Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,794 μέλη και 2,440,713 μηνύματα σε 76,688 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 135 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Θυμάμαι με τις αισθήσεις

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 7,139 μηνύματα.

H mania έγραψε: στις 11:05, 10-07-07:

Σας έχει τύχει ποτέ τρώγοντας, μυρίζοντας, βλέποντας κάτι να σας θυμήζει κάτι απο το παρελθόν; σας έχει τύχει να περπατάτε στο δρόμο και μια μυρωδιά να σας θυμήζει π.χ. το σχολείο ή κάποιον/α πρώην ή δεν ξέρω τι άλλο;

Χρονικές στιγμές ή ακόμα και ημερομηνίες κοντά σε κάτι που σας έκανε κακό ή καλό να γυρίζει στο μυαλό σας; πείτε μας τι νοιώθετε και τι σκέυτεστε άν σας έτοιχε σήμερα....

Προσωπικά τις πρώτες μέρες του Σεπτέβρη η υγρασία του πρωινού μου θυμήζει τον ποταμό που περνούσα κάθε μέρα με το μηχανάκι για να πάω σχολείο..

εσάς;
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 8,690 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε: στις 11:13, 10-07-07:

Eμένα όλη μου η ζωή είναι μυρωδιές και τραγούδια. Μπορεί να ακούσω κάτι ή να μυρίσω κάποιο άρωμα και να θυμηθώ καταστάσεις, σκηνικά, διάθεση ή απλά κάποιον..
1
Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

H hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 434 μηνύματα.

H hamsteraki έγραψε: στις 11:15, 10-07-07:

Εμένα μου συμβαίνει μονίμως.. και θυμάμαι ακόμα και πράγματα που δεν πρέπει
Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε: στις 11:24, 10-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Eμένα όλη μου η ζωή είναι μυρωδιές και τραγούδια. Μπορεί να ακούσω κάτι ή να μυρίσω κάποιο άρωμα και να θυμηθώ καταστάσεις, σκηνικά, διάθεση ή απλά κάποιον..
νομιζω οτι ολοι το εχουμε αυτο ... οταν βρεχει μου ερχονται αναμνησεις απο ολλανδια... κ αναμνησεις απο το σχολειο... καποιες κολωνιες μου θυμιζουν καποιους παλοιους γνωστους... κ απο μυροδιες φαγητων μπορει να θυμηθω πολλα
Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,126 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε: στις 15:21, 12-07-07:

Ένα γ@μημένο σαμπουάν μου την θυμίζει... νομίζω Pantene είναι
1
Παράθεση

The Stand (Dr Gregory House)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 517 μηνύματα.

O The Stand έγραψε: στις 15:22, 12-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από ]ifrit[
Ένα γ@μημένο σαμπουάν μου την θυμίζει... νομίζω Pantene είναι
Λούσου με ultrex και θα δεις
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 7,139 μηνύματα.

H mania έγραψε: στις 19:31, 12-07-07:

Βασικά δεν μπορώ να ποιώ μόσιον, μου θυμήζει τον αδερφό μου στο νοσοκομείο, μόνο που τον μυρίζω
Παράθεση

Stalitsa (Μιμιλού!!!)

Δραστήριο Μέλος

H Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 421 μηνύματα.

H Stalitsa έγραψε: στις 12:40, 26-07-07:

Κ εμένα μου συμβαίνει κ μάλιστα πολύ συχνά, ειτε με εικόνες, με μουσική, με κάποια μυρωδιά, ή με κάποια αίσθηση κ λίγοτερο μπορώ να πώ με την γεύση, έρχονται στο μυαλό μου εικόνες από το παρελθόν που πλεον μοιάζουν με όνειρο...
Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,445 μηνύματα.

H suspiria έγραψε: στις 12:51, 26-07-07:

Eγώ όταν ακούω red hot chili peppers μου έρχονται στο μυαλό διάφορες συζητήσεις με ένα φίλο στο msn. Μόνο στο msn όμως, όχι από κοντά.

Το άρωμα του κάποτε κολλητού μου, μου τον θυμίζει.

Το σαμπουάν φτιαγμένο από τσουκνίδες (ακούγεται χάλια αλλά έχει υπέροχο άρωμα) από τα body shop μου θυμίζει τις περσινές διακοπές και γι αυτό σταμάτησα να το χρησιμοποιώ εδώ για να μου μείνει ως "διακοπές".

Το Johnson's Baby Shampoo (το κλασσικό με το κίτρινο χρώμα) μου θυμίζει τα παιδικά μου καλοκαίρια στη γιαγιά, αν και τώρα το έχω κάνει μόνιμο πάντα μου φέρνει πολύ παιδικές αναμνήσεις στο μυαλό.

Αυτά
Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,271 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε: στις 13:30, 26-07-07:

Ναι, μυρωδιές και τραγούδια κυρίως... Θυμάμαι απίστευτα πολλά πράγματα...
Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

H Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 1,086 μηνύματα.

H Hakuna Matata έγραψε: στις 14:27, 26-07-07:

Εμενα τα σαμπουαν της Dove μου θυμιζουν καλοκαιρι!

Και γενικα ειναι πολλες μυρωδιες που μου φερνουν αναμνησεις αλλα αυτη ειναι η πρωτη που μου ηρθε.
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12,565 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 14:44, 26-07-07:

Αχ αυτό το σαμπουάν της τσουκνίδας του βόδι σοπ είναι όντως τέλειο!! Κι εμένα κάτι μου θυμίζει η μυρωδιά, δεν ξέρω τι...

Το κίτρινο του johnsons μού φέρνει κι εμένα εικόνες από την παιδική μου ηλικία, όταν η μαμά με έπλενε στην μπλε μπανιέρα μου...

Το άρωμα Fleur de fleurs της Nina Ricci είναι ταυτισμένο με το καλοκαίρι μου μετά την πρώτη γυμνασίου, εκείνο το μαγικό ταξίδι στη Ρώμη και μία χρυσή ανεμελιά...

Η τεκίλα δε μου αρέσει καθόλου, έστω η μυρωδιά της, μετά από εκείνο το τρελό Σαββατοκύριακο στην Κύμη... όπου για πρώτη φορά μέθυσα άσχημα, μετά από προτροπή του κολλητού μου... Ένα μπουκάλι σχεδόν μόνη.

Η καλοκαιρινή βροχή με μυρωδιά σαπισμένου φύλλου μου φέρνει στο νου το καλοκαίρι του ... 2000 ήταν; Με τις πολλές βροχές; Ε, στην Ιθάκη μείναμε, στο παλιό σπίτι της Ισμήνης κι όλα ήταν υγρά...
Παράθεση

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 642 μηνύματα.

O Αρκτούρος έγραψε: στις 15:07, 26-07-07:

Ωραίο θέμα.

Προσωπικά κάποια τραγούδια και κάποιες μυρωδιές μου φέρνουν στο νου περιόδους ολόκληρες αλλά και στιγμές μεμονωμένες που έχουν χαρακτεί στο μυαλό.

Για παράδειγμα, η μυρωδιά από το ξύλο που έχουν συνήθως τα κλειστά ντουλάπια ενός γραφείου πχ, κάτι μου θυμίζουν, ένας αέρας αναμνήσεων.
Παράθεση

lilith (Ισιδώρα Π.)

Δραστήριο Μέλος

H Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας . Έχει γράψει 310 μηνύματα.

H lilith έγραψε: στις 21:25, 26-07-07:

.

Όλα σε θυμίζουν..., απλά κι αγαπημένα
πράγματα δικά σου καθημερινά...

.
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 01:44, 18-01-08:

Το άρωμα του Givenchy, "Π", μου θυμίζει ... όχι τόσο τον πρώτο μου έρωτα, που το φορούσε, αλλά και μία ολόκληρη περίοδο... Ξένοιαστα χρόνια, χρυσό ηλιοβασίλεμα, εγώ πρωτοετής κι αυτός ακόμα μαθητής... Μία μόνιμη αίσθηση ασφάλειας...
Παράθεση

panagiota (ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ)

Νεοφερμένος

H ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H panagiota έγραψε: στις 20:33, 13-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Σας έχει τύχει ποτέ τρώγοντας, μυρίζοντας, βλέποντας κάτι να σας θυμήζει κάτι απο το παρελθόν; σας έχει τύχει να περπατάτε στο δρόμο και μια μυρωδιά να σας θυμήζει π.χ. το σχολείο ή κάποιον/α πρώην ή δεν ξέρω τι άλλο;

Χρονικές στιγμές ή ακόμα και ημερομηνίες κοντά σε κάτι που σας έκανε κακό ή καλό να γυρίζει στο μυαλό σας; πείτε μας τι νοιώθετε και τι σκέυτεστε άν σας έτοιχε σήμερα....

Προσωπικά τις πρώτες μέρες του Σεπτέβρη η υγρασία του πρωινού μου θυμήζει τον ποταμό που περνούσα κάθε μέρα με το μηχανάκι για να πάω σχολείο..

εσάς;
Κι εμένα μου έχει συμβεί πολλές φορές π.χ Ακούω ένα τραγούδι της Paris και μου έρχονται σκηνές από το καλοκαίρι που μαζευόμασταν με παρέες και κάναμε τις χαζομάρες μας (εν τω μεταξύτ το τραγούδι το συγκεκριμένο είναι πραγματικά.... κάπως χαζό να το πω?...)
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κακή Επιρροή : 13-02-08 στις 21:16. Αιτία: Μετατροπή κεφαλαία σε πεζά
Παράθεση

invalid (δεν είναι συνδεδεμένη)

Δραστήριο Μέλος

H δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 250 μηνύματα.

H invalid αντ έγραψε: στις 16:30, 01-08-08:

Πιο πολύ με τραγούδια και πιο σπάνια με μυρωδιές, π.χ. η μυρωδιά της βροχής, τα καμμένα ξύλα και οι... αυγόφετες
Παράθεση

Metallou19 (Blood Guzzler In Wonderland)

Δραστήριο Μέλος

H Blood Guzzler In Wonderland αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Τεχνικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.

H Metallou19 Kill Me... With Your Kisses... έγραψε: στις 20:22, 02-08-08:

Ένα συγκεκριμένο άρωμα που φορούσα στην 1η Λυκείου, τα παλιά στέκια την εποχή του σχολείου, ακόμα και το ίντερνετ είναι ανάμνηση από τα παλιά. Οι κοπάνες της πρώτης ώρας.
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 21:27, 20-10-08:

Προσθέτω κι άλλα:
1. Το Play του Moby μου θυμίζει την πενταήμερη αλλά και όλο το τέλος της τρίτης Λυκείου... και την αποτελειωτική εκδομή στην Άνδρο, μες στο αμάξι του αδερφού της τότε κολλητής...!
2. Αντίστοιχα το The screen behind the Mirror των Enigma, που αγόρασα στο Ηράκλειο στην πενταήμερη.
3. Αντίθετα, το Hymn of the big wheel των Massive Attack (και λιγότερο τo Karmacoma) μου έφτιαχνε το κέφι όταν είχα σαλτάρει από τις Πανελλαδικές 14 μαθημάτων (!!!) στη δευτέρα λυκείου. Α ρε Αρσένη.
4. Όταν τελειώναμε το σχολείο και μελαγχολούσα στο σχολικό, άκουγα πολύ το Heat Miser των Massive Attack, το Dance with you των Live (ίσως θυμάστε το Dolphin's cry) και το Υπάρχουν χρυσόψαρα εδώ, Πυξ Λαξ...
1
Παράθεση

vendetta (Thor)

Δραστήριο Μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ξεναγός . Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O vendetta έγραψε: στις 22:07, 20-10-08:

Όποτε βρέχει μυρίζει σαν χώμα νομίζω και μου θυμίζει έντονα το ένα από τα δύο χωριά μου και όταν χιονίζει ή έχει πολύ κρύο μου θυμίζει το δεύτερο χωριό μου...Οι παιδικές μου αναμνήσεις είναι πολύ εντονότερες από τα χωριά μου παρά από την Πρέβεζα...
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια