Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,812 μέλη και 2,441,733 μηνύματα σε 76,731 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 319 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ο χρόνος ψύξης του νερού συναρτήσει της μάζας του

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ (...του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου...)

Δραστήριο Μέλος

Ο ...του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 242 μηνύματα.

O ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ έγραψε: στις 02:14, 19-07-07:

Λογικά ο adm θα οξαποδίσειτο μνμ, αλλά δεν ήξερα σε ποια σελίδα να το θέσω Ξέρετε, ο άσχετος από φυσική τα βλέπει όλα τα ¨φυσικά" θέματα ίδια.. (Εγώ είμαι αυτός.)
Όταν γεμίζω τη μπουκάλα με νερό για να κρυώσει στο ψυγείο, αν βιάζομαι να πιω κρύο νερό, βάζω (υποσυνείδητα) λιγότερο από όσο χωράει η μπουκάλα. (Πιστεύω δηλαδή υποσυνείδητα πως, η ταχύτητα πάγωσης τού νερόυ είναι αντιστρόφως ανάλλογη τής ποσότητ/ας του). Έχει κάποια λογική αυτό ή... να συνεχίσω να παίρνω τα χάπια μου;
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,445 μηνύματα.

H suspiria έγραψε: στις 11:52, 19-07-07:

Πααααντως

Όταν βάζω λίγο νερό στο βραστήρα βράζει πιο εύκολα. Επίσης όταν είναι ο ζεστός καφές στο ποτήρι, και το ποτήρι είναι γεμάτο, δεν κρυώνει ο καφές γρήγορα, ενώ αν έχει μείνει λίγη ποσότητα ζεστού καφέ στο πάτο του ποτηριού, μέσα σε λίγα λεπτά έχει κρυώσει.

Πειραματίσου
Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

H Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 1,086 μηνύματα.

H Hakuna Matata έγραψε: στις 12:16, 19-07-07:

Ε μα obviously ισχυει αυτο που λες. Γιατι φυσας τη σουπα στο κουταλι κι οχι στο πιατο; Η (θερμικη) ενεργεια ειναι αναλογη της μαζας.
Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,445 μηνύματα.

H suspiria έγραψε: στις 12:17, 19-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Hakuna Matata
Ε μα obviously ισχυει αυτο που λες. Γιατι φυσας τη σουπα στο κουταλι κι οχι στο πιατο; Η (θερμικη) ενεργεια ειναι αναλογη της μαζας.
Έχεις πρόχειρο και τον τύπο γιατί δεν τον βρίσκω;
Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

H Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 1,086 μηνύματα.

H Hakuna Matata έγραψε: στις 12:19, 19-07-07:

Νοου, σορρυ, παει καιρος που τελειωσα το λυκειο!!
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε: στις 12:24, 19-07-07:

Iσως σας βοηθάει αυτό

"The factors that affect the amount of heat are the same as the factors that affect thermal energy, for reasons that should now be clear to you. Thermal energy is only measurable as heat, during heat transfer. The amount of heat transferred can be found according to the following formula:
amount of heat transferred = mass x change in temperature x specific heat
It is important to note that the symbols that are used for the formula will vary from textbook to textbook, but the values that they represent never change. One way to write the heat transfer formula is shown below:
q = m(DT)Cp
Where q = heat transferred, DT = the change in temperature and Cp = the specific heat."
Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε: στις 12:46, 19-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από XRZ
Iσως σας βοηθάει αυτό

"The factors that affect the amount of heat are the same as the factors that affect thermal energy, for reasons that should now be clear to you. Thermal energy is only measurable as heat, during heat transfer. The amount of heat transferred can be found according to the following formula:
amount of heat transferred = mass x change in temperature x specific heat
It is important to note that the symbols that are used for the formula will vary from textbook to textbook, but the values that they represent never change. One way to write the heat transfer formula is shown below:
q = m(DT)Cp
Where q = heat transferred, DT = the change in temperature and Cp = the specific heat."
O χρόνος πώς συνδέεται;
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε: στις 12:47, 19-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από suspiria
O χρόνος πώς συνδέεται;

ε μη μου βάζεις δύσκολα! εγώ έχω ακόμα πιο πολλά χρόνια που τελείωσα το Λύκειο!!!
Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

H Hakuna Matata έγραψε: στις 12:49, 19-07-07:

Ο χρονος δεν συνδεεται, γιατι να συνδεθει;
Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε: στις 12:51, 19-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από XRZ
ε μη μου βάζεις δύσκολα! εγώ έχω ακόμα πιο πολλά χρόνια που τελείωσα το Λύκειο!!!
Μα για τον χρόνο θέλουμε να μάθουμε

Πάντως, υποθέτουμε οτι κρυώνει πιο γρήγορα μία μισό-γεμάτη μπουκάλα αλλά και πίνεται πιο εύκολα. Μία καλή λύση θα ήταν να έχεις στο ψυγείο δύο μισο-γεμάτες μπουκάλες που έχουν το νερό της μία γεμάτης και κρυώνουν στο χρόνο της μισής! Όμως πιάνουν πολύ χώρο

Ο χρονος δεν συνδεεται, γιατι να συνδεθει;
Γιατί ο ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ θέλει να δει τον "χρόνο πάγωσης" ( ) ανάλογα με τη μάζα του νερού
Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

H Hakuna Matata έγραψε: στις 12:53, 19-07-07:

Μα ολα αυτα συμβαινουν σε μια μοναδα χρονου. Οποτε αν
q = m(DT)Cp

και q σταθερο, μειωνοντας τη μαζα αυξανεται η μεταβολη της θερμοκρασιας.

Καλα δεν τα λεω; Δεν ξερω, ειπαμε, 7 χρονια....
Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε: στις 13:09, 19-07-07:

Μα ολα αυτα συμβαινουν σε μια μοναδα χρονου. Οποτε αν
q = m(DT)Cp

και q σταθερο, μειωνοντας τη μαζα αυξανεται η μεταβολη της θερμοκρασιας.

Καλα δεν τα λεω; Δεν ξερω, ειπαμε, 7 χρονια....
Δε νομίζω οτι είναι σε μία μονάδα χρόνου...
Λογικά κάπως θα συνδέεται και κάποιο Δt
Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

H Hakuna Matata έγραψε: στις 13:14, 19-07-07:

Κοιτα υποθετω οτι αυτα ισχυουν για μια μοναδα χρονου κι αντιστοιχα αν θες να βρεις τη συνδεση ενεργειας-χρονου η κατι αλλο τεσπα θα υπαρχει αλλος τυπος.
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε: στις 13:18, 19-07-07:

δειτε και αυτόν τον τύπο

ΔQ / Δt = k•A•ΔT / L

k = thermal conductivity
A = area of solid
L = thickness of solid

εδώ
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,894 μηνύματα.

H dooo έγραψε: στις 13:32, 19-07-07:

αυτός ο τύπος ισχύει για μεταφορά θερμότητας σε στερεά.

αν στο πρώτο τύπο, μετρήσουμε το ΔΤ σε διάστημα χρόνου Δt, τότε θα έχουμε το ρυθμό μεταφοράς θερμότητας.
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,084 μηνύματα.

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 17:02, 19-07-07:

Μπαίνει κι ο χρόνος μέσα.

Αν Q η θερμότητα, P ο ρυθμός μεταφοράς θερμότητας και t ο χρόνος, έχουμε:
P = dQ/dt
Κι αν είναι σταθερό το P (δηλ. πχ ένας βραστήρας προσφέρει θερμότητα με σταθερό ρυθμό) τότε:

P = Q / Δt
=> Δt = Q / P

Όπου το P εξαρτάται από το ψυγείο, το βραστήρα, κτλ.

//τα 'πα απλά;
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε: στις 17:11, 19-07-07:

οι άσχετοι ΗΜΜΥΤΕΣ παρακαλώ να αποχωρήσουν από το θέμα, καθώς δεν έχουν διδαχτεί ποτέ στο πολυτεχνείο φαινόμενα μεταφοράς θερμότητας

με άλλα λόγια, τι λε ρε μάστορα, που το P εξαρτάται από το ψυγείο....και άμα το ανοιγοκλείνεις, πάλι σταθερό είναι το Ρ?

μη μου θυμώσεις τζότζοΜΟΥ
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,084 μηνύματα.

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 17:38, 19-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
με άλλα λόγια, τι λε ρε μάστορα, που το P εξαρτάται από το ψυγείο....και άμα το ανοιγοκλείνεις, πάλι σταθερό είναι το Ρ?
Εχμ, όχι, αλλά είπα πιο πάνω τι γίνεται *αν* είναι σταθερό.

Αρχική Δημοσίευση από dooo
μη μου θυμώσεις τζότζοΜΟΥ
Το Τζότζο είναι της μπάνι-μπάνι, νταξ;
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε: στις 17:58, 19-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Εχμ, όχι, αλλά είπα πιο πάνω τι γίνεται *αν* είναι σταθερό.
το οποίο δεν συμβαίνει ποτέΣ.

σοβαρά τώρα, δεν ξεκινάμε υπολογισμούς έχοντας δεδομένο τον ρυθμό μεταφοράς, αλλά τη θερμότητα που θέλουμε να μεταφέρουμε για να αλλάξει η θερμοκρασία κατά χ βαθμούς. Αν μπορούμε να μετρήσουμε το χρόνο που συμβαίνει κάτι τέτοιο, νταξ υπολογίζουμε και τον ρυθμό.

το τζότζο είναι του μπάνιμπάνι αλλά μπορούν να το χρησιμοποιούν κι άλλοι

έντιτ: θυμήσου μολις πάρεις πτυχίο, να κάνεις μια εγγραφή στους χημικούς μηχανικούς. για να ξελαμπικάρεις, γιου νόου
Παράθεση

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ (...του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου...)

Δραστήριο Μέλος

Ο ...του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 242 μηνύματα.

O ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ έγραψε: στις 01:44, 20-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από suspiria
Μα για τον χρόνο θέλουμε να μάθουμε
Μία καλή λύση θα ήταν να έχεις στο ψυγείο δύο μισο-γεμάτες μπουκάλες που έχουν το νερό της μία γεμάτης και κρυώνουν στο χρόνο της μισής! Όμως πιάνουν πολύ χώρο
Χτες έθεσα το θέμα, σήμερα βρίσκω καταιγισμό απαντήσεων.. Thanks, guys..
Γιατί να μην θεωρήσω τις ν μπουκάλες σαν ένα αντικέιμενο; Και πώς ορίζεται τελικά το αντικείμενο; Πρέπει μήπως να είναι συνεκτικό (αδιάσπαστο);
Αν κολλήσω τις μπουκάλες μεταξύ τους, θεωρούνται τότε σαν ένα αντικείμενο;
Θα συνεχίζει να μειώνεται ο χρόνος ψύξης; Αν ναι, μήπως τότε έχει σημασία απλά η ελεύθερη επιφάνεια (το εμβαδόν της); Σαν κάτι τέτοιο να θυμάμαι απο τη Χημεία...
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια