Πόσοι από σας είστε χωρίς σύντροφο;

Ποια η κατάσταση σας σε σχέση με το παραπάνω ερώτημα:

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Είμαι σε σχέση και είμαι καλά.

    Ψήφοι: 70 32.1%
  • Είμαι σε σχέση και δεν είμαι καλά.

    Ψήφοι: 10 4.6%
  • Δεν είμαι σε σχέση επειδή δεν έχω χρόνο.

    Ψήφοι: 6 2.8%
  • Δεν είμαι σε σχέση επειδή δεν έχω διάθεση δέσμευσης αυτή την περίοδο.

    Ψήφοι: 24 11.0%
  • Δεν είμαι σε σχέση επειδή δε με ενδιαφέρει κάποιος.

    Ψήφοι: 49 22.5%
  • Είμαι ο deadhead_pirate

    Ψήφοι: 6 2.8%
  • Δεν εχω σχέση γιατι δεν βρίσκω / δεν με θέλουν (μπακούριον το κοινόν)

    Ψήφοι: 53 24.3%

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Φιλε, φαντάζομαι έχεις δει το matrix, έτσι? Θυμάσαι το "there is no spoon"? Λοιπόν το δεύτερο και σημαντικότερο μέρος της αποκάλυψης είναι το "THERE IS NO PAKETO"! (μια κοινωνική προσφορα της γκουρού Idril, ευχαριστω!)

Δε θέλουν όλες οι γυναίκες αυτά τα πράγματα που εσύ θεωρείς (πιθανότατα εσφαλμένα!) ότι δεν έχεις! Από όσα έχεις πει εδώ το συμπέρασμα που βλέπω να βγαίνει δεν είναι ότι έχεις κάτι στραβό και εξαιτίας του σε απορρίπτουν, αλλα ότι η όλη κατάσταση σε έχει πάρει από κάτω (όπως μας παίρνει όλους φυσικά, κάποιους δυστυχώς πιο συχνά και για πιο μεγάλο διάστημα από κάποιους άλλους) με αποτέλεσμα να μη μπορείς να σκεφτείς καθαρά και αντί να την αντιμετωπίζεις ψύχραιμα να βουλιάζεις πιο πολύ.

Όπως σου είπαν ΌΛΟΙ ανεξαιρέτως μέχρι τώρα, χαλάρωσε! Αν βγάζεις προς τα έξω την εικόνα ενός αγχωμένου, θλιμμένου και πλήρως απογοητευμένου ανθρώπου, το πολύ πολύ οι άλλοι (και κυρίως οι άλλες) να σε λυπούνται, και δε νομίζω ότι το θέλεις αυτό. Πιστεύω ότι αυτό που σου χρίζεται είναι μια αλλαγή προοπτικής. Ναι, προφανώς η ζωή κάθε άλλο παρα ρόδινη είναι (και οποιος τη βλέπει έτσι είναι είτε πολύ τυχερός είτε πολύ αφελής), μπορείς όμως τις διαπιστώσεις σου για αυτή να τις διατυπώνεις με τέτοιο τρόπο ώστε αντί για μίζερος να φαίνεσαι απλά συνειδητοποιημένος. Δε χρειάζεται να αλλάξεις αυτά που πιστεύεις, αφού ισχύουν όντως, απλά να αλλάξεις τον τρόπο που τα κοιτάς.

Για να στο κάνω πιο λιανά, φαντάσου τα ζόρια σου σαν ένα μεγάλο βράχο που πρέπει να μετακινήσεις μακριά σου. Aλλιώς είναι να είσαι στο πάτο και να σε πλακώνει, άλλιώς να στέκεσαι στο ίδιο επίπεδο. Δεν αλλάζει ούτε το βάρος του βράχου ούτε η δικη σου δύναμη, στη δεύτερη περίπτωση όμως, είναι πολύ πιο πιθανό κάποια να σε δει να το παλεύεις και να δώσει ένα μοχλό, η να σπρώξει μαζί σου, ενώ στην πρώτη όπου είσαι κάτω από το βράχο, απλά δε μπορεί να σε δει γιατί ο βράχος σε κρύβει!

Αυτά από μένα, καλή τύχη και μην το βάζεις κάτω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DownCast

Νεοφερμένος

Ο DownCast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Υπεύθυνος management και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Φίλε μου άστο...
Το θέμα περί προτύπου δεν με αγγίζει. Είμαι αυτό που είμαι. Πλέον δεν έχω καμιά διάθεση να αλλάξω τον εαυτό μου.Άσε που οι άνθρωποι δύσκολα αλλάζουν. Και αν αλλάξουν, μάλλον θα υποκρίνονται. Εγώ θεωρώ ότι είμαι μια χαρά άνθρωπος... Αυτό για μένα έχει σημασία...

Επειδή διάβασα τα παραδείγματα που αναφέρεις... το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν ότι κάποιος τυχερός γνώρισε δύο κοπέλες... Μάγκας ο τύπος...

Εσύ όμως αναφέρεις τα παραδείγματα για άλλο λόγο... και πολύ καλά κάνεις.
Η δική μου εμπειρία λέει ότι οι γυναίκες βγάζουν πολύ ποιο εύκολα συμπεράσματα από την 1η επαφή (ή και πριν την 1η επαφή) και όχι οι άντρες... ειδικά όταν είναι σκεπτόμενοι και σοβαροί.

Χαιρετώ...

...Το θέμα όμως είναι αν εσύ θέλεις να ακολουθήσεις αυτό το πρότυπο ή όχι.
...

Το παράδειγμα:

Γνωρίζεις μια γυναίκα, ας την πούμε Ελένη που είναι και υπέροχο όνομα. Σου λέει: "Εμένα μου αρέσει το σεξ. Δε θέλω να κάνω σχέση σοβαρή πρίν τα 26 μου." ή "Τώρα είμαι 26, θέλω σχέση, αλλά πρίν από σένα έχω πάει με Χ άτομα γιατί δεν ήμουν έτοιμη για σχέση" Αυτό πλασάρει η κοπέλα, αν το θες το παίρνεις. Μπορεί να μη σου αρέσει και να το θεωρείς κακό ενώ ΔΕΝ είναι. Στην ουσία είναι τίμιο και ειλικρινές. Γιατί; Γιατί είναι ισορροπημένο.

Γνωρίζεις μια άλλη γυναίκα την Πηνελόπη, άλλο υπέροχο όνομα. Σου λέει: "Πληγώθηκα από τον πρώην μου, με πήδηξε και μετά με πέταξε σα στιμμένη λεμονόκουπα. Θέλω έναν άντρα να με αγαπάει και να μου βάζει προδέρμ". Αμέσως εσύ τη συμπαθείς, λες ώπα εδώ είμαστε, ετοιμάζεις κεράκια τραπεζάκια δαχτυλιδάκια σκατουλάκια και ονειρεύεσαι το πρώτο σας παιδί τον Τηλέμαχο. Έλα όμως που σιγά σιγά σου βγάζει όοοολα τα κουσούρια και ανακαλύπτεις ότι πέρα από το κρεββάτι είναι κενή. Και λες εσύ "μα καλά που πήγε αυτή που γνώρισα" και ταλαιπωρείσαι σαν τον Οδυσσέα επειδή αυτή σε κεράτωσε τελικά. Εκεί ήταν αυτή που γνώρισες, συνήθως το πιστεύουν και οι ίδιοι/ες στην αρχή εκτός κι αν μιλάμε για μεγάλους θεατρίνους. Απλά είναι ανισσόροποι και εσύ είσαι το στήριγμά τους.

Φυσικά με αυτά τα παραδείγματα δεν θέλω να πω πως όποια το δίνει εύκολα και το παραδέχεται είναι η ιδανική επιλογή, ίσα ίσα μπορεί να είναι και το αντίθετο. Απλά να ακούς κάθε άνθρωπο τι έχει να πεί και να τον κρίνεις από τις πράξεις του έπειτα. Ύστερα να δένεσαι. Για να υπάρχουν ανισόρροποι, θα υπάρχουν και ισορροπημένοι, ψάξε...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DownCast

Νεοφερμένος

Ο DownCast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Υπεύθυνος management και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
... το πολύ πολύ οι άλλοι (και κυρίως οι άλλες) να σε λυπούνται, και δε νομίζω ότι το θέλεις αυτό. ...


Φαντάζομαι ότι μάλλον σε εμένα αναφέρεσαι.
χμμμ... σίγουρα σε μένα, αφού εγώ έκανα άνω-κάτω το χώρο...

