημερινότητά του και της καρδιάς του δώσει ο καθένας νομίζω ότι είναι προσωπικό δικαίωμα και καθαρά προσωπική επιλογή.

*** Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να συνεχίσουμε τις ωραίες αντιπαραθέσεις μας:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Νομίζω ότι ξεφύγαμε λιγάκι από το θέμα και από λίγες μέρες διακοπές χωρίς τον σύντροφο πήγαμε τη συζήτηση στο πόσο χώρο και ελευθερία δίνουμε καθημερινά στην σχέση…
…όταν η σχέση είναι σοβαρή, όταν σε καλύπτει, πιστεύω ότι απλά δεν υπάρχει η ανάγκη να κάνεις διακοπές χωρίς τον/την σύντροφο σου. Χωρίς να σημαίνει ότι δεν δίνεις χώρο και ελευθερία. Χωρίς να σημαίνει ότι προδίδεις τους φίλους. (χαλαλι φίλους αν διεκδικούν την ίδια και ίσως πιο σημαντική θέση από την σχέση σου)
Άλλο πάω να πίνω ένα ποτό-καφε με τους φίλους και άλλο προτιμώ να διασκεδάζω-χαλαρώσω μαζί τους σε κάποιο νησάκι, μακριά και χωρίς εσένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
*** Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να συνεχίσουμε τις ωραίες αντιπαραθέσεις μας:P

εντάσει :P, με κάλυψες με όλο σου το ποστ (αλλά ήταν μεγάλο για να το ξαναβάλω όλο οπότε κράτησα μόνο την τελευταία σου ατάκα :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
:-), ένα χαδάκι στην κοιλίτσα από εμένα για το μικράκι σου:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
δε μπορώ να σου αναλύσω πόσο λάθος είναι αυτό το σκεπτικό γιατί είναι βγαλμένο μέσα από εμπειρίες
θα αρκεστώ μόνο στο ότι διαφωνώ κάθετα :P (αν και είμαι σίγουρη ότι δε σου αρκεί)
οτιδήποτε άλλο όμως σου πω, θα φανώ σαν ξερόλας, σαν φωτεινός παντογνώστης και όπως λέει και κάποιος, σαν να έχω το αλάθητο το πάπα:P
Η ζωή θα στα φέρει και θα το δεις ότι αυτό που λες ... δεν στέκει...

Απλά... όσο θα λειτουργείς έτσι... θα είναι πάρα πάρα πολύ δύσκολο να δημιουργήσεις οικογένεια

Καλα οτι δενμου αρκει το "ειναι βγαλμενο απο τις εμπειριες (μου, σου, του)" δεν μου αρκει, γιατι προφανως εγω ειμαι διαφορετικος ανθρωπος απο σενα, και τουμπαλιν. Αλλα ομολογω οτι αυτο δεν ειναι πρωταρχικης σημασιας, οσο το οτι...δεν καταλαβα με τι ακριβως διαφωνεις! :redface:

Ρωτησες ποια "είναι η στιγμή -if ever- που διαχωρίζουμε και λέμε, αααααα αυτή είναι η γυναίκα μου, και πλέον είναι αυτή πάνω απ τους φίλους." Βασει της απαντησης μου,


Για μενα: Οταν ο χρονος και οι εμπειριες που εχεις με τον συντροφο σου ειναι πλεον πιο σημαντικες - πολλες απο ο,τι με τους φιλους σου. Συνηθως αυτο συμβαινει οταν πλεον εισαι παντρεμενος, αλλα δεν το θεωρω και απαραιτητο. Σε καθε περιπτωση παντως, δεν νομιζω οτι μια σχεση - οποιουδηποτε ειδους και διαρκειας - μπορει να ξεπερασει ευκολα και κατα πολυ μια δυνατη φιλια.

θεωρεις οτι αυτο συμβαινει πριν παντρευτεις καποιον (ή ζησεις αναλογα πολλα μαζι του χωρις να παντρευτεις) ή στο οτι μια δυνατη και μακροχρονη φιλια δεν μπορει ξεπεραστει ευκολα και κατα πολυ απο μια σχεση (και επομενως πιστευεις οτι ειτε η φιλια μπορει να ξεπεραστει ευκολα, ειτε οτι μια σχεση μπορει να ειναι πολυ ανωτερη απο μια φιλια σε πιστη, ανταποδοση, αισθηματα, κτλ) ; :confused:

Και κατα δευτερον, ως προς τι θα με εμποδισει η παραπανω αποψη να κανω οικογενεια; :/:

(προσοχη! Δεν θιχτηκα με κανεναν τροπο, απλα μπερδευτηκα!)

εξάκτλι. Θα υπάρξει στιγμή στη ζωή σας που η σχέση και η δυνατή φιλία θα γίνουν ένα και το αυτό... απλά είναι μετά τα 30, συνήθως:P:P

Εγω ειπα οτι η " συντροφος μου ειναι...φιλη μου, σεξουαλικη παρτενερ μου, το ατομα που θα στηριχθω, και χιλια δυο πραγματα, αλλα δεν μπορει να μου προσφερει ΟΛΑ τα πραγματα που θα μπορουσα να εχω απο ολους τους φιλους μου." Εσυ λες οτι καποια στιγμη θα ειναι ΜΟΝΟ δυνατη φιλια; Αν ναι, πιστευω ( και ευελπιστω) οτι δεν θα γινει αυτο! Αν οχι, που διαφωνεις με αυτο που ειπα;

…όταν η σχέση είναι σοβαρή, όταν σε καλύπτει, πιστεύω ότι απλά δεν υπάρχει η ανάγκη να κάνεις διακοπές χωρίς τον/την σύντροφο σου. Χωρίς να σημαίνει ότι δεν δίνεις χώρο και ελευθερία. Χωρίς να σημαίνει ότι προδίδεις τους φίλους. (χαλαλι φίλους αν διεκδικούν την ίδια και ίσως πιο σημαντική θέση από την σχέση σου)
Άλλο πάω να πίνω ένα ποτό-καφε με τους φίλους και άλλο προτιμώ να διασκεδάζω-χαλαρώσω μαζί τους σε κάποιο νησάκι, μακριά και χωρίς εσένα.

Σορρυ, αλλα αν απλα λες, οτι εσυ πιστευεις οτι δεν υπαρχει αναγκη να κανεις διακοπες και χωρις τον/την συντροφο σου, αν σε καλυπτει η σχεση σου, τοτε εγω λεω οτι υπαρχει. Δεν ειναι επιχειρημα αυτο, απλα μια αποψη! ;) :)

Δεν καταλαβαινω γιατι το να θες και εσυ, και οι φιλοι σου να πατε διακοπες ΚΑΙ μονοι σας (εκτος απο διακοπες με τους συντροφους σας) ειναι κακο! Και θα πρεπει να τους κατηγορουμε κιολας που θελουν να συμμετεχουν ενεργα και στη ζωη μας!

Επισης, το να με "καλυπτει" η σχεση μου, πως το εννοεις; Θεωρεις οτι ο συντροφος σου μπορει να καλυψει ΚΑΘΕ σου αναγκη και επιθυμια; Δεν διαφερετε πουθενα, σε κανενα απο τα γουστα / επιθυμιες σας; :hmm: :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Nαι ρε παιδια, τι προδοσια φιλων κλπ ; Εγω ξερω οτι οι φιλοι οι σωστοι, δεν κολλανε σε τετοια πραματα. Εκτος αν εννοουμε γνωριμιες και παρεες και οχι πραγματικους φιλους. ετσι ;

