Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,792 μέλη και 2,440,593 μηνύματα σε 76,683 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 273 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πώς γράφω ελληνικά στον υπολογιστή μου;

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,298 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε: στις 01:41, 21-07-05:

Kat' arxas ti zori trabate oloi me ta greeklish;

1. Τα μάτια μας! Αμα δεν εχεις συνηθήσει πλουτίζει ο Οφθαλμίατρος
  2. Αμα ψάχνεις κατι δεν χρειάζεται να το ψάξεις ελληνικά σύν τους αλλους 4 τρόπους που γραφεται στα greeklish
  3. Κε αλλως ενας λωγος ηπάρχη αλλά μου δυαφεβγοι.

O ypologistis moy den exei ellhnika. Exw windows XP

Για να εγκατασταθούν τα ελληνικά
  1. Πηγαίντε στο control panel (πατάτε start -> settings -> control panel).
  2. Αν σας λεει "pick a category" πάτε στο "date time language and Regional options" και διαλέγετε το εικονίδιο "Regional and language options". Αν έχετε classic view είναι όλα χύμα οποτε απλά διαλέγετε το εικονίδιο "Regional and language options"
  3. Πάτε στο tab languages (tab είναι η καρτέλα)
  4. Πατάτε το details
  5. Στο παράθυρο "text services and Input Languages" και στο tab "Settings" πατατε το "Add..."
  6. Σαν input language διαλεγετε greek.
  7. Πατατε 3 ok για να κλείσετε τα παραθυρα.
  8. Γραφετε ελληνικά.
Kai pws grafw ellhnika twra;

Ο εξ ορισμού συνδιασμός για να αλλάξετε γλώσσα είναι Alt-Shift. (Πατάμε το Alt, πατάμε το Shift, αφήνουμε το shift, αφήνουμε το alt.)
Επίσης μπορείτε να αλλάξετε γλώσσα απο το language bar είτε είναι πάνω στο desktop είτε ελαχιστοποιημένο στο task bar. Απλά πατήστε εκεί που λέει τη γλώσσα (θα λέει "EL" για ελληνικά και "EN" για αγγλικά) και διαλέγετε την επιθυμητή γλώσσα.

Nai, alla egw exw windows 2000

Νομίζω αντίστοιχες ρυθμήσεις είναι στο εικονίδιο "keyboard" του control panel. To idio και για 9Χ/ΜΕ. Οποιος θυμάται ακριβώς να το πεί.

Nai, alla egw exw linux

Αν δεν είναι τριετίας εχεις και στο linux ελληνικά. Ψάξε στη βοήθεια να δεις.

MacOS;

Εσύ είχες απο όταν δέν είχε κανένας. Ψαχτο λίγο και θα το βρείς.

Allo leitoyrgiko (AIX/HP unix/VMS/solaris);

Ελα ρε Μακη, εσυ εισαι; Εσύ μπορείς να γράφεις greeklish.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gademis : 21-07-05 στις 01:59.
8
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 2,242 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε: στις 01:45, 21-07-05:

ωραίος οδηγός προς ναυτιλομένους . βλέπω άλλαξες και πόζα .
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,258 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 09:38, 21-07-05:

Πολύ καλό gademis και με χιούμορ! Μπράβο!
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,207 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 09:43, 21-07-05:

Έγεινε sticky , είναι χρήσιμο και είναι κρίμα να "χαθεί"
1
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 3,991 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε: στις 01:47, 30-07-05:

καλα, θα με φατε τωρα το ξερω, αλλα εγω την αμαρτια μου θα την πω!
λατρευω τα greeklish!
1
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,207 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 14:56, 30-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanna
καλα, θα με φατε τωρα το ξερω, αλλα εγω την αμαρτια μου θα την πω!
λατρευω τα greeklish!
Αν συνεχίσεις να γράφεις σε forums μόνο ελληνικά θα δείς ότι σε πολύ συντομό χρονικό διάστημα θα τα μισείς τα greeklish ...
Και εγώ κάποτε λάτρευα τα greeklish
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 3,991 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε: στις 16:53, 30-07-05:

συνεχιζω οπως βλεπεις
Παράθεση

drunk (Γκίκω)

Δραστήριο Μέλος

H Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 251 μηνύματα.

H drunk έγραψε: στις 22:06, 14-12-05:

Κατ' αρχήν χίλια συγγνώμη για τα greeklish, αλλά δε μπορώ να γράψω αλλιώς από σήμερα Θέλω τη βοήθειά σας: Ενώ μέχρι τώρα έγγραφα κανονικά σε Ελληνικά, σήμερα δε ξέρω τι έγινε, αλλά Ελληνικά δε μπορώ να γράψω. Έκανα τη διαδικασία που περιγράφει ο gademis, αλλά πάλι τίποτα! Καμιά ιδέα; Μήπως να εγκαταστήσω ξανά τα Windows; Αν το κάνω αυτό, θα χρειαστεί να ξαναπεράσω και τα προγράμματα που έχω στον σκληρό μου δίσκο;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 18-01-18 στις 18:32. Αιτία: Απαγορεύονται τα greeklish.
Παράθεση

giostau

Διάσημο Μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.

O giostau έγραψε: στις 22:13, 14-12-05:

δοκίμασε το εξής:
από το control panel θα πας στο regional options και μετά στο tab advanced...
εκεί το πεδίο language for non-unicode programs θα πρέπει να είναι greek...
(αν δεν είναι και το αλλάξεις είναι πολύ πιθανό να χρειαστείς το cd των windows....)

