Τι είναι φίλος για σένα και πόσο καλός φίλος είσαι εσύ;

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Πάντως θα ήθελα να ρωτήσω αυτούς που θεωρούν ότι διακοπές χωρίς το έτερον ήμιση καλό είναι να μην γίνονται, τι θεωρούν ότι είναι οι φίλοι τους γι'αυτούς; Το να περιορίζονται σε μεσημεριανούς καφέδες και εξομολογήσεις των προβλημάτων είναι αρκετό; Σε περίπτωση που δεν είχαν σύντροφο θα καλύπτονταν με το να τους περιόριζαν οι άλλοι σαν τριτεύοντα πράγματα στην ζωή τους; Ποιά είναι η διαφορά φίλου και γνωστού; Και για ποιό λόγο να επενδύσουν φίλοι σε αυτούς όταν δεν είναι διατεθειμένοι να τους προσφέρουν κάτι περισσότερο από μια συνομιλία στο τηλέφωνο και εξόδους μεταξύ ζευγαριών;

Κι αυτά τα ρωτάω με καθαρή διάθεση περιέργειας κι όχι επειδή θέλω να κάνω κριτική. Επειδή εγώ δεν επενδύω σε αυτούς τους ανθρώπους και σκέφτομαι, μήπως κάνω λάθος; Μήπως δεν έχω καταλάβει κάτι από το πώς λειτουργούν οι ανθρώπινες σχέσεις; Μήπως όντως είμαι περίεργη όταν σκέφτομαι ότι είναι αυτονόητο ότι δεν θα τα κάνω όλα με τον εκάστοτε σύντροφο/σύζυγό μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Εγω δεν βλεπω αμεση σχεση με το θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Μπορείς να το κάνεις split, πάντως μην το βγάλεις off-topic please, επειδή για μένα υπάρχει πολύ στενή σχέση και ειλικρινά θα ήθελα απάντηση από όποιον δεν θα πείραζε να απαντήσει.

Έχω συνέχεια αυτές τις σκέψεις, επειδή είμαι σε φάση ανασυγκρότησης φίλων (αποφεύγω φίλους χρόνων επειδή θεωρώ ότι με βάζουν σε τρίτη θέση στην ζωή τους κι όταν δεν συμπαθώ τα έτερα ήμιση το πράγμα γίνεται ακόμα πιο δύσκολο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
under μου θα στο πω αν και με κάποιο τρόπο πιο πίσω το είχε πει και η doo...
κάποια στιγμή, ο σύντροφος σου, ΕΙΝΑΙ ο καλύτερος σου φίλος...
αν δεν είναι αυτός κι είναι κάποιος άλλος... μάλλον εκεί υπάρχει θέμα "σοβαρότητας" της σχέσης.

Εκεί είναι που χαλάνε κι όλες οι "εγωιστικές" φιλίες...
όταν ο "φίλος" δεν καταλαβαίνει ότι ο άνθρωπος σου, είναι ΕΠΙΣΗΣ φίλος σου και μάλιστα πλέον καλύτερος από αυτόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
under μου θα στο πω αν και με κάποιο τρόπο πιο πίσω το είχε πει και η doo...
κάποια στιγμή, ο σύντροφος σου, ΕΙΝΑΙ ο καλύτερος σου φίλος...
αν δεν είναι αυτός κι είναι κάποιος άλλος... μάλλον εκεί υπάρχει θέμα "σοβαρότητας" της σχέσης.

Εκεί είναι που χαλάνε κι όλες οι "εγωιστικές" φιλίες...
όταν ο "φίλος" δεν καταλαβαίνει ότι ο άνθρωπος σου, είναι ΕΠΙΣΗΣ φίλος σου και μάλιστα πλέον καλύτερος από αυτόν.

Ναι, εντάξει, άλλο όμως ρωτάω. Τι είσαι διατεθειμένος να προσφέρεις στον φίλο σου. Αν θεωρείς ότι τον χρειάζεσαι. Και δεν μιλάω για έναν εγωιστή φίλο, αλλά για ένα άτομο που σου έχει φερθεί καλά.