Το ολο θεμα ξεκιναει απο το πως νοούμε μια σχεση. Αν την νιωθουμε και την αντιμετωπιζουμε σαν μια δεσμευση (με την καλη εννοια της αφοσιωσης, του μοιρασματος κλπ) , ή την βλεπουμε σαν "να ταιριαζουμε λιγο εδω με το παιδι, κανουμε παρεα, βολευει κιολας, καλυπτουμε καποιες αναγκες της στιγμης".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Σορρυ, αλλα αν απλα λες, οτι εσυ πιστευεις οτι δεν υπαρχει αναγκη να κανεις διακοπες και χωρις τον/την συντροφο σου, αν σε καλυπτει η σχεση σου, τοτε εγω λεω οτι υπαρχει. Δεν ειναι επιχειρημα αυτο, απλα μια αποψη! ;) :)
Είναι απλα μια άποψη. Σωστά. Αλλά μπορούμε να μιλήσουμε και μετά από μια εικοσαετία να δούμε πώς εξελίσσονται οι απόψεις μας.
Δεν καταλαβαινω γιατι το να θες και εσυ, και οι φιλοι σου να πατε διακοπες ΚΑΙ μονοι σας (εκτος απο διακοπες με τους συντροφους σας) ειναι κακο! Και θα πρεπει να τους κατηγορουμε κιολας που θελουν να συμμετεχουν ενεργα και στη ζωη μας!

Επισης, το να με "καλυπτει" η σχεση μου, πως το εννοεις; Θεωρεις οτι ο συντροφος σου μπορει να καλυψει ΚΑΘΕ σου αναγκη και επιθυμια; Δεν διαφερετε πουθενα, σε κανενα απο τα γουστα / επιθυμιες σας; :hmm: :confused:
Διαφερουμε σε παρα πολλά... μπορώ να πω ότι είμαστε νύχτα με την μέρα. αλλά σε μερικά πολύ βασικά είμαστε σύμφωνοι... δεν έχω την απαίτηση να μου καλύπτει όλες τις ανάγκες και επιθυμίες. Επίσης ξέρω τι πρέπει και τι δεν πρέπει να επιθυμώ.;)

Για μένα η επιτυχημένη-σοβαρή σχέση είναι εκείνη όπου στα βασικά πράγματα δεν χρειάζονται διαπραγματεύσεις... έρχονται από μόνες τους οι συμφωνίες.

Σε κάποιο προηγούμενο ποστ είπα "De gustibus non est disputandum". Μπορεί να αρέσει και στους δυο. αναθεωρώ λοιπόν και δεν θα πω ότι η σχέση δεν είναι σοβαρή αν κάνουν ξεχωριστά διακοπές. Απλά είναι πολύ διαφορετική από αυτό που θα μπορούσα να συμβιβάζομαι εγώ.



...ασε που σκέπτομαι…μήπως κάνω λάθος? μήπως ρε παιδί μου υπάρχουν και αντροπαρεες (γυναικοπαρεες) που πάνε διακοπές και αντί να φλερτάρουν, αντί να παίζει το μάτι τους και να "ξεσαλώσουν", διαβάζουν λογοτεχνικά αριστουργήματα στο δωμάτιο τους…:hmm:

μπα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Άλλοι το κάνουν στις διακοπές τελείως για χαβαλέ και επειδή δεν παίρνουν κανέναν στα σοβαρά και άλλοι όταν δεν μπορούν να το κάνουν για χαβαλέ που δεν σημαίνει τίποτα το κάνουν στην καθημερινότητά τους υποσυνείδητα, στα κρυφά και αρχίζουν και το γουστάρουν κιόλας. Γιατί όλοι οι άνθρωποι θέλουν να αποφασίζουν οι ίδιοι για τα θέλω τους.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
...ασε που σκέπτομαι…μήπως κάνω λάθος? μήπως ρε παιδί μου υπάρχουν και αντροπαρεες (γυναικοπαρεες) που πάνε διακοπές και αντί να φλερτάρουν, αντί να παίζει το μάτι τους και να "ξεσαλώσουν", διαβάζουν λογοτεχνικά αριστουργήματα στο δωμάτιο τους…:hmm:

μπα...

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί διακοπές με γυναικοπαρέα ή αντροπαρέα σημαίνει "κέρατο", ξεσάλωμα... ζω χωρίς την σχέση μου; :hmm:

Και αυτή την στιγμή μόνο εκ του ασφαλούς δεν μιλάω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Είναι απλα μια άποψη. Σωστά. Αλλά μπορούμε να μιλήσουμε και μετά από μια εικοσαετία να δούμε πώς εξελίσσονται οι απόψεις μας.

Δεν ειπα οτι ειναι "απλα μια αποψη, ε και τι εγινε;". Ειπα οτι αν εχεις μια αποψη, καλο θα ηταν, τουλαχιστον για χαρη της συζητησης, να αναφερεις και τα επιχειρηματα σου υπερ αυτης.

Το να μιλησουμε μετα απο μια εικοσαετια το λες υποθετοντας οτι ειμαι αρκετα μικροτερος και θα τα διαπιστωσω στο μελλον, ή ως τροπο να δουμε ποιος ειχε δικιο; Αν εννοουσες το πρωτο, δεν εχουμε τοση διαφορα, αν εννοουσες το δευτερο, τοτε προφανως και δεν μπορω να προβλεψω τι αποψεις θα εχω σε 20 χρονια (μαλιστα τωρα τελειωσα να διαβαζω ενα βιβλιο, που ελεγε οτι κανεις μας δεν μπορει να το κανει αυτο, λογω ανθρωπινης φυσης - Ασχετο! ) Μπορω ομως, να τεκμηριωσω το πως νομιζω οτι θα αισθανομαι τοτε, με λογικα (θελω να πιστευω!) επιχειρηματα.

Διαφερουμε σε παρα πολλά... μπορώ να πω ότι είμαστε νύχτα με την μέρα. αλλά σε μερικά πολύ βασικά είμαστε σύμφωνοι... δεν έχω την απαίτηση να μου καλύπτει όλες τις ανάγκες και επιθυμίες. Επίσης ξέρω τι πρέπει και τι δεν πρέπει να επιθυμώ.;)

Θα μπορουσες να μου εξηγησεις τι εννοεις με την τελευταια σου προταση; Γιατι σκεφτηκα 2 πραγματα που θα μπορουσες να εννοεις, και δεν ξερω σε τι να σου απαντησω! :P

Σε κάποιο προηγούμενο ποστ είπα "De gustibus non est disputandum". Μπορεί να αρέσει και στους δυο. αναθεωρώ λοιπόν και δεν θα πω ότι η σχέση δεν είναι σοβαρή αν κάνουν ξεχωριστά διακοπές. Απλά είναι πολύ διαφορετική από αυτό που θα μπορούσα να συμβιβάζομαι εγώ.

1. Γνωριζεις οτι το αρχικο ποστ αναφεροταν οχι σε ξεχωριστες διακοπες, αλλα ΚΑΙ σε ξεχωριστες (ολιγοημερες) διακοπες ετσι; :hmm:
2. Δηλαδη, αν εσενα σου ελεγε ο συντροφος σου, "Αγαπη μου, θελω να παω με τους φιλους μου ενα τριημερο διακοπες", και επεμενε...δεν θα συμβιβαζοσουν; Θα τον χωριζες; :worry:

...ασε που σκέπτομαι…μήπως κάνω λάθος? μήπως ρε παιδί μου υπάρχουν και αντροπαρεες (γυναικοπαρεες) που πάνε διακοπές και αντί να φλερτάρουν, αντί να παίζει το μάτι τους και να "ξεσαλώσουν", διαβάζουν λογοτεχνικά αριστουργήματα στο δωμάτιο τους…:hmm:

μπα...

