Ταξίδια στην Ευρώπη: Τι δεν πρέπει να χάσουμε

Cosa Nostra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cosa Nostra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Κοπανάκι (Μεσσηνία). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Μ ολα αυτα που διαβασα μου ανοιξατε την όρεξη για ταξίδια...:/:...το κακο ειναι οτι δεν εχω χρόνο αυτη την εποχη !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Μ ολα αυτα που διαβασα μου ανοιξατε την όρεξη για ταξίδια...:/:...το κακο ειναι οτι δεν εχω χρόνο αυτη την εποχη !!!

Για να είμαι ειλικρινής εμένα το βασικό μου πρόβλημα είναι ότι αυτή την εποχή δεν έχω λεφτά. :P

Δεν πειράζει, διαβάζω τα ποστ με τις περιγραφές και παρηγοριέμαι. ^^ :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cosa Nostra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cosa Nostra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Κοπανάκι (Μεσσηνία). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Για να είμαι ειλικρινής εμένα το βασικό μου πρόβλημα είναι ότι αυτή την εποχή δεν έχω λεφτά. :P

Δεν πειράζει, διαβάζω τα ποστ με τις περιγραφές και παρηγοριέμαι. ^^ :happy:

Το θέμα ειναι οτι οταν έχεις χρόνο δεν εχεις λεφτα...και οταν εχεις λεφτά δεν έχεις χρόνο....:/:....για ταξίδια
οπότε το αποτέλεσμα ειναι το ίδιο μένεις στ αυγά σου....
Ας παρηγορηθουμε με τα πόστ μεχρι νεωτέρας...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Γαλλική Ριβιέρα (Κυανή Ακτή):
Monaco, Nice, Antibes, Cannes

Monaco: Μια πόλη που ο πλούτος φαίνεται κάθε στιγμή. Από αξιοθέατα είναι το παλάτι του Ρενιέ, το καζίνο του Μοντε Κάρλο, τα εμπορικά κέντρα (όπου παθαίνεις πλάκα με τις τιμές), η μαρίνα με τα κότερα, τα πανάκριβα αυτοκίνητα που τα βλέπεις να κυκλοφορούν παντού και γενικότερα η πόλη με την ιδιόμορφη χωροταξία της.



Το ωκεανογραφικό μουσείο του Κουστώ, πραγματικά θα μπορούσε να ήταν και από μόνο του ένας σοβαρός λόγος για να πάει κάποιος στο Μονακό. Πέρα από τα αμέτρητα είδη ψαριών και λοιπών θαλασσινών ειδών που υπάρχουν εκεί, το μουσείο περιλαμβάνει και ομοιώματα καραβιών, κέρινα ομοιώματα μεγάλων εξερευνητών και διάφορα άλλα.



Nice: Η πόλη που ίδρυσαν Έλληνες της αρχαιότητας. Μια βόλτα στην Promenade de Anglais, επίσκεψη στο κάστρο όπου υπάρχουν ελληνικά ψηφιδωτά, περπάτημα στα στενά σοκάκια της Παλιάς Πόλης, είναι από τα πράγματα που πρέπει να κάνει όποιος επισκεφτεί αυτή την πόλη


Antibes: Ένα μικρό παλιό ψαροχώρι, το λιμάνι του οποίου γεμίζει από τα κότερά όσων δεν βρουν θέση(ή χρήματα) για να τα αράξουν στην μαρίνα του Μονακό. :P



Cannes: Η πόλη που είναι συνδεδεμένη με το φεστιβάλ. Η επίσκεψη στο Palais des Festivals επιβάλλεται (αν δεν είναι αυτοσκοπός). Ενδιαφέρον παρουσιάζουν και οι πλάκες έξω από το κτίριο με τα αποτυπώματα καλλιτεχνών.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Cosa Nostra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cosa Nostra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Κοπανάκι (Μεσσηνία). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Εκει θέλω να πάω τωρά Κυανη Ακτη !!!.....:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Έχω πάει στα μέρη που πόσταρε ο Monte Cristo κι ομολογώ ότι είναι από τα αγαπημένα μου... Ιδίως το Μονακό... :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shark.0wNz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
παιδιά εγώ πήγα Μιλάνο την άνοιξη και μου άρεσε πολύ..δεν πήγα στις λίμνες κυρίως μέσα στη πόλη ήταν πού όμορφα..το μουσείο του da vinci (δεν θυμάμαι πως το λένε ακριβώς) είναι μοναδικό θέαμα για μηχανικούς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Παιδια, ξερει κανεις πως δουλευει η easy jet? Ποια ειναι η διαδικασια δηλαδη να βγαλω εισιτηρια. Πρεπει να εχω πιστωτικη ή μια χρεωστικη αρκει? Η πρεπει να να βγαλω προπληρωμενη? Εχετε ταξιδεψει με αυτην, κι αν ναι, ολα οκ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Όπως και σε κάθε άλλη αεροπορική, αγοράζεις τα εισιτήρια μέσω διαδικτύου με πιστωτική/προπληρωμένη/χρεωστικη κτλ...

Έχω ταξιδέψει και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη, δεδομένου ότι πρόκειται για low cost εταιρία! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Είχα γράψει και πριν λίγο καιρό σε αυτό το θέμα.


Μα καλά κανένας δεν έχει πάει Ισπανία να με πει 5 πράγματα; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Είχα γράψει και πριν λίγο καιρό σε αυτό το θέμα.


Μα καλά κανένας δεν έχει πάει Ισπανία να με πει 5 πράγματα; :(
Λοιποοοον. Οι γονεις ειχαν παει πριν μερικα χρονια στην Ισπανια (Μαδριτη) λοιπον εγω εχω να σου πω το εξης η μαμα μου τη θεωρει την πιο ωραια πολη που εχει ως τωρα επισκεφτει... :D
__________________________
Εγω προτινω:
α) Βιέννη (απλα υπεροχηηη)
β) Πραγα
γ)Βουδαπεστη
δ)Δρεσδη.Μικρη πολη την εξερευνεις αρκετα ευκολα και με ιστορια σχεδον σαν παραμυθι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Λοιποοοον. Οι γονεις ειχαν παει πριν μερικα χρονια στην Ισπανια (Μαδριτη) λοιπον εγω εχω να σου πω το εξης η μαμα μου τη θεωρει την πιο ωραια πολη που εχει ως τωρα επισκεφτει... :D
__________________________


Μαδρίτη θα κάτσω μόνο λίγες ώρες :(
Γρανάδα θα είμαι εγώ :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Όπως και σε κάθε άλλη αεροπορική, αγοράζεις τα εισιτήρια μέσω διαδικτύου με πιστωτική/προπληρωμένη/χρεωστικη κτλ...

Έχω ταξιδέψει και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη, δεδομένου ότι πρόκειται για low cost εταιρία! :)

Πραγματι ειναι πολυ φθηνη κ την ηξερα απο αλλους αλλα δεν ειχε τυχει ποτε να ταξιδεψω με αυτη. Για ΒΕρολινο που κοιταζω ειναι εξαιρετικα πιο οικονομικη απο αλλες οποτε το σκεφτομαι να τα κλεισω απο εκει, ομως δεν ξερω τη διαδικασια. Δεν εχω κανει ποτε ιντερνετικεσ αγορεσ. Δεν ετυχε...φαντασου οτι παντα απευθυνομαι σε τουριστικα για ναποφευγω το ψαξιμο... Αυτη Μου ζητα καποιον αριθμο καρτας; Που ειναι αυτος; Πανω στην καρτα δεν το γραφει; Το οτι μου Ζητα ολα τα στοιχεια μου δεν ειναι επιφοβο;Επειτα, πως παραλαμβανω τα εισιτηρια, απο που; thanx
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Επειτα, πως παραλαμβανω τα εισιτηρια, απο που; thanx

Δεν τα παραλαμβάνεις, εκτυπώνεις την απόδειξη που σου έρχεται στο email και πας με αυτήν και την ταυτότητα σου στο αεροδρόμιο. Η θέση σου είναι κλεισμένη ηλεκτρονικά. Όπως θα ήταν και αν απευθυνόσουν σε τουριστικό γραφείο. Απλά το εισητήριο σου θα το πάρεις εκείνη την ώρα από το αεροδρόμιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Παιδια, ξερει κανεις πως δουλευει η easy jet? Ποια ειναι η διαδικασια δηλαδη να βγαλω εισιτηρια. Πρεπει να εχω πιστωτικη ή μια χρεωστικη αρκει? Η πρεπει να να βγαλω προπληρωμενη? Εχετε ταξιδεψει με αυτην, κι αν ναι, ολα οκ?

Τσέκαρε και την RyanAir συνήθως είναι πιο φθηνή. Έμεις όσες φορές έχουμε κλείσει εισητήρια μέσω ιντερνετ πάντα χρησιμοποιήσα προπληρωμένη. Όχι γιατί δεν εμπιστεύομαι την εταιρία αλλά ποτέ δεν ξέρεις ποιος μπορεί να παρακολουθεί είτε το pc σου είτε την ιστοσελίδα.

Πραγματι ειναι πολυ φθηνη κ την ηξερα απο αλλους αλλα δεν ειχε τυχει ποτε να ταξιδεψω με αυτη. Για ΒΕρολινο που κοιταζω ειναι εξαιρετικα πιο οικονομικη απο αλλες οποτε το σκεφτομαι να τα κλεισω απο εκει, ομως δεν ξερω τη διαδικασια. Δεν εχω κανει ποτε ιντερνετικεσ αγορεσ. Δεν ετυχε...φαντασου οτι παντα απευθυνομαι σε τουριστικα για ναποφευγω το ψαξιμο... Αυτη Μου ζητα καποιον αριθμο καρτας; Που ειναι αυτος; Πανω στην καρτα δεν το γραφει; Το οτι μου Ζητα ολα τα στοιχεια μου δεν ειναι επιφοβο;Επειτα, πως παραλαμβανω τα εισιτηρια, απο που; thanx

Αν δεν ξέρεις την διαδικασία καλό είναι να φωνάξεις κάποιον που ξέρει να σου δείξει ,γιατί ασπούμε η RyanAir σου προτείνει να κλείσεις και αυτοκίνητο και ξενοδοχείο, να ενοικιάσεις εξοπλισμό κ.α. οπότε μπορεί να μπερδευτείς. Επίσης να έχεις υπόψει σου ότι για να βάλεις μέσα βαλίτσα πληρώνεις. Σχετικά με τα στοιχεία σου είναι απόλητα φυσιολογικά αυτά που ρωτάνε, μιας και τα ίδια θα έδινες και στη τουριστική εταιρεία. Τα εισιτήρια τα παραλαμβάνεις στο αεροδρόμιο με την απόδειξη που θα σου στείλουν στο e-mail σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mafalda8520

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mafalda8520 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Στην ζωη μου ειχα την τυχη να ταξιδεψω στην Ευρωπη αρκετες φορες! Οντως η Πραγα ειναι ονειρικη! Ομως αξεχαστη μου χεει μεινη η βαρκελώνη αχ γεματη αξιοθετα νοστιμα φαγητα κιαυτος ο Γκαουντι ειναι οτι πιο προχω εχω δει στη ζωη μου ! η Βαρκελωνη γενικωτερα ειναι η μονη πολη που θα μπορουσα να μεινω ανετα!!! Επισης εχω παει Κρακοβια της Πολωνιας και ναι εννοειται πως το Αουσβιτσ μου εκανε μεγάλη εντυπωση πραγματικα αξιζει να την επισκεφτητε ανθελετε μια δυνατη εμπειρια... μετα εχω παει και προς Τουρκια μερια 9 στο ευρωπαικο κομματι για μην ειμαι off topic) αλλα δεν τρελαθηκα! Πολύ μπαροκ ηταν η αυστρια!!! Στοχος μου πάντως ειναι να κανω το γυρω της Ισπανιας και να επισκεφτω το θρυλικο Λονδινο!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eluveitie93

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Δυστυχως λεφτα για ταξιδια δεν εχω αλλα μαρεσει παρα πολυ να γνωριζω νεες χωρες και τροπους ζωης.Αυτον τον καιρο ειμαι για 20 μερες Βιεννη.Αξιζει να την επισκεφτει κανεις τοσο για την ομορφια της(Λαμπρα παλατια με τεραστιους κυπους,πρασινο παντου και αλλα πολλα) αλλα και για να δει πως ζουνε εκει οι ανθρωποι.Πραγματικα αλλος κοσμος,καμια σχεση η νοοτροπια τους αλλα και η καθημερινοτητα-τροπος διασκεδασης τους με εμας στην Ελλαδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ευχαριστώ! Τελικα έκλεισα με easyjet κλασσικά μέσω πρακτορείου και γλίτωσα περιττό άγχος! Καλά ταξίδια να χουμε! Παρεπιπτοντως η Πράγα πράγματι ονειρική και παραμυθένια,Αυστρία που αναφέρθηκε εξαιρετικά ψυχρή με καθηλωτικούς ναούς που χάζεψα κυριολεκτικά. Γενικά, το κάθε μέροσ σου αφήνει πάντα μια γεύση. Το Λονδίνο έχει μια βαβούρα κ ταυτόχρονα μια μουντίλα που λάτρεψα κ που φυσικά δε θα πάλευα να τη ζήσω μόνιμα.. Λένε πως το Λονδίνο ή θα το λατρέψει κανείς και θα θέλει συνεχώς να πηγαίνει ή θα το μισήσει δια παντός,γω ανήκω στην πρώτη πάντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mara20

Νεοφερμένος

Ο mara20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Αν πάτε βερολίνο δεν πρέπει να χάσετε το μουσείο των ramones !! είναι κοντά στο κέντρο ... θα δείτε σπάνιες φωτογραφίες, παλαιά αντικείμενα τους, όπως και επίσης θα αγοράσετε ωραία accesories, τέλος θα πιείτε και τον καφέ σας άνετα υπό την μουσική των ramones. so HEY HO LETS GO !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolaos p.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikolaos p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Νορβηγία, σιδηροδρομική διαδρομή Myrdal - Flåm (Μύρνταλ - Φλόμ διαβάζεται) Απλά φανταστική!

https://www.visitflam.com/flam-railway/

https://en.wikipedia.org/wiki/Flåm_Line
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top