Αχαριστία

giorgos94

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Τι έχετε να πείτε για την αχαριστία??? Γιατί να υπάρχουν τόσο αχάριστα άτομα που ενώ τους έχεις φερθεί με το καλύτερο τρόπο αυτοί να σου φέρονται με το χειρότερο τρόπο?? Έχετε έρθει πότε αντιμέτωποι με κάτι τέτοιο? Αν ναι τ κάνατε?:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deina

Νεοφερμένος

Η deina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Πρέπει να μάθεις να "παίρνεις " από τους ανθρώπους μόνο αυτό που έχουν να σου δώσουν, χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι δεν θα τους εμπιστεύεσαι πια.... όταν δεν περιμένεις κάτι, παίρνεις πραγματικά αυτό που είναι προορισμένο να πάρεις, το αληθινό, αυτό που αξίζει να έχεις. Αυτό θέλει βέβαια πολύ κόπο και προσπάθεια για να το καταφέρεις, όμως είναι το καλύτερο ! Σε τελική ανάλυση εσύ κάνεις κάτι γιατί το νιώθεις και όχι γιατί περιμένεις ανταπόκριση, έτσι δεν είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
η αχαριστία είναι ένα από τα χειρότερα μειονεκτήματα. Όταν φέρεσαι στον άλλο με τον καλύτερο τρόπο, είσαι δοτικός και δεν το αναγνωρίζει είναι μεγάλη γαϊδούρια.. εγώ επειδή είμαι άτομο που θέλει να βοηθάει τους άλλους και να μην τους γυρίζει την πλάτη στις δύσκολες στιγμές πολλές φορές την έχω πατήσει με την αχαριστία μερικών ατόμων. στην αρχή,όταν ήμουν μικρότερη και πιο ευαίσθητη με πείραζε πολύ αυτή η στάση, γιατί τη θεωρούσα άδικη..αλλά πλέον έχω μάθει από αυτά, και άμα βλέπω κάτι παρόμοιο, αδιαφορώ παντελώς και απλά δεν ξανά ασχολούμαι με τα συγκεκριμένα άτομα.. αφού δείχνουν το χαρακτήρα τους και τι άνθρωποι είναι, μαζόχα είμαι να τους θέλω για φίλους ή να στενοχωριέμαι; I just don't care anymore.... :smoke:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
"Ο αχάριστος άνθρωπος μοιάζει με σπασμένο πιθάρι, στο οποίο ό,τι καλό κι αν ρίξεις θα πέσει στο κενό"

Η αχαριστία (μετά τη μιζέρια και τη τσιγκουνιά) είναι ένα από τα χειρότερα ελαττώματα ενός ανθρώπου, κατ'εμέ.Και οκ ρε φίλε εγώ δίνω πράγματα γιατί έτσι γουστάρω και κάνω, δε με νοιάζει αν εσύ δε δίνεις τίποτα,αλλά μη μου λες ότι δε δίνω.Αυτό μου ανάβει τα λαμπάκια τσαφ-τσαφ ένα ένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Γιατί όμως έγραψες την απορία σου στον τομέα των ερωτικών σχέσεων? Έχεις να μας αναφέρεις κάποια συγκεκριμένα περιστατικά? Έχεις παρατηρήσει κάτι μέσα στη σχέση σου ή σε άλλη ερωτική σχέση? Συνήθως η "αχαριστία" και ό,τι μπορεί να συνοδεύει αυτό το δεινό (κακή συμπεριφορά, αδιαφορία και αγένεια μπροστά σε πράξεις τρυφερότητας και γενναιοδωρίας) είναι συνήθως ένδειξη έλλειψης αμοιβαιότητας. Εκτός αυτού είναι και δείγμα έλλειψης αξιοπρέπειας και θεμελιωδών στοιχείων καλής συμπεριφοράς του άλλου. Όποιος αντιλαμβάνεται τέτοια άσχημη συμπεριφορά και δέχεται ματαιώσεις σε πράξεις που εκδηλώνουν αγάπη και τρυφερότητα, καιρός να προχωρήσει και να διοχετεύσει αυτή την θετική ενέργεια σε κάτι που θα αποδώσει καρπούς, ακόμα και στον ίδιο του τον εαυτό. Ή και στους ήδη υπάρχοντες ανθρώπους στη ζωή του που θα εκτιμήσουν, θα λάβουν και θα αναδείξουν αυτές τις χειρονομίες. Βουρ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos94

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Πρέπει να μάθεις να "παίρνεις " από τους ανθρώπους μόνο αυτό που έχουν να σου δώσουν, χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι δεν θα τους εμπιστεύεσαι πια.... όταν δεν περιμένεις κάτι, παίρνεις πραγματικά αυτό που είναι προορισμένο να πάρεις, το αληθινό, αυτό που αξίζει να έχεις. Αυτό θέλει βέβαια πολύ κόπο και προσπάθεια για να το καταφέρεις, όμως είναι το καλύτερο ! Σε τελική ανάλυση εσύ κάνεις κάτι γιατί το νιώθεις και όχι γιατί περιμένεις ανταπόκριση, έτσι δεν είναι?

Σίγουρα αλλά δεν είναι άσχημο να δίνεις πάντα και ποτέ να μην παίρνεις? Και κάποια στιγμή φτάνεις στο σημείο που θέλεις και ανταπόκριση!!

Γιατί όμως έγραψες την απορία σου στον τομέα των ερωτικών σχέσεων? Έχεις να μας αναφέρεις κάποια συγκεκριμένα περιστατικά? Έχεις παρατηρήσει κάτι μέσα στη σχέση σου ή σε άλλη ερωτική σχέση? Συνήθως η "αχαριστία" και ό,τι μπορεί να συνοδεύει αυτό το δεινό (κακή συμπεριφορά, αδιαφορία και αγένεια μπροστά σε πράξεις τρυφερότητας και γενναιοδωρίας) είναι συνήθως ένδειξη έλλειψης αμοιβαιότητας. Εκτός αυτού είναι και δείγμα έλλειψης αξιοπρέπειας και θεμελιωδών στοιχείων καλής συμπεριφοράς του άλλου. Όποιος αντιλαμβάνεται τέτοια άσχημη συμπεριφορά και δέχεται ματαιώσεις σε πράξεις που εκδηλώνουν αγάπη και τρυφερότητα, καιρός να προχωρήσει και να διοχετεύσει αυτή την θετική ενέργεια σε κάτι που θα αποδώσει καρπούς, ακόμα και στον ίδιο του τον εαυτό. Ή και στους ήδη υπάρχοντες ανθρώπους στη ζωή του που θα εκτιμήσουν, θα λάβουν και θα αναδείξουν αυτές τις χειρονομίες. Βουρ!

Ναι το έγραψα στο τομέα των ερωτικών σχέσεων γιατί δέχθηκα την "αχαριστία" από την κοπέλα μου που πριν γίνει κοπέλα μου ήταν 3χρόνια κολλητή μου και πριν από αυτό την γνώριζα είδη 11χρόνια, από αυτό το άτομο λοιπόν που το θεωρούσα δικό μου άνθρωπο και ήμουν ο μόνος που ήταν δίπλα της σε όλες τις δύσκολες στιγμές της (γιατί δεν έχει περάσει και λίγα) δέχθηκα την μεγαλύτερη αχαριστία που έχω δεχθεί ποτέ!!! Φαντάσου από ένα άτομο που υποστηρίζει και ότι σ' αγαπάει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Sweet_Butterfly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
Όντως μεγάλο ελάττωμα η αχαριστία έχω να πω με τη σειρά μου...Στο θέμα σχέση δεν το έχω βιώσει, παρά μόνο σε περιπτώσεις ξεσπάσματος που λέγονται πράγματα που μετά από λίγη ώρα μετανιώνεις. Τώρα, το ότι δίνεις κάτι το κάνεις γιατί εσύ το θες, δεν ειναι απαραιτητο οτι θα δωσει κ ο αλλος αν δε θελει...εξαρταται σε ποιο ατομο βασιζεσαι για να ξερεις τι να περιμενεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα απο την αχαριστια...! Την θεωρω ακομη χειροτερη και απο την αγενεια - που ειναι κατι που με εκνευριζει παρα πολυ επισης...:mad:Αλλα η αχαριστια ειναι το οτι χειροτερο ,με πληγωνει αφανταστα και δυστυχως την εχω βιωσει αρκετες φορες,,γιατι ειμαι πολυ δοτικη, κυριως απο ατομα τα οποια θεωρουσα φιλους :/:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skatoula14

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,102 μηνύματα.
πριν απο μερικες μερες αν με ρωτουσες 8α ελεγα ο,τι ακριβως και οι απο πανω...γιατι οι αν8ρωποι τεινουν να δειχνουν τετοια προσωπα απο μικρη ηλικια...αλλα πλεον δεν 3ερω αν ολες αυτες οι συμπεριφορες του δινω και δν παιρνω τιποτα,δν αποκτω την εκτιμηση του αλλου και ποσο μαλλον την ευγνωμοσυνη του για ολα οσα εχω κανει και πει για εκεινον και το ποσο τον εχω στηρι3ει μπορουν να θεωρη8ουν απλα με τη λεξη αχαριστια...η προδοσια και η υποκρισια μου φαινονται κι αυτες καταλληλες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Αναμενόμενη η θλίψη σου, προφανώς είναι πρόσφατο, αλλά πέρνα το αυτό το στάδιο.
Οταν δίνεις, μη ζητάς. Αν είναι να σου επιστραφεί, θα γίνει και χωρίς κόπο δικό σου, θα γίνει κατανοητό σύντομα απο τον άλλο κι αν ενδιαφέρεται θα σου δώσει όσα μπορεί. Ασε που είναι επαιτεία να ζητάς ενδιαφέρον. Αν το κάνεις, ψάξε σοβαρά το ζήτημα της αυτοεκτίμησης.
Αν πάλι είσαι απο τα άτομα που δίνουν αλλά θέλουν και να παίρνουν, τότε κάθε που στην κάνει κάποιος ή δεν καλύπτεσαι, προφυλάξου να μην στην ξανακάνει ή αποχώρησε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*natalia5555*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
θα συμφωνησω χειροτερο πραγμα απο την αχαριστια δεν υπαρχει,απο προσωπικη μου εμπειρια,ειχα βοηθησει μια "φιλη" τοσο πολυ που ειχα ξεχασει εμενα,επειδη τοτε ζουσα στο εεξωτερικο και οταν ηρθε και αυτη τη βοηθησα να βρει δουλεια,να μαθει τη γλωσσα και γενικα να προσαρμοστει σε καινουργειες συνθηκες ,την ειχα σαν αδερφη μου και δεν το εκανα για να μου το ανταποδωσει η κατι τετοιο αλλα γιατι το ηθελα,και αυτη μου το ανταπεδωσε με το χειροτερο τροπο,την επιασα στο κρεβατι με καποιον που τα ειχα εγω τοτε....βεβαια εγινα μπαρουτι αφου την ξεμαλλιασα με τη ψυχη μου δεν της ξαναμιλησα ποτε,παροτι αυτη εκανε πολλες προσπαθειες.....τοτε ημουν πολυ στεναχωρημενη γιατι την θεωρουσα ενα πολυ κοντινο μου προσωπο και αναρωτιομουν τοσοι ανδρες ειναι ελευθεροι αυτη επρεπε να εντιαφερθει με αυτον που τα ειχα εγω?τελος παντων κατι καλο βγηκε απ'αυτη την ιστορια,αφου χωρησα τον αλλον εκεινη τη περιοδο γνωρισα τον ανδρα μου....τωρα την εχω συγχωρεσει αλλα δεν θα ηθελα να εχω καμια σχεση μαζι της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Τι έχετε να πείτε για την αχαριστία??? Γιατί να υπάρχουν τόσο αχάριστα άτομα που ενώ τους έχεις φερθεί με το καλύτερο τρόπο αυτοί να σου φέρονται με το χειρότερο τρόπο?? Έχετε έρθει πότε αντιμέτωποι με κάτι τέτοιο? Αν ναι τ κάνατε?:/:

Ναι,εχω ερθει αντιμετωπη με αχαριστα ατομα,οχι μονο στον ερωτικο τομεα αλλα και στον φιλικο,τον επαγγελματικο κ.ο.κ.
Οταν ημουν πιο μικρη με ενοχλουσε παρα πολυ η αχαριστια,σε σημειο να σκεφτομαι συνεχεια το τι εδωσα και πηρα,και το τελευταιο να ειναι φυσικα πολυ λιγοτερο.Πλεον,οταν γνωριζω τετοια ατομα,απλα τα προσπερναω,ειμαι πολυ αυστηρη σε θεματα ευγενειας και τροπων,και ακομα και να βοηθησω θελω να ακουσω το ''ευχαριστω''...
Εχω φερθει ομως και εγω αχαριστα σε ατομα που δεν το αξιζαν,και τωρα που το σκεφτομαι...το μονο ελαφρηντικο που μου προσαπτω ειναι το νεαρο της ηλικιας και η ασχημη ψυχολογια σε μερικες φασεις:hmm:
Παντως οταν δεν υπαρχει συναισθημα μπορεις να φερθεις αχαριστα και επισης απλησα χωρις καν να το καταλαβεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
με ενοχλουσε παρα πολυ η αχαριστια,σε σημειο να σκεφτομαι συνεχεια το τι εδωσα και πηρα

Να σχολιάσω αυτό, όχι τον συγγραφέα του ποστ, γι αυτο και βαζω μονο quote:
Οταν φτάνει καποιος σε αυτό το σημείο, να μετρά (! )το τι πήρε και τι έδωσε, έχει αποτελματωθεί/κατακρεουργηθεί και η σχέση (οιαδήποτε) και η ψυχική κατάσταση, οπότε είναι καλύτερα να την ''κάνει'' σύντομα
Οι σκέψεις αυτες δεν εχουν απολυτως καμμία αξία κι ολα στη ζωη του θελει καποιος να εχουν αξια, μικρη μεγαλη αδιάφορο, αρκεί να έχουν.. οποτε; Κρατάει όσα έχουν αξία, τα καλά της ιστορίας και let go
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top