Σας χρωστάνε χρήματα και δεν σας τα δίνουν;

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Πριν 3,5 χρόνια με πήραν τηλέφωνο από ένα δήμο, όπου για ευνόητους λόγους δεν θέλω να αναφέρω το όνομα του, και με ρώτησε η κοπέλα αν είμαι διαθέσιμος για κάποιες ώρες διδασκαλίας την εβδομάδα. Της είπα ότι δεν με συμφέρει λόγω της απόστασης, 3 ώρες με το πλοίο, 1 με το ιπτάμενο. Μου λέει ότι τα χρήματα είναι καλά, 35€/ώρα και τα μεταφορικά πληρωμένα. Συμφωνήσαμε, υπέγραψα ένα μπακαλόχαρτο του δήμου, όπου δεν μου δώσανε αντίγραφο αλλά επειδή τους ήξερα δεν το πήρα στα σοβαρά. Το ποσό που μαζεύτηκε ήταν γύρω στις 3.000€ διδασκαλία και μεταφορικά.
Επαιρνα συνέχεια τηλέφωνο για τα χρήματα και όλο άκουγα αύριο και αύριο. Εν τω μεταξύ μιλούσα και με έναν συνάδελφο για να υπάρχει μια κοινή γραμμή. Κάποια στιγμή, αν θυμάμαι καλά πριν 1 χρόνο περίπου πήρα ένα μέρος από αυτά, γύρω στα 400-500€. τα υπόλοιπα από αύριο σε αύριο. Δελτίο παροχής δεν έκοβα, θα μου κόβανε απόδειξη δαπάνης, το οποίο έχει μεν μεγάλη φφορολογία - χαρτόσημα, αλλά δεν χρειάζεται να πληρώνεις ΤΕΒΕ.
Σημερα μαθαίνω ότι η τύπισσα έφαγε αρκετά χρήματα γύρω στα 600.000€ και είναι στη φυλακή.

Να πάω για μάρτυρας όταν γίνει η δίκη, και πώς μπορώ να το μάθω; Αν μιλήσω με το δήμο θα ξέρουν ή μπορεί και να έχουν μαύρα μεσάνυχτα;

Τα λεφτά θεωρούνται χαμμένα, αλλά αν μπορεί να φάει μια ισόβια δεν θα είχα πρόβλημα να καταθέσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top