Με έχετε παρεξηγήσει. Σίγουρα...
Πάντως ούτε μουρτζούφλης είμαι, ούτε βγάζω προς τα έξω θλίψη, λύπη κλπ... Το αντίθετο. Μια χαρά είμαι...

Απλά απογοητευμένος είμαι...με αυτά που βιώνω. Αυτό σίγουρα είναι άλλο πράγμα...
Ωστόσο θα ξανατονίσω ότι το πρόβλημά μου είναι αλλού και όχι σε αυτά που διατυπώνετε...

Ευχαριστώ και χαιρετώ... :)

υ.γ. α! το Matrix δεν έχω καταφέρει να το δω ολόκληρο και ακόμη δεν έχω καταλάβει τι θέλει να πει ο "ποιητής" που το έγραψε... Βλέπεις εγώ σαν ταινία που με άγγιξε έχω την "Πολίτικη Κουζίνα"... Είμαι της άλλης σχολής...χε!χε!...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georges6491

Νεοφερμένος

Ο georges6491 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 77 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ο Χοτζας ελεγε "Αν δεν μαθω να κολυμπω, δεν μπαινω στην θαλασσα!" Καταλαβες, νομιζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DownCast

Νεοφερμένος

Ο DownCast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Υπεύθυνος management και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Georges καλημέρα...

Σε μένα αναφέρεσαι;
Αν ΝΑΙ ... δεν μεταφράζεις και αυτό που είπε ο Mr. Χότζας;

Ευχαριστώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariafd

Νεοφερμένος

Η mariafd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
σαν εμένα δεν έχει... μονο μια free σχέση είχα στη ζωή μου και κατι αρπαχτές μόνο... δεν ξέρω τι δεν κάνω καλά... για τη σχέση οκ εν γνώση μου έγινε αλλά ότι άλλο ξεκίνησα έληξε άδοξα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DownCast

Νεοφερμένος

Ο DownCast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Υπεύθυνος management και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
σαν εμένα δεν έχει... μονο μια free σχέση είχα στη ζωή μου και κατι αρπαχτές μόνο... δεν ξέρω τι δεν κάνω καλά... για τη σχέση οκ εν γνώση μου έγινε αλλά ότι άλλο ξεκίνησα έληξε άδοξα :(

Μπορεί να μην φταίει (σώνει και καλά) κάτι που εσύ θεωρείς ότι είναι λάθος ή "ανάποδο"
Μπορεί να είναι θέμα συγκαιριών...

Νομίζω ότι αργά ή γρήγορα η ζωή σου θα αλλάξει προς το (πολύ) καλύτερο...
Άλλωστε είσαι και σε μία ηλικία που έχεις όλη τη ζωή σου μπροστά σου...

Μην ανησυχείς και όλα θα πάνε καλά... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariafd

Νεοφερμένος

Η mariafd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ε ναι αλλά 28 χρονών και δεν έχω κάνει μια σχέση της προκοπής είναι δυνατόν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Μπορεί να μην φταίει (σώνει και καλά) κάτι που εσύ θεωρείς ότι είναι λάθος ή "ανάποδο"
Μπορεί να είναι θέμα συγκαιριών...

Νομίζω ότι αργά ή γρήγορα η ζωή σου θα αλλάξει προς το (πολύ) καλύτερο...
Άλλωστε είσαι και σε μία ηλικία που έχεις όλη τη ζωή σου μπροστά σου...

Μην ανησυχείς και όλα θα πάνε καλά... :)

Μου κάνει εντύπωση και μη με παρεξηγήσεις, αλλά ενώ στην κοπέλα δίνεις τόσο εύκολα και όμορφα κουράγιο (και μπράβο σου!:)), στον εαυτό σου γιατί δεν δίνεις και είσαι απογοητευμένος;:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariafd

Νεοφερμένος

Η mariafd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
απογοητευμένος?? γιατι καλέ... άντε θα γίνουμε κ γείτονες χαχαχα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DownCast

Νεοφερμένος

Ο DownCast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Υπεύθυνος management και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Μου κάνει εντύπωση και μη με παρεξηγήσεις, αλλά ενώ στην κοπέλα δίνεις τόσο εύκολα και όμορφα κουράγιο (και μπράβο σου!:)), στον εαυτό σου γιατί δεν δίνεις και είσαι απογοητευμένος;:/:

Φίλε μου να μην σου κάνει εντύπωση...
Το εαυτό μου τον ξέρω πολύ καλά, όπως επίσης και τον κοινωνικό μου περίγυρο οπότε είναι λογικό να είμαι ότι είμαι... αφού ξέρω το που και πως κινούμαι και το τι μου επιφυλάσσει η μοίρα...

Από την άλλη θεωρώ ότι άλλο πράγμα ο άντρας και άλλο πράγμα η γυναίκα όσο αφορά τις σχέσεις...στην χώρα που ζούμε. Υπάρχει διαφορά.

Αλλά αυτό μάλλον δεν θέλεις να το συζητήσουμε... Πες ΟΧΙ!!!!! ... :) ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Φίλε μου να μην σου κάνει εντύπωση...
Το εαυτό μου τον ξέρω πολύ καλά, όπως επίσης και τον κοινωνικό μου περίγυρο οπότε είναι λογικό να είμαι ότι είμαι... αφού ξέρω το που και πως κινούμαι και το τι μου επιφυλάσσει η μοίρα...

Παω πάσο τότε!:)

Από την άλλη θεωρώ ότι άλλο πράγμα ο άντρας και άλλο πράγμα η γυναίκα όσο αφορά τις σχέσεις...στην χώρα που ζούμε. Υπάρχει διαφορά.

Αλλά αυτό μάλλον δεν θέλεις να το συζητήσουμε... Πες ΟΧΙ!!!!! ... :) ...

Αν και θα ήθελα να ακούσω την άποψή σου επι του συγκεκριμένου ζητήματος, αν σε φέρνει σε δύσκολη θέση τότε να πω όχι!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Εφόσον οι γυναίκες πηγαίνουν με άνδρες και το αντίστροφο, τότε και για τους δυο τα πράγματα είναι παρόμοια στις σχέσεις. Από την άλλη λέγεται πως μία κοπέλα είναι πιθανότερο να έχει περισσότερες ευκαιρίες, αφού οι άνδρες είναι συνήθως που κάνουν την πρώτη κίνηση. Με την ίδια λογική όμως και οι άνδρες έχουν τις ίδιες πιθανότητες αφού δημιουργούν ευκαιρίες. Δε νομίζω ότι μπορούμε να προβούμε σε γενικεύσεις και να πούμε ότι για τους μεν τα πράγματα είναι πιο εύκολα από ό,τι για τους δε. Καλύτερη προσέγγιση είναι η εξατομικευμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DownCast

Νεοφερμένος

Ο DownCast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Υπεύθυνος management και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Εφόσον οι γυναίκες πηγαίνουν με άνδρες και το αντίστροφο, τότε και για τους δυο τα πράγματα είναι παρόμοια στις σχέσεις. Από την άλλη λέγεται πως μία κοπέλα είναι πιθανότερο να έχει περισσότερες ευκαιρίες, αφού οι άνδρες είναι συνήθως που κάνουν την πρώτη κίνηση. Με την ίδια λογική όμως και οι άνδρες έχουν τις ίδιες πιθανότητες αφού δημιουργούν ευκαιρίες. Δε νομίζω ότι μπορούμε να προβούμε σε γενικεύσεις και να πούμε ότι για τους μεν τα πράγματα είναι πιο εύκολα από ό,τι για τους δε. Καλύτερη προσέγγιση είναι η εξατομικευμένη.

1. Εφόσον οι γυναίκες πηγαίνουν με άνδρες και το αντίστροφο,...
Λάθος. Οι άντρες πηγαίνουν προς τις γυναίκες... Που σημαίνει ότι υπάρχει κίνηση επιθετική που ο αμυνόμενος αποφασίζει αν θα μπει ή όχι γκολ... Ο αμυνόμενος συνήθως παίζει εντός έδρας...
Άρα τα πράγματα δεν είναι παρόμοια στις σχέσεις γιατί "ως γνωστό" αν μια γυναίκα δεν θέλει τότε δεν πρόκειται ποτέ να γίνει τίποτα...

2. Από την άλλη λέγεται πως μία κοπέλα είναι πιθανότερο να έχει περισσότερες ευκαιρίες, αφού οι άνδρες είναι συνήθως που κάνουν την πρώτη κίνηση.
Δεν λέγεται. Αυτό είναι γεγονός. Η γυναίκα "δέχεται επιθετικές κινήσεις" (ευκαιρίες) και ανάλογα κινείται και πράττει... κατά το δοκούν.

3. Με την ίδια λογική όμως και οι άνδρες έχουν τις ίδιες πιθανότητες αφού δημιουργούν ευκαιρίες.
Λάθος. Όταν κάποιος χάνει συνέχεια την ευκαιρία για γκολ ... συνήθως τα παρατά ... ή αλλάζει άθλημα (βλ. Τήνος, γάμοι κλπ...) ... Σε όλα υπάρχουν και κάποια όρια ... Το να τρως συνέχεια τα μούτρα σου δεν είναι και πολύ όμορφο... ειδικά όταν έχεις και ωραίο πρόσωπο ... Κρίμα δεν είναι;... :redface:

4. Δε νομίζω ότι μπορούμε να προβούμε σε γενικεύσεις και να πούμε ότι για τους μεν τα πράγματα είναι πιο εύκολα από ό,τι για τους δε.
Γενικεύσεις ΟΧΙ. Αλλά κάποια πράγματα ίσως πλέον έχουν γίνει και τρόπος ζωής... Αποκαλούνται και ως "δεδομένα"...

5. Καλύτερη προσέγγιση είναι η εξατομικευμένη.
Ενδιαφέρον, αλλά δεν το κατάλαβα... Θα ήθελα μετάφραση ... :redface:

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Αυτό με τις συνεχείς αποτυχίες για έναν άνδρα, πράγματι είναι ζήτημα. Αλλά δε νομίζω ότι το κυνήγι στα τυφλά είναι πάγια τακτική. Υποθέτω πως οι άνδρες αρχίζουν να διεκδικούν μία γυναίκα όταν υπάρχουν εμφανή σημάδια από την πλευρά της γυναίκας για ανάλογο ενδιαφέρον. Η μήπως όχι; :redface:

5. Καλύτερη προσέγγιση είναι η εξατομικευμένη.
Ενδιαφέρον, αλλά δεν το κατάλαβα... Θα ήθελα μετάφραση ...

Εννοώ πως είναι καλύτερα να κοιτάμε κάθε περίπτωση μεμονωμένα ^_^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DownCast

Νεοφερμένος

Ο DownCast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Υπεύθυνος management και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Εννοώ πως είναι καλύτερα να κοιτάμε κάθε περίπτωση μεμονωμένα ^_^

α! Ναι.. σωστά...

Αλλά πόσοι άραγε κοιτούν πραγματικά; :hmm:

Εγώ θεωρώ ότι οι περισσότεροι κάνουν πως κοιτούν ή κοιτούν για να κοιτούν ... για να λένε ότι κοιτούν ... :confused: Μπέρδεμα... :confused:

Φυσικά δεν αναφέρομαι στο "φιλοσοφείν μέσω του πληκτρολογείν" ... αλλά σε αυτά που βιώνουμε στην καθημερινότητά μας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
[...]
Άρα τα πράγματα δεν είναι παρόμοια στις σχέσεις γιατί "ως γνωστό" αν μια γυναίκα δεν θέλει τότε δεν πρόκειται ποτέ να γίνει τίποτα...[...]

Αυτό το λες επιχείρημα? Χαίρω πολύ ρε συ, εννοείται ότι δε γίνεται τίποτα αν δε θέλει η γυναικα, αλλα και στην αντίστοιχη περίπτωση όπου θέλει η γυναικα αλλα δε θέλει ο άντρας πάλι τίποτα δε θα γίνει! Κοινή λογική!

[...]
3. Με την ίδια λογική όμως και οι άνδρες έχουν τις ίδιες πιθανότητες αφού δημιουργούν ευκαιρίες.
Λάθος. Όταν κάποιος χάνει συνέχεια την ευκαιρία για γκολ ... συνήθως τα παρατά ... ή αλλάζει άθλημα (βλ. Τήνος, γάμοι κλπ...) ... Σε όλα υπάρχουν και κάποια όρια ... Το να τρως συνέχεια τα μούτρα σου δεν είναι και πολύ όμορφο... ειδικά όταν έχεις και ωραίο πρόσωπο ... Κρίμα δεν είναι;... :redface:[...]

Ηττοπάθεια και πάλι ηττοπάθεια. Αλλα όπως λέει το τραγούδι "οποιος στη μάχη πάει για να πεθάνει στρατιώτη μου τον πόλεμο τον χάνει"... :(

[...]
Δε νομίζω ότι μπορούμε να προβούμε σε γενικεύσεις και να πούμε ότι για τους μεν τα πράγματα είναι πιο εύκολα από ό,τι για τους δε.
Γενικεύσεις ΟΧΙ. Αλλά κάποια πράγματα ίσως πλέον έχουν γίνει και τρόπος ζωής... Αποκαλούνται και ως "δεδομένα"...[...]

Θέλεις να μιλήσουμε για δεδομένα? Τότε σε πληροφορώ ότι αντικειμενικά τα πράγματα είναι πιο δύσκολα για τις γυναίκες γιατί τα χρονικά περιθώρια όπου κάποια μπορεί να παντρευτεί και να κάνει παιδιά είναι σχετικά πιο στενά, και κατά συνέπεια έχουν αναλογικά λιγότερες ευκαιρίες να κάνουν λάθος και να ξαναπροσπαθήσουν από την αρχή. Μη βιάζεσαι λοιπόν να λες ότι οι γυναίκες είναι πιο τυχερές, τα πράγματα είναι υπερβολικά πολύπλοκα για να έχουν οποιοδήποτε νόημα τέτοιου είδους γενικεύσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DownCast

Νεοφερμένος

Ο DownCast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Υπεύθυνος management και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Idril θα απαντήσω το βραδάκι... Έχω συγκεκριμένη άποψη για όσα "λες"...

Το βραδάκι όμως ...

Ωραία! Βρήκα κάτι για να περάσω την ώρα μου το βράδι ... :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DownCast

Νεοφερμένος

Ο DownCast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Υπεύθυνος management και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
1.Αυτό το λες επιχείρημα? Χαίρω πολύ ρε συ, εννοείται ότι δε γίνεται τίποτα αν δε θέλει η γυναικα, αλλα και στην αντίστοιχη περίπτωση όπου θέλει η γυναικα αλλα δε θέλει ο άντρας πάλι τίποτα δε θα γίνει! Κοινή λογική!

2. Ηττοπάθεια και πάλι ηττοπάθεια. Αλλα όπως λέει το τραγούδι "οποιος στη μάχη πάει για να πεθάνει στρατιώτη μου τον πόλεμο τον χάνει"... :(

3.Θέλεις να μιλήσουμε για δεδομένα? Τότε σε πληροφορώ ότι αντικειμενικά τα πράγματα είναι πιο δύσκολα για τις γυναίκες γιατί τα χρονικά περιθώρια όπου κάποια μπορεί να παντρευτεί και να κάνει παιδιά είναι σχετικά πιο στενά, και κατά συνέπεια έχουν αναλογικά λιγότερες ευκαιρίες να κάνουν λάθος και να ξαναπροσπαθήσουν από την αρχή. Μη βιάζεσαι λοιπόν να λες ότι οι γυναίκες είναι πιο τυχερές, τα πράγματα είναι υπερβολικά πολύπλοκα για να έχουν οποιοδήποτε νόημα τέτοιου είδους γενικεύσεις!

χμμμ... θα προσπαθήσω να απαντήσω κάνοντας μερικές σκέψεις/ερωτήματα/τοποθετήσεις...

1.Πόσοι άραγε άντρες λένε ΟΧΙ όταν τους πλησιάσει μία γυναίκα;
Φθάσαμε δηλ. σε μία εποχή στην οποία οι γυναίκες πλησιάζουν τους άντρες;
Αν ΝΑΙ, πείτε μου σας παρακαλώ, που γίνεται αυτό να πάω αύριο κιόλας.

2. Εννοείται ηττοπάθεια. Ακόμα και στις πραγματικές μάχες, μετά από διαδοχικές ήττες ο ηττημένος παραδίδει τα όπλα.... και κυρίως παίρνει χαμπάρι ότι όσο και να πολεμά νικητής δεν βγαίνει. Εκτός αν καταφύγει σε άλλα μέσα...πονηρά...για να "κοροϊδέψει" τον εχθρό. Δηλ. με ψέματα και υποκριτική συμπεριφορά ή ακόμα-ακόμα και με παγίδες. Από ότι φαίνεται η εποχή του "Δούρειου Ίππου" ξαναπαίρνει σάρκα και οστά για να εισχωρήσει κανείς σε κάποιο οχυρό...
Κάποιοι υποστηρίζουν ότι αυτά προβάλει η εποχή, οπότε έτσι είναι και το παιχνίδι. Μάγκες μάλλον αυτοί που μπορούν και έχουν την ευχέρεια και την τσίπα να "παραμυθιάζουν" κορασίδες...

3. Το να κάνει μία γυναίκα παιδιά ακόμη και μόνη... προσωπικά δεν το θεωρώ δύσκολο. Δύσκολη θεωρώ τη ζωή, εφόσον κάποια γυναίκα προβεί σε εγκυμοσύνη, αν πρώτα δεν έχει εξασφαλίσει μία στοιχειώδη και ποιοτική επιβίωση για το παιδί της.
Το οποίο φυσικά παιδί δεν φταίει σε τίποτα για ανωριμότητες ή για βεβιασμένες και λανθασμένες πράξεις της μάνας. Εδώ όμως παίζει ρόλο και η επιλογή του συζύγου...αν υπάρχει!
Οπότε πάλι καταλήγουμε στις επιλογές που κάνουν τις περισσότερες φορές οι γυναίκες και μάλλον αυτές αποφασίζουν με ποιους θα είναι.
Που σημαίνει ότι όταν κάποια κάνει λάθος επιλογές, που τελικά την ταράζουν, υπάρχει και η πιθανότητα πλέον να κουβαλά μαζί και ψυχολογικά σκαμπανεβάσματα δηλ. ψυχολογική ανισορροπία... Και μην μου πει κανείς ότι αυτό ΔΕΝ γίνεται. Ακόμη και σήμερα εδώ μέσα πήρα είδηση ένα τέτοιο σκαμπανέβασμα...

Από την άλλη, προσωπικά έχω παρατηρήσει ότι πολλά πλέον θηλυκά δεν ασχολούνται με θέματα γάμου, παιδιά, σοβαρή σχέση κλπ...αλλά με άλλα πράγματα (π.χ. καριέρα, εκπαίδευση, διασκέδαση, ανεξαρτησία κλπ...).
Το θεωρώ λογικό και υπάρχουν λόγοι που γίνεται ΚΑΙ αυτό...
Φυσικά, ασχολούνται κάποια στιγμή, όταν μάλλον είναι πλέον αργά...

Αλλά όλα αυτά είναι επιλογές των γυναικών. Δεν είναι των αντρών. Μην ξεκινήσω να φέρνω τρανταχτά παραδείγματα...γιατί θα γράφω για δυο-τρεις μέρες....
Και κλείνω λέγοντας ότι ΝΑΙ οι γυναίκες είναι ποιο τυχερές σήμερα όσο αφορά τις προτάσεις και προσεγγίσεις από αρσενικά (παντός τύπου) για σχέσεις... αλλά από εκεί και πέρα τα αποτελέσματα όλων αυτών είναι άλλο θέμα...γιατί είναι επιλογές τους με ποιους θα καταλήξουν. Λογικό δεν είναι;;

Αυτά και καλό μου βράδι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anda

Νεοφερμένος

Η Τρελή κι Αλλοπαρμένη...!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Πόσοι άραγε άντρες λένε ΟΧΙ όταν τους πλησιάσει μία γυναίκα;
Φθάσαμε δηλ. σε μία εποχή στην οποία οι γυναίκες πλησιάζουν τους άντρες;
Αν ΝΑΙ, πείτε μου σας παρακαλώ, που γίνεται αυτό να πάω αύριο κιόλας.

Βασικά - με τη μικρή μου πείρα σε σχέση με τους υπόλοιπους εδώ πέρα - θεωρώ πως πλέον στην εποχή μας, ένα μεγάλο ποσοστό των σχέσεων γίνεται έπειτα από την προσέγγιση του άντρα από τη γυναίκα!!!! Και όσον αφορά το αν οι άντρες λένε όχι σε μία γυναίκα που τους πλησιάζει, τότε με απόλυτη βεβαιότητα σου απαντάω πως: ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!!
Και έχω και τρανταχτά παραδείγματα γι' αυτό!!!! Και μάλιστα οι συγκεκριμένες κοπέλες δεν ήταν από αυτές που περνάνε απαρατήρητες...το αντίθετο μάλιστα..!!! Και οι συγκεκριμένοι τύποι δεν ήταν τίποτα μοντέλα, μάλλον χαμηλότερης κλάσης από αυτές...Και όμως το έπαιζαν δύσκολοι!!!

Γι'αυτό σου λέω..μην θεωρείς ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΟ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top