1. Ενδιαμεση κατασταση δεν υπαρχει; Απλα να βγαινουν και να μιλανε για κανα διωρο μονο για μπαλα, να κανουν το μπανακι τους και να πινουν μπυρες; Ή γενικα, αποκλειεται να θελουν να κανουν πραγματα που συνηθως δεν ειναι διασκεδαστικα/ ελκυστικα για τις περισσοτερες γυναικες και μπορουν να τα κανουν πιο ανετα σε αντροπαρεα;

2. Σορρυ. Μιλουσες για ιδανικη σχεση, που σε καλυπτει στα παντα, κτλ. Και τωρα αναφερεις οτι ενας απο τους λογους που δεν θα θελες να παει μονος του διακοπες (παρεμπιπτοντως δεν αναφερθηκε πουθενα οτι θα επρεπε να ειναι ΜΟΝΟ αντρες ή ΜΟΝΟ γυναικες! ;) ) ειναι οτι φοβασαι οτι θα φλερταρει και θα "ξεσαλωσει"; Αυτο ουτε ιδανικη σχεση δειχνει, ουτε εμπιστοσυνη. Ασε δε, που αν γνωριζεις οτι ο αλλος ειναι ετσι και απλα τον αναγκαζεις να μην ειναι, δεν νομιζω να νιωθει και πολυ καλα...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
εξάκτλι. Θα υπάρξει στιγμή στη ζωή σας που η σχέση και η δυνατή φιλία θα γίνουν ένα και το αυτό... απλά είναι μετά τα 30, συνήθως:P:P


ακομα και αυτο..σχετικο ειναι....τον ανθρωπο του κανεις μπορει να τον συναντησει στα 20 στα 30 στα 40 κ.ο.κ...συν του οτι πιστευω οτι μια ερωτικη σχεση δεν μπορει να ταυτιστει με μια απολυτη και δυνατη φιλια...

και οσον αφορα και στο ποστ της ΚΕ οπου και εσυ συμφωνησες(ειμαι κακη στις παραθεσεις :whistle: )...εμενα δικες μου εμπειριες αλλα και κοντινων μου προσωπων εδειξαν ακριβως το αντιθετο.....θελω να πω...πως ολα ειναι ρευστα....
κοινως, ολα τα ενδεχομενα παιζουν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
:)

Το να μιλησουμε μετα απο μια εικοσαετια το λες υποθετοντας οτι ειμαι αρκετα μικροτερος και θα τα διαπιστωσω στο μελλον, ή ως τροπο να δουμε ποιος ειχε δικιο;
Υποθετω ότι είσαι αρκετά μικρότερος. Το είπα γιατί και εγώ πριν μερικά χρόνια δεν ήμουν μακριά από τον δικό σου τρόπο σκέψης.
Θα μπορουσες να μου εξηγησεις τι εννοεις με την τελευταια σου προταση; Γιατι σκεφτηκα 2 πραγματα που θα μπορουσες να εννοεις, και δεν ξερω σε τι να σου απαντησω! :P
Έχω πειθαρχημένο χαρακτήρα. Αν αυτό που θέλω είναι ης βάρος των άλλων, το αναιρώ. (παράδειγμα) αν ας πούμε λατρεύω τα ταξίδια αλλά ο άντρας μου δεν έχει λεφτά να μου τα προσφέρει, δεν θα τον βάλω να καταχρεωθεί "γιατι εχω και εγω αναγκες"... απλά θα παψω να θέλω ταξίδια μέχρι να έρθει η κατάλληλη στιγμή.(και βάζω στοίχημα ότι η απάντηση μου δεν είναι ούτε το ένα ούτε το άλλο από αυτά τα 2 πράγματα που σκέφτηκες:P)
2. Δηλαδη, αν εσενα σου ελεγε ο συντροφος σου, "Αγαπη μου, θελω να παω με τους φιλους μου ενα τριημερο διακοπες", και επεμενε...δεν θα συμβιβαζοσουν; Θα τον χωριζες; :worry:
Αν θα βιώσω τέτοια κατάσταση(αλλαγή) θα σου απαντήσω.
1. Ενδιαμεση κατασταση δεν υπαρχει; Απλα να βγαινουν και να μιλανε για κανα διωρο μονο για μπαλα, να κανουν το μπανακι τους και να πινουν μπυρες;
ενδιάμεση κατάσταση δεν υπάρχει. και αν υπάρχουν εξαιρέσεις, οκ , επιβεβαιώνουν τον κανόνα. εκτός και αν μιλάμε για διακοπές στον Άγιο Όρο.
Ή γενικα, αποκλειεται να θελουν να κανουν πραγματα που συνηθως δεν ειναι διασκεδαστικα/ ελκυστικα για τις περισσοτερες γυναικες και μπορουν να τα κανουν πιο ανετα σε αντροπαρεα;
όπως... να φλερτάρουν άλλες γυναίκες? (πλακιτσα:P)
2. Σορρυ. Μιλουσες για ιδανικη σχεση, που σε καλυπτει στα παντα, κτλ. Και τωρα αναφερεις οτι ενας απο τους λογους που δεν θα θελες να παει μονος του διακοπες (παρεμπιπτοντως δεν αναφερθηκε πουθενα οτι θα επρεπε να ειναι ΜΟΝΟ αντρες ή ΜΟΝΟ γυναικες! ;) ) ειναι οτι φοβασαι οτι θα φλερταρει και θα "ξεσαλωσει"; Αυτο ουτε ιδανικη σχεση δειχνει, ουτε εμπιστοσυνη. Ασε δε, που αν γνωριζεις οτι ο αλλος ειναι ετσι και απλα τον αναγκαζεις να μην ειναι, δεν νομιζω να νιωθει και πολυ καλα...:redface:
1)Ιδανική σχέση δεν υπάρχει και αν διαβάζεις προσεκτικά, αναφέρθηκα σε μια "επιτυχημένη-σοβαρή" που να σε καλύπτει και όχι ιδανική. (επίσης διευκρίνισα "για μένα")
2) Για χάριν της συζήτησης και μόνο αναφέρω ότι ουδέποτε εξέφρασε επιθυμία να πάει μόνος του διακοπές. Αντιθέτως , συμφωνούμε ότι δεν θέλουμε τέτοιου είδους σχέση. Επίσης δεν επρόκειτο ποτέ εγώ να αναγκάζω κάποιον να είναι κάτι που δεν θέλει να είναι. Τώρα, το αν προσωπικά φοβάμαι ή όχι μη φλερτάρει, αν τον εχω ή οχι εμπιστοσύνη, αν η σχεση μου ειναι ή δεν ειναι ιδανικη, είναι άλλη συζήτηση που δεν θα την κάνω εδώ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
Επειδή διαβάζω...διαβάζω...τόση ώρα και μαλλον μπερδεύτηκα, θα πω την άποψή μου , χωρις να γνωρίζω την συζήτηση που έχει προηγηθεί!
Πολύ αόριστη νομίζω πώς είναι η ερώτηση!
Για τι είδους σχέση μιλάμε? Τού "ενός μήνα"...?, τού ενός χρόνου...?, πάμε για γάμο...?, πάμε για "φούντο...?
Μήπως σε καθεμία από τις παραπάνω περιπτώσεις , υπάρχει και διαφορετική απάντηση???:hmm: :hmm: :hmm:

Αν υπάρχει εμπιστοσύνη.....υπάρχει εμπιστοσύνη...τέλος!!!:)
Αν ο άλλος, για κάποιους "δικούς του" λόγους , νοιώθει την ανάγκη ή θέλει να πάει 5 μέρες διακοπές με τους φίλους του και να πάμε κι άλλες 5 μέρες μαζί....( αναφέρομαι σε μία υγιή σχέση και όχι στην περίπτωση πού είσαι παντρεμένος κι έχεις παιδιά, γιατί τότε υπάρχουν πάρα πολλά άλλα πράγματα, που παίζουν ρόλο!!! ), τότε λοιπόν, δεν βλέπω το λόγο γιατί να έχω πρόβλημα...!!! Θα πάω κι εγώ παράλληλα με τις φίλες μου. Και δεν έννοώ: ( "Αααααα !!! έτσι είσαι???....θα σου δείξω εγώ..." )

Απλά θα φροντίσω εκείνο το διάστημα να κάνω κι εγώ κάτι άλλο, μπορεί να μην είναι διακοπές με τις φίλες μου... Ένα παράδειγμα έφερα!
Αν ο άλλος δλδ, θέλει να πάει κι εσύ διαφωνήσεις, με αποτέλεσμα τελικά να καθήσει "εδώ"......ή να πάμε μαζί και τις 10 μέρες πχ ??? Τότε είναι ανώφελο κατά τη γνώμη μου. Είναι σαν να έχει πάει! Το ζήτημα είναι να μην το θελήσει-εις καν !!!:/:
Δεν το βρίσκω φοβερό! Αλλιώς να πάς με τους φίλους-ες 2-3 μέρες κάπου, να πείς τα "δικά σου"....( ποδόσφαιρο, Η/Υ, δουλειές κλπ κλπ) ή ( ρούχα, βιτρίνες, δίαιτες, μαλλιά κλπ κλπ), αλλιώς να πάμε οι δυό μας , αλλιώς να πάμε ζευγάρια .....( δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητή....προσπαθώ πάντως:) )

Και σε τελική ανάλυση....με ποιό δικαίωμα θα του πώ ( ή θα μου πει), να μην πάω????
Κτήμα μου είναι??? Δεν είναι !!!
Εκεί είναι το μέγα ζήτημα για μένα. Και ας μου "επιτραπεί" η "φλυαρία"...αλλά είμαι παντρεμένη 14 χρόνια, έχω 2 παιδιά, είμαστε μαζί, συνολικά 21 χρόνια....και τα βλέπω από κάποια άλλη πλευρά τα πράγματα. :whistle: :whistle: :whistle: :D

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Αν ο άλλος δλδ, θέλει να πάει κι εσύ διαφωνήσεις, με αποτέλεσμα τελικά να καθήσει "εδώ"......ή να πάμε μαζί και τις 10 μέρες πχ ??? Τότε είναι ανώφελο κατά τη γνώμη μου. Είναι σαν να έχει πάει! Το ζήτημα είναι να μην το θελήσει-εις καν !!!:/:
Ακριβώς. Το ζήτημα είναι να μην υπάρχει(εμφανίζεται) ανάγκη για ξεχωριστές διακοπές. Αν δηλαδή παρατηρούσα τέτοια επιθυμία, εγώ θα ανησυχούσα για την καλή λειτουργία της σχέσης (μου). Θα έψαχνα να δω πιο βαθιά αν υπάρχουν προβλήματα στη σχέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ειναι αυτο που λεγαμε πιο πριν για θεμα εμπιστοσυνης. Απο την αλλη, απολυτη εμπιστοσυνη μπορεις να εχεις μονο σε ειδικες περιπτωσεις ή σε ιδανικη σχεση.

Παντως ακομα και να μην το θελει ο ενας, δε νομιζω οτι θα ληξει μια καλη σχεση για τετοιο λογο. Δλδ απο μονο του μπορει να μην λεει κατι. Αν δεν υπαρχουν προβληματα στη σχεση, το να παει καποιος και 1 τριημερο διακοπες χωρις το/την συντροφο, ειναι σιγουρα πιο αθωο, απο οτι αν υπηρχαν υπονοιες προβληματων στη σχεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Αυτό το θέμα έπρεπε να είναι δημοσκόπηση. Εγώ πάντψς θα την άφηνα, αφού για να είμαι μαζχί της σημαίνει ότι της έχω απόλυτη εμπιστοσύνη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Αυτό το θέμα έπρεπε να είναι δημοσκόπηση. Εγώ πάντψς θα την άφηνα, αφού για να είμαι μαζχί της σημαίνει ότι της έχω απόλυτη εμπιστοσύνη
δηλ απο την πρωτη μερα που ησουν μαζι της της ειχες εμπιστοσυνη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top