Μπουρλότο στο Νοσοκομείο

mariadrd

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Θα με τρελάνουν... θα τρελαθώ...και θα μείνω τρελή...
Είχα να κάνω μερικά εμβόλια, τα οποία πρέπει να μου τα γράφει γιατρός, έπειτα να τα παραγγέλνω και να τα κάνω κατευθείαν γιατί το φάρμακο βγαίνει απο το ψυγείο.
Την πρώτη φορά περίμενα για να έρθει το ραντεβού στο γιατρό 4-5 μήνες στο νοσοκομείο. Δε βιαζόμουν. Και επίσης είναι μία διαδικασία που αν πήγαινα σε εξωτερικό 7επισκέψεις= αρκετά χρήματα για μία απλή διαδικασία.

Το ραντεβού έφτασε πήγα στο γιατρό, περίμενα απο τις 8.30 μέχρι τις 10 που αποφάσισε να ξεκινήσει να ασχολείται με τα ραντεβού.... κι έπειτα μέχρι να φτάσει η σειρά μου πήγε 1 η ώρα το μεσημέρι.

Ας πάει στο καλό, πήρα τη συνταγή έκανα το πρώτο εμβόλιο σε μία γνωστή φαρμακοποιό και όλα καλά.
Το δεύτερο εμβόλιο, επειδή δουλεύουμε κιόλας και δε γίνεται να κλείσεις ραντεβού μιας που μου ορίζεται συγκεκριμένη ημερομηνία πήγα κατα τις 1.00 στο νοσοκομείο με το σκεπτικό να τελειώνει η ουρά και να μη πάρω τη σειρά κανενός.
Ο γιατρός όμως πουθενά. Αφού τον έψαξα σε όλο το νοσοκομείο μου λέει τι ώρα είναι αυτη που ήρθες? Να έκλεινες ραντεβού. ΜΑ του λέω πως να κλείσω ραντεβού θα το έκανα το εμβόλιο μετά απο 2 μήνες αποτι οριζεται έτσι. Μου λεει εχεις δίκιο, αλλα είναι αργά. Τελικά μου το έγραψε.

Το πρόβλημα τώρα ήταν ότι δε βρήκα την φαρμακοποιό μου γιατί ήταν αργία και η άλλη φαρμακοποιός που πήγα μου κράτησε το βιβλιάριο και μου είπε θα στο έχω το βράδυ, αλλά πρέπει να στο κάνει γιατρός. Της είπα ότι αν δε μπορεί να μου το κάνει η ίδια να μη μου το γράψει γτ δυσκολεύομαι να πάω σε γιατρό (με τέτοιο μπάχαλο) . Λέει καλα θα στο κάνω. Το βράδυ πάω να το πάρω κι αφού τσέπωσε καλά καλά τη συμμετοχή μου λέει δε στο κάνω πρέπει να πας στο γιατρό. Τα νεύρα μου......................
Ξεκινάω το πρωί να πάω στο νοσοκομείο αφού την προηγούμενη φορά με έκραξε ο γιατρός για την ώρα...
Μέσα στο ιατρείο ήταν 2 γιατρίνες, η μία εξέταζε γυναίκες. Τις είπα... Και μου λέει να περιμένεις , ξέρω ότι είναι ένα λεπτό η δουλειά σου κτλ κτλ... Πολύ άσχημα μου μίλησε. Στο μεταξύ, της είπα ότι δουλεύω και ότι δεν είχα που να βάλω το φάρμακο σε ψυγείο και αυτή έλεγε τα δικά της.
Σηκώθηκα και έφυγα! Τι έχετε να πείτε για όλα αυτά? Και να έχεις κάποιο πρόβλημα κανένας δε βοηθάει. Εκτός κι αν έχεις κάποιο γνωστό.
Γιατί μετά πήγα σε ένα φίλο του πατέρα μου στο νοσοκομείο που εργάζεται εκεί και με εστειλε σε έναν άλλο γιατρό να μου κάνει το εμβόλιο εκείνη την ώρα.
Τουλάχιστον να σου φέρονται ανθρώπινα, με ευγένεια και αξιοπρέπεια. Επειδή δε τους πληρώνουμε επιπλέον υπάρχει αυτή η συμπεριφορά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πρώτο λάθος ο/η φαρμακοποιός δε κάνει εμβόλια (η διαδικασια δεν είναι δύσκολη. Αλλά ο φαρμακοποιός δεν είναι νομικά κατοχυρωμένος αν συμβεί κάποια επιπλοκή ούτε αυτός ούτε και εσυ΄θα είστε νομικά κατοχυρωμένοι.

Ενας φαρμακοποιός που κάνει εμβόλια δεν είναι καλός επαγγελματίας.....

Τώρα θα υπερασπιστώ λίγο τα νοσοκομεία.

Πρέπει να καταλάβουμε ότι στα νοσοκομεία δεν είναι δυνατόν να πηγαίνουν τέτοια περιστατικά (εμβόλια κ.λπ.). Ο καθένας πρέπει να έχει τον δικό του προσωπικό γιατρό (παθολόγο, γενικός γιατρός, παιδίατρο) και αυτός να σε στέλνει στο νοσοκομείο.


Στα δημόσια νοσοκομεία η δουλειά είναι ταιράστια. Μερικά από τα οποία δέχονται κόσμο όλο 24 ωρο με αποτελέσμα να μην γίνεται αναγκαστικά σωστή δουλειά. Δυστυχώς κατηγορούνται οι εργαζόμενοι......... οι οποίοι πληρώνονται πολύ λιγότερο από αυτά που προσφέρουν. Όταν δούλετα ως νοσηλευτής ξυπνούσα 5:30 και γυρνούσα σπίτι 16:00. Σίγουρα 2 φορές την βδομάδα δούλευα διπλοβράδιες (18 ώρες την ημέρα) και η δουλειά μου είχε πάρα πολύ ευθύνη. Ενώ το ωράριο μου ήταν κυκλικό.

Αν πέθαινε ένας άρρωστος σε ενα δωμάτιο και έπρπε να του χορηγήσω αγγειοσυσπαστικά (ως νοσηλευτής) να του βρω φλέβα και ένας άλλος δίπλα ζητούσε τσάι (που φυσικά δεν είναι υποχρεωση μου να του φέρω) φυσικό είναι να φάει φωνές ο δευτερος ο οποίος θα κατηγορήσει το ΕΣΥ και εμένα προσωπικά στην συνέχεια.


Για μένα.... βρες έναν ιδιώτη ιατρό (κατά μέσο όρο παίρνουν 25 ευρώ την επίσκεψη --> υπάρχουν και ιατροί που χρεώνουν παραπάνω αλλά εγώ το θεωρώ κοροιδεία) και κάνε τα εμβολιά σου εκεί.
. Αυτός θα σου βάζει πρόγραμμα εμβολιασμού και θα έχεις ασφάλια. Αν σου συμβεί κάτι θα έχεις άμεση εξυπηρέτησει. Το να πηγαίνεις σε νοσοκομείο γιατί τσιγγουνεύεσαι να δώσεις λίγα λεφτά στον ιδιώτη δε ειναι ότι καλύτερο (όπως καταλαβαίνεις περισσότερα έχασες τώρα από ότι όταν θα έχανες αν θα πήγαινες σε ιδιώτες.


Το να κρατάς εμβόλια 2+ ώρες εκτός ψυγείου.... δεν είναι ότι καλύτερο (ελπίζω να έβαζες σε σακούλα με παγοκίστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mariadrd

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Σε παγοκύστη τα είχα φυσικά. Ο γιατρός μου είχε πει ότι μπορεί να μου τα κάνει και η φαρμακοποιός. Εν πάση περιπτώση, αν τα είχα φυσικά και θα τα έδινα, αλλά λίγα εδώ λίγα εκεί δε μένει τίποτα. Μπορεί να σου φαίνεται παράξενο, αλλά όταν έχεις 200 κάτι ευρώ το μήνα είναι πολλά να δώσεις 50 σε ένα γιατρό ή και 25 έστω για κάτι που μπορείς να αποφύγεις.
Στο ιατρείο που πήγα δε πέθαινε κανένας πάντως. Δεν υπάρχει δικαιολογία... Απλά όπως παραδέχτηκε και ο γιατρός που μου το έκανε τελικά, το νοσοκομείο είναι απρόσωπο. Αυτό είναι, αν έχεις χρήματα θα πάς σε έναν εξωτερικό και τελειωσε η υποθεση. Πολυτελεια ομως....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Έχεις ασφάλεια δημοσίου;

Υπάρχουν ιατροί ιδιώτες που δε σου παίρνουν λεφτά γιατί τους καλύπτει το δημόσιο (Ο.Π.Α.Δ.) έτσι πας στον ιδιώτη ιατρό κόβεις το χαρτάκι και είσαι οκ.

Πήγαινε σε ιδιώτη γιατρό που έχει σύμβαση με το ταμείο σου από ότι ξέρω και στο ΙΚΑ συμβαίνει πλέον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariadrd

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
ΟΓΑ εχω τι παίζει? Ως τωρα σπουδαζα και ημουν ασφαλισμενη εκει αλλα απο του χρόνου εαν δε βρω καμμια δουλεια να με ασφαλισουν τι γινεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ΟΓΑ εχω τι παίζει? Ως τωρα σπουδαζα και ημουν ασφαλισμενη εκει αλλα απο του χρόνου εαν δε βρω καμμια δουλεια να με ασφαλισουν τι γινεται?


Κρατικοί Ιατροί. Κρατικοί γιατροί είναι οι Νοσοκομειακοί γιατροί, οι γιατροί των Κέντρων Υγείας, αγροτικοί γιατροί και οι γιατροί των λοιπών Κρατικών Υγειονομικών Μονάδων. Εξομοιώνονται με Κρατικούς γιατρούς και μπορούν να εκδίδουν συνταγές ΟΓΑ, μετά από σχετική Υπουργική Απόφαση :
Οι γιατροί Θεραπευτηρίων Κοινωφελών Ιδρυμάτων,
Οι γιατροί που συνδέονται με οποιαδήποτε σχέση εργασίας με το Δημόσιο, Ν.Π.Δ.Δ., Οργανισμούς Τοπικής Αυτοδιοίκησης και Ιδρύματα Κοινωφελούς Χαρακτήρα.
Ιδιώτες Ιατροί που έχουν σύμβαση με τον ΟΓΑ. Εφόσον ο ασφαλισμένος επιλέξει να επισκεφθεί συμβεβλημένο ιδιώτη γιατρό, καταβάλλει ο ίδιος τη δαπάνη της επίσκεψης η οποία, δεν αποδίδεται από τον ΟΓΑ στον ασφαλισμένο.

Οι ασφαλισμένοι του ΟΓΑ προμηθεύονται τα φάρμακά τους από τα συμβεβλημένα με τον ΟΓΑ φαρμακεία, εκτός από ορισμένα φάρμακα νοσοκομειακής χρήσης τα οποία χορηγούνται δωρεάν από τα φαρμακεία των Κρατικών Νοσοκομείων, με την προσκόμιση πάντα του βιβλιαρίου υγείας και του συνταγολογίου, στο οποίο έχει αναγραφεί η συνταγή από τον θεράποντα ιατρό
https://www.bestrong.org.gr/el/cancersupport/practicalinfo/actuarialcovers/?nid=1338

Ο ΟΓΑ δε σου καλύπτει την επίσκεψη αλλά σου καλύπτει τα συνταγογραφούμενα φάρμακα. (αν έχεις κάποιο συγγενή, γνωστό ιατρό δε θα έχεις πρόβλημα).

Στην ουσία μετά το πέρας των σπουδών σου θα είσαι ανασφάλιστη )και αυτό θα είναι πρόβλημα) . Θα μπορείς να πάρεις φάρμακα αν πάρεις ένα βιβλιάριο ενός άλλου μέλους της οικογένειας που έχει ταμείο και να γραφτούν τα φάρμακα για αυτόν (έτσι έκανα για 1 χρόνο). Ακόμα και για μια γενική αίματος θα σε χρεώνουν (60 ευρώ).

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να κάνεις τους εμβολιασμούς που τα πληρώνει το ταμείο μέχρι να αποφοιτήσεις...γιατί μερικά εμβόλια είναι πανάκριβα

μετά το τέλος των σπουδών θα διανύσεις μεγάλη περίοδο χωρίς ασφάλεια. Θα γραφτείς στο ταμείο ανεργίας αλλά δε ξέρω αν υπάρχει ασφάλεια από εκεί λογικά κάτι θα υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top