Αυτό που με προβληματίζει, είναι αν οι φίλες μου που έχουν "σοβαρές" σχέσεις με αγαπάνε ακόμα. Αν βγαίνουν μαζί μου επειδή θέλουν ή από αγγαρεία θέλοντας να είναι με τον φίλο τους. Αν πρέπει να αποτραβηχτώ τελείως και να συναναστρέφομαι μόνο με "γνωστούς" μέχρι να βρω μόνιμη σχέση. Επειδή σε αυτήν την φάση δεν με καλύπτει κανείς φίλος μου. Και είναι άσχημη φάση και με σκοτώνει να μην μου συμπαραστέκεται κανείς, επειδή έχει να πάει βόλτα με τον έτερον ήμιση. Και σκέψου ότι δεν είμαι καν Ελλάδα για να απαιτώ να πάμε βόλτα ή διακοπές ενώ αυτοί θέλουν να είναι με τον γκόμενο. Δεν μου αφιερώνουν ούτε λίγα λεπτά στο τηλέφωνο, εκτός κι αν το "πιέσω". Και δεν μου αρέσει να πιέζω για ενδιαφέρον.

Εντάξει, μάλλον το γύρισα στο πολύ προσωπικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
άνοιξε θέμα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Δεν μπορώ να τα ξαναγράφω, δεν κάνετε split;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Πάντως θα ήθελα να ρωτήσω αυτούς που θεωρούν ότι διακοπές χωρίς το έτερον ήμιση καλό είναι να μην γίνονται, τι θεωρούν ότι είναι οι φίλοι τους γι'αυτούς; Το να περιορίζονται σε μεσημεριανούς καφέδες και εξομολογήσεις των προβλημάτων είναι αρκετό; Σε περίπτωση που δεν είχαν σύντροφο θα καλύπτονταν με το να τους περιόριζαν οι άλλοι σαν τριτεύοντα πράγματα στην ζωή τους; Ποιά είναι η διαφορά φίλου και γνωστού; Και για ποιό λόγο να επενδύσουν φίλοι σε αυτούς όταν δεν είναι διατεθιμένοι να τους προσφέρουν κάτι περισσότερο από μια συνομιλία στο τηλέφωνο και εξόδους μεταξύ ζευγαριών;

Κι αυτά τα ρωτάω με καθαρή διάθεση περιέργειας κι όχι επειδή θέλω να κάνω κριτική. Επειδή εγώ δεν επενδύω σε αυτούς τους ανθρώπους και σκέφτομαι, μήπως κάνω λάθος; Μήπως δεν έχω καταλάβει κάτι από το πώς λειτουργούν οι ανθρώπινες σχέσεις; Μήπως όντως είμαι περίεργη όταν σκέφτομαι ότι είναι αυτονόητο ότι δεν θα τα κάνω όλα με τον εκάστοτε σύντροφο/σύζυγό μου;
Αυτοί δεν είναι φίλοι. Σε έχουν για να περνάει η ώρα τους όταν ο γκόμενος/σύντροφος ότι ναναι τέλος πάντων δεν είναι διαθέσιμος.
Πολλοί έχουν το θράσσος και το λένε κιόλας.
Αυτοί που είναι ακόμα καλύτεροι είναι ότι με το που γνωρίζουν κάποιον εξαφανίζονται λες και έχουν πατήσει κουμπί. Δεν γνωρίζουν τον άνδρα/γυναίκα στην παρέα επειδή φοβούνται (και συνήθως δεν φοβούνται τους/τις ελεύθερες αλλά τους ίδιους τους ανθρώπους που έχουν δίπλα τους). Άλλο πράγμα η καχυποψία και να ξέρεις τι σου γίνεται και άλλο το να είσαι αντικοινωνικός επειδή βρήκες γκόμενο. Λες και εσύ δεν υπάρχεις. Λες και δεν ξέρεις ότι αν ο άλλος θα στην κάνει θα στην κάνει ούτως ή άλλως. Φυσικά και θα την κάνει. Και δεν θα το μάθεις κιόλας. Γιατί οι άνδρες δεν γουστάρουν τις κομπλεξικές γυναίκες.

** Δεν μιλάω και δεν αναφέρομαι προσωπικά σε κανέναν. Αυτονόητο ότι απλά ανταλλάσουμε απόψεις. Ακόμα και αν επαναλαμβανόμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Αυτοί δεν είναι φίλοι. Σε έχουν για να περνάει η ώρα τους όταν ο γκόμενος/σύντροφος ότι ναναι τέλος πάντων δεν είναι διαθέσιμος.
Πολλοί έχουν το θράσσος και το λένε κιόλας.
Αυτοί που είναι ακόμα καλύτεροι είναι ότι με το που γνωρίζουν κάποιον εξαφανίζονται λες και έχουν πατήσει κουμπί. Δεν γνωρίζουν τον άνδρα/γυναίκα στην παρέα επειδή φοβούνται (και συνήθως δεν φοβούνται τους/τις ελεύθερες αλλά τους ίδιους τους ανθρώπους που έχουν δίπλα τους). Άλλο πράγμα η καχυποψία και να ξέρεις τι σου γίνεται και άλλο το να είσαι αντικοινωνικός επειδή βρήκες γκόμενο. Λες και εσύ δεν υπάρχεις. Λες και δεν ξέρεις ότι αν ο άλλος θα στην κάνει θα στην κάνει ούτως ή άλλως. Φυσικά και θα την κάνει. Και δεν θα το μάθεις κιόλας. Γιατί οι άνδρες δεν γουστάρουν τις κομπλεξικές γυναίκες.

** Δεν μιλάω και δεν αναφέρομαι προσωπικά σε κανέναν. Αυτονόητο ότι απλά ανταλλάσουμε απόψεις. Ακόμα και αν επαναλαμβανόμαστε.

Οι απόψεις σου καλύπτουν απόψεις που είχα χρόνια. Αλλά εδώ και λίγο καιρό σκέφτομαι μήπως για να έχουν ΤΟΣΟ ΠΟΛΛΟΙ άνθρωποι τις αντίθετες απόψεις ή να εφαρμόζουν αυτές τις απόψεις στην πράξη, μήπως εγώ δεν έχω καταλάβει πώς λειτουργούν τα πράγματα.:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Οι απόψεις σου καλύπτουν απόψεις που είχα χρόνια. Αλλά εδώ και λίγο καιρό σκέφτομαι μήπως για να έχουν ΤΟΣΟ ΠΟΛΛΟΙ άνθρωποι τις αντίθετες απόψεις ή να εφαρμόζουν αυτές τις απόψεις στην πράξη, μήπως εγώ δεν έχω καταλάβει πώς λειτουργούν τα πράγματα.:|
Μην ψάχνεις ανθρώπους να έχουν την ίδια λογική για σένα. Ακολούθησε τις δικές σου απόψεις για το οτιδήποτε και πίστεψέ με αυτοί που πρέπει θα καταλάβουν. Απλά στο τέλος θα καταλάβεις ότι αυτοί που νομίζουν "ότι εκμεταλλεύονται" είναι αυτοί που στέκονται στην τελευταία σειρά..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
unter δεν ξέρω σε τι βαθμό περνάς αυτό που περνάς αλλά μάλλον σε βαθμό που δεν δικαιολογείται.
Ναι είμαι απο αυτούς που λένε ότι η σχέση είναι top (όταν μιλάμε για σοβαρή σχέση έτσι?) αλλά δεν έχω αφήσει ποτέ μου και ξεκρέμαστη την φίλη μου....
Πάντα όταν κάτι δεν πάει καλά, βρίσκω χρόνο και για αυτή...
Κάποιες φορές οι δυο μας, κάποιες φορές κι ο άντρας μου μαζί... κάποιες φορές ότι προλαβαίνουμε κλπ
Οταν η φίλη μου έχει πρόβλημα, καταλαβαίνει ότι θα μου είναι πιο εύκολο να πάω το μεσημεράκι ή το απογευματάκι για ένα καφέ για να τα πούμε... κι ότι είναι πιο δύσκολο να πάμε στα μπουζούκια να γίνουμε ντίρλα όπως γινόταν κάποτε....
Σέβεται την σχέση μου όπως σέβομαι κι εγώ το πρόβλημα της...
Νομίζω ότι το μέτρον άριστον είναι αυτό που λειτουργεί στις σχέσεις με βάθος και ουσία.
Να μην υπάρχει ούτε εγωισμός ούτε εκμετάλλευση σε καμιά απ τις δυο ενδιαφερόμενες πλευρές

Είχα στο παρελθόν μια άλλη φίλη που νιώθω απίστευτα καμμένη από αυτή τη φιλία και προδομένη. Παίρνω δε όρκο ότι κι αυτή για λογαριασμό της, το ίδιο ακριβώς πιστεύει για μένα :P
Η συγκεκριμένη γυναίκα όμως, είχε για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα αισθηματικό πρόβλημα (είχε κολλήσει άσχημα) και απαιτούσε από μένα να μην έχω ποτέ μαζί μου τον τότε φίλο μου (Σήμερα άντρα μου) όποτε βγαίναμε...
Αυτό ήταν υπόθεση ενός χρόνου... δεν καταλάβαινε ότι δε γίνεται να ρωτάω αυτή πρώτα τι θέλει να κάνουμε την Παρασκευή ΚΑΙ το Σάββατο το βράδυ...
Τες πα, είμαι μάλλον καμμένη και γιαυτό να έχω περάσει πολύ στο άλλο άκρο...
Γιατί μια τέτοια φιλία παρολίγο να μου στοιχίσει την εξέλιξη της ίδιας μου της ζωής (τον γάμο μου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ πάντως, εκτός σπανίων εξαιρέσεων και με δεδομένο πως δεν είμαι ακόμα παντρεμένη, διαθέτω χρόνο μόνο για τις φίλες μου. ΑΛΛΑ συνήθως είναι ή απόγευμα ή σχετικά νωρίς το βράδυ (εννοώ πως σπάνια θα βγω να τα σπάσω μαζί τους βράδυ αργα, αν έχω σχέση κι αν το κάνω θα είναι το πολύ μέχρι τις 12 ή 1- αν δεν έχω είναι πιο πιθανό, αλλά και πάλι ποτέ δεν τα έχω σπάσει μαζί τους με την συχνότητα που τα σπάω όταν έχω φίλο, αν καταλαβαίνετε τι εννοώ). Την περίοδο που συζούσα δε, τις καλούσα βασικά σπίτι ή πήγαινα στο δικό τους, αλλά μαζί με τον πρώην μου, σπανιότερα βρισκόμασταν για καφέ μεσημέρι έξω για λίγο αν εκείνος δούλευε απόγευμα.

Οι φίλοι μου βασικά ποτέ δεν εξέφρασαν γνώμη ως το προς αν θα βγω μόνη μου ή όχι και κανείς δεν έδειχνε να έχει πρόβλημα. Ήταν και είναι δηλαδή προσωπική επιλογή όλο αυτό. Τις φίλες μου τις ξέρω όλες πάρα πολλά χρόνια και αν κι έχουν υπάρξει μικροπαραπονάκια ανά διαστήματα (κυρίως απο μία που είναι συνήθως σινγκλ), ποτέ δεν υπήρξε κάποια σοβαρή διαφωνία. Που και να υπήρχε, δεν ξέρω αν θα άλλαζε κάτι, όχι από διάθεση γραψίματος, αλλά γιατί έτσι είμαι, όταν είμαι ερωτευμένη/σε σχέση, δίνω πάντα μεγαλύτερο βάρος στη σχέση (εντός ορίων φυσικά, δεν φτύνω ξαφνικά πατόκορφα τις φίλες μου, αλλά δεν μπορω και να συνεχίσω να φέρομαι σαν σινγκλ!!).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
ΚΕ:
Υπάρχουν πολλά άτομα που έχουν ακραίες απαιτήσεις από τους φίλους τους (σαν την "φίλη" σου που λες). Κι όλοι έχουμε αντιμετωπίσει τέτοιες περιπτώσεις. Αλλά αυτό βοηθάει να κάνουμε το ξεκαθάρισμα που χρειάζονται όλες οι σχέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Θα μου άρεσε να έχω φιλίες όπως εχουν οι τέσσερεις κοπέλες στο “Sex and the city”. Να έχει κάθε μια την ζωή της, την σχέση(γάμο) της, να βρίσκονται κάθε τόσο, όταν το έχουν ανάγκη, είτε για διασκέδαση, είτε απλά για να παρηγορήσουν η μια την άλλη. Αυτό όμως δεν είναι δυνατών διότι δεν ζω σε αμερικανική ταινί…ααα... κοινωνία ήθελα να πω (με όʼτι συνεπάγεται σε αυτό).:)


Ο αληθινός φίλος γελαει και κλαίει μαζί σου, οπωσδήποτε δεν σε κρίνει αλλά σέβεται την επιλογή σου. Επίσης σου λέει ειλικρινά την γνώμη του. Αυτό είναι όλο (για μένα)… όλα τα άλλα έρχονται από μόνα τους. Ζητώ πολλά? Και όμως… δύσκολα προσφέρονται…:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Φίλος σημαίνει αγνή και καθαρή αγάπη, να δίνεις και να πέρνεις χωρίς να θές ή να θέλει αντάλλαγμα, να προσέχεις τον φίλο σου όταν σε χρειάζεται και να περνάς τα όρια για εκείνον, το θέμα είναι ότι πάντα εγώ τα έκανα αυτά και όχι εκείνοι για μένα, φιλία για μένα είναι η ηλικρίνια και ο σεβασμός, χωρίς ζήλεια ή κακία.

Πρως το παρών μόνο μια φιλία έχω κρατήσει και μπορώ να πώ ότι έίναι πραγματικός αδερφος, μαγαπάει και τον αγαπάω πολλύ, θα ήθελα η φιλία να κρατήσει ακόμα και άν βρεί γυναίκα και κάνει παιδιά, μια γυναίκα που να τον αγαπάει να τον σέβετε και να ζεί καλά μαζί της.(συγνώμη παρασύρθηκα:redface: )

Και τέλος να μην με βλέπει σαν μόνη άλλα σαν ζευγάρι με τον άντρα μου, να με δεχτεί με τον άνθρωπο που έχω στην ζωή μου, όπως άκριβώς θα δεχτώ τον άνθρωπο που θα έχει και εκείνη/νος στην ζωή τους, πρέπει να μοιράζεσε, να φροντίζεις και να μηλάς με τον/την ΄φιλη σαν αδέρφια.

Ειναι ΄πολλά ακόμα που τα έχω βρεί μόνο σε ένα άτομο, εκείνο το άτομο που κάνει να πιστέυω ακόμα σε φιλίες άσχέτου φίλου, προσπαθώ να πιστέψω όπως με πιστέυει και εκείνος, άν χάσω και αυτόν σημαίνει ότι δεν πρόκειτε να ξαναπηστέψω σε ανθρώπους και σε φιλίες....

Σας έπριξα απλά φιλία είναι κάτι μεγάλο που δύσκολα μπορείς να το πείς με λόγια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εγώ αισθάνομαι τυχερός (αν και δεν πιστεύω στην τύχη, παρά μόνο στις επιλογές μας) σε αυτό το κομμάτι.
Είμαστε μια αχώριστη παρέα από 15 άτομα που με τους πιο πολλούς από αυτούς γνωριζόμαστε από μωρά και είχαμε κοινή πορεία στη ζωή, δηλαδή δεν χωρίσαμε σχεδόν καθόλου. Με τους υπόλοιπους γνωριστήκαμε στην πορεία αλλά είμαστε πολύ δεμένοι μεταξύ μας. Ο καθένας ξέρει τα πάντα για τους άλλους, ο ένας βοηθάει τον άλλον όπου χρειάζεται και το βασικότερο, περνάμε ατέλειωτες ώρες μαζί όταν μας το επιτρέπουν οι συνθήκες. Κάθε χρόνο πηγαίνουμε διακοπές μαζί, όχι απαραίτητα και οι 15 αλλά αυτή η ομάδα είναι που με γεμίζει τόσο πολύ και με κάνει να νιώθω τόσο ευτυχισμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
ΚΕ:
Υπάρχουν πολλά άτομα που έχουν ακραίες απαιτήσεις από τους φίλους τους (σαν την "φίλη" σου που λες). Κι όλοι έχουμε αντιμετωπίσει τέτοιες περιπτώσεις. Αλλά αυτό βοηθάει να κάνουμε το ξεκαθάρισμα που χρειάζονται όλες οι σχέσεις.
:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

briki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Φίλος για μένα είναι αυτός που μπορείς να είσαι όσο περισσότερο γίνεται ο εαυτός σου όταν είσαι μαζί του. Αυτός που είναι εκεί, τις περισσότερες φορές που τον χρειάζεσαι, στα καλά, τα άσχημα, τα μέτρια. Αυτός που "μένει" ως διαχρονική αξία στη ζωή σου. Αυτός που σε θεωρεί κι εσένα φίλο του. Αυτός για τον οποίο μπορείς να προσφέρεις όλα αυτά που ζητάς. Η φιλία που δεν έχει υποκύψει σε οποιασδήποτε μορφής "συνδιαλαγή" είναι πολύ όμορφη και ίσως κάπως...σπάνια, αλλά σίγουρα υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
Με αφορμή ένα τηλεφώνημα,πού μόλις δέχτηκα, από την φίλη μου πού έλειπε διακοπές και γύρισε, ( κι είναι καθ'οδόν για το σπίτι μου), ένοιωσα την ανάγκη να γράψω αυτό πού νοιώθω.:)
" Φίλοι είναι "αυτοί " πού εμείς επιλέγουμε για οικογένεια"
" Πραγματικοί φίλοι είναι αυτοί πού κατανοούν το παρελθόν το μας,πού πιστεύουν στό μέλλον μας, πού μας αποδέχονται γι'αυτό πού είμαστε".
" Είναι αυτοί πού κάποιες φορές, άν και δεν μπορούν να μας καταλάβουν , απλά , μας αγαπάνε..." :)
Φίλη-ος είναι αυτός πού ξέρει πώς μπορεί να μού τηλεφωνήσει ,ακόμα και μέσα στη νύχτα, μόνο και μόνο γιατί έχει την ανάγκη να μού μιλήσει...:)
Πολλά ακόμα θα ήθελα να γράψω κι ίσως ακούγονται όλα αυτά πολύ " ιδανικά" ή "ποιητικά":redface: ....όμως γιά "μένα" αυτό σημαίνει φίλος και είμαι "ευτυχισμένη"....πού έχω, έστω κι έναν, " τέτοιο " !!! :)
Συγγνώμη όμως :redface::) ...χτυπάει το κουδούνι. Ήρθε...!!!:D:redface:



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ο αληθινός φίλος γελαει και κλαίει μαζί σου, οπωσδήποτε δεν σε κρίνει αλλά σέβεται την επιλογή σου. Επίσης σου λέει ειλικρινά την γνώμη του.
Το "σου λεει ειλικρινα τη γνωμη του" με το "δε σε κρινει" δεν ταιριαζουν παντα. Ισα ισα που οι φιλοι θα σου πουν τα ελλατωματα σου γιατι νοιαζονται για σενα. Οι ξενοι αδιαφορουν και ισως και να χαιρονται απο μεσα τους κιολας για καποιο σου λαθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top