καλή τύχη!!!

ΥΓ>τίκαρε και το κουτάκι κάτω-κάτω στο ίδιο tab...
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,258 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 22:20, 14-12-05:

Kαι μέχρι να το φτιάξεις, για να μην φορτώνουμε με δουλειά τους αγαπητούς μας mods... http://greeklish.net/index.php?optio...pper&Itemid=32
Παράθεση

drunk (Γκίκω)

Δραστήριο Μέλος

H Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 251 μηνύματα.

H drunk έγραψε: στις 22:59, 14-12-05:

Έχεις δικιο Μισελιό. Giostau έκανα αυτό που είπες αλλά πάλι τα ίδια Υποψιάζομαι ότι έσβησα κατά λάθος κάτι από το φάκελο των Windows το μεσημέρι που εκανα virus scan.Αν ξαναεγκαταστήσω από την αρχή τα Windows , θα χρειαστεί να περάσω και τα προγράμματα που έχω στο σκληρό μου? (Βασικά πιο πολύ για το Office με καίει επειδή δεν το έχω αντίγραφο για να το περάσω πάλι )Ευχαριστώ!!
Παράθεση

giostau

Διάσημο Μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.

O giostau έγραψε: στις 00:44, 15-12-05:

Κανονικά εαν κατά την εγκατάσταση στο κατάλληλο σημείο επιλέξεις "leave file system as is" (ή κάτι παρόμοιο...και όχι μια από τις άλλες 4-5 επιλογές που λένε "format drive using...") τα προγράμματά σου δεν θα πειραχτούν...
...αλλά για καλό και για κακό κάνε ένα backup πριν...
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 01:48, 15-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από plain
Έχεις δικιο Μισελιό. Giostau έκανα αυτό που είπες αλλά πάλι τα ίδια Υποψιάζομαι ότι έσβησα κατά λάθος κάτι από το φάκελο των Windows το μεσημέρι που εκανα virus scan.Αν ξαναεγκαταστήσω από την αρχή τα Windows , θα χρειαστεί να περάσω και τα προγράμματα που έχω στο σκληρό μου? (Βασικά πιο πολύ για το Office με καίει επειδή δεν το έχω αντίγραφο για να το περάσω πάλι )Ευχαριστώ!!
δεν νομιζω να πειραχτηκε κατι απο τον φακελο windows ... δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο... γιατι δεν φωναζεις καποιον τεχνικο στον χωρο σου;
Παράθεση

drunk (Γκίκω)

Δραστήριο Μέλος

H drunk έγραψε: στις 02:38, 15-12-05:

Ευχαριστώ Giostau ! Αυτό το ''στο χώρο σου'' άλλα μου θύμισε εχπ Γιατι ειμαι μπαρμπα Σκρουτζ Πανο .Eιπα πρωτα να ρωτησω κι εσας εδω που ξερετε απο αυτα μηπως ηταν κατι που μπορω να το διορθωσω και μονη μου ,αλλα μάλλον εκεί θα καταλήξω ...
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 07:09, 15-12-05:

δεν ειπα να μην μας ρωτησεις ... ειπα να μην κανεις ξανα εγκατασταση... Τεσπα το σημαντικοτερο ειναι να λυσεις το προβλημα

Αρχική Δημοσίευση από useme
Με λιγα λογια να τελειωνουμε βρε παιδια[...]
Χαίρομαι που λήγεις αυτή την offtopic συζήτηση
edit: το offtopic θα το βρείτε εδώ
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 18-01-18 στις 18:26. Αιτία: Συγχώνευση πολλαπλών μηνυμάτων.
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Επιφανές Μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 13,507 μηνύματα.

O Dark_kronos . έγραψε: στις 11:24, 04-02-06:

Παιδια εβαλα τα ubuntu αλλα δεν βρησκω πως στο καλο θα προσθεσω και πως θα γραφω με αλλη γλωσσα (θελωντας να βαλω Ελληνικα, γραφω απο το http://greeklish.net/index.php?optio...pper&Itemid=32) Εψαξα στην βοηθεια αλλα δεν βρικα κατι σχετικο...
Παράθεση

KingFox

Δραστήριο Μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 440 μηνύματα.

O KingFox Χαμογέλα! έγραψε: στις 17:13, 09-11-10:

Ωραίο !
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε: στις 14:58, 23-03-11:

Ανακάλυψα σήμερα τη νέα έκδοση του ελληνικού ορθογραφικού διορθωτή σε firefox και την τεστάρισα στο e-steki!
Δουλεύει τέλεια και με τον 3.6! Ορθογραφικά λάθη στα post --> τέλος! Πηγή
2
Παράθεση

Boom

Επιφανές Μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,131 μηνύματα.

O Boom έγραψε: στις 16:47, 23-03-11:

Πείτε και στην άσχετη πως δουλεύει.
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,648 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε: στις 16:52, 23-03-11:

βαλτε καλυτερα αυτο για ταυτοχρονη διορθωση σε αγγλικα και ελληνικα χωρις να πρεπει να αλλαξεις με δεξι κλικ/γλωσσες κλπ..

το εχω και δουλευει αψογα..ειναι το μοναδικο διπλο